PDA

Zobacz pełną wersję : Adobe w cloud - jak to widzicie



allxages
16-05-2013, 15:43
Hej,

Adobe ostatnio oznajmił, że CS6 to ostatnia wersja Creative Suite. Każda kolejna będzie tylko w chmurze czyli CC.
Ma to swoje plusy, np. składasz film z canona raz na pół roku, to kupujesz miesięczny abonament na okres montażu i kosztuje Cie to powiedzmy 100 zł i masz film legalnie zmontowany.

Natomiast przy Photoshop moim zdaniem nie jest to tak opłacalne. Oczywiście początkowo kosztuje więcej, ale masz dożywotnio.

Pytanie zatem, czy ktoś rozważał to? Może warto kupić CS6 póki jeszcze jest dostępny, aniżeli później płacić w nieskończoność? Z punktu widzenia fotografa ostatnia sensowna wersja Photoshopa to był CS4...i w sumie wątpie, aby się coś z tym zmieniło...

jellyeater
16-05-2013, 16:40
Jak dożywotnio? :) W CS6 nieźle zmienili sposób obróbki w ACR. I jest to dobry powód by wymienić CS5 na CS6. Chyba, że ACR można jakoś updatować oddzielnie.

allxages
16-05-2013, 16:52
RAW akurat w LR obrabiam, więc w sumie rzeczywiście o tym nie pomyślałem.

Bolek02
16-05-2013, 18:39
Nic nie jest dożywotnio - płacisz tylko za abonament na określony wybrany okres. To, że będzie przechowywany w chmurze to akurat dobrze dla tych co używają legalnie.

GoOrange
16-05-2013, 23:42
Akurat chmura to ściema, sprytny sposób na pominięcie całego modelu dotychczasowej sprzedaży. Teraz kupisz w Adobe a nie np. w Cortlandzie, wiadomo do kogo trafi procent jaki wcześniej zgarniał dystrybutor / sprzedawca. Sam program instaluje się lokalnie na komputerze i potrzebuje raz na jakiś czas (to zależy od opcji mies/rok) połączyć się z serwerem Adobe.

Niby coś tam w chmurce można trzymać ale to są pliki a nie programy, czyli coś jak dropbox, google drive itp.

grzegorzki
17-05-2013, 04:06
No ciekawe ilu ludziów się rzuci na to poprawianie ostrości w CC. Rok temu Adobe się martwiło, że nie wyciągnie z tej nowinki porządnych pieniędzy, no to wymyślili chmurę, która ma im dać deszcz pieniędzy.

michalab
17-05-2013, 09:42
Sam program instaluje się lokalnie na komputerze i potrzebuje raz na jakiś czas (to zależy od opcji mies/rok) połączyć się z serwerem Adobe.

Niby coś tam w chmurce można trzymać ale to są pliki a nie programy, czyli coś jak dropbox, google drive itp.
Na razie, przecież to nieuchronnie zmierza najpierw do konieczności stałego podłączenia do netu, a potem ...

allxages
19-05-2013, 18:31
Ale to przecież w pewien sposób niemożliwe. Akurat fotografia do taki zawód, gdzie często sesje/raportaże wykonuje się w miejscach bez stałego dostępu do Internetu (do tego szybkiego). To nie może iść w tą stronę...

bartezzx
19-05-2013, 19:58
Zadzwon do Adobe i powiedz to im :)


Wysyłane z mojego GT-N7100 za pomocą Tapatalk 2

basala
19-05-2013, 20:44
Na razie, przecież to nieuchronnie zmierza najpierw do konieczności stałego podłączenia do netu, a potem ...
A potem pernamentna inwigiliacja.;)

airhead
19-05-2013, 21:24
Akurat chmura to ściema, sprytny sposób na pominięcie całego modelu dotychczasowej sprzedaży. Teraz kupisz w Adobe a nie np. w Cortlandzie, wiadomo do kogo trafi procent jaki wcześniej zgarniał dystrybutor / sprzedawca. Sam program instaluje się lokalnie na komputerze i potrzebuje raz na jakiś czas (to zależy od opcji mies/rok) połączyć się z serwerem Adobe.

Niby coś tam w chmurce można trzymać ale to są pliki a nie programy, czyli coś jak dropbox, google drive itp.
przejdźmy do ważnych tematów: czy Adobe wystawia faktury?

grzegorzki
20-05-2013, 07:46
przejdźmy do ważnych tematów: czy Adobe wystawia faktury?

Tak samo jak Microsoft. Dystrybucja abonamentu może być podobna jak Office 365.

Janusz_K
20-05-2013, 15:47
No cóż, mnie się wydaje, że bardzo młodzi ludzie, jeszcze w gimnazjach, a może i w podstawówkach, którzy do tej pory potrafili doskonale opanować najnowsze (oczywiście pirackie) wersje programów Adobe, tym razem będą musieli uciec do konkurencji (Corel? inne?), albo przekonać się do programów bezpłatnych (GIMP, Rawtherapee itd.). Czy później do Adobe wrócą - śmiem wątpić.

A czemu tak uważam? Bo wiem, że tak naprawdę to w 95 procentach ludzie wcale nie potrzebują tak skomplikowanych programów, powiem więcej, w zasadzie to te legalne (choćby dołączany do lustrzanek DPP) doskonale się sprawdzają w większości przypadków. Owszem, pozostanie grupa "zawodowców", dla których współpraca z Adobe będzie koniecznością, ale w ostatecznym rozrachunku firma może - moim zdaniem - więcej stracić, niż zyskać.

Bo grupa zajmująca się profesjonalną grafiką, do wielkoformatowych wydruków na przykład, jest maleńka. Za to cała masa ludzi, "od fotografii weselnej", która do tej pory wrzucała sobie zakup fotoszopa w koszty, teraz zainstaluje DPP, bo do albumów ślubnych z zapasem wystarczy.

Merde
20-05-2013, 16:01
No cóż, mnie się wydaje, że bardzo młodzi ludzie, jeszcze w gimnazjach, a może i w podstawówkach, którzy do tej pory potrafili doskonale opanować najnowsze (oczywiście pirackie) wersje programów Adobe, tym razem będą musieli uciec do konkurencji (Corel? inne?), albo przekonać się do programów bezpłatnych (GIMP, Rawtherapee itd.). Czy później do Adobe wrócą - śmiem wątpić.

Myślę, że nie doceniasz piratów.

jaś
20-05-2013, 21:45
chmura to jeszcze pikuś, jak nie będziesz mógł opublikować pliku w sieci własnego jpega bo się okaże że nie masz do niego praw i będziesz musiał kupić certyfikat albo coś to będzie realny problem - pewnie już nad tym pracują - słyszałem że inna wielka firma chce czymś zastąpić jotpegi - może się coś za tym kryje :) opłaty licencyjne, DRMy albo inne tam takie ... przecież nie robią tego dla ludzkości ani z tego powodu że nowy format jest lepszy czy produkuje mniejsze pliki "who cares" jak to mawiają u mnie na wsi

Kolekcjoner
20-05-2013, 22:33
Dla mnie to rozwiązanie wydaje się całkiem sensowne. Ja nie potrzebuję PS-a na co dzień a czasem potrzebuję profesjonalnego programu do grafiki - ergo - płacę za licencję na miesiąc/tydzień czy ile, robię co mam zrobić i po temacie. Po co mam kupować za kilka tysięcy coś co mi jest potrzebne sporadycznie.

grzegorzki
21-05-2013, 01:52
Zaraza już nadeszła :evil: (http://www.adobe.com/ie/products/creativecloud/buying-guide.html) - kliknij diabła.
Można nawet zadzwonić do piekła - link (http://www.adobe.com/uk/special/adobesales/).

Wyprowadzić sztandar i rozejśc się do domów !

michalab
21-05-2013, 12:44
płacę za licencję na miesiąc/tydzień czy ile, robię co mam zrobić i po temacie.
Fajnie by było, ale niestety w niektórych przypadkach jest: "Annual commitment; billed monthly" :-(

Merde
21-05-2013, 14:08
Dla mnie to rozwiązanie wydaje się całkiem sensowne. Ja nie potrzebuję PS-a na co dzień a czasem potrzebuję profesjonalnego programu do grafiki - ergo - płacę za licencję na miesiąc/tydzień czy ile, robię co mam zrobić i po temacie. Po co mam kupować za kilka tysięcy coś co mi jest potrzebne sporadycznie.

Żebyś sobie czasem za godzinę nie mógł zapłacić...
Dla sporadycznych użytkowników może taki sposób rozliczenia będzie korzystny, ale dla stałych?
Albo dla tych, którzy do tej pory aktualizowali szopa co 2-3 wydania?

olek.tbg
21-05-2013, 15:32
No właśnie. Załóżmy, że cena Lightroom4 to równe 500zł
Na miesiąc około 42zł.
Wątpię,żeby abonament wynosił tylko tyle dla kogoś, kto chce skorzystać tylko raz...
Zakładając,że nie robimy upgrade LR tylko 2 lata siedzimy na jednej wersji. Około 21zł na miesiąc

Może będzie opcja "wiecznego" abonamentu?

grzegorzki
21-05-2013, 19:06
Dla mnie to rozwiązanie wydaje się całkiem sensowne. Ja nie potrzebuję PS-a na co dzień a czasem potrzebuję profesjonalnego programu do grafiki - ergo - płacę za licencję na miesiąc/tydzień czy ile, robię co mam zrobić i po temacie. Po co mam kupować za kilka tysięcy coś co mi jest potrzebne sporadycznie.

Dla takich cwaniaków to jest wypas - Creative Cloud apps for free for 30 days

Bolek02
22-05-2013, 22:17
Jak na razie to są wszystko domysły i nie wiadomo jak będzie. Głównie chodzi o to żeby utrudnić z nieautoryzowanego korzystania z programu. Jak na razie udało się to tylko SONY z oprogramowaniem na PS3 :)

Merde
22-05-2013, 22:19
Głównie chodzi o to żeby utrudnić z nieautoryzowanego korzystania z programu.

Nieprawda, piraci sobie poradzą - jak zwykle.
Cloud ma na celu wydusić więcej grosza z bazy legalnych użytkowników.

Kolekcjoner
23-05-2013, 00:16
Dla takich cwaniaków to jest wypas - Creative Cloud apps for free for 30 days
Znaczy się jakich "cwaniaków" masz na myśli?

grzegorzki
23-05-2013, 01:47
Takich co robią co mają zrobić i po temacie, czyli cwanych cwaniaków.

Kolekcjoner
23-05-2013, 02:10
Aha czyli po prostu chcesz tu pośmiecić sobie.

obcy21
23-05-2013, 11:52
a ja się pytam po co to wszystko.
np. lubię obrabiać zdjęcia na samym szczycie jakiejś dużej góry bądź na środku pustyni. Zapomniałem uaktualnić PS-a na kolejny miesiąc i co nie uruchomi mi się.... a dostępu do internetu nie mam. jestem przeciwny temu rozwiązaniu...

Bolek02
23-05-2013, 18:23
Nieprawda, piraci sobie poradzą - jak zwykle.
Cloud ma na celu wydusić więcej grosza z bazy legalnych użytkowników.

No nie jest to już takie oczywiste, bo trzeba będzie mieć konto Cloud i się na nie logować. Piraci raczej pozostaną przy dotychczasowej wersji.
Wszyscy Ci, którzy używają programu komercyjnie i tak będą musieli mieć licencję żeby normalnie funkcjonować.

strideer
23-05-2013, 18:25
No nie jest to już takie oczywiste, bo trzeba będzie mieć konto Cloud i się na nie logować. Piraci raczej pozostaną przy dotychczasowej wersji.
Wszyscy Ci, którzy używają programu komercyjnie i tak będą musieli mieć licencję żeby normalnie funkcjonować.

Jeśli Photoshop CC będzie instalowany i uruchamiany jak obecnie CS6 (a wszystko na to wskazuje), to bym się nie martwił o piratów. Na dobre i na złe.

Merde
23-05-2013, 22:06
No nie jest to już takie oczywiste, bo trzeba będzie mieć konto Cloud i się na nie logować.

Już to chyba pisałem - nie doceniasz piratów. To nie jest ograniczenie nie do przeskoczenia, wierz mi.

grzegorzki
29-05-2013, 09:23
Aha czyli po prostu chcesz tu pośmiecić sobie.

Jak pośmiecić. Jest wersja 30 dniowa za free, bez żadnych limitów. Jeśli ktoś używa od święta to instaluje na Barbórkę a na 3 Króli usuwa.


Już napisali oficjalnie że CC to jest właściwie CS6 z dodanym usuwaniem tępoty, czy ostrzenie poruszonych lub mydlanych zdjęć.
Nazwali to jakoś Intelligent Contant Aware Cośtam.

GoOrange
29-05-2013, 20:58
przejdźmy do ważnych tematów: czy Adobe wystawia faktury?

Kiedy ponad rok temu kupowałem soft natknąłem się na opcję "faktura - tak ale europejski NIP", wpisałem swój, polski i f-ry nie otrzymuję. Przyznać jednak trzeba że płacę kwotę netto, czyli coś ok. 49€, po przeliczeniu z konta co miesiąc ucieka mniej niż 210 zł.

unsecik
11-06-2013, 21:54
Cześć Wszystkim,

na wstępie się przywitam ;-)

Co do licencjonowania to pewnie będzie tak jak z office 365 czyli opłata miesięczna płacona z góry raz na rok (Taką opcję już można kupić u polskich sprzedawców, w przypadku miesięcznych abonamentów pewnie będzie to dostępne tylko bezpośrednio w Adobe i będzie obciążana podpięta do konta karta kredytowa) ;-P i instalacja na lokalnym dysku także do użytku offline jak najbardziej tyle, że raz na jakiś czas trzeba będzie się "pokazać" w sieci. Moim zdaniem to trochę kiepsko bo nie będzie to tańsze patrząc globalnie na cenę roczną abonamentu w stosunku do ceny BOXowej oprogramowania.


pozdrawiam,
Daniel