PDA

Zobacz pełną wersję : EOS 300D z lampą wbudowaną i zewnętrzną



dvd2divx
09-09-2004, 14:50
Czy to jest normalne, że aby uzyskać prawidłowe naświetlenie muszę prześwietlić zdjęcie o 1/3 i dodatkowo dać 1 i 1/3 na plus na lampie? I to wszystko jedno czy używam wbudowanej lampy czy zewnętrznej 380EX.
Próby robiłem przy ISO 200 i 400, przy świetle zastanym (pokój w ciągu dnia) i w całkowitej ciemności. Przy takim ustawieniu zdjęcia są zupełnie dobrze naświetlone ale to wywołuje wątpliwości co do jakości pomiaru światła.

Vitez
09-09-2004, 23:47
A czy jestes pewien ze wiesz jak dokladnie dziala pomiar swiatla blyskowego w trybie E-TTL ?

Niedzwiedz
10-09-2004, 13:32
aa to cos nowego nigdy o tym nie slyszałem ???? powaznie ;)

Vitez a jak działa ? robi przebłysk mierzy i wysyla odpowiednia ilosc błysku do prawidlowego naswietlenia zdjecia

dvd2divx
10-09-2004, 15:39
Jak działa E-TTL to ja co z grubsza wiem:). Używam 380EX od 4 lat z EOSem 50E i nigdy nie miałem podobnego problemu. Raczej musiałem dawać kompensację in minus w szczególnych przypadkach.

Vitez
10-09-2004, 23:22
Vitez a jak działa ? robi przebłysk mierzy i wysyla odpowiednia ilosc błysku do prawidlowego naswietlenia zdjecia

No dobra, to bedziemy drazyc dalej (a podrocze sie z wami leniuszki antygooglowe :twisted: ) - a czy wiesz dokladnie gdzie mierzy, w ktorym momencie i od czego ten pomiar zalezy?

[ Dodano: Pią Wrz 10, 2004 11:28 pm ]

Jak działa E-TTL to ja co z grubsza wiem:). Używam 380EX od 4 lat z EOSem 50E i nigdy nie miałem podobnego problemu. Raczej musiałem dawać kompensację in minus w szczególnych przypadkach.

A w 50E tez uzywales E-TTL? Czy moze TTL albo A-TTL ktore nieco inaczej dzialaja? 300D ma tylko E-TTL i jakiekolwiek problemy z lampa : "niedoswietla mi" "przeswietla mi" do tej pory rozpoznane to zawsze wynikaly z nieznajomosci _dokladnej_ zasady dzialania E-TTL.


Dla wyjatkowo leniwych podam przyklad: http://tinyurl.com/3t32f . Wiecej przykladow w google.pl i w groups.google.pl .

Krzychu
11-09-2004, 08:44
No dobra, to bedziemy drazyc dalej (a podrocze sie z wami leniuszki antygooglowe :twisted: ) - a czy wiesz dokladnie gdzie mierzy, w ktorym momencie i od czego ten pomiar zalezy?


Nie mów że Ty wiesz... Bo od czego zależy pomiar w E-TTL'u to generalnie wiedzą tylko goście z Canona...
Tylko nie pisz tych historyjek o sprzężeniu z aktywnym punktem AF to z tego - dopóki nie zna się wagi pola pomiarowego w całkowitej ekspozycji - nic nie wynika...



A w 50E tez uzywales E-TTL? Czy moze TTL albo A-TTL ktore nieco inaczej dzialaja? 300D ma tylko E-TTL i


Użyłbyś tak polecanych przez siebie samego wszystkim dookoła googli albo spojrzał w EOS flash FAQ to byś nie zadawał głupich pytań. EOS50 z 380 EX ma E-TTL.



Dla wyjatkowo leniwych podam przyklad: http://tinyurl.com/3t32f . Wiecej przykladow w google.pl i w groups.google.pl .

O wlasnie...

dvd2divx
11-09-2004, 10:51
Wyjątkowo leniwy nie jestem i o FEL już dawno zdążyłem się dowiedzieć. I też robiłem próby. Może ze mnie **** nie fotograf ale wytłumaczcie mi dlaczego jeśli robię portret:
1. ustawiam ostrość na oczy i naciskam FEL na twarzy bo ją chcę mieć prawidłowo naświetloną (w sumie jakbym nie nacisnął to też powinno być dobrze) - zdjęcie wychodzi niedoświetlone o około 1 1/3 EV
2. ustawiam ostrość na oczy ale naciskam FEL mierząc światło ze sporo ciemniejszego tła i wtedy otrzymuję dobrze naświetloną twarz - i to mi się kupy nijak nie trzyma.

Vitez
12-09-2004, 01:51
1. ustawiam ostrość na oczy i naciskam FEL na twarzy bo ją chcę mieć prawidłowo naświetloną (w sumie jakbym nie nacisnął to też powinno być dobrze) - zdjęcie wychodzi niedoświetlone o około 1 1/3 EV
2. ustawiam ostrość na oczy ale naciskam FEL mierząc światło ze sporo ciemniejszego tła i wtedy otrzymuję dobrze naświetloną twarz - i to mi się kupy nijak nie trzyma.

A to juz ciekawe... wyglada juz raczej na niezgranie albo uszkodzenie. Moze jakies przyklady z exifem?
I odlegloscia od celu/akcesoriami/warunkami w ktorych bylo robione zdjecie itp...

sal
12-09-2004, 07:35
A to juz ciekawe... wyglada juz raczej na niezgranie albo uszkodzenie. Moze jakies przyklady z exifem? A ja nadal mam problemy z moimi kotami, skoro już jesteśmy przy temacie. Szczególnie w porze wieczorno-nocnej. Wychodzi na to, że powinniśmy mieć dwie jasne kotki, a nie 2 ciemne :)

JaW
12-09-2004, 09:55
Szkoda czasu na uzeranie sie z canonowym pomiarem swiatla... Olałem to po kilku dniach prob wyczajenia o co w tym chodzi, nie mam czasu ani ochoty na takie wnikanie w temat. Robie zdjecia w RAW, gdzie korekcja o 1 EV to przesuniecie suwaka, a w czasie robienia zdjec dbam tylko o jak najlepszy, prawidlowy histogram. I dziekuje canonowym "specom" ze nie skopali tego w druga strone, bo z przepaleniami juz nie byloby tak łatwo 8)

Vitez
12-09-2004, 23:58
A ja nadal mam problemy z moimi kotami, skoro już jesteśmy przy temacie. Szczególnie w porze wieczorno-nocnej. Wychodzi na to, że powinniśmy mieć dwie jasne kotki, a nie 2 ciemne :)

Z ciemnymi kotami to robie tak: FEL na oczy, RAW i jakos wychodzi...

http://vitez.ceron.pl/new/portfolio/koty/imagepages/image32.htm