PDA

Zobacz pełną wersję : 5d mark II – pionowe linie na zdjęciach



lukwoz
11-05-2013, 13:13
Witam, na wstępie zaznaczam, że jestem nowy i nie dałem rady przeglądnąć wszystkich wątków na forum.
Jeśli był ten wątek poruszany proszę o link i zamknięcie przez admina tej dyskusji.

Tak więc po krótce przedstawie historie jak i co, po co i dlaczego.
Niedawno jedna z firm, dla której robiłem zdjęcia zwróciła mi uwagę, że występują na nich pionowe linie i poprosili o poprawke. Wcześniej nikt mi nie zwrócił na to uwagi więc postanowiłem, że sprawdzę o co biega.
W czasie wprowadzania poprawek myślałem, że dodane to zostało w postprodukcji (np. przez program w którym obrabiam zdjęcia lub przy wyostrzaniu itp.).
Gdy okazało się, że to nie program zacząłem sprawdzać zdjęcia wykonane wcześniej i co sie okazało linie występują na wszystkich z nich tyle, że teraz wydaje mi się, że stają się coraz bardziej widoczne. Albo ja staram się je bardziej dostrzegać.
Aparat zakupiłem w marcu 2009 roku więc gwarancja dawno się juz skończyła. Ale przeglądając zdjęcia zacząłem sprawdzac i szukać coraz starszych ujęć.
Najstarsze znalazłem z czerwca 2009 i tam też te linie występują i zacząłem się zastanawiać czy to nie wada fabryczna i czy jest możliwość, że mi tą usterkę serwis zlikwiduje za darmo (jeśli im udowodnie ze od początku coś było nie tak), czy wiąże się to z zakupem nowych podzespołów, bądź aparatu.

A teraz pytanie czy miał ktoś z Was z takim problemem styczność? Czy to jest wina matrycy? Czyżby padała lub była wadliwa od początku?
Zapewne niektórzy z Was powiedzą, że nic tam takiego nie widzą i że pie*** bez sensu ale jeśli kogoś wątek zainteresuje proszę o odpowiedź.

Tutaj mały urywek ze zdjęcia gdzie są widoczne linie:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/39822597/podglad.jpg

Uwaga! Zdjęcia w pełnej rozdzielczości (JPEG/CR2) do pobrania (ok.270MB), link na dole opisu, jakby chciał to ktoś ocenić! Zdjęcia z przestrzeni lat (2009-2013 co i tak pisze w EXIF-ie)
Zdjęcia z różnych wydarzeń (w środku i na zewnątrz/ dzien i noc), robione również w studio. Zdjęcia bez obróbki, surówka. Wykonywane na różnych obiektywach.
Na niektórych linie widać bardziej a na niektórych mniej. Zdjęcia jak to mówią zawodowcy "szału ni ma". Czasami nawet przy powiekszeniu 200% widać ze to nie pixele tylko linie.
Link do zdjęć: https://dl.dropboxusercontent.com/u/39822597/5d2.zip

Dziękuje za uwagę i czekam na odpoweidzi od zainteresowanych wątkiem.

Mike7
11-05-2013, 13:23
Zdjęcia robione na tej samej karcie? Tych samych kartach ? Jeżeli tak to może coś jest z kartą/kartami... Jednak dla mnie idzie to w walniętą matrycę...

lukwoz
11-05-2013, 13:26
Karty jakie posiadam to Sandisk Extreme III mam ich kilka i jestem pewien że zdjęcia były robione na różnych.

Mike7
11-05-2013, 13:28
No to nie wina kart, powiększały się te linie z biegiem czasu czy są cały czas takie same ?

lukwoz
11-05-2013, 13:35
Powiekszać to raczej się nie powiekszają, tylko w zależności od warunków w jakich się robi zdjęcie czasem widać je mniej lub bardziej. Przy wysokim ISO i szumach to mniej są zauważalne.
Też obstawiam, że to matryca, tylko czy walczyć z canonem o wymianę aparatu, naprawiać. Znalazłem gdzieś temat na jakimś forum, ktoś miał podobny przypadek i mu wymienili w sumie nawet nie matryce tylko aparat mimo, że było już po okresie gwarancyjnym. Tylko tam był wątek o liniach ale nie bylo konkretnie podanego producenta aparatu. W sumie zdjęcia mam i może mógłbym jakoś sie starać*im udowodnić że to wada fabryczna.

Mike7
11-05-2013, 14:03
Pobrałem zdjęcia z załącznika - nie widzę nic co mogłoby mnie niepokoić, sprawdziłem swoje zdjęcia z kilku puszek Canona - mam tak samo ;) Może nie aż tak bardzo jak na zdjęciu zamieszonym na forum, ale na niektórych zdjęciach z paczki w ogóle nie ma tych kresek...

lukwoz
11-05-2013, 14:16
Akurat co do tego to nie wiem co odpoweidzieć. Ja je tam po prostu widze, no może masz racje na zdjęciu z paczki 2012-02-25.cr2 nie widać ich aż tak bardzo ale tak jak pisałem wrzuciłem je dlatego żeby ktoś zobaczył jak to sie zachowuje przy wiekszym ISO. Zdjęcie 2011-11-08.cr2 za dużo się dzieje na ubraniu i tego tak strasznie nie widać. Na reszcie niestety mnie drażnią te linie.

pawko
11-05-2013, 14:24
wydaje mi się, że te linie to problem softu. jakim softem obrabiasz zdjęcia ? proszę przeprowadź taki test :
wykonaj parę ujęć JPG+ RAW , wywołaj swoje rawy tak jak dotychczas, czy na plikach JPG prosto z puszki jest ten sam efekt ?
sprawdź proszę i daj znać.
pozdrawiam
Paweł

lukwoz
11-05-2013, 15:58
Soft to Capture One ale wczesniej zdarzał się tez Lightroom.
Zdjęcia wychodzą takie prosto z puszki. Zgrywalem je poprzez kopiuj/wklej z karty, adobe bridge, capture one, lightroom oraz programem z systemu operacyjnego. Sprawdzałem na innych monitorach i nawet na pc-cie znajomego. Zawsze to samo.

jan pawlak
12-05-2013, 04:37
Zaimportowałem Twoje pliki i ponad pół godziny na 3 jpg ( PS) i 4 RAW ( DPP, PS) szukałem pionowych linii.
Nie znalazłem.
Mam dobre monitory, Win8, zmieniałem powiększenie, jasność, kontrast
Przy okazji "wyszło" że powinienem już jednak przemyć ekrany.

1. Polecam Ci wywoływanie ważnych RAW w DPP.

Ja używam LR do ściągana zdjęć z aparatu/kart i archiwizacji a następnie do szybkiej obróbki.
Wywoływanie ważnych zdjęć powtarzam w DPP.
Mi służy do :
- usuwania wad obiektywu/matrycy
- delikatnego/wstępnego wyostrzana (usuwanie skutku filtru B)
- usuwaniu przepaleń
i kończę plikiem 16bit/tiff do dalszej obróbki
Warto poświęcić trochę czasu na "naumienie" tego narzędzia.

2 Pionowe pasy

To może być tzw. banding.
Zaimportuj wtyczkę DeNoise, usuwa pionowe lub/oraz poziome pasy
Topaz Labs - Downloads (http://www.topazlabs.com/downloads/)
Masz 30 dni bez kupowania na sprawdzenie skuteczności

Daj znać "jak Ci poszło"

jp

lukwoz
12-05-2013, 11:16
Ok. Pobralem DeNoise sprawdze w tygodniu jeszcze DPP i dam znaka

Merde
12-05-2013, 11:39
Ja też tam widzę pionowe linie (w cieniach), ale na banding to chyba są one za blisko siebie...

jan pawlak
12-05-2013, 15:11
Ja widzę tylko poziome linie, jak z niesprawnej plujki, bardzo gęsto

jp

lukwoz
13-05-2013, 09:15
Pionowe/poziome zależy jak się zrobi zdjęcie. W podglądzie jest zdjęcie wykonane w pionie więc linie są poziome.

k0r3k
13-05-2013, 09:53
Jak miałem swój aparat w serwisie, pożyczyłem o Łukasza ten aparat i po ostrzeniu linie wyszły mi bardzo wyraźne.

Poniżej fragment zdjęcia z wykonywanej sesji (cropp 100%, raw otwarty w PS bez żadnych korekt, wycięty i zapisany)
Linie są poziome ponieważ zdjęcie wykonywane było pionowo.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/53203691/cb/20130328_144825.jpg

jan pawlak
13-05-2013, 10:33
Jak miałem swój aparat w serwisie, pożyczyłem o Łukasza ten aparat i po ostrzeniu linie wyszły mi bardzo wyraźne.

Poniżej fragment zdjęcia z wykonywanej sesji (cropp 100%, raw otwarty w PS bez żadnych korekt, wycięty i zapisany)
Linie są poziome ponieważ zdjęcie wykonywane było pionowo.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/53203691/cb/20130328_144825.jpg

Jeśli mówimy o gęstych liniach poziomych na tym zdjęciu, widocznych przy dużym powiększeniu to :
1. Nie jest to bending
2. Występuje już w surowych plikach RAW,
3. Na zdjęciach z mojego 5D2 tego efektu nie ma

jp

pawko
13-05-2013, 10:53
Soft to Capture One ale wczesniej zdarzał się tez Lightroom.
Zdjęcia wychodzą takie prosto z puszki. Zgrywalem je poprzez kopiuj/wklej z karty, adobe bridge, capture one, lightroom oraz programem z systemu operacyjnego. Sprawdzałem na innych monitorach i nawet na pc-cie znajomego. Zawsze to samo.

jeszcze wpadła mi do głowy jedna koncepcja: kiedyś trafiłem na podobny problem na jakimś forum i mam do Ciebie pytanie : jaki był włączony tryb AF podczas fotografowania: One shot czy AIServo ? nie wiem czy dobrze pamiętam ale przy AI SERVO następowało jakieś sprzężenie i powstawały podobne paski na zdjęciach.
pozdrawiam
Paweł

lukwoz
13-05-2013, 11:29
jeszcze wpadła mi do głowy jedna koncepcja: kiedyś trafiłem na podobny problem na jakimś forum i mam do Ciebie pytanie : jaki był włączony tryb AF podczas fotografowania: One shot czy AIServo ? nie wiem czy dobrze pamiętam ale przy AI SERVO następowało jakieś sprzężenie i powstawały podobne paski na zdjęciach.

Wydaje mi się, że to z tego nie wynika, ze względu na to, że ustawienie ostrości mam ustawione pod AF-ON a nie pod spustem migawki.
Ponadto sam pracuje przeważnie na ONE SHOT. W exifie zresztą jest informacja w jakim trybie się wykonywało zdjęcie.