PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop CC tylko w modelu subskrypcyjnym



strideer
09-05-2013, 09:33
Zdaje się, że ten temat nie był jeszcze poruszony na forum. Adobe zaprezentowało Photoshopa CC (od Creative Cloud) czyli wersję, która od wakacji będzie dostępna jedynie w modelu subskrypcyjnym dla użytkowników usługi Creative Cloud. Producent zapowiedział, że nie będzie więcej oferował licencji elektronicznych i pudełkowych na Photoshopa, nie będzie więc możliwości pracy z tym programem bez opłacenia abonamentu. Przez jakiś czas aktualizowane będą biblioteki ACR do PS CS6, ale tylko w zakresie obsługi nowych aparatów, bez dodawania kolejnych funkcji (typu Upright, Radial Filter, rozbudowany Healing Brush - które widzieliśmy w LR5 beta). Photoshop CC ma kosztować 20$ za miesiąc (tylko za tę aplikację) lub 50$ za miesiąc w pełnym pakiecie Creative Cloud. (ceny do potwierdzenia, piszę z pamięci)

Co sądzicie o tym posunięciu?

Zybi_S
09-05-2013, 10:15
Witam

Przez jakiś czas praktycznie nic się nie zmieni.
Wersja CS6 (a i często poprzednie ) jest wystarczająco dobra aby była konieczność przejścia na nowe.
Przy częstym korzystaniu abonament może więcej kosztować niż zakup tak jak dotychczas wersji pudełkowej/elektronicznej.
W dodatku przy abonamencie mamy program tylko na jakiś czas, bez względu na to ile już za niego zapłaciliśmy.

Problem może zacząć się wtedy gdy nie będzie aktualizacji dla nowego sprzętu, z możliwością pracy (a w zasadzie wczytania )
formatu pliku RAW z nowego aparatu.

Pozdrawiam

jaroslaw.majcher
09-05-2013, 11:17
Cennik jest tutaj: https://creative.adobe.com/plans?plan=individual&store_code=pl

Przyjrzałem się i albo jestem głupi albo czegoś nie rozumiem:
Photoshop: 24,59 euro lub 19,99 dolarów (za miesiąc)
CS: 61,49 euro lub 49,99 dolarów (za miesiąc)

Podane ceny z umową na 1 rok jeśli nie mamy licencji na cs3 i wyższe.

Czyli jak zapłacę dolarami to zyskuję w złotówkach 40zł miesięcznie za samego PS?

michalab
09-05-2013, 12:01
Czyli jak zapłacę dolarami to zyskuję w złotówkach 40zł miesięcznie za samego PS?
Podejrzewam, że nie zapłacisz dolarami. Dla rezydentów Polski będzie raczej cena w EUR lub w PLN, ale przeliczona z EUR.

kosio
09-05-2013, 12:52
Czyli jak zapłacę dolarami to zyskuję w złotówkach 40zł miesięcznie za samego PS?

w Europie niestety mamy coś takiego jak podatek od wartości dodanej - czyli VAT - i stąd pewnie ta różnica w cenie.

jaroslaw.majcher
09-05-2013, 13:42
Faktycznie - nie da się kupić. Cena przy zamówieniu zmienia się na euro.

Podatek podatkiem ale że w złotówkach 2/3 ceny? No to tym razem adobe na mnie nie zarobi. I nie chodzi o to czy 25 euro (czy jak w moim przypadku 12 za pierwszy rok) to dużo czy mało. Wole "starego". Od czegoś chyba jest PL oddział Adobe. Tymczasem infolinia nie pracuje ponieważ uważa, że dziś jest dzień świąteczny... Niech to będzie choć usd => zł + 23%.

A i jeszcze jedno: google na frazę adobe photoshop zwraca jako 1 wpis tytuł "Program do przerabiania zdjęć" który prowadzi do... oficjalnej strony adobe. Jak dla mnie jest to mega wpadka i choć wg aktualnej polityki nie kupie kolejnego PS przez następne 5 lat to mam nadzieje, że "przerabianie zdjęć" nie jest kierunkiem rozwoju tej aplikacji.

andre1978
09-05-2013, 21:35
Takie czasy, że coraz więcej programów przechodzi na system suskrybcji.
Mało tego, kiedyś czytałem, że intel też chce przejść na taki system i aby procesor pracował w 100% trzeba będzie wykupić abonament.

jellyeater
09-05-2013, 22:01
Będzie jeszcze AMD. :) Chory pomysł co do procesora.

obcy21
10-05-2013, 09:37
chory pomysł jeśli chodzi o PS-a. Niektórzy mają stację roboczą odciętą od świata ponieważ nie chcą się przy pracy rozpraszać, a i dzięki temu mają tylko komputer do pracy przy zdjęciach. Przykładowo instalujesz windowsa 7/8 + PS i na tym się kończy instalowanie zbędnych programów. Nie mając dostępu do internetu nie martwimy się wirusami, zaśmiecaniem dysku niepotrzebnymi plikami tymczasowymi a i komputer pewnie szybciej chodzi. W nowym PS-ie bez internetu ani rusz, firma nakazuje nam podłączenie komputera do sieci, nawet gdy my tego nie chcemy. - pomysł beznadziejny ze strony Adobe..

underhand
10-05-2013, 09:43
Obcy21 tak właśnie miałem to dziś tu wklepać.

kosio
10-05-2013, 09:47
bo teraz Photoshop to taka "gra online" :)

diplo
10-05-2013, 12:05
Chyba nie do końca jest tak. Czytałem gdzieś, że instalujesz u siebie na kompie i możesz pracować offline - licencja jest na miesiąc i za to płacisz. PS się łączy kiedys tam i sprawdza czy masz opłacone CC i działasz dalej bądź nie.

strideer
10-05-2013, 12:21
Chyba nie do końca jest tak. Czytałem gdzieś, że instalujesz u siebie na kompie i możesz pracować offline - licencja jest na miesiąc i za to płacisz. PS się łączy kiedys tam i sprawdza czy masz opłacone CC i działasz dalej bądź nie.

Dokładnie tak to obecnie działa przy subskrypcji opłacanej co miesiąc.

obcy21
10-05-2013, 13:19
Chyba nie do końca jest tak. Czytałem gdzieś, że instalujesz u siebie na kompie i możesz pracować offline - licencja jest na miesiąc i za to płacisz. PS się łączy kiedys tam i sprawdza czy masz opłacone CC i działasz dalej bądź nie.
właśnie o to chodzi że się łączy, po co ? nie chce aby komputer do pracy łączył mi się z internetem! Niebawem aby uruchomić windowsa, bądź MacOS trzeba będzie się podłączyć do sieci aby pobrać klucz licencyjny! - chore i śmieszne do czego świat dąży, normalnie WielkiBrat patrzy...

banan82
10-05-2013, 16:24
te subskrypcje nie maja sensu niestety wiekszego. lepiej raz kupic i miec niz sie bawic w jakies abonamenty, ze swiadomoscia ze ciagle trzeba za to placic.

wyglada na to ze adobe poszlo w kierunku podobnym do Spotify, tam tez mozna isc offline ale trzeba sie raz w miesiacu zalogowac zeby odswiezyc subskrypcje.

mam nadzieje ze lightroom 5 nie bedzie na subskrypcje, tylko normalnie tak jak dotychczas - raz zaplacisz i masz.

michalab
10-05-2013, 23:06
Raczej należy przyzwyczaić się do myśli, że wkrótce wszystko będzie w chmurze i z abonamentem. Pewnie jeszcze nie LR5, skoro jest desktopowa beta, ale kolejny raczej tak.

Bielack
11-05-2013, 22:00
Na blogu Adobe piszą, że LR5 wejdzie w skład CC (tymczasem bez dodatkowych kosztów), ale (pewnie tymczasem) będzie też do nabycia jako program do ściągnięcia oraz w wersji pudełkowej - tak, jak dzisiaj jest to z LR4.

Żródło (http://blogs.adobe.com/lightroomjournal/2013/05/lightroom-and-the-creative-cloud.html)

airhead
13-05-2013, 23:24
nie bardzo orientuję się, jak się robi takie zakupy przez internet
ile to w końcu kosztuje w PLN? wystawiają faktury co miesiąc?

--- Kolejny post ---


nie bardzo orientuję się, jak się robi takie zakupy przez internet
ile to w końcu kosztuje w PLN? wystawiają faktury co miesiąc?
dobra, widzę, że w Polsce w ogóle nie da się tego kupić :/
nie wiadomo tylko po co ten cały szum

TheMan
17-09-2014, 16:29
dobra, widzę, że w Polsce w ogóle nie da się tego kupić :/
nie wiadomo tylko po co ten cały szum

Da się, zobowiązujesz się na rok płacić 12,29 euro i co miesiąc tyle pobierają z Twojej karty.

grzegorzki
23-10-2014, 19:08
Ciekawonia, rozne ceny subskrypcji Photoshopa w Germanii (http://www.diyphotography.net/adobe-germany-sets-different-creative-cloud-pricing-based-browsers/) w zależności od używanej przeglądarki . W Safari najtaniej.

Usjwo
24-10-2014, 04:28
No to juz wiem za co mi sciagaj miesiecznie ponad 12 Euro, trzeba sie pozbyc Chrome ;)

BeatX
25-10-2014, 10:27
Jak dla mnie Photoshop CS6 ma wszystko co potrzeba do pracy z fotografią.
Zresztą ja i tak PS używam wyłącznie do retuszu :D
90% mojej pracy nad materiałem odbywa się w LR + pluginy, dlatego ja kupiłem zarówno LR jak i PS w wersji z licencją dożywotnią - bez zamartwiania się, jak w przyszłości będzie wyglądać dystrybucja obu programów ;)
Już w tym momencie LR i PS są tak zaawansowanymi programami, że ograniczeniem jest mój skill a nie możliwości samego softu.
Nie wiem co oni chcą tam jeszcze w nich poprawić.
Tzn, mogliby poprawić optymalizację w LR, nie ukrywam.
Ale z drugiej strony jak ktoś używał Aperture, to będzie widział o co mi chodzi, gdy napiszę że LR przy Aperture to istna rakieta :mrgreen:

Merde
26-10-2014, 10:30
Nie wiem co oni chcą tam jeszcze w nich poprawić.
Adobe też nie wie, dlatego przeszło na subskrypcyjny model dystrybucji.

Zybi_S
26-10-2014, 11:44
Witam

Mogą wpaść (i pewnie to zrobią) kolejny raz na pomysł aby wydać nową wersję PS i LR z nowymi bibliotekami ACR które już nie będą współpracowały z poprzednimi wersjami programów.
Problem pojawi się dla osób kupujących nowe modele aparatów, które nie będą obsługiwane przez starsze wersja PS i LR, a tak naprawdę to nie będą przez bibliotekę ACR.

Pozdrawiam

JacekMF
19-11-2014, 10:34
Na szczęście dla użytkowników Photoshopa CS6 (i starszych wersji) zdjęcia można spokojnie wywyłać w innym programie np. Capture One Pro (8 jest lux) lub nawet softem dostarczonym przez producenta aparatu. Adobe musiało wprowadzić abonament aby zapewnić sobie zyski na zawsze (taki kapitalistyczny pomysł). Wypalili się z pomysłami i abonament to jedyna szansa aby nadal dużo zarabiać. Mając boxowego Photoshopa CS6 (w zestawie Standard - w CC musiałbym płacić 3 tys. rocznie) i Windows 8 mogę spokojnie pracować bez abonamentu przez conajmniej 10 najbliższych lat i przez długi czas będę miał zapewnione wsparcie dla najnowszego sprzętu (chodzi o komputer). Zawsze będę mógł wejść w CC jeśli nie będzie innego wyjścia (nie jestem jakoś pokrzywdzony w porównaniu z tymi którzy już sobie założyli pętlę na szyję) a może przez te 10 lat powstawnie na tyle ciekawy soft, że zastąpi bez problemu programy firmy na A. Ostatnio byłem na prezentacji gdzie było stoisko z tabletami Wacom i oprócz Corelowego Paintera zachwalali Manga Studio. Programy niby do rysowania ale ten drugi ma bardzo dużo opcji Photoshopa (a kosztuje tylko 500 zł za box).

Merde
19-11-2014, 13:57
Witam

Mogą wpaść (i pewnie to zrobią) kolejny raz na pomysł aby wydać nową wersję PS i LR z nowymi bibliotekami ACR które już nie będą współpracowały z poprzednimi wersjami programów.
Problem pojawi się dla osób kupujących nowe modele aparatów, które nie będą obsługiwane przez starsze wersja PS i LR, a tak naprawdę to nie będą przez bibliotekę ACR.

Ten problem istnieje od lat i ludzie sobie dają radę. Albo się kupuje wyłącznie nowszego Lightrooma (który jest stosunkowo tani), albo korzysta z darmowego DNG Convertera. Nie jest to problem na tyle duży, by wymusić na użytkownikach upgrade. Myślę, że to właśnie ze względu na słabą skuteczność tego "kija" powstał model subskrypcyjny.
Na Photoshopie CS6 można spokojnie pracować aż do czasu, kiedy pojawi się nowy problem kompatybilności - tym razem z Windowsem.

jan pawlak
19-11-2014, 14:34
Ten problem istnieje od lat i ludzie sobie dają radę. Albo się kupuje wyłącznie nowszego Lightrooma (który jest stosunkowo tani), albo korzysta z darmowego DNG Convertera. Nie jest to problem na tyle duży, by wymusić na użytkownikach upgrade. Myślę, że to właśnie ze względu na słabą skuteczność tego "kija" powstał model subskrypcyjny.
Na Photoshopie CS6 można spokojnie pracować aż do czasu, kiedy pojawi się nowy problem kompatybilności - tym razem z Windowsem.

Nie wiem skąd te informacje/poglądy/nastroje.

Co miesiąc płacę (automatycznie z konta), przychodzi taki mail :

Członkostwo w usłudze Creative Cloud obejmujące jedną aplikację Photoshop (plan roczny)
Suma częściowa: 9.99 EUR
Podatek/VAT: 2,3 EUR
Łączna kwota zapłacona dzisiaj: 12,29 EUR

Czyli około 50 zł .
To dużo za legalne i intensywnie rozwijane oprogramowanie tej klasy ?

jp

Merde
19-11-2014, 15:16
Nie wiem skąd te informacje/poglądy/nastroje.
Niektórzy ludzie po prostu nie lubią być do czegoś zmuszani, a model subskrypcyjny jest zmuszaniem do regularnego płacenia Adobe.
Np. ostatnio z UPC dostałem informację listowną, że podnoszą mi przepustowość łącza do 120 Mbps (z dotychczasowych 50) i w związku z tym abonament wzrośnie o 7 zł.
Mogę to albo zaakceptować, albo wypowiedzieć umowę - nie ma możliwości pozostania na dotychczasowych zasadach.
Jest to już druga tego typu akcja i choć 7 zł to nie pieniądz - prawdopodobnie dla zasady zerwę umowę, bo nie lubię być naciągany na coś, czego nie potrzebuję i nie będę w stanie wykorzystać.

Po drugie - opłata za Photoshopa i Lr jest "promocyjna" - nie masz żadnej gwarancji, że np. za rok nie będziesz płacił dwa razy więcej.

Po trzecie - model subskrypcyjny jest korzystny dla osób które płaciły za upgrade z każdą nową wersją używanego oprogramowania.
Sporo ludzi jednak robiło upgrade co 2 lub nawet co 3 wersje. Dla nich taki model nie musi już być taki korzystny cenowo.


Co miesiąc płacę (automatycznie z konta), przychodzi taki mail :

Członkostwo w usłudze Creative Cloud obejmujące jedną aplikację Photoshop (plan roczny)
Suma częściowa: 9.99 EUR
Podatek/VAT: 2,3 EUR
Łączna kwota zapłacona dzisiaj: 12,29 EUR

Czyli około 50 zł .
To dużo za legalne i intensywnie rozwijane oprogramowanie tej klasy ?

No popatrz, a gdybyś mieszkał w UK, to zapłaciłbyś 8,78 GBP (czyli 46,31 zł) zamiast 12,29 EUR (czyli 51,86 zł).

- Czy jest możliwość płacenia w funtach?
- Nie ma.
- Czy są jakieś przeciwwskazania natury skarbowo-celno-przepisowej?
- Nie ma.
- To czemu nie mogę zapłacić w funtach? Przecież nie jestem bogatszy od przeciętnego Brytyjczyka o 12%...
- Bo tak.
- To w takim razie pocałujta w zadek wójta. Moich pieniędzy nie zobaczycie :-)

Bechamot
19-11-2014, 15:30
Nie wiem skąd te informacje/poglądy/nastroje.



Czyli około 50 zł .
To dużo za legalne i intensywnie rozwijane oprogramowanie tej klasy ?

jp

to nie jest duzo, ale zarzadzanie tym jest uciazliwe.
w sumie to zabawka. po cholere mam sobie zaprzatac glowe zarzadzaniem zabawka ?


Nie mowie juz o tym , ze pudelka sa tansze.
gdy sie znudzi , zawsze sprzedaz za 50 % zaplaconej kwoty.


ja tego nie robie z wielu powodow i robil nie bede , chocby dlatego , ze nie chce mi sie czytac co miesiac idiotycznych rachunkow.
Nie chce dostawac aktualizacji , ktore beda spowalniac prace komputera/programu.
Nie chce mi sie o tym myslec , zeby kiedys przedluzyc umowe.

zastanawiales sie np jak dlugo beda jeszcze po smierci uzytkownika CC sciagane naleznosci ? ( qrde , nie mysl , ze mysle o Tobie , zycze jeszcze 100 lat ;-) )

wyobrazam sobie , ze bedzie wiele takich przypadkow iz rodzina / spadkobiercy zorientuja sie dopiero po pewnym czasie.

jan pawlak
19-11-2014, 17:01
to nie jest duzo, ale zarzadzanie tym jest uciazliwe.
w sumie to zabawka. po cholere mam sobie zaprzatac glowe zarzadzaniem zabawka ?


Nie mowie juz o tym , ze pudelka sa tansze.
gdy sie znudzi , zawsze sprzedaz za 50 % zaplaconej kwoty.


ja tego nie robie z wielu powodow i robil nie bede , chocby dlatego , ze nie chce mi sie czytac co miesiac idiotycznych rachunkow.
Nie chce dostawac aktualizacji , ktore beda spowalniac prace komputera/programu.
Nie chce mi sie o tym myslec , zeby kiedys przedluzyc umowe.

zastanawiales sie np jak dlugo beda jeszcze po smierci uzytkownika CC sciagane naleznosci ? ( qrde , nie mysl , ze mysle o Tobie , zycze jeszcze 100 lat ;-) )

wyobrazam sobie , ze bedzie wiele takich przypadkow iz rodzina / spadkobiercy zorientuja sie dopiero po pewnym czasie.

Nie ma żadnego zarządzania, ściągają "z karty" i uprzejmie informują że to zrobili.
Abonament roczny, pod koniec listopada muszę odpowiedzieć na maila że aktualne przedłużenia.

jp

Usjwo
19-11-2014, 18:14
Abonament roczny, pod koniec listopada muszę odpowiedzieć na maila że aktualne przedłużenia.

jp

Nie musisz, musisz jak nie chcesz. Moim zdaniem powinno byc odwrotnie, ale coz marketing

pan.kolega
19-11-2014, 18:17
Nie ma żadnego zarządzania, ściągają "z karty" i uprzejmie informują że to zrobili.
Abonament roczny, pod koniec listopada muszę odpowiedzieć na maila że aktualne przedłużenia.

jp
Może dla Ciebie nie ma zarzadzania, jeżeli żyjesz fotoszopowaniem i jest to dla Ciebie jedyny świstek, który przychodzi poczta. Albo co gorsza nie przychodzi i musisz się logować do jakichś kont żeby sprawdzić co się dzieje i czy już Cię okradaja czy jeszcze nie.
Ja natomiast już mam tuziny jakichś subskrypcji, a to muzyka, a to filmiki, a to radio satelitarne, telefon taki, telefon inny, sklep z subskrypcja, jakieś kluby od zniżek, lens rentals bla, bla, bla.

Fotosiup to tylko jeden program "tej klasy" jak piszesz, którego mam ochotę z lekka od czasu do czasu używać. Sa jeszcze tuziny innych. Z tej perspektywy, płacenie tych $9.99 + ~$1 tax za tylko fotosiup+lajtrum i jeszcze jedno konto i jeszcze jeden papierek, jeszcze jeden bzdet na karcie co miesiac, za taki malutki wycinek mojej rzeczywistości, to za dużo, i dlatego tracę ochotę na ten miód i mówię adobowi: you are fired.

Jeżeli adoba chce sprzedawać te towary tylko zawodowcom, to droga wolna. Niestety Elements moga sobie wsadzić tam gdzie również mnie moga pocałować.:twisted:

jinks
19-11-2014, 18:52
CS6 jest ciągle dostępny na stronach adobe. Taniej można kupić elements albo "używaną" starszą wersję CS. Nie ma też przymusu korzystania z produktów adobe. Kupuję, bo chcę z tego korzystać, bo jest to bardzo dobre :) Jeśli chodzi o amatorów większość ludzi poprzestaje na LR. ew. wspieranym elmentsami.

Też bym sobie życzył żeby to wszystko było tańsze, ale jest jak jest i nie ma co płakać. W USA abonament to ok. 10$ u nas dorzucają 23%vat. Głosujcie za liberałami to przynajmniej będzie taniej o podatek;)

pan.kolega
19-11-2014, 21:41
Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być taniej niż $9.99.... Tyle płacę napiwku kelnerce za może 10 minut jej pracy przy posiłku z żona w taniej restauracji...ale abonamentu za od czasu do czasu używany software nie zapłacę, choćby to było $0.99. Bo nie.

Starocia już nieaktualnego też nie kupię, choćby dlatego, że taki już mam.:x

Cieszy to , że sporo innych dotychczasowyvh i potencjalnych użytkowników też olewa adobowe chmury. Im gorzej wiedzie się adobie, tym większe szanse na pojawianie się nowych propozycji na rynku.

Usjwo
19-11-2014, 21:52
Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być taniej niż $9.99.... Tyle płacę napiwku kelnerce za może 10 minut jej pracy przy posiłku z żona w taniej restauracji....

To Ty nigdy w taniej restauracji nie byles. W taniej restauracji to 10$ placi sie za posilek (maz i zona), i napiwku juz nie trzeba placic :mrgreen: