PDA

Zobacz pełną wersję : Postproces, kolory w filmie itd.



Kolekcjoner
28-04-2013, 22:24
Porównywanie cyfrowego sensora do Kodachrome to następna bajka. Mając wszystkie dane zarejestrowane w RAW możesz uzyskać efekt filmu jaki chcesz. Film ma inne właściwości, których elektronika jeszcze nie ujarzmiła, ale uzyskanie takiego samego wyglądu nie stwarza problemu.

C300 nie ma RAW video (chyba że coś ostatnio się zmieniło). Canon daje świetne presety do tych kamer - myślę że mimo pewnych ograniczeń to jest w dużym stopniu przyczyna ich popularności. Po prostu bez bawienia się w obróbkę masz świetny obrazek. W filmie to jest niesamowicie istotna zaleta 8-).

rOOmak
28-04-2013, 23:43
C300 nie ma RAW video

No tak. Mój błąd. Ale z tego co dotknąłem filmowania to polecana praktyka, w takim przypadku, to filmowanie w najbardziej możliwym "płaskim" profilem i korekcja kontrastu, saturacji itd na komputerze.
Biorąc pod uwagę ograniczenia kamery, tak jak mówisz, można załadować taki profil jaki chcesz. W końcu kamera zawsze filmuje w RAW i kompresuje dane według załączonego profilu. To samo ma się do aparatów... 5dmk3 z odpowiednim profilem da taki sam obrazek jak C300. Ten drugi oczywiście ma wiele przydatnych opcji których aparat nie ma, ale to następna historia ;)

Kolekcjoner
29-04-2013, 00:09
No tak. Mój błąd. Ale z tego co dotknąłem filmowania to polecana praktyka, w takim przypadku, to filmowanie w najbardziej możliwym "płaskim" profilem i korekcja kontrastu, saturacji itd na komputerze.

Problem polega na tym że przy filmie jest tak masakrycznie dużo pracy, że dodawanie jej sobie jeszcze w postaci rozbudowanego postprocesu jest rodzajem masochizmu ;). Ja oczywiście uwzględniam tu kwestię że może to robić cała ekipa i wtedy jest inaczej ale taki komfort kosztuje na tyle dużo że mało kto jest u nas w stanie za to zapłacić. Zresztą przyłożenie się do innych kwestii da odczuwalnie lepsze efekty niż jakieś niuanse w obrazie. Natomiast komfort pracy polegający na tym że w niemal w dowolnych warunkach dostajemy bardzo przyzwoity obrazek jest bezcenny.

Co do tego czy 5D mkIII z profilami da taki sam obrazek jak C300 - moim zdaniem raz da raz nie. To jednak bardzo różne sprzęty; inne skalowanie, inny rozmiar przetwornika, inny sposób uzyskiwania palety koloru, inny bitrate, inne kodeki itd. Może być bardzo trudno. Osobiście gdyby ktoś mi kazał zrobić zlecenie na zasadzie jednoczesnego użycia wspomnianych kamer w tym samym zleceniu byłbym pełen obaw.

rOOmak
29-04-2013, 00:49
przy filmie jest tak masakrycznie dużo pracy, że dodawanie jej sobie jeszcze w postaci rozbudowanego postprocesu jest rodzajem masochizmu

Czy ja wiem. Każdy film musi być pocięty i złożony w całość, a ustawienie dodatkowych parametrów w stylu krzywych, kontrast, kolor etc, to kwestia warstw, tak samo jak w PS.
Najważniejsze trzymać balans bieli pod kontrolą podczas filmowania, żeby nie trzeba było każdego ujęcia poprawiać oddzielnie.

To taka mija opinia, a doświadczenie mam bardzo małe w tej dziedzinie.

Kolekcjoner
29-04-2013, 01:04
Czy ja wiem. Każdy film musi być pocięty i złożony w całość, a ustawienie dodatkowych parametrów w stylu krzywych, kontrast, kolor etc, to kwestia warstw, tak samo jak w PS.
Najważniejsze trzymać balans bieli pod kontrolą podczas filmowania, żeby nie trzeba było każdego ujęcia poprawiać oddzielnie.

To taka mija opinia, a doświadczenie mam bardzo małe w tej dziedzinie.

No cóż moje doświadczenie mówi mi coś zupełnie innego 8-). Szczególnie że mówimy o dziedzinie w której jest tak dużo zmiennych, że nie da się wszystkiego zawrzeć w jednym prostym stwierdzeniu że dobrze jest tak czy tak. Przykładem jest choćby to co piszesz o balansie bieli. W pewnych warunkach w ogóle się go nie "kontroluje", bo po prostu ustawiasz preset i do widzenia. W innej sytuacji celowo się zmienia żeby osiągnąć określone efekty. Przy czym to wszystko jest uzależnione od tego czy robisz reportaż, koncert, czy realizujesz jakiś film wedle ustalonego scenopisu. Na prawdę ciężko dyskutować na takim poziomie ogólności.

Przy okazji wydzieliłem do osobnego wątka bo tam zaczęliśmy robić niezły OT :).

Karol.N
01-05-2013, 16:08
:)

Dla uściślenia / parę słów ... może komuś się przyda

( Sprawy kodowani nie podnoszę )

Canon C czyli 1C , C100 , C300 ma C-Log czyli dynamikę ... ok 12 przesłon / dynamika realizowania w strukturze matrycy, to matryca specjalizowana
Aparaty EOS z zastosowaniem Płaskiego profilu uzyskują ... ok 7 przesłon / to tylko profil kol / to matryca zwykła

RAW Canon / RAW Red / RAW DNG / Raw Alexa...... to materiał w pewnym stopniu spakowany .... każdy ma inną spec. pracuje się jaka na negatywie !!! bardzo nie wygodnie ale efektywnie. Jeśli koś miał odczynienia z 35mm kodakiem lub Fuji da sobie radę.

Canon nie ma własnego oprogramowania do konwersji C-log vs. rec.709 TV .... Jest problem !!!! Canon Polska umywa ręce i to jest ubawi ale norma.

Monitory referencyjny z symulacją profili to początek .... do wszystkiego są normy.

Kolekcjoner ma rację scenopis - pogadamy i dalej :))))

Powodzenia :)

rOOmak
01-05-2013, 17:02
Ciekawe jak to się będzie sprawować ale Canon właśnie wypuścił uaktualnienie do 5dmkIII firmware który umożliwia na nagranie nieskompresowanego materiału(YCbCr 4:2:2, 8 bit) poprzez HDMI. Oczywiście potrzebna jest zewnętrzna nagrywarka...

Karol.N
01-05-2013, 18:41
CANON :))))

5D III vs. HDMI 4:2:2 ??? po co ????

problemy matrycy pozostają ?
brak C-Log ?
8 bit a 10 bit to jest różnica ? w liczbach chyba :) ew w post produkcji w co wątpię.
( żaden ekran LCD nie przeniesieni 10bit oprócz OLED w TVN ... sztuka HD 24tyś :) i po co jak nie ma ostrości i dynamiki ;((((
" DOM ZŁY" grany był 4:2:0 :))))) i nie na 5DIII

canon jest dalej w Tyle / niestety :(((

rOOmak
01-05-2013, 20:07
To jest aparat a nie kamera jak by nie patrzeć.
Filmowanie jest tak jak by "extra" dla ambitnych amatorów których nie stać na profesjonalny sprzęt.
Mimo to, oglądają filmy zrealizowane przy pomocy 5d mk2 i nie widziałem "zauważalnych" problemów z jakością.

Karol.N
01-05-2013, 20:32
Dobry operator i wszystko można ukryć :)
Canon jest ok . tyko wszystko trzeba zsynchronizować i wiedzieć jak ukryć :) / osobiście mam przeskalowaną percepcje i lodówce jeszcze 3 rolki 35 kodaka ... jak się przyjdzie zima pożycze ARRI 235 i będzie jazda :)))) lepsze od sexu :))))

Sprawdź LINK :))))

Comparing the Cinema Camera & 5D Mk III on Vimeo (http://vimeo.com/49875510)

pozdrawiam :)

Grzesiek_PL
08-05-2013, 17:10
8 bit a 10 bit to jest różnica ?
eee tam 10bit, 14bit RAW DNG silent pics! (http://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=5240.0) :D

raado
09-05-2013, 19:43
Tu jest porównanie 5d3 wyjście hdmi vs 5d3 skompresowany, a black magic camera:
5D3 FW1.2.1 HDMI Out vs Internal Codecs and BMCC on Vimeo (http://vimeo.com/65205491)