PDA

Zobacz pełną wersję : Matryca APS-C zaweza obraz 1,6



VOYAGEUR
24-02-2006, 17:04
W praktyce to oznacza wydluzenie rzeczywistej ogniskowej obiektywu?
Np. jesli mam obiektyw 500mm po podczepieniu do np.350 d bedzie on mial wartosc ok 800mm. Czy tak to dziala? To by tlumaczylo dlaczego kit ma 18-55 a gdy sie spojszy w wizjer 18mm wyglada jak 28mm na analogu. Czy dobrze rozumuje?

KuchateK
24-02-2006, 17:05
Tak, tak to mniej wiecej dziala. Tyle ze wydluzenie jest pozorne.
Bylo zreszta na forum wiele razy o tym jak chcesz poczytac wiecej.

akustyk
24-02-2006, 17:17
W praktyce to oznacza wydluzenie rzeczywistej ogniskowej obiektywu?
nie, nie i jeszcze raz nie.

ogniskowa pozostaje niezmieniona. a co za tym idzie glebia ostrosci (ktora jest funkcja m.in. ogniskowej) i wszelkie wlasnosci makro obiektywu (m.in. skala odwzorowania)

zmienia sie szerokosc katowa obrazu.



Np. jesli mam obiektyw 500mm po podczepieniu do np.350 d bedzie on mial wartosc ok 800mm. Czy tak to dziala?

nie, nie i jeszcze raz nie.

to jest 500mm z ktorego wykorzystujesz tylko pewien wycinek kola obrazu. wycinake o wymiarach 1,6x mniejszych niz kadr pelnej klatki.



To by tlumaczylo dlaczego kit ma 18-55 a gdy sie spojszy w wizjer 18mm wyglada jak 28mm na analogu. Czy dobrze rozumuje?
nie, nie i jeszcze raz nie.

absolutnie nie wyglada to jak 28mm w analogu. przeciez celownik jest mniejszy. postaw obok siebie analoga ze szklem 28mm i cyfranke z 18mm. w obu celownikach widoczny bedzie podobny zakres sceny, ale w tym drugim bedzie fizycznie mniejszy widok.
wepnij do obu korpusos obiektyw 28mm i porownaj. obraz bedzie prawie identyczny pod wzgledem powiekszenia elementow, tyle ze w cyfrze bedzie go mniej. dokladnie tak dziala crop.

18mm pozostaje 18mm ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami dla ukladu optycznego. zmienia sie tylko kat obrazu.

najlepiej zalozyc obiektyw 18-55 do korpusu analogowego i zerknac przez celownik (tylko wylaczyc aparat, zeby przypadkiem lustrem nie klapnal!!!). co? zmienil sie jakos obiektyw?

KuchateK
24-02-2006, 17:32
Akustyk, zlituj sie... Bylo juz o tym...
Wy wiece swoje, my swoje... Nie wyciagajmy juz tego wiecej.

Niezaleznie jak sie klucic i za czym obstawac fakt jest taki ze na zdjeciach jest praktycznie to samo. Koniec kropka.

muflon
24-02-2006, 17:48
Kurcze, chyba trzeba w koncu tego FAQ-a napisac...

pazurek
24-02-2006, 18:33
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS5D/Images/fullframe.jpg)

"jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów" ;)

chomsky
24-02-2006, 18:49
Czy macie nadzieje, ze Kuchatek to pojmie, kolego Akustyku ?!?
Czesc.Ch.

MARANTZ
24-02-2006, 19:24
Gnębi mnie to pytanie już dość dawno. Te prędkości kątowe itd. Jeżeli mam obiektyw 400mm, to zgodnie ze starymi regułami powinienem używać czasu przy robieniu z ręki minimum 1/400s. Na 20D wychodzi po cropie 640. Czy taki czas jest wtedy odpowiedni (1/640s) czy też nadal 1/400. Według mnie ten ostatni, czyli wszystko zostaje po staremu, ale spotkałem się z różnymi opiniami i wolę dopytać.

Tomasz1972
24-02-2006, 19:26
według informacji które ja posiadam to 1/640s

Jac
24-02-2006, 19:38
Kurcze, chyba trzeba w koncu tego FAQ-a napisac...
bez dwoch zdan panie moderatorze ;-)

akustyk
24-02-2006, 20:01
Gnębi mnie to pytanie już dość dawno. Te prędkości kątowe itd. Jeżeli mam obiektyw 400mm, to zgodnie ze starymi regułami powinienem używać czasu przy robieniu z ręki minimum 1/400s. Na 20D wychodzi po cropie 640. Czy taki czas jest wtedy odpowiedni (1/640s) czy też nadal 1/400. Według mnie ten ostatni, czyli wszystko zostaje po staremu, ale spotkałem się z różnymi opiniami i wolę dopytać.
oczywiscie, poruszenie do ktorego odnosi sie regula kciuka odbywa sie wskutek poruszenia katowego obiektywu, wiec trzeba brac pod uwage czasy podzielone przez cropa. dla ogniskowej 50mm bezpieczniejsza jest 1/80s niz 1/50s.

zreszta, regula kciuka jest tak naprawde orientacyjna. ile jestes wstanie utrzymac z reki to zalezy od Ciebie i nic nie zastapi wlasnych testow.

dla 100% ostrosci ja osobiscie wole zasade 1/3f (wzgledem tego co napisane na obiektywie), czyli do 1/60s dla 18mm. a ponizej 1/2f raczej zdecydowanie przechodze na statyw.


dopoki oczywiscie mam wybor i moge sobie pozwolic. jak trzeba to i z reki trzymam czasy mocno powyzej tego, co mowi regula kciuka. moze nie jest to najlepszy przyklad, ale:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://onephoto.net/uploads/akustykmagmanetpl/1138312621_gal_h790_3.jpg)

1,5 sekundy z lapy. bo nie bylo wyboru. pewnie ze jest ruszone, ale specjalnie sie tym nie przejmuje :)


generalnie, to polecam samemu sobie wypracowac test jakie czasy przy jakich ogniskowych uzywac. a przede wszystkim: nie stresowac sie regulami. lepsze jest w ogole jakiekolwiek zdjecie, niz "mialem szanse ale nie zrobilem" :)

sfw
24-02-2006, 20:16
"jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów" ;)

Pięknie powiedziane ale może tak lekko zmodyfikować ten obrazek? Przecież użytkownik 350D patrzy przez swój wizjer w którym ma własny, pełny kadr.

muflon
24-02-2006, 20:30
Pięknie powiedziane ale może tak lekko zmodyfikować ten obrazek? Przecież użytkownik 350D patrzy przez swój wizjer w którym ma własny, pełny kadr.
Dokładnie - ale z pewną poprawką, bo zaraz odezwą się krzyki "no bo wizjer w 350D jest 2x mniejszy!". Otóż to co widzi przez wizjer to raz, ale przede wszystkim, to co widzi na odbitce tej samej wielkości wywołanej ze zdjęć z obu aparatów :)

Ja to FAQ napiszę, jak tylko znajdę chwilę ;-) Ale główne motto będzie na pewno takie: wszyscy macie rację, a kłócicie się o definicje :mrgreen:

sfw
24-02-2006, 20:37
Dokładnie - ale z pewną poprawką, bo zaraz odezwą się krzyki "no bo wizjer w 350D jest 2x mniejszy!". Otóż to co widzi przez wizjer to raz, ale przede wszystkim, to co widzi na odbitce tej samej wielkości wywołanej ze zdjęć z obu aparatów :)


Rozmiar wizjera nie ma tutaj chyba nic do rzeczy, liczy się to co będzie fizycznie w kadrze. :) A będzie w przybliżeniu jak na tych fotkach - circa coma.

pzdr

RadiB
25-02-2006, 01:23
Rozmiar wizjera nie ma tutaj chyba nic do rzeczy, liczy się to co będzie fizycznie w kadrze.

To co bedzie fizycznie w kadrze dla FF i Cropa mozna ladnie "obmacac" tu:
http://tamron.de/index.php?id=238&L=2