PDA

Zobacz pełną wersję : Monitor Eizo do 1.500 zł jaki?



arekxy
09-04-2013, 23:21
Witam wszystkich.

Chciałem kupić monitor do 1.500 zł, celuje w Eizo.
Oprócz obróbki zdjęć (jego główne zastosowanie) będę na nim chciał też oglądać filmy.

Co polecacie? :roll:

Cichy
09-04-2013, 23:56
Ev2336

arekxy
10-04-2013, 00:39
Dzięki Cichy :)

Cichy
10-04-2013, 12:07
Co prawda nie jest przeznaczony do pracy z kolorem, ale mam Ev2333 i Ev2736 i moim zdaniem się świetnie nadają do tego za taką kasę, jaką kosztują.

PS. oczywiście wraz z monitorem należy nabyć kalibrator, np. i1 display bądź CM Display.

szambonur
10-04-2013, 12:40
Ev2336

Podoba mi się ta twoja propozycja. Od dłuższego czasu odkładam ten temat na później, ponieważ żyję w zasłyszanej gdzieś opinii że Eizo za mniej niż 3000 nie warto kupować. Mam teraz samsunga z matrycą ips ale chyba jest już "wyświecona" bo wszelkie próby kalibracji sprzętowej kończyły się na tym iż z czarnego zrobił się zielony...;)

Cichy
10-04-2013, 13:30
Ja akurat z droższego się ostatnio wyleczyłem. Dzisiaj skalibrowałem sobie i1DPro i nie wiem, czy dobrze to interpretuję, ale wydaje mi się, że liniowość w nim jest bardzo dobra:


https://canon-board.info/imgimported/2013/04/ev2736calibm-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/test/ev2736w/ev2736calibm.jpg)

O podświetleniu i czerni już pisałem w innym wątku, więc nie będę się powtarzał.

kosdkp
10-04-2013, 13:32
Miałem podobny dylemat. Wybrałem FS2331 - wolałem pVA od IPS.
EV2333 i FS2331 różnią się obudowa.
sRGB 96 - 97%.
Polecam, jest promocja w accord foto (partner eizo): z easypixem za 1529zł. Tanioszka.

--- Kolejny post ---

@Cichy.
Możesz wrzucić z EV2333? Z czystej ciekawości. :o

Cichy
10-04-2013, 13:57
Miałem podobny dylemat. Wybrałem FS2331 - wolałem pVA od IPS.
EV2333 i FS2331 różnią się obudowa.

Tu już naprawdę kwestia gustu. W PVA nie podoba mi się jedynie to, że jak się patrzy na wprost to detale w cieniach wchodzą w czerń, dopiero lekko z boku widać "więcej" w ciemnych partiach.




@Cichy.
Możesz wrzucić z EV2333? Z czystej ciekawości. :o

Wieczorkiem zrobię.


jest promocja w accord foto (partner eizo): z easypixem za 1529zł. Tanioszka



No jeśli tak, to bardzo fajna oferta.

PS. wie ktoś, jak za pomocą i1DP sprawdzić pokrycie sRGB ?

arekxy
10-04-2013, 14:36
Witaj Kosdkp :)
Mam pytanie; posiadasz ten monitor, oglądałem zdjęcia na "wujku google" ale nie widać na nich tego, o co chcę się zapytać.
Bardzo możliwe, że zakupię ten monitor, ale chciałem go nie stawiać na biurku, tylko zawiesić na uchwycie, przykładowo na takim:
Hama LCD "NEXT2" VESA 200x200

Uchwyt do monitora Hama LCD "NEXT2" VESA 200x200, 2 ramiona (czarny) - RTV - Karen.pl - Sklep internetowy (http://www.karen.pl/product/127021/RTV_/Meble_i_uchwyty_/Uchwyt_do_monitora_Hama_LCD_NEXT2_VESA_200x200_2_r amiona_czarny_.html)

Czy on ma z tyłu takie mocowania? czy jest to możliwe? Jak nie do tego, to do innego uchwytu ściennego ?

szambonur
10-04-2013, 14:39
a czy ten kalibrator EasyPix 2 jest jakoś specjalnie polecany do Eizo?

Cichy
10-04-2013, 14:41
a czy ten kalibrator EasyPix 2 jest jakoś specjalnie polecany do Eizo?

To jest firmowy kalibrator Eizo :) Co prawda kopia Spydera, ale cóż z tego.

szambonur
10-04-2013, 14:43
To jest firmowy kalibrator Eizo :) Co prawda kopia Spydera, ale cóż z tego.

No właśnie widziałem że bardzo podobny na obrazku. A co według Ciebie zyskuje jakbym się szarpną na i1DP?

strideer
10-04-2013, 14:47
No właśnie widziałem że bardzo podobny na obrazku. A co według Ciebie zyskuje jakbym się szarpną na i1DP?

Precyzję i trwałość. EasyPix to jednak zabawka.

kosdkp
10-04-2013, 14:54
@Cichy.Dzięki
Odn uchwytu- monitor ma z tyłu 4 otwory na śrubki umieszczone w kwadracie 10x10cm, zatem myślę, że nie będzie problemu.
Easypix2 to zabawka: Spyder 3 (lub 4) express. Ale ma to:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://c.wrzuta.pl/wi10647/6ed9d5770014879c5165606a/2331)

3 profile monitora, można je na szybko zmieniać - po kliknięciu na ikonkę obok zegarka.
Dla mnie to wielki plus. Dla neta mam jasność 17% . Do zdjęć jak widać.

Cichy
10-04-2013, 15:13
Taka ciekawostka:


https://canon-board.info/imgimported/2013/04/monitory_gamut-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/test/monitory_gamut.jpg)

kosdkp
10-04-2013, 15:25
DZięki. Czyli ev2333 (fs2331) pokrywa ~100% sRGB. I to za mniej niż 1700 zł.

Cichy
10-04-2013, 15:38
Też tak to widzę. Nie wiem tylko, jak zinterpretować pokrycie 2736 ?

wiktor2323
10-04-2013, 15:47
Kurde szukałem czegoś sensownego w okolicach 1000-1500 i każdy odradzał i mówił " dozbieraj" A tu widzę całkiem przyjemny sprzęcik za małą kasę :)

strideer
10-04-2013, 16:00
Też tak to widzę. Nie wiem tylko, jak zinterpretować pokrycie 2736 ?

A jak byś chciał interpretować? Co jest nie tak z gamutem tego monitora?

Cichy
10-04-2013, 16:06
Chodzi mi o to, czy na podstawie tego wykresu możemy powiedzieć, czy pokrywa mniej niż srgb, czy więcej ? :)

strideer
10-04-2013, 16:12
Chodzi mi o to, czy na podstawie tego wykresu możemy powiedzieć, czy pokrywa mniej niż srgb, czy więcej ? :)

Tak najprościej mówiąc, jak porównujesz dwa gamuty ze sobą (w tym przypadku natywny gamut monitora z przestrzenią sRGB), to możesz mówić o dwóch rzeczach: o pokryciu gamutu sRGB i o "pojemności" względem gamutu sRGB. Przykładowo ekran na którym jestem teraz (ten w ThinkPadzie T530) daje pokrycie na poziomie 99,7% sRGB, ale ma pojemność 142,9% sRGB, co oznacza, że pozwala wyświetlić sporo barw spoza tej przestrzeni. Podobny przypadek masz u siebie. Dajmy na to, że masz pokrycie 97% sRGB, ale masz jeszcze pewien zapas innych barw.

Cichy
10-04-2013, 16:14
No tak, dzięki :)

2marekm
10-04-2013, 16:54
A co sądzicie o Eizo EV2436W. Dzisiaj właśnie otrzymałem w kolorze obudowy "gray". Czekałem dwa tygodnie, ponieważ były tylko czarne a ja takiego nie chciałem. W moim przekonaniu rozdzielczość 1920 x 1200 jest chyba lepsza niż 1920 x 1080. Mam kalibrator ColorMunki Photo, ale coś mi nie bardzo wychodzi kalibracja. Wydaje mi się, ze za bardzo "bije po oczach", ale może to moje subiektywne odczucie, ponieważ mój stary monitor to Samsung 214T, też na matrycy IPS.

czornyj
10-04-2013, 18:51
PS. oczywiście wraz z monitorem należy nabyć kalibrator, np. i1 display bądź CM Display.

To się niezbyt kalkuluje. EV + kalibrator kosztuje tyle co NEC



A co sądzicie o Eizo EV2436W. Dzisiaj właśnie otrzymałem w kolorze obudowy "gray". Czekałem dwa tygodnie, ponieważ były tylko czarne a ja takiego nie chciałem. W moim przekonaniu rozdzielczość 1920 x 1200 jest chyba lepsza niż 1920 x 1080. Mam kalibrator ColorMunki Photo, ale coś mi nie bardzo wychodzi kalibracja. Wydaje mi się, ze za bardzo "bije po oczach", ale może to moje subiektywne odczucie, ponieważ mój stary monitor to Samsung 214T, też na matrycy IPS.
214T jest na S-PVA. Jeśli EV zbytnio bije po oczach, to zmniejsz jaskrawość - ma bardzo dobrą regulację Direct Current, pozwala zejść praktycznie do zera bez mrugania.

szambonur
10-04-2013, 18:55
a co przemawia na korzyść tego NEC'a?


To się niezbyt kalkuluje. EV + kalibrator kosztuje tyle co NEC



214T jest na S-PVA. Jeśli EV zbytnio bije po oczach, to zmniejsz jaskrawość - ma bardzo dobrą regulację Direct Current, pozwala zejść praktycznie do zera bez mrugania.

czornyj
10-04-2013, 18:58
a czy ten kalibrator EasyPix 2 jest jakoś specjalnie polecany do Eizo?

EasyPIX2 nie działa z EV2x36

wiktor2323
10-04-2013, 20:37
Szybkie pytanie:
Eizo FlexScan S2202W czy FlexScan EV2336W
Różnica w cenie 300 zł. Nie ukrywam, że dla mnie studenta czym taniej tym lepiej, ale jeśli droższy ma być lepszy to dołożę:)
Zastosowanie: Fotografia, autoCad + 3dmax i pochodne :)
Edit: s 2202W ma matryce TN?

skinny500
10-04-2013, 20:40
Z Easypixem nie kupujcie, bo to syf i jego zakup sensu nie ma żadnego. Dobry kalibrator można wyporzyczyć lub zlecić kalibrację (opcja droższa). Nie trzeba od razu kupować, chociaż i1display cenę ma świetną więc warto. Jak ktoś chce kalibrować nie tylko ekrany, ale i drukarki to już gorzej, bo wtedy ceny kalibratorów są sporo wyższe.

czornyj
10-04-2013, 21:07
Szybkie pytanie:
Eizo FlexScan S2202W czy FlexScan EV2336W
Różnica w cenie 300 zł. Nie ukrywam, że dla mnie studenta czym taniej tym lepiej, ale jeśli droższy ma być lepszy to dołożę:)
Zastosowanie: Fotografia, autoCad + 3dmax i pochodne :)
Edit: s 2202W ma matryce TN?

S2202W ma niższą rozdzielczość, matrycę TN (Twoje Nieszczęście) i gorsze podświetlenie. Jest raptem 300PLN tańszy? Nie dałbym za niego nawet 300PLN :D

--- Kolejny post ---


Dobry kalibrator można wyporzyczyć lub zlecić kalibrację (opcja droższa)
hmmm, droższa?

skinny500
10-04-2013, 21:10
No zlecenie kalibracji jest droższe niż wypożyczene. Mam na myśli takiego i1display pro a nie Minoltę za cenę domu.

kosdkp
10-04-2013, 21:13
Z Easypixem nie kupujcie, bo to syf i jego zakup sensu nie ma żadnego.
Ok, a jakies argumenty?
Wiem, że to baaardzo podstawowy nawet nie kalibrator, a tylko kalorymetr. Ale żeby od sufu nazywać. hmm

Cichy
10-04-2013, 21:17
Ja mówiłem o zakupie CMDisplay (używki 400, nowe 500) lub X-Rite i1 (pierwsza wersja) ktoś nawet miał na forum za bodaj 300 zł. Z doświadczenia wiem, że obydwa lepsze niż Spyder, wiec pewnie od Easy Pixa też. Do Neca też trzeba dokupić kalibrator, wiec to takie błędne koło. IMO nie ma co kupować lepszego monitora nie mając jak go skalibrować, bo to mija się z celem.

wiktor2323
10-04-2013, 21:22
S2202W ma niższą rozdzielczość, matrycę TN (Twoje Nieszczęście) i gorsze podświetlenie. Jest raptem 300PLN tańszy? Nie dałbym za niego nawet 300PLN :D

--- Kolejny post ---


hmmm, droższa?
O TN przeczytałem po napisaniu posta, dlatego też edytowałem. A co sądzisz o Ev2336 ?:) Cichy się już wypowiadał i chyba jestem przekonany:)

strideer
10-04-2013, 21:23
Jeśli przez X-Rite i1 (pierwsza wersja) rozumiesz i1 Display 2, a nie i1 Pro (bo nie może kosztować 300 zł), to zapomnij. To jest taki sam poziom jak tanie Spydery. Albo jeszcze gorszy.

czornyj
10-04-2013, 21:37
Do Neca też trzeba dokupić kalibrator, wiec to takie błędne koło. IMO nie ma co kupować lepszego monitora nie mając jak go skalibrować, bo to mija się z celem.

Trzeba? Mija się z celem? A to wielce mi dlaczemu?

Cichy
10-04-2013, 21:37
Jeśli przez X-Rite i1 (pierwsza wersja) rozumiesz i1 Display 2, a nie i1 Pro (bo nie może kosztować 300 zł), to zapomnij. To jest taki sam poziom jak tanie Spydery. Albo jeszcze gorszy.

Pozwolę się nie zgodzić, kolega Perqsista ma taki właśnie i nieraz od niego pożyczałem. Kalibruje dobrze, a Spydera odesłałem w diabły po pierwszym dniu zmagań.

Wracając do testowania i kalibrowania:

Krzywe EV2333:

https://canon-board.info/imgimported/2013/04/ev2333-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/test/ev2333.jpg)

A dla porównania standardowy LCD TN jaki możemy znaleźć w 90% laptopów (tutaj Dell)

https://canon-board.info/imgimported/2013/04/delltn-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/test/delltn.jpg)

Od razu widać, że dramat , nie uwzględniając fatalnych kątów widzenia.


Trzeba? Mija się z celem? A to wielce mi dlaczemu?

A jaką mam gwarancję, że nawet najlepszy monitor podpięty pod kompa będzie wyświetlał poprawnie kolory ?

czornyj
10-04-2013, 21:43
A co sądzisz o Ev2336 ?:)

EV2336W bezwzględnie wymaga kalibracji i profilowania i1Display Pro - P232W nie wymaga tego bezwzględnie, bo jest oprogramowanie NEC Multiprofiler do kalibracji i profilowania bezsensorowego. W cenie EV2336W + i1Display Pro masz P232W, który jest znacznie bardziej kozacki - mz. wybór jest prosty.

Jeśli weźmiesz EV2336W, nie skalibrujesz go i olejesz jego niedokładność i przekłamania, to owszem - jest to najlepsza opcja w tej cenie.

Cichy
10-04-2013, 21:50
Eizo + CMunki nadal jest tańszy od samego Neca o jakieś 150 zł. Zawsze można też pożyczyć (wypożyczyć ) kolorymetr i będzie już duża różnica w cenie.

A cóż to za kalibracja bezsensorowa ?

wiktor2323
10-04-2013, 21:56
Kalibrowane będzie bankowo. Początkowo pożyczę ale w sezonie mam zamiar kupić własny kalibrator:)

strideer
10-04-2013, 21:57
Pozwolę się nie zgodzić, kolega Perqsista ma taki właśnie i nieraz od niego pożyczałem. Kalibruje dobrze, a Spydera odesłałem w diabły po pierwszym dniu zmagań.

Tak retorycznie zapytam: a skąd wiesz, że wynik kalibracji jest dobry?

czornyj
10-04-2013, 22:12
Eizo + CMunki nadal jest tańszy od samego Neca o jakieś 150 zł. Zawsze można też pożyczyć (wypożyczyć ) kolorymetr i będzie już duża różnica w cenie.

A cóż to za kalibracja bezsensorowa ?

Nie jest.

CMD nie ma opcji ustawienia wtpt z poziomu OSD, co psuje jego jakość tonalną. Kolorymetr można wypożyczyć - jakości P232W sterowanego 14-o bitowym 3D LUT z 16-o bitową precyzją, elektroniczną kompensacją równomierności podświetlenia i pierdylionem możliwości ustawienia każdego aspektu wyświetlania już nie bardzo.

Ponieważ P232W jest zaopatrzony w 14(16)bit 3DLUT, ogarnięty fabrycznie sprzętem z piekła rodem, można przy pomocy oprogramowania Multiprofiler skalibrować i oprofilować go bez sensora, bo jest przewidywalny jak śmierć.

Cichy
10-04-2013, 22:17
No tu masz racje. Ja mam na pulpicie "od zawsze" takie moje zdjecie referencyjne, po ktorym od razu widze, czy jest dobrze, czy zle.

czornyj
10-04-2013, 22:30
No tu masz racje. Ja mam na pulpicie "od zawsze" takie moje zdjecie referencyjne, po ktorym od razu widze, czy jest dobrze, czy zle.

o, sancta simplicitas :D

Cichy
10-04-2013, 22:57
I to jest dobry moment na zakonczenie dyskusji z osobami wciskajacymi szerokogamutowce.

Ja polecam opcje tanszy lcd z kalibratorem. Zawsze mozemy nim skalibrowac inny Lcd czy laptopa, wiec to nie jest jednorazowa inwestycja.

czornyj
10-04-2013, 23:01
I to jest dobry moment na zakonczenie dyskusji z osobami wciskajacymi szerokogamutowce.


I to jest dobry moment na zakończenie dyskusji z osobami nie mającymi pojęcia o mniemaniu, bo P232W jest normalnogamutowy.

Ja niczego nie polecam, ja mówię jak jest.

kosdkp
10-04-2013, 23:06
Nadal nie wiem czym objawia się dziadowskość easyPIXa.
Kalibruje (programowo więc znawcy określą, że imituje kalibrację) fs2331 po kolei: i1 pro, i1, easypix. Różnice będą duże?
Mam wrażenie, że to jak np. z rozjaśnianiem białek oka, czy zwiększaniu kontrastu na brwi. Różnica minimalna. Jeśli nie masz obu zdjęć przed faciatą, nie widzisz różnicy.

Cichy
10-04-2013, 23:09
I to jest dobry moment na zakończenie dyskusji z osobami nie mającymi pojęcia o mniemaniu, bo P232W jest normalnogamutowy.

No popatrz, a ja myslalem, ze ma szerszy gamut niz standardowy, ale widocznie zle slyszalem...
MVA.PL • Zobacz wątek - NEC Spectraview II i DISCUS (http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=633)

czornyj
10-04-2013, 23:14
No popatrz, a ja myslalem, ze ma szerszy gamut niz standardowy, ale widocznie zle slyszalem...
MVA.PL • Zobacz wątek - NEC Spectraview II i DISCUS (http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=633)

Podświetlenie W-LED daje pomijalnie większy gamut od zwykłego CCFL, co nie zmienia faktu że jest to monitor bliższy normalnemu niż poszerzonemu gamutowi. Co jest o tyle bez znaczenia, że EV mają ten sam rodzaj podświetlenia, ergo gamut mają co najmniej porównywalny.

Cichy
10-04-2013, 23:15
Kalibruje (programowo więc znawcy określą, że imituje kalibrację) fs2331 po kolei: i1 pro, i1, easypix. Różnice będą duże?
Mam wrażenie, że to jak np. z rozjaśnianiem białek oka, czy zwiększaniu kontrastu na brwi. Różnica minimalna. Jeśli nie masz obu zdjęć przed faciatą, nie widzisz różnicy.

Dla jasnosci - po kalibracji spyderem mialem doslownie kupę na ekranie - profil byl ewidentnie zły, kolory pojechane. To nie byla różnica aptekarska. Być moze jakiś zgrzyt sprzetowy albo wada jakaś...

strideer
10-04-2013, 23:20
Dla jasnosci - po kalibracji spyderem mialem doslownie kupę na ekranie - profil byl ewidentnie zły, kolory pojechane. To nie byla różnica aptekarska. Być moze jakiś zgrzyt sprzetowy albo wada jakaś...

Możliwe, że kwestia profilera. Problem jest tego rodzaju, że i1 Display Pro, Munki Display można ufać, bo urządzenia mają dobrą zgodność międzyinstrumentową. Jak weźmiesz Spydera albo EasyPixa, to zgodność jest niższa (o rząd wielkości?), czyli nigdy nie wiesz do końca, czy wynik kalibracji jest dobry, czy nie. Taka trochę ruletka.

szambonur
10-04-2013, 23:23
Czornyj, Cichy obaj jesteście wielkimi fachowcami w tej dziedzinie i nikt tego nie podważa. Dyskusje między Wami wszystkim wyjdą na dobre. Propozycja Cichego wydaje mi się na tyle ciekawa gdyż kalibrator zewnętrzny pozwoli wykonać proces kalibracji jakby w całości za użytkownika. Z drugiej strony jestem pewien że czornyj źle by nikomu nie poradził, a doświadczenie na kosmiczne, więc takich ludzi trzeba słuchać. Powiedzcie mi tak szczerze. Dla takiego prostego użytkownika jak ja, który nie planuje kalibrować innych urządzeń niż monitor który chce zakupić, a nie koniecznie znam się na całym tym procesie. Co lepsze wspomniane Eizo czy Nec z dołączonym system do kalibracji bez sprzętowej. Pomijam te drobne różnice finansowe. Czy taka kalibracja w Nec'u nie wymaga przypadkiem dużej wiedzy teoretycznej żeby to wszystko poustawiać?

Cichy
10-04-2013, 23:31
Czornyj, Cichy obaj jesteście wielkimi fachowcami w tej dziedzinie i nikt tego nie podważa.

Oj nie, ja się na monitorach niewiele znam...

Ps. Ale się edukuję :)

wiktor2323
10-04-2013, 23:44
Dla takiego prostego użytkownika jak ja, który nie planuje kalibrować innych urządzeń niż monitor który chce zakupić, a nie koniecznie znam się na całym tym procesie. Co lepsze wspomniane Eizo czy Nec z dołączonym system do kalibracji bez sprzętowej.
Chętnie posłucham coś na ten temat bo mam podobny dylemat.

czornyj
11-04-2013, 00:04
Co lepsze wspomniane Eizo czy Nec z dołączonym system do kalibracji bez sprzętowej. Pomijam te drobne różnice finansowe. Czy taka kalibracja w Nec'u nie wymaga przypadkiem dużej wiedzy teoretycznej żeby to wszystko poustawiać?

Zawsze lepszy jest monitor z większymi możliwościami, niż gorszy monitor z kalibratorem, który jest protezą i z g... bata nie ukręci.

Kalibracja i profilowanie bezsensorowe w P232/P241/PAxxx wymaga tyle samo wiedzy teoretycznej, co kalibracja przy pomocy sensora - a nawet mniej, bo Multiprofiler dokonuje automatycznej kalibracji sprzętowej, a oprogramowanie sensora wymaga dłubania w menu OSD monitora i znajomości tegoż.

strideer
11-04-2013, 00:08
Zawsze lepszy jest monitor z większymi możliwościami, niż gorszy monitor z kalibratorem, który jest protezą i z g... bata nie ukręci.

Kalibracja i profilowanie bezsensorowe w P232/P241/PAxxx wymaga tyle samo wiedzy teoretycznej, co kalibracja przy pomocy sensora - a nawet mniej, bo Multiprofiler dokonuje automatycznej kalibracji sprzętowej, a oprogramowanie sensora wymaga dłubania w menu OSD monitora i znajomości tegoż.

Chyba o tym pisałeś, ale warto przypomnieć, że te monitory mają bardzo dobrą liniowość prosto z pudełka, a punkt bieli w fabryce jest lepiej dostrojony, niż w innym monitorze zabawkowym kalibratorem w domu (dopuszczając sytuację, w której kalibrowanie punktu bieli przypadkiem kończy się sukcesem). Dlatego taka kalibracja bezsensorowa jest bardziej bezpieczna od kalibrowania sensorem niepewnym.

szambonur
11-04-2013, 00:11
Zawsze lepszy jest monitor z większymi możliwościami, niż gorszy monitor z kalibratorem, który jest protezą i z g... bata nie ukręci.

Kalibracja i profilowanie bezsensorowe w P232/P241/PAxxx wymaga tyle samo wiedzy teoretycznej, co kalibracja przy pomocy sensora - a nawet mniej, bo Multiprofiler dokonuje automatycznej kalibracji sprzętowej, a oprogramowanie sensora wymaga dłubania w menu OSD monitora i znajomości tegoż.

P241 odpada ze względów finansowych, ale do P232 mnie przekonałeś...;)

czornyj
11-04-2013, 00:31
Chyba o tym pisałeś, ale warto przypomnieć, że te monitory mają bardzo dobrą liniowość prosto z pudełka, a punkt bieli w fabryce jest lepiej dostrojony, niż w innym monitorze zabawkowym kalibratorem w domu (dopuszczając sytuację, w której kalibrowanie punktu bieli przypadkiem kończy się sukcesem). Dlatego taka kalibracja bezsensorowa jest bardziej bezpieczna od kalibrowania sensorem niepewnym.

Symptomatyczny jest fakt, że ostatnio Chris Murphy - jeden z autorów Real World Color Management (Profesjonalne Zarządzanie Barwą) - oświadczył,*że bez laboratoryjnego spektroradiometru nie jest w stanie orzec, czy NEC P232/241/PAxxx jest lepiej skalibrowany/oprofilowany Multiprofilerem, czy sensorem...

--- Kolejny post ---


ale do P232 mnie przekonałeś...;)

Będzie Pan zadowolony ;)

Cichy
11-04-2013, 09:24
Zawsze lepszy jest monitor z większymi możliwościami, niż gorszy monitor z kalibratorem, który jest protezą i z g... bata nie ukręci.

Akurat ja bazując na swojej ubogiej wiedzy i jako takim doświadczeniem ostatniego miesiąca mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że seria EV Eizo daleka jest od określenia mianem "protez" monitora.

czornyj
11-04-2013, 09:47
Akurat ja bazując na swojej ubogiej wiedzy i jako takim doświadczeniem ostatniego miesiąca mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że seria EV Eizo daleka jest od określenia mianem "protez" monitora.


Protezą jest w tym wypadku kalibracja - nigdzie nie określiłem EV mianem protezy. Możliwości regulacji EV są znacznie skromniejsze i skutkują większymi stratami jakości niż P242W. Dzięki 14-o bitowej 3DLUT z 16-o bitową precyzją przeliczeniową można bezstratnie ustawić w NEC-u punkt bieli, TRC, kontrast, a nawet gamut barwowy. Regulacja EV ogranicza się wyłącznie do barwy bieli, a i to z uwagi na sterowanie 10-o bitową 1DLUT wprowadza posteryzację - reszta oparta jest na korektach 8-o bitowej LUT karty graficznej i silniku zarządzania barwą aplikacji, wymaga kalibracji przy pomocy sensora.

Atutem NECa jest oprogramowanie Multiprofiler pozwalające poustawiać wszystko bez sensora i posiadającej b. zaawansowane możliwości - potrafi np. zasymulować przestrzeń sRGB lub minilabu przy pomocy precyzyjniejszej, wewnętrznej 14(16)bit 3DLUT dzięki czemu obraz wyświetlany jest bez praktycznie bez widocznych strat tonalnych. W EIZO sprzętowa symulacja przestrzeni minilabu/drukarki z wykorzystaniem 3DLUT dostępna jest praktycznie dopiero... w serii CG, tu mamy dostęp do 3DLUT w monitorze za mniej niż 2000PLN.

Cichy
11-04-2013, 09:59
Ciekawe, ilu z nas zauważyłoby różnicę ustawiając obok siebie Eizo i tego Neca.

szambonur
11-04-2013, 10:00
Ciekawe, ilu z nas zauważyłoby różnicę ustawiając obok siebie Eizo i tego Neca.

Jeżeli oba będą dobrze skalibrowane, to ja na pewno różnicy nie zobaczę...:)

strideer
11-04-2013, 10:10
Ciekawe, ilu z nas zauważyłoby różnicę ustawiając obok siebie Eizo i tego Neca.

Ponoć nie ma dwóch osób, widzących w taki sam sposób (ze względu na uwarunkowania fizjologiczne). Do tego dochodzi kwestia treningu wzroku do widzenia pewnych niuansów. Problem zaczyna się wtedy, że kiedy już się tego nauczysz, to zawsze będziesz widział różnicę zawszę. Masz rację co do tego, że większa część populacji - również w grupie zawodowych fotografów lub zaawansowanych amatorów - takiej różnicy nie będzie widziała. Co nie znaczy, że nie można sobie pomóc. Ja z własnego doświadczenia wiem, że lepiej mieć dobry monitor skalibrowany fabrycznie (i z większymi możliwościami przeliczania koloru) niż równie dobry monitor, kalibrowany samodzielnie przy użyciu kiepskich narzędzi. Tani kalibrator może wskazać błędnie punkt bieli, może rozwalić liniowość (nawet mimo tego, że z fabryki wyszło powiedzmy "dobrze"), a w połączeniu z kiepsko napisanym profilerem może dawać złej jakości profile, które po prostu będą fałszowały wyświetlany obraz. Wybór i tak należy do użytkownika, który będzie widział obraz po swojemu i statystycznie ma szanse, że kalibrując sam niczego nie zepsuje. Ale lepiej sobie pomóc, niż potencjalnie utrudniać - prawda?

czornyj
11-04-2013, 10:11
Ciekawe, ilu z nas zauważyłoby różnicę ustawiając obok siebie Eizo i tego Neca.

Ustawię Ci bez kalibratora takiego P232W na symulację gamutu Fuji DP2, wyświetlę zdjęcie i położę obok odbitkę oświetloną światłem dziennym - ciekawe, ile czasu zajmie Ci dojście do podobnego efektu na EV2336W + i1Display Pro, który to zestaw nb. jest droższy od NECzka.

Do tego NEC wyświetli symulację DP2 w każdej aplikacji - EIZO wyłącznie w (kosztownych!) aplikacjach posiadających możliwość softproofingu - Photoshop, Lightroom 4 (3-ka jeszcze nie miała). To jest podstawowy monitor, jaki wstawiam do kontroli koloru na konsoletach minilabu, bo jako jedyny monitor za ~2kpln jest w stanie wyświetlić na podglądzie kontrolera maszyny to, co wyjdzie na odbitce:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/19059944/qss3801hd1.jpg)

Różnice zauważą nawet daltoniści.

Cichy
11-04-2013, 11:32
Szkopuł w tym, że większość osób kupująca monitor za 1-2k do obróbki zdjęć w zaciszu domowym NIE BĘDZIE robiła sobie symulacji gamutu Fuji DP2 i NIE BĘDZIE wysyłała do labów oprofilowanych plików uprzednio robiąc sobie podgląd wydruku. Im chodzi głównie o to, żeby kupić monitor w miarę poprawnie wyświetlający kolory na ekranie, mający przyzwoite kąty widzenia i nie męczący wzroku jak tanie wydmuszki z marketu. Tacy użytkownicy z reguły odbitki czy fotoksiążki wysyłają do druku w zwykłym sRGB nie przejmując się zbytnio profilami barwnymi.

michalab
11-04-2013, 11:47
To ja mam jeszcze pytanie o tę kalibrację bezsensorową, rozumiem że można na niej polegać po wyjęciu monitora z pudełka, a jak długo jeszcze?

kosdkp
11-04-2013, 11:50
Plus to, że 90% oglądających zdjęcia (klienci tych, że osób), robi to tylko i wyłącznie na laptopowych TN.

czornyj
11-04-2013, 12:00
Szkopuł w tym, że większość osób kupująca monitor za 1-2k do obróbki zdjęć w zaciszu domowym NIE BĘDZIE robiła sobie symulacji gamutu Fuji DP2 i NIE BĘDZIE wysyłała do labów oprofilowanych plików uprzednio robiąc sobie podgląd wydruku. Im chodzi głównie o to, żeby kupić monitor w miarę poprawnie wyświetlający kolory na ekranie, mający przyzwoite kąty widzenia i nie męczący wzroku jak tanie wydmuszki z marketu. Tacy użytkownicy z reguły odbitki czy fotoksiążki wysyłają do druku w zwykłym sRGB nie przejmując się zbytnio profilami barwnymi.
Aby poprawnie wyświetlić zwykłe sRGB na EV2x36 należy zaopatrzyć się w kalibrator za 700PLN, a i tak barwy będą poprawnie wyświetlane tylko w aplikacjach posiadających moduł zarządzania barwą.

W P232W wystarczy odpalić Multiprofilera, ustawić sRGB i cześć pieśni - monitor precyzyjnie zasymuluje tą przestrzeń, treści sRGB będą poprawnie wyświetlone we wszystkich aplikacjach z modułem lub bez.

Korzystając z softproofingu w Photoshopie lub hard-softproofingu w P232W dostaniemy na ekranie symulację tego, co uzyskamy na papierze w minilabie. Konwersja do profilu minilabu nie jest konieczna, bo automatycznie wykonuje ją kontroler minilabu - wystarczy zasymulować na ekranie algorytm odwzorowania barw profilu zapiętego na maszynie.

--- Kolejny post ---


To ja mam jeszcze pytanie o tę kalibrację bezsensorową, rozumiem że można na niej polegać po wyjęciu monitora z pudełka, a jak długo jeszcze?

Z biegiem czasu podświetlenie będzie się starzeć, więc nie jest to rozwiązanie na dziesięciolecia, ale stopień przekłamań nie powinien być b. duży nawet po kilku latach, a też nikt nie broni w późniejszym czasie dokupić/wypożyczyć kalibratora, bądź zlecić kalibrację komuś ogarniętemu w temacie.

Można też pomyśleć o EIZO CS230 z wbudowanym sensorem autokorekcyjnym, ale mz. jego obecna cena jest trochę przesadzona, a rozmawiamy tu o rozwiązaniach prostych i przystępnych cenowo.

--- Kolejny post ---


Plus to, że 90% oglądających zdjęcia (klienci tych, że osób), robi to tylko i wyłącznie na laptopowych TN.

A co nas obchodzi cudze nieszczęście? Zresztą ten odsetek się zmienia, tablety i smartfony mają już wyświetlacze W-LED IPS lub OLED, które są znacznie wierniejsze od TeeNek.

2marekm
11-04-2013, 13:01
Aby poprawnie wyświetlić zwykłe sRGB na EV2x36 należy zaopatrzyć się w kalibrator za 700PLN, a i tak barwy będą poprawnie wyświetlane tylko w aplikacjach posiadających moduł zarządzania barwą.
--- Kolejny post ---
--- Kolejny post ---


Czy byłbyś tak dobry i szerzej wyjaśnił o co chodzi z tymi aplikacjami posiadającymi moduł zarządzania barwą ?
Chyba tkwiłem w błędnym przekonaniu, że zwykłe sRGB nie potrzebuje, żadnego zarządzania barwą.
Posiadam EV2436W i kalibrator ColorMunki Photo.
Wszelkie uwagi i porady.....bezcenne.

Cichy
11-04-2013, 13:05
Aby poprawnie wyświetlić zwykłe sRGB na EV2x36 należy zaopatrzyć się w kalibrator za 700PLN,


Pozwolę się nie zgodzić, wystarczy CMDisplay, ten sam czujnik, bardziej ubogie oprogramowanie, ale dla wartości domyślnych (D65, 2.2) kalibruje z taką samą dokładnością. Czytałem kiedyś test tych kalibratorów i właśnie takie były wnioski.

czornyj
11-04-2013, 13:24
Pozwolę się nie zgodzić, wystarczy CMDisplay, ten sam czujnik, bardziej ubogie oprogramowanie, ale dla wartości domyślnych (D65, 2.2) kalibruje z taką samą dokładnością. Czytałem kiedyś test tych kalibratorów i właśnie takie były wnioski.

Oprogramowanie CMD jest idiotycznie okrojone z funkcji ustawienia gainu RGB, przez co niepotrzebnie traci się na jakości tonalnej, bo korekta bieli wykonywana jest z poziomu 8bit 1DLUT karty graficznej, zamiast 10bit 1DLUT monitora. Można to obejść stosując ArgyllCMS+dispcalGUI, ale to już opcja dla bardziej ogarniętych użytkowników - po kilku latach studiowania teorii barwy i skalibrowaniu setek monitorów znaczenie tych opcji jest dla mnie oczywiste, dla przeciętnego użyszkodnika mogą stanowić mały problem:

https://canon-board.info/imgimported/2013/04/dispcalGUIscreenshotGNOME-1.png
źródło (http://dispcalgui.hoech.net/screenshots/dispcalGUI-screenshot-GNOME.png)
Dodatkowo CMD jest pozbawiony możliwości współpracy z profilerami NEC, EIZO, Quato, basICColor i wogóle jakimikolwiek poza Argyllem (którego autor sam napisał sterowniki), więc nie jest to rozwiązanie rozwojowe.

Cena zestawu EV2336W+CMD nadal zaś nie jest niższa od P232W, który tak czy owak jest lepszy, a dodatkowo można go ustawić do sRGB bez kombinacji alpejskich.

Cichy
11-04-2013, 13:51
NEC = 2060

EIZO = 1420
CMD = 520

Ceny brutto z allegro/skapiec.

Zawsze jest opcja kupna Forisa np. 2331 z matrycą VA (ktoś już wcześniej napisał, że to to samo, co EV2333) za 1050 zł w promocji i wtedy już cena robi się bardzo miła.

czornyj
11-04-2013, 14:10
Jak powiedziałem - EV2336+CMD nadal nie będzie tańszy od P232W.

FS2331W ma denną matrycę cPVA - nieliniową, nierówną i przekłamującą po bokach. Obudowa tego monitora nie posiada stopki z regulacją, jest wyjątkowo szpetna, wykonana z odrażającego gównoleum, a sterowanie odbywa się wyłącznie za pośrednictwem koszmarnego, chińskiego pilocika za 10centów wielkości wrzoda na d..., który wyjątkowo łatwo zawieruszyć:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://eizo.dkonto.pl/uploads/2012/07/fs2331_pilot1.jpg)

W porównaniu z tym monitorem EV2336 to wypas nad wypasami, no ale jeśli dla kogoś cena jest jedynym kryterium wyboru, to zawsze może kupić za pół tej ceny eldżika czy innego gejtłeja, albo zaszaleć i pokarać się tym wyrobem eizopodobnym. Uprzedzam tylko lojalnie, by dokupić podstawkę pod ten monitor, bo nie ma on regulacji wysokości, a dłuższa praca na tak nisko ustawionym monitorze to murowane problemy z bólem kręgosłupa.

michalab
11-04-2013, 14:33
Z biegiem czasu podświetlenie będzie się starzeć, więc nie jest to rozwiązanie na dziesięciolecia,

na to nie liczę



ale stopień przekłamań nie powinien być b. duży nawet po kilku latach,

Czyli uważasz, że powiedzmy po 3 latach jakość P232 + kalibracja bezsensoryczna nadal będzie lepszy niż EV2336 + CMD? Wiem, że kalibratory też się starzeją.



a też nikt nie broni w późniejszym czasie dokupić/wypożyczyć kalibratora, bądź zlecić kalibrację komuś ogarniętemu w temacie.

jasne, ale ja nie o tym.

czornyj
11-04-2013, 14:39
Czyli uważasz, że powiedzmy po 3 latach jakość P232 + kalibracja bezsensoryczna nadal będzie lepszy niż EV2336 + CMD? Wiem, że kalibratory też się starzeją.

Na pewno jakość tonalna i wierność odwzorowania barw nowego P232W skalibroanego bezsensorowo będzie zauważalnie lepsza od jakości i wierności nowego EV2336 potraktowanego CMD.

Po trzech latach jakość NECzka nadal będzie lepsza od EV2336, a co do wierności trudno powiedzieć bez przeprowadzenia realnych testów z użyciem sprzętu klasy laboratoryjnej.

Kolejna rzecz to trwałość - profesjonalne EIZO i NECzki to nie bez powodu monitory grubości płyty chodnikowej, są trwałe i niemal bezawaryjne, potrafią katowane po >10h dziennie pracować >10 lat. Cieniuteńka obudowa biurowego EV2336W nie jest natomiast najlepszym prognostykiem...

Cichy
11-04-2013, 16:26
Po trzech latach jakość NECzka nadal będzie lepsza od EV2336, a co do wierności trudno powiedzieć bez przeprowadzenia realnych testów z użyciem sprzętu klasy laboratoryjnej.. (...)Cieniuteńka obudowa biurowego EV2336W nie jest natomiast najlepszym prognostykiem...

Swojego EV2333 sprzedałem wczoraj dobrej znajomej po jakichś 3-4 latach użytkowania. Wizualnie jak nówka, nawet pixel mu się nie wypalił, przeżył 4 przeprowadzki. Jakie znaczenie ma, czy obudowa jest cienka czy gruba, przecież monitorem się nie żongluje na biurku...

czornyj
11-04-2013, 16:52
W profesjonalnych monitorach z większą dbałością podchodzą do tematu odprowadzania ciepła, dlatego są dość grube. Ma to znaczenie o tyle, że po czasie nie wyłażą placki i przebarwienia, oraz nie padają matryce. Jednym z moich monitorów był biurowy NEC 1970NX na S-IPS - pominąwszy nierównomierność świecił nawet znośnie, ale po 3-4 latach padła guma przewodząca i pojawiły się pasy przez środek matrycy. W wyższych seriach nie spotkałem się z podobnym przypadkiem.

Nie twierdzę oczywiście, że EV będą padaczką - ale szanse na to że po kilku latach klękną lub dostaną plamistości są statystycznie większe niż w przypadku modeli graficznych.

Cichy
11-04-2013, 16:55
No OK, tylko bierzesz pod uwagę, że świetlówki jakie są używane w profi monitorach wytwarzają również o wiele więcej ciepła, niż diody LED ? Dotykam właśnie monitora po 9 godzinach pracy i jest z każdej strony chłodny, a pamiętam, jak od S24xx biło przyjemne, zwłaszcza zimą, ciepełko...

czornyj
11-04-2013, 17:15
Świetlówki dają sumarycznie więcej ciepła, ale LEDy wytwarzają*je bardziej punktowo i są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Jak myślisz - dlaczego w LEDowym EIZO CX240 dali wiatrak?

Cichy
11-04-2013, 17:19
Świetlówki dają sumarycznie więcej ciepła, ale LEDy wytwarzają*je bardziej punktowo i są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Jak myślisz - dlaczego w LEDowym EIZO CX240 dali wiatrak?

Nie wiem, może na elektronikę ?

czornyj
11-04-2013, 17:25
Nie wiem, może na elektronikę ?

A czemu akurat w LEDowym DreamColor HP2480zx też dlaczegoś przypadkiem jest wiatrak, a w bardziej gorących monitorach CCFL jakoś nie trzeba było chuchać na elektronikę?

kosdkp
11-04-2013, 17:31
Jak powiedziałem - EV2336+CMD nadal nie będzie tańszy od P232W.

FS2331W ma denną matrycę cPVA - nieliniową, nierówną i przekłamującą po bokach. Obudowa tego monitora nie posiada stopki z regulacją, jest wyjątkowo szpetna, wykonana z odrażającego gównoleum, a sterowanie odbywa się wyłącznie za pośrednictwem koszmarnego, chińskiego pilocika za 10centów wielkości wrzoda na d..., który wyjątkowo łatwo zawieruszyć:
http://eizo.dkonto.pl/uploads/2012/07/fs2331_pilot1.jpg
W porównaniu z tym monitorem EV2336 to wypas nad wypasami, no ale jeśli dla kogoś cena jest jedynym kryterium wyboru, to zawsze może kupić za pół tej ceny eldżika czy innego gejtłeja, albo zaszaleć i pokarać się tym wyrobem eizopodobnym. Uprzedzam tylko lojalnie, by dokupić podstawkę pod ten monitor, bo nie ma on regulacji wysokości, a dłuższa praca na tak nisko ustawionym monitorze to murowane problemy z bólem kręgosłupa.

Ocena monitora po tym jak wygląda. Matko, jakieś nowe zboczenie na tym forum:mrgreen:
Nigdy nie używałem regulacji w żadnym monitorze więcej niż raz - stawiając na biurku. Problemy z kręgosłupem. Ciekawe. Domysł czy jakieś badania?:D
Wykonanie? A co mnie obchodzi z czego jest wykonany.
Pilota nie używam.
EV2336 - w czym się objawia ten wypas? Wątpię czy matryca jest zauważalnie lepsza od pozostałych modeli do domu czy biura (wliczając fs2331).
Eizo serii ev czy fs np. fs2331 vs ev2333 czy ev2336 : najtańszy wyrób tego producenta? Zatem megadokładnej technologii kosmicznej się nie spodziewam.
Wyniki testów w necie (o ile są poprawnie wykonane) określaną, że różnice w najogólniej rzecz ujmując, nie są duże.

Cichy
11-04-2013, 17:42
A czemu akurat w LEDowym DreamColor HP2480zx też dlaczegoś przypadkiem jest wiatrak, a w bardziej gorących monitorach CCFL jakoś nie trzeba było chuchać na elektronikę?

Pogmerałem trochę i cytat z jednego testu CX240: "Po uruchomieniu słyszalny jest delikatny szum wentylatora. I tak naprawdę nie jest to pozbawione sensu – wprawdzie nowoczesne monitory nie grzeją się aż tak, jak tradycyjne "bańki", czyli ekrany CRT, ale i tak pobierany prąd wydalony niemal w całości w postaci ciepła potrafi skutecznie zwiększyć temperaturę obudowy. A to z kolei znacznie skraca żywotność układów elektronicznych, a zwłaszcza diod LED." O ewentualnym wpływie na jakość wyświetlanego obrazu jakoś nikt nie wspomniał.

strideer
11-04-2013, 17:45
O ewentualnym wpływie na jakość wyświetlanego obrazu jakoś nikt nie wspomniał.

Naprawdę wierzysz w to, że dioda LED o "skróconej żywotności" będzie trzymała parametry jakościowe takie jak na początku?

czornyj
11-04-2013, 17:58
"A to z kolei znacznie skraca żywotność układów elektronicznych, a zwłaszcza diod LED." O ewentualnym wpływie na jakość wyświetlanego obrazu jakoś nikt nie wspomniał.

A co za różnica? I skąd wiesz w jaki sposób objawi się owo "skrócenie żywotności"?

Cichy
11-04-2013, 18:02
Naprawdę wierzysz w to, że dioda LED o "skróconej żywotności" będzie trzymała parametry jakościowe takie jak na początku?

O ile dobrze pamiętam (a pisałem o diodach LED pracę dyplomową) to minimalna żywotność diody LED to jakieś 30-50 tys godzin pracy na pełnej mocy i po upływie tego czasu zmniejsza się skuteczność świecenia (do 70-80% mocy początkowej) i może zmieniać się temperatura świecenia. Nie przepalają się tak po prostu jak zwykłe żarówki/świetlówki. Trudno więc, by po 5000 czy nawet 10 tys godzin pracy monitora na jasności rzędu 30% te parametry jakoś dramatycznie się pogorszyły. Dlatego też obstawiam, że w przypadku chłodzenia monitorów LED w większym stopniu chodzi o chłodzenie elektroniki sterującej, a w minimalnym stopniu o chłodzenie panelu podświetlającego.

strideer
11-04-2013, 18:07
O ile dobrze pamiętam (a pisałem o diodach LED pracę dyplomową) to minimalna żywotność diody LED to jakieś 30-50 tys godzin pracy na pełnej mocy i po upływie tego czasu zmniejsza się skuteczność świecenia (do 70-80% mocy początkowej) i może zmieniać się temperatura świecenia. Trudno więc, by po 5000 czy nawet 10 tys godzin pracy monitora na jasności rzędu 30% te parametry jakoś dramatycznie się pogorszyły. Dlatego też obstawiam, że w przypadku chłodzenia monitorów LED w większym stopniu chodzi o chłodzenie elektroniki sterującej, a w minimalnym stopniu o chłodzenie panelu podświetlającego.

Tylko - jeśli dobrze rozumiem - to punktowe generowanie ciepła, o którym wspomina Marcin, wpływa nie tylko na samą diodę, ale również na panel przez tę diodę podświetlany. Według mnie dalsze rozbrajanie tego sporu na takie drobiazgi nie ma już sensu. Już zostało powiedziane, że każdy decyduje za siebie. W tym wątku bardziej - dla mnie - zniechęcająca jest świadomość, że tańsze kalibratory są mało dokładne. To jest prosty i niezaprzeczalny fakt. Nikt nikomu nie broni korzystać z tych urządzeń, niemniej trzeba mieć świadomość ryzyka, jakie się z tym wiąże.

GoOrange
11-04-2013, 21:36
Nie wiem po co wiatraki, czy grzeje się punktowo czy strefowo ale CX240 na LED-ach to kozak! Pierwotnie kupiłem SX2462W ale nie przypadł mi do gustu na CX240 widzę duużą różnicę. Ta matryca jest jakaś inna, obraz kryształ w porównaniu do klasycznego IPS. Mam nadzieję że te 7 - 10 lat pociągnie w szczęściu i zdrowiu.

Kolekcjoner
11-04-2013, 21:56
Pogmerałem trochę i cytat z jednego testu CX240: "Po uruchomieniu słyszalny jest delikatny szum wentylatora. I tak naprawdę nie jest to pozbawione sensu – wprawdzie nowoczesne monitory nie grzeją się aż tak, jak tradycyjne "bańki", czyli ekrany CRT, ale i tak pobierany prąd wydalony niemal w całości w postaci ciepła potrafi skutecznie zwiększyć temperaturę obudowy. A to z kolei znacznie skraca żywotność układów elektronicznych, a zwłaszcza diod LED." O ewentualnym wpływie na jakość wyświetlanego obrazu jakoś nikt nie wspomniał.

A kto gdzieś wspominał o wpływie na jakość wyświetlanego obrazu?

SirRoot
12-04-2013, 14:46
Jak powiedziałem - EV2336+CMD nadal nie będzie tańszy od P232W.

FS2331W ma denną matrycę cPVA - nieliniową, nierówną i przekłamującą po bokach. Obudowa tego monitora nie posiada stopki z regulacją, jest wyjątkowo szpetna, wykonana z odrażającego gównoleum, a sterowanie odbywa się wyłącznie za pośrednictwem koszmarnego, chińskiego pilocika za 10centów wielkości wrzoda na d..., który wyjątkowo łatwo zawieruszyć:
http://eizo.dkonto.pl/uploads/2012/07/fs2331_pilot1.jpg

W porównaniu z tym monitorem EV2336 to wypas nad wypasami, no ale jeśli dla kogoś cena jest jedynym kryterium wyboru, to zawsze może kupić za pół tej ceny eldżika czy innego gejtłeja, albo zaszaleć i pokarać się tym wyrobem eizopodobnym. Uprzedzam tylko lojalnie, by dokupić podstawkę pod ten monitor, bo nie ma on regulacji wysokości, a dłuższa praca na tak nisko ustawionym monitorze to murowane problemy z bólem kręgosłupa.

ostatnio szukałem monitora i kupiłem w dobrej promocji FS2333 - pilot rzeczywiście może wkurzać. Natomiast Stopka wydaje mi się spoko, przynajmniej wg mnie. Może monitor nie jest najwyższych lotów i większość ludzi mówi, że nadaje się do gier, jednak ja jestem z niego zadowolony (żyję w niewiedzy :D)

czornyj
12-04-2013, 18:25
ostatnio szukałem monitora i kupiłem w dobrej promocji FS2333 - pilot rzeczywiście może wkurzać. Natomiast Stopka wydaje mi się spoko, przynajmniej wg mnie. Może monitor nie jest najwyższych lotów i większość ludzi mówi, że nadaje się do gier, jednak ja jestem z niego zadowolony (żyję w niewiedzy :D)

FS2333W ma stopkę z regulacją, wypas w porównaniu z FS2331 ;)

kaindox
12-04-2013, 18:47
czornyj a jak oceniasz tego FS2333W? Czy dla kogoś kto lubi czasem pograć i przy okazji obrabiać zdjęcia (lub na odwrót) to dobra propozycja czy raczej zgniły kompromis?

Cichy
12-04-2013, 19:06
No to 1290 zł kosztuje w promo...

2marekm
12-04-2013, 20:30
Robiłem to pierwszy raz w życiu. Czy te wyniki są dobre ?
Kalibrator ColorMunki Photo.
Amatorskie pytanie...co znaczą te wszystkie cyfry w górnej części tabeli i kolory po prawej stronie ? Jak to interpretować ?


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img805.imageshack.us/img805/8711/20130412201342.jpg)

czornyj
12-04-2013, 20:54
czornyj a jak oceniasz tego FS2333W? Czy dla kogoś kto lubi czasem pograć i przy okazji obrabiać zdjęcia (lub na odwrót) to dobra propozycja czy raczej zgniły kompromis?

Mz. seria FS d... nie urywa - jakość znośna, ergonomia beznadziejna. Gdybym miał*kupować zwykły monitor, wziąłbym EV2336 - ma solidną*stopkę, normalne sterowanie OSD, jest ładny, a osoba nie grająca zawodowo raczej nie zauważy różnicy w czasach reakcji i takich tam.

Jeśli raczej do obróbki, to zdecydowanie preferuję monitory z wielobitowym 3DLUT - P, PA, SX.

--- Kolejny post ---


Robiłem to pierwszy raz w życiu. Czy te wyniki są dobre ?
Kalibrator ColorMunki Photo.
Amatorskie pytanie...co znaczą te wszystkie cyfry w górnej części tabeli i kolory po prawej stronie ? Jak to interpretować ?

Cyfry te oznaczają*różnicę*pomiędzy dwoma pomiarami - służą do sprawdzenia stabilności monitora i sensora.

Nie podcinaj bkpt do 0,2 - CMP daje mocno losowy pomiar w cieniach. Kontrast 300:1 da dobre odwzorowanie kontrastowości odbitki, o ile postawisz wokół monitora czarne ekrany, pomalujesz sufit na czarno, wdziejesz czarny kaftan, założysz okulary przeciwsłoneczne i maskę ninja.

kaindox
13-04-2013, 12:08
Mz. seria FS d... nie urywa - jakość znośna, ergonomia beznadziejna. Gdybym miał*kupować zwykły monitor, wziąłbym EV2336 - ma solidną*stopkę, normalne sterowanie OSD, jest ładny, a osoba nie grająca zawodowo raczej nie zauważy różnicy w czasach reakcji i takich tam.
Wydaje mi się że 6ms w szarościach to chyba przy praktycznie każdym FPS wyjdzie a szczególnie przy takich gdzie akcja toczy się w ciemnościach (chyba że jest inaczej - chętnie usłyszę Twoją opinię) a stopka i pilot jakoś mi nie przeszkadza, rzadko coś przestawiam.

Najchętniej wybrałbym tego NEC'a którego proponujesz ale boję się że granie w dynamiczne FPSy doprowadzi mnie w końcu do nudności.

czornyj
13-04-2013, 13:28
Tu przyznam otwarcie, że nałogowo grałem w CSa za czasów v1.5, czyli z 10 lat temu - od tamtego czasu nie gram nawet w pasjansa, po prostu gry mi się znudziły :D Nie przypominam sobie jednak by wielogodzinne kampienie ze snajpą doprowadzało mnie wtedy do nudności, ówczesne matryce były 100x wolniejsze ;)

Prywatnie moje podejrzenie graniczące z pewnością jest takie, że wszystkie te czasy to zwykły marketing i nabieranie gości - być może ma to znaczenie dla jakichś cybrogów rżnących zawodowo na turniejach, ja za cholery nie mogę dopatrzyć się różnicy.

Podkreślam jednak, że moje obecne zainteresowanie grami jest absolutnie zerowe i jestem kompletnym dyletantem w tej kwestii - przeciętni ludzie też nie dostrzegają jakościowych niuansów związanych z foto/grafiką, które dla mnie są oczywistą oczywistością widoczną na pierwszy rzut oka. Na monitor nie potrafię już patrzeć inaczej jak na narzędzie pracy, interesuje mnie by dało się przy nim bez problemu wytrzymać 12h (w dzień lub w nocy), oraz by wyświetlał dokładnie to, co później wyjdzie z mojego plotera, cyfry i prasy offsetowej.

Jeśli ktoś ma dylemat FS2333W vs P232W, to nie potrafię odnieść się do tego obiektywnie, bo ew. wybór FS2333W budzi u mnie wyłącznie głębokie i szczere współczucie :lol: Wielokrotnie osobiście błagałem właścicieli drukarni które kalibrowałem/profilowałem o to, by zlitowali się nad operatorami i kupili im jakieś lepsze monitory, bo oczy bolały patrzeć na to, na czym pracowali i było mi ich literalnie żal :mrgreen:

strideer
13-04-2013, 13:41
Tu przyznam otwarcie, że nałogowo grałem w CSa za czasów v1.5, czyli z 10 lat temu - od tamtego czasu nie gram nawet w pasjansa, po prostu gry mi się znudziły :D Nie przypominam sobie jednak by wielogodzinne kampienie ze snajpą doprowadzało mnie wtedy do nudności, ówczesne matryce były 100x wolniejsze ;)

To ja się może włączę - grywam wprawdzie w nie najszybsze strzelanki typu CS, a w nieco "wolniejsze" Left 4 Dead, Deus Ex, Bioshock - i mimo korzystania od początku mojej przygody z LCD z monitorów z matrycami IPS (najpierw Dell 2007WFP, teraz CG243) do tej pory nie wiem w sensie praktycznym na czym polega to opóźnienie matrycy. Może jestem za stary, może za wolny, ale nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek dostrzegł efekt opóźnienia/smużenia, a już zupełnie nie przychodzi mi do głowy sytuacja bym miał jakiś dyskomfort z grania na w/w panelach. Za Marcinem - może istnieją osobnicy ze wzrokiem tak wytrenowanym, by dostrzec o co cho, ale to są raczej sporadyczne przypadki według mnie.

kaindox
13-04-2013, 17:02
Pytam bo pamiętam dawno temu jeszcze pracując na CRT że nie wiedziałem różnicy między odświeżaniem 60Mhz z 100Mhz. Dopiero jak w ramach eksperymentu przez tydzień popracowałem na setce nie byłem w stanie wrócić do sześćdziesiątki.
W tej chwili mam 2ms i boję że że przejście na 12ms mnie dobije.

2marekm
13-04-2013, 19:53
--- Kolejny post ---
Cyfry te oznaczają*różnicę*pomiędzy dwoma pomiarami - służą do sprawdzenia stabilności monitora i sensora.

Nie podcinaj bkpt do 0,2 - CMP daje mocno losowy pomiar w cieniach. Kontrast 300:1 da dobre odwzorowanie kontrastowości odbitki, o ile postawisz wokół monitora czarne ekrany, pomalujesz sufit na czarno, wdziejesz czarny kaftan, założysz okulary przeciwsłoneczne i maskę ninja.
Z tą czernią...zasugerowałem się radą Tom01 w ostatnim poście tego wątku:
MVA.PL • Zobacz wątek - Color Munki Photo + basICColor display 5 (http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=656&start=0&sid=e51005c669c904dc6cffb1519bfeca3b)

Pozostałe ustawienia w/g Twoich zaleceń. Jak zmienię bkpt na "0", to będzie dobrze ?

Cichy
13-04-2013, 20:05
Wydaje mi się że 6ms w szarościach to chyba przy praktycznie każdym FPS wyjdzie a szczególnie przy takich gdzie akcja toczy się w ciemnościach (chyba że jest inaczej - chętnie usłyszę Twoją opinię) a stopka i pilot jakoś mi nie przeszkadza, rzadko coś przestawiam.

Najchętniej wybrałbym tego NEC'a którego proponujesz ale boję się że granie w dynamiczne FPSy doprowadzi mnie w końcu do nudności.

Gram w Fpsy i szczerze mowiac nie widze zadnych niedogodnosci, ale moze zle patrze :)

GoOrange
13-04-2013, 21:00
Jeśli raczej do obróbki, to zdecydowanie preferuję monitory z wielobitowym 3DLUT - P, PA, SX.


Brak CX oznacza że ten LCD nie jest monitorem z wielobitowym 3DLUT czy to przeoczenie?

czornyj
14-04-2013, 10:37
Z tą czernią...zasugerowałem się radą Tom01 w ostatnim poście tego wątku:
MVA.PL  Zobacz wątek - Color Munki Photo + basICColor display 5 (http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=656&start=0&sid=e51005c669c904dc6cffb1519bfeca3b)

Pozostałe ustawienia w/g Twoich zaleceń. Jak zmienię bkpt na "0", to będzie dobrze ?

Zmień na native. Jeśli kontrast będzie wizualnie zbyt wysoki (kolory przejaskrawione w stosunku do odbitki), to mocniej przytnij gain RGB - tj. zamiast 100% na najmocniejszym kanale ustaw np. 80-90%, a następnie doreguluj pozostałe do uzyskania zadanego wtpt. Operacje powtarzać aż do skutku, tj. uzyskania zgodności wizualnej w danych warunkach oświetleniowych.

Regulacja kontrastu na zadany bkpt (punkt czerni) jest po pierwsze bardziej stratna, po drugie nieprecyzyjna. 0,2cd/m2 to już ściana płaczu dla CMP - na tak niskich poziomach luminancji mierzy więcej własnego szumu niż sygnału, nie ma szans by ustawił to w poprawny sposób. Korekta bkpt wykorzystuje 8bit 1DLUT karty graficznej, proponowana przeze mnie korekta gainu 10bit 1DLUT monitora. Jak łatwo się domyślić, ta druga zdecydowanie mniej degraduje jakość tonalną wyświetlanego obrazu.

--- Kolejny post ---


Brak CX oznacza że ten LCD nie jest monitorem z wielobitowym 3DLUT czy to przeoczenie?

Przeoczenie, wymieniłem tańsze opcje. Pełna lista to P, PA, SV, SX, CS, CX, CG

arekhit
18-04-2013, 09:59
czyli jesli ktos niekoniecznie chce wydac +3000 za monitor podsumowujac z tanszych co bedzie sensownym wyborem ? fs2336 ?

a moze 2436 ?

Tom01
22-04-2013, 14:13
czyli jesli ktos niekoniecznie chce wydac +3000 za monitor podsumowujac z tanszych co bedzie sensownym wyborem ? fs2336 ?

a moze 2436 ?

Klasyfikacja jakościowa od 1 do 2 tys zł (od najgorszego):
EIZO FS2331
EIZO FS2332
NEC P221W (jak się trafi kiepski)
DELL U2410
EIZO EV2336W
EIZO FS2333
EIZO EV2436W
NEC P221W (jak się trafi dobry)
NEC PA231W
NEC P232W

arekhit
23-04-2013, 12:03
thx...

Leon007
23-04-2013, 19:42
Po cichu skorzystałem z tego wątku i kupiłem polecany monitor NEC P232W - cieszę się. Teraz się uczę ustawień i w związku z tym pytanie.

W fabrycznych profilach jest taki o nazwie REC-Bt709. Troszkę (naprawdę nie dużo) sprawdziłem w internecie oraz w instrukcji do MultiProfilera: przynajmniej podstawowe parametry (przestrzeń barwna, poziom bieli, czerni itp.) są takie jak dla profilu sRGB. Czym, w takim razie, te profile się różnią i kiedy stosować ów tajemniczy REC-Bt709?

strideer
23-04-2013, 21:59
Po cichu skorzystałem z tego wątku i kupiłem polecany monitor NEC P232W - cieszę się. Teraz się uczę ustawień i w związku z tym pytanie.

W fabrycznych profilach jest taki o nazwie REC-Bt709. Troszkę (naprawdę nie dużo) sprawdziłem w internecie oraz w instrukcji do MultiProfilera: przynajmniej podstawowe parametry (przestrzeń barwna, poziom bieli, czerni itp.) są takie jak dla profilu sRGB. Czym, w takim razie, te profile się różnią i kiedy stosować ów tajemniczy REC-Bt709?


Strzelam, że różnią się krzywą gamma. Może to będzie pomocne Rec. 709 - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Rec._709)

czornyj
23-04-2013, 22:38
Strzelam, że różnią się krzywą gamma. Ściśle rzecz biorąc krzywą odpowiedzi tonalnej, bo TRC Rec. 709. nie jest funkcją gamma w całym przebiegu ;) Ale ogólnie właśnie o to kaman.

strideer
23-04-2013, 22:41
Ściśle rzecz biorąc krzywą odpowiedzi tonalnej, bo TRC Rec. 709. nie jest funkcją gamma w całym przebiegu ;) Ale ogólnie właśnie o to kaman.

"Z ust mi to wyjąłeś" :-D

Leon007
23-04-2013, 22:55
Linka do wikipedii to było właśnie to trochę, co przeczytałem. Rozumiem, że jest to standard filmowo-telewizyjny i w interesujących nas obszarach fotografii mniej lub bardziej artystycznej ( ;) ) nie ma specjalnego zastosowania.

Co do krzywej odpowiedzi. Zauważyłem, że ustawienie sRGB to nie jest dokładnie gamma 2,2 (cały czas biorę dane z MultiProfilera) - krzywa nieznacznie się różni. Czy to ma jakieś znaczenie praktyczne?

I jeszcze "Metamerism correction". Znaczenie wyczytałem z wikipedii i instrukcji do programu. Czy używając jeden monitor mam to włączyć?

Przepraszam, że tak nudzę, ale chcę wiedzieć wszystko. 8-)

strideer
23-04-2013, 22:58
Linka do wikipedii to było właśnie to trochę, co przeczytałem. Rozumiem, że jest to standard filmowo-telewizyjny i w interesujących nas obszarach fotografii mniej lub bardziej artystycznej ( ;) ) nie ma specjalnego zastosowania.

Co do krzywej odpowiedzi. Zauważyłem, że ustawienie sRGB to nie jest dokładnie gamma 2,2 (cały czas biorę dane z MultiProfilera) - krzywa nieznacznie się różni. Czy to ma jakieś znaczenie praktyczne?

I jeszcze "Metamerism correction". Znaczenie wyczytałem z wikipedii i instrukcji do programu. Czy używając jeden monitor mam to włączyć?

Bo krzywa tonalna przestrzeni sRGB, trzymając się słusznie przytoczonej przez Marcina nomenklatury, nie jest idealną funkcją gamma :-)

Ta opcja o której wspominasz, z tego co pamiętam, jest używana w sytuacji kiedy korzystasz z dwóch monitorów i ten drugi nie jest szerokogamutowy. Jak monitor jest jeden, to nie ma potrzeby jej ustawiania.

Leon007
23-04-2013, 23:01
Ta opcja o której wspominasz, z tego co pamiętam, jest używana w sytuacji kiedy korzystasz z dwóch monitorów i ten drugi nie jest szerokogamutowy. Jak monitor jest jeden, to nie ma potrzeby jej ustawiania.

Też tak mi się wydaje, ale pytam mądrzejszych, bo gdy ustawiam fabryczny profil sRGB, to ta opcja się zawsze włącza, a daje minimalnie inny odcień obrazu monitora.

czornyj
24-04-2013, 07:45
Przepraszam, że tak nudzę, ale chcę wiedzieć wszystko. 8-)

Czytałem ostatnio w temacie broszurkę pt. "Wpływ addytywnych defektów kolorymetrycznych i metameryzmu obserwatora na zgodność brawną porównywanych mediów" - 280 stron hardkorowych wzorów matematycznych i mozolnych eksperymentów w barbarzyńskim narzeczu Brytów.
Takie są skutki niewinnej, podjętej kilka lat temu decyzji gdy z nudów postanowiłem się wszystkiego dowiedzieć :mrgreen:

Bez nadmiernego rozwodzenia się - korektę metameryzmu należy włączyć, jeśli chcesz by miał odcień normalnego monitora skalibrowanego do D65 - mz. aktywowanie tego bajeru nie zawadzi.

strideer
24-04-2013, 07:48
Czytałem ostatnio w temacie broszurkę pt. "Wpływ addytywnych defektów kolorymetrycznych i metameryzmu obserwatora na zgodność brawną porównywanych mediów" - 280 stron hardkorowych wzorów matematycznych i mozolnych eksperymentów w barbarzyńskim narzeczu Brytów.
Takie są skutki niewinnej, podjętej kilka lat temu decyzji gdy z nudów postanowiłem się wszystkiego dowiedzieć :mrgreen:

Bez nadmiernego rozwodzenia się - korektę metameryzmu należy włączyć, jeśli chcesz by miał odcień normalnego monitora skalibrowanego do D65 - mz. aktywowanie tego bejeru nie zawadzi.

To od razu: jak to jest w przypadku ColorEdge i ColorNavigatora, gdzie takiej opcji zdaje się nie ma?

czornyj
24-04-2013, 08:06
To od razu: jak to jest w przypadku ColorEdge i ColorNavigatora, gdzie takiej opcji zdaje się nie ma?

Jak nie ma, jak jest? ;)

strideer
24-04-2013, 08:09
Jak nie ma, jak jest? ;)

Ale gdzie mistrzu Yodo? :-)

czornyj
24-04-2013, 08:15
CN>Preferences>Measurement device>Compensation table: Multiple monitor matching

May the Force be with you!

strideer
24-04-2013, 08:16
CN>Preferences>Measurement device>Compensation table: Multiple monitor matching

To tak jak myślałem, tylko że tutaj opis jakby bardziej odpowiada realnemu zastosowaniu - nie ma sensu wybierać macierzy kompensacyjnej dla dopasowania kilku monitorów, mając na biurku jeden?

czornyj
24-04-2013, 08:23
A jeśli pojedynczy monitor na biurku ma symulować monitor przeciwnika?

Oni to sobie tak niewinnie opisali, bo fakt istnienia "addytywnych defektów kolorymetrycznych i metameryzmu obserwatora" jest im nie na rękę i implikuje daleko idące konsekwencje, które mocno komplikują to, co jest w miarę nieskomplikowane. Lepiej trzymać się prostego modelu kolorymetrycznego, zatkać uszka i śpiewać "la, la, la"

strideer
24-04-2013, 08:25
A jeśli pojedynczy monitor na biurku ma symulować monitor przeciwnika?

To i tak dość ekstremalna sytuacja, zakładająca jakąkolwiek kalibrację po drugiej stronie, w warunkach kiedy większość ludzi ogląda zdjęcia na zaniebieszczonych lapkach :-)

czornyj
24-04-2013, 08:33
To i tak dość ekstremalna sytuacja, zakładająca jakąkolwiek kalibrację po drugiej stronie, w warunkach kiedy większość ludzi ogląda zdjęcia na zaniebieszczonych lapkach :-)

D65 to standard telewizyjny, a telewizja rządzi - jeśli cokolwiek było do czegokolwiek skalibrowane, to na 99,9% będzie to D65. Jeśli zaś chcemy mieć wizję tego cudnego standardu na swoim ekranie, to nieźle byłoby włączyć wzmiankowaną korektę.

Leon007
24-04-2013, 09:03
Czytałem ostatnio w temacie broszurkę pt. "Wpływ addytywnych defektów kolorymetrycznych i metameryzmu obserwatora na zgodność brawną porównywanych mediów" - 280 stron hardkorowych wzorów matematycznych i mozolnych eksperymentów w barbarzyńskim narzeczu Brytów.
Takie są skutki niewinnej, podjętej kilka lat temu decyzji gdy z nudów postanowiłem się wszystkiego dowiedzie.

No dobrze, inne "wszystko". :D
Dziękuję za porady.

wain
24-04-2013, 14:04
Czytałem ostatnio w temacie broszurkę pt. "Wpływ addytywnych defektów kolorymetrycznych i metameryzmu obserwatora na zgodność brawną porównywanych mediów" - 280 stron hardkorowych wzorów matematycznych i mozolnych eksperymentów w barbarzyńskim narzeczu Brytów.

A ze zrozumieniem? W szczególności tej części pisanej w języku królowej nauk?

czornyj
24-04-2013, 14:57
Rzecz jest w całości po angielsku (B. Oicherman, Effects of colorimetric additivity failure and of observer metamerism on cross-media colour matching) - na szczęście władam tym językiem w miarę sprawnie i piąte przez dziesiąte zrozumiałem. Matematycznie na szczęście nie było jakichś większych hardkorów, zresztą dogłębna analiza formuł nie była mi na szczęscie potrzebna do szczęścia ;)

wiktor2323
15-05-2013, 11:01
No i P232W zakupione :)
Mam pytanie. Ustawiając profil sRGB gdzie czernie mam na min i kopntrast na 100% - jasność wg uznania mogę " poprawnie" pracować z kolorem? Czy profil ten trzeba skalibrować MultiProfilerem?
Pozdrawiam

wiktor2323
15-05-2013, 16:36
Może inaczej. Na płycie do monitora jest profil ICC. Wklejam go do folderu z profilami, klikam prawy i zainstaluj. Czy może ktoś mi powiedzieć czy teraz będzie względnie dobrze? Zależy mi na poprawnych kolorach zanim do końca rozgryzę cały program do profilowania i resztę ustawień :)

Tom01
21-05-2013, 23:33
"Zainstaluj" kopiuje tylko profil do odpowiedniego katalogu. Trzeba go jeszcze ustawić jako domyślny do ekranu.

najeli
07-07-2013, 22:51
Podepnę się pod ten wątek z moim "d.. nie urywającym" FS2332 i pytaniem: "Jaki kalibrator?" ;-)
(do tego mam NECa 20WGX2Pro, dotychczas kalibrowanego pożyczanym Eye One 2)

I teraz -- co brać?
a) Color Munki Display (bo w miarę tanio)
b) Spyder4Pro (bo też w miarę tanio, ale coś pisaliście, że średnio, więc tak pro forma na liście jest)
c) i1 Display Pro (trochę na pograniczu budżetu)
d) Easy Pix 2 (niby FS2331 ogarnia, mój też ogarnie? :] i jak z NECem?)
e) eye one display 2 (to się da w ogóle jeszcze kupić normalnie w sklepie?)
f) coś o czym nie wiem

Fajnie by było, jakby jeszcze działało pod linuxem (Eye One działało). Ale nie musi, bo z głównym warsztatem niestety przenoszę się na windę.

Dzięki z góry.

Tom01
16-07-2013, 17:10
ZDECYDOWANIE bramka C.

najeli
16-07-2013, 17:30
Dzięki, też się właśnie do tego skłaniam :)

canon_user
20-07-2013, 15:31
Zadam Wam pytanie tylko proszę nie traktować tego jako żart choć tak to być może zabrzmi:)

Jak ma się choćby wspomniany NEC P232W lub inny monitor o porównywalnych (nie gorszych) parametrach w stosunku do tego co wyświetlić może matryca LED'owa IPS 17,3" 1920x1080 notebooka DELL z serii Precision, która wg producenta pokrywa w 100% Gamut Adobe RGB. Jestem w tej kwestii niedoświadczony, a pytanie zadałem w celu upewnienia się czy przy zakupie nowego notebooka, chcąc w pełni kontrolować zarządzanie barwą, stosować profile kolorystyczne minilabów czy drukarek cyfrowych itp. powinienem mimo wszystko zakupić choćby wspomnianego NEC'a czy jestem w stanie pracować tylko w oparciu o matrycę notebooka.

Zakup notebooka to rzecz dla mnie niezbędna stąd nie biorę pod uwagę komputera stacjonarnego, jedynie dodatkowy monitor w razie konieczności.

Tom01
22-07-2013, 11:09
Procenty pokrycia przestrzeni barwnej AdobeRGB sugerują między wierszami, że więcej oznacza lepszą reprodukcję. Jest to całkowita nieprawda. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. "Procenty" oznaczają maksymalne nasycenia jakie jest w stanie przenieść ekran. Zupełnie, kompletnie nic nie mówią o błędach, czyli samej jakości reprodukcji. Ekran laptopa, nawet najlepszy, nie jest w stanie nawet zbliżyć się do najtańszych monitorów stacjonarnych. Jego nasycenia to inna bajka.

Trochę więcej na ten temat: http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=74&p=305

canon_user
22-07-2013, 12:38
Czyli wychodzi na to, że najlepszym dla mnie rozwiązaniem byłby zakup notebooka niekoniecznie z najnowszej serii, byle tylko z powodzeniem zastąpił mój obecny wysłużony już sprzęt i dodatkowo zaopatrzenie się w monitor np. NEC P232W, który pod względem swoich właściwości i ceny uważam za bardzo rozsądny wybór:)

Tom01
22-07-2013, 15:42
Mniej więcej tak. Komputer nie jest najsłabszym ogniwem w torze przygotowania fotografii.

canon_user
22-07-2013, 17:41
Komputer nie jest najsłabszym ogniwem w torze przygotowania fotografii.
Zdecydowanie monitor i jakość wyświetlanego obrazu ma tutaj bardzo istotne znaczenie, w szczególności gdy planuję zlecać wydruki odbitek czy druku wielkoformatowego. Nie mniej jednak, dobry notebook w moim przypadku to również rzecz istotna. Złożone pliki graficzne czy edycja fotografii również wymaga pewnej mocy obliczeniowej. Mój zasłużony DELL powoli odmawia posłuszeństwa:)

jaco
14-08-2013, 23:13
Ja mam LG z matrycą IPS i powiem szczerze że nie narzekam. Wiadomo że to nie EIZO, ale kosztuje 900zł i naprawdę daje radę

Wysłane z Sony Xperia S