PDA

Zobacz pełną wersję : Przechowywanie negatywów.



satriani
08-09-2004, 16:48
Wiem że te masowo produkowane filmy-negatywy mają takie właściwości że nie trzeba przechowywać ich wlodówce, ale załóżmy że jednak tam poleżą, to pogorszy się ich charakterystyka czy zmaleje żywotność?

Rudi
08-09-2004, 17:27
Jeśli o mnie chodzi to zawsze trzymam w lodówce. Nawet jeśli kupuje to staram się aby były z lodówki. Trzeba jedynie pamietać aby były dobrze zapakowane, no i przed używaniem wyciągnąć na jakieś 30 minut żeby doszły do temp. pokojowej.

P.S. Aż mi się serce kraje jak widze velvie poza lodóką :wink:

... oczywiście velvia to diapozytyw, a nie negatyw ale serce się kraje :D

Krzychu
08-09-2004, 18:52
Wiem że te masowo produkowane filmy-negatywy mają takie właściwości że nie trzeba przechowywać ich wlodówce, ale załóżmy że jednak tam poleżą, to pogorszy się ich charakterystyka czy zmaleje żywotność?

Znaczy jak poleżą w lodówce ? Na pewno im to nie zaszkodzi. BTW: Ogromna większość profesjonalnych Kodaków wymaga 21 stopni ale mniej co w sumie oznacza temperaturę pokojową w odróżnieniu od profesjonalnych Fuji (10 albo 13 stopni), niemniej jednak i tak je trzymam w lodówce...

satriani
27-09-2004, 19:54
Pytam bo kiedyś jeden uczony
pan , bodajże w "Foto" informował co by masówek w lodówach nie umieszczać.

zabol
15-03-2005, 12:25
jaka powinna byc temp. w lodówce zeby nie zaszkodziła negatywowi?? czy jest jakas dolna granica?? Chciałebym wiedziec zeby mi sie nie przeziębiły :D

Jurek Plieth
15-03-2005, 13:00
jaka powinna byc temp. w lodówce zeby nie zaszkodziła negatywowi?? czy jest jakas dolna granica?? Chciałebym wiedziec zeby mi sie nie przeziębiły :D
W zamrażalniku bym nie trzymał :wink:
Przez wiele lat przechowywałem z powodzeniem negatywy w tej 'normalnej' części lodówki, tam gdzie trzyma się masło itp.

Krzychu
15-03-2005, 13:30
jaka powinna byc temp. w lodówce zeby nie zaszkodziła negatywowi?? czy jest jakas dolna granica?? Chciałebym wiedziec zeby mi sie nie przeziębiły :D

Można spokojnie trzymać w zamrażarce (wystarczy zajrzeć do dowolnego techpub'a Kodaka żeby się o tym przekonać), tylko trzeba dać odpowiednio więcej czasu na ogrzanie przed wyjęciem z pudełka...
Reasumując gdziebyś w środku lodówki nie położył to nie zaszkodzi.