PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki obiektyw? Canon 35mm 1.4? Budzet 6000zl prosze o opinie



Scissor_Sisters
01-04-2013, 12:51
Na poczatku chcialbym sie przywitac, mam na imie Andrzej i obecnie posiadam Canon 60d + 18-135 3.5-5.6 EF-S IS . Zestaw ten fajnie mi sluzy juz 2 rok, sprawdzil sie na Islandii, skad przywiozlem pare ladnych fotek krajobrazowych, jak na amatora zadowalajacych. Ale na chwile obecna poszukuje czegos bardziej konkretnego jezeli chodzi o portret, street, i czegos co mi sie przyda jak juz sie zdecyduje na przejscie na pelna klatke(o ile pieniadze pozwola).
Jestem zainteresowany obiektywem 35mm 1.4, obejzalem mnostwo zdjec w necie i musze powiedziec ze bokeh czy ostrosc jest wrecz powalajaca, wlaczajac Aps-C. Przez ponad rok nie inwestowalem nic w fotografie i jakby stracilem troszke ochote, wiedzac, ze przy obecnym szkielku nie wskocze na ten next level. Taka troche druga liga jednak jesli chodzi o portret, moze dla przecietnego kowalskiego jest ok, ale mi zwykle OK przestalo wystarczac, a nie ukrywam, ze zawsze sie zachwycalem zdjeciami z ta glebia ostrosci jakby obraz byl wyciety z przestrzeni i ,,wychodzil'' ze zdjecia.
Prosze o opinie na temat mojego pomyslu, lub/i polecenie naprawde dobrego rozplanowania tego budzetu. Priorytetem jest portret, street, moze w przyszlosci sluby, jak podtrenuje technike.

wiktor2323
01-04-2013, 13:05
Na poczatku chcialbym sie przywitac, mam na imie Andrzej i obecnie posiadam Canon 60d + 18-135 3.5-5.6 EF-S IS . Zestaw ten fajnie mi sluzy juz 2 rok, sprawdzil sie na Islandii, skad przywiozlem pare ladnych fotek krajobrazowych, jak na amatora zadowalajacych. Ale na chwile obecna poszukuje czegos bardziej konkretnego jezeli chodzi o portret, street, i czegos co mi sie przyda jak juz sie zdecyduje na przejscie na pelna klatke(o ile pieniadze pozwola).
Jestem zainteresowany obiektywem 35mm 1.4, obejzalem mnostwo zdjec w necie i musze powiedziec ze bokeh czy ostrosc jest wrecz powalajaca, wlaczajac Aps-C. Przez ponad rok nie inwestowalem nic w fotografie i jakby stracilem troszke ochote, wiedzac, ze przy obecnym szkielku nie wskocze na ten next level. Taka troche druga liga jednak jesli chodzi o portret, moze dla przecietnego kowalskiego jest ok, ale mi zwykle OK przestalo wystarczac, a nie ukrywam, ze zawsze sie zachwycalem zdjeciami z ta glebia ostrosci jakby obraz byl wyciety z przestrzeni i ,,wychodzil'' ze zdjecia.
slu, lub/i polecenie naprawde dobrego rozplanowania tego budzetu. Priorytetem jest portret, street, moze w przyszlosci sluby, jak podtrenuje technike.
Do portretu jako podstawowe jasne szkło to 35mm troche szerokie będzie. Ja proponowałbym używane 24/1.4 (patrząc na cropa będziesz miał 35mm) i do tego używane 85/1.8 do portretowania.
Prosze o opinie na temat mojego pomy

jacek_73
01-04-2013, 13:07
...zawsze sie zachwycalem zdjeciami z ta glebia ostrosci jakby obraz byl wyciety z przestrzeni i ,,wychodzil'' ze zdjecia.
Prosze o opinie na temat mojego pomyslu, lub/i polecenie naprawde dobrego rozplanowania tego budzetu. Priorytetem jest portret, street, moze w przyszlosci sluby, jak podtrenuje technike.

Pomysł jak pomysł. Czasami nie ma co się ograniczać w spełnianiu swoich zachcianek - kupuj.

Scissor_Sisters
01-04-2013, 13:16
Do portretu jako podstawowe jasne szkło to 35mm troche szerokie będzie. Ja proponowałbym używane 24/1.4 (patrząc na cropa będziesz miał 35mm) i do tego używane 85/1.8 do portretowania.
Prosze o opinie na temat mojego pomy

Tak, ale jesli chodzi o fotografie w pomieszczeniach to jednak te swiatlo 1.4 do mnie przemawia, nie chcialbym kupowac uzywanego szkielka, nie chodzi tu o jakies zachcianki(jestem mlody, ale sam zarabiam na sprzet), a raczej o to ze po prostu sie boje kupowac uzywane rzeczy. Bo niby jakie moga byc powody by pozbywac sie jednego z najlepszych obiektywow(24 1.4 chyba do takich nalezy)

PoulN
01-04-2013, 13:33
Do portretu jako podstawowe jasne szkło to 35mm troche szerokie będzie. Ja proponowałbym używane 24/1.4 (patrząc na cropa będziesz miał 35mm) i do tego używane 85/1.8 do portretowania.
Prosze o opinie na temat mojego pomy

Dlaczego za szeroko? 56mm przecież do portetu się nada jak najbardziej.
Do portretu wziłąłbym zamiast Canona - Sigme 35mm f1.4 + EF 85mm f1.8.

Jeśli chodzi o street to coś szerszego by się przydało, 35mm na cropie może być momentami za wąsko.

Arni
01-04-2013, 13:34
Aż tak bym się nie stresował. Takie szkła kupują z reguły ludzie, którzy wiedzą, czego chcą, podchodzą do foto poważniej i najczęściej szanują sprzęt. Powodów sprzedaży może być kilka: przesiadka na inny system, zmiana na 35mm, czy po prostu kłopoty finansowe. Jeżeli znajdziesz używkę w satysfakcjonującej Cię cenie, bierz aparat pod pachę i jedź do sprzedajacego na testy. Każdy uczciwy człowiek Ci je umożliwi, a jak będzie się wzbraniał, poszukaj innej sztuki.
Też nie znajduję kasy na ulicy, a Żona wciaż słabo skreśla w lotto, rozumiem więc Twoje podejście do tematu. Do portretu proponuję jednak C85/1.8, a do streetów S30/1.4. Wydasz razem ok 3 tyś. za oba, potestujesz i przekonasz się, czy pasują Ci te ogniskowe. Przejdziesz na ff, to sprzedaż S z minimalną stratą i kupisz sobie C35/1.4 lub S35/1.4, a może jeszcze coś innego ...

jellyeater
01-04-2013, 13:47
Poczytaj o AF w 24... :)

PoulN
01-04-2013, 14:02
A co jest nie tak z AF w 24L? - to prześwietne szkło! pomijając oczywiście porządane przez wielu jasne supertele to jedno z najlepszych szkieł tego producenta, zgadza się na AF trzeba uważać ostrząc na dalsze odległości jak w każdej tak jasnej szerokiej stałce, ale to nie jest wada - lecz specyfika.
Narzekają na nie w głównej mierze Ci którzy go nie mają, lub Ci którzy go posiadają a nie "czują" fotografowania takim szkłem.

Fly
01-04-2013, 14:12
Cześć,

Bawiles się już staloogniskowymi obiektywami ?
Zanim wydasz taka kwotę polecam najpierw pożyczyć taki obiektyw i pobawić się nim. Nie musi to być wersja 1.4.
Ja kupiłem / pozyczylem 35 f/2 i 59 f/1.8 .... Po testach i zabawie zostałem przy 50 (na FF).

Pzdr,

Fly


Wysyłane z mojego iPad przy użyciu Tapatalk HD

wiktor2323
01-04-2013, 14:15
Dlaczego za szeroko? 56mm przecież do portetu się nada jak najbardziej.


Do szerszych portretów ok, ale przy ciaśniejszych masz już piękne przerysowania:)

Raideur
01-04-2013, 14:23
A co jest nie tak z AF w 24L?...

Dla niektorych za szybki, szczegolnie w polaczeniu z 5DMK3 :lol:




...Narzekają na nie w głównej mierze Ci którzy go nie mają, lub Ci którzy go posiadają a nie czują fotografowania takim szkłem.

:lol:

Scissor_Sisters
01-04-2013, 14:39
Ja sobie zawsze mowie - kup raz korzystaj caly czas. Juz tak mialem z wyborem aparatu, w sklepie w UK testowalem 7D i 60D i sie wzialem i przestraszylem 7D, i ceny o pare stowek wyzszej, a teraz hmm...no nie to ze zaluje, ale moglem podjac inna decyzje. teraz tez nie chcialbym sie rozdrabniac, sigma brzmi fajnie, ma dobre opinie, ale mysle, ze zawsze bede gdzies mial z tylu glowy, ze moglem wziac canona i nie miec zadnych wymowek przy robieniu zdjec(moze tym drugim obiektywem wyszloby lepiej....). Pocwicze jeszcze troche na 35 na moim obiektywie zeby rzeczywiscie potem sie nie wkurzac. Chociaz to raczej inwestycja na dlugie lata i cokolwiek sie nie zdarzy to raczej to zawsze bedzie perfekcyjna pozycja w sloikarni ;)

PrzemoWLKP
01-04-2013, 18:50
Sigma 35/1,4 i Canon 50/1.4 do portretu.

jellyeater
01-04-2013, 20:56
Chociaz to raczej inwestycja na dlugie lata i cokolwiek sie nie zdarzy to raczej to zawsze bedzie perfekcyjna pozycja w sloikarni
Inwestycja to jestwtedy jak coś przynosi zyski. To jest wywalenie kasy w błoto. A właściwie w szkło. :P


Sigma 35/1,4 i Canon 50/1.4 do portretu.
2x Sigma... Aczkolwiek do portretu ciasnego to jeszcze 85 mm by się przydało.

Przykro czytać, że nie da się zrobić jasnej szerokiej stałki z celnym AF na duże odległości.

airhead
01-04-2013, 21:37
35/1,4 to super szkło i trudno być z niego niezadowolonym, ale sprawdź jeszcze Sigmę, bo jest sporo tańsza

Scissor_Sisters
01-04-2013, 22:09
Inwestycja to jestwtedy jak coś przynosi zyski. To jest wywalenie kasy w błoto. A właściwie w szkło. :P QUOTE]
Wiesz, wychodze z zalozenia, ze dobre rzeczy zawsze beda w cenie, nie mam ani dzieci ani zony, ani nawet kandydatki, ani kredytu do slpacenia, ani rat za auto tez, wiec wole sobie cos kupic zanim to wszystko mnie zapewne spotka;) W jakich sklepach internetowych najlepiej robic zakupy? Nie mam zamiaru spamic, ale w UK zawsze byl dobry sklep fotograficzny, w Olsztynie takowego nie ma, wiec polecacie jakis internetowy? Cyfrowe.pl?

--- Kolejny post ---

[QUOTE=airhead;1153784]35/1,4 to super szkło i trudno być z niego niezadowolonym, ale sprawdź jeszcze Sigmę, bo jest sporo tańsza
A sam posiadasz... sigme czy canona?

szambonur
01-04-2013, 22:09
...., wiec polecacie jakis internetowy? Cyfrowe.pl?

Wnioskuje o przyznanie specjalnego rabatu dla Scissor_Sisters...;)

Scissor_Sisters
01-04-2013, 22:12
Wnioskuje o przyznanie specjalnego rabatu dla Scissor_Sisters...;)
Uuuu, a czemu tak? Chodzi o to, ze mam jechac do Gdanska czy Warszawy zeby sprawdzic, czy wszystko bedzie ok? Bo sam nie wiem....

szambonur
01-04-2013, 22:20
Jak internetowy to kurier przywiezie...:) Dobra już się nie wcinam, debatujemy przecież nad tym jak wydać te 6000 zł... :)

jellyeater
02-04-2013, 06:37
Wiesz, wychodze z zalozenia, ze dobre rzeczy zawsze beda w cenie,
Dopóki nie wyjdzie kolejna wersja tego szkła. A Sigma pokazała, że Canon ma w nim co poprawić. :P


Dobra już się nie wcinam, debatujemy przecież nad tym jak wydać te 6000 zł...
Na poszukiwania kandydatki na żonę. :P taka Elka lepsza niż każda eLka. :P Przynajmniej przez jakiś czas. ;)

Scissor_Sisters
02-04-2013, 09:19
Ok, poszlo zamowienie, mam nadzieje, ze bedzie sie brawurowo focilo i ze ta moja bedzie naj, naj, naj. ;)

airhead
02-04-2013, 12:13
--- Kolejny post ---


A sam posiadasz... sigme czy canona?Canona, ale kupowałem go zanim wyszła Sigma, więc nie miałem alternatywy

zoomi
02-04-2013, 15:47
Ok, poszlo zamowienie, mam nadzieje, ze bedzie sie brawurowo focilo i ze ta moja bedzie naj, naj, naj. ;)

co zamówiłeś Canona czy Sigme ?

Scissor_Sisters
02-04-2013, 19:56
co zamówiłeś Canona czy Sigme ?
Canona

Łopal
02-04-2013, 20:47
No to czekamy na opinie i wrażenia, żeby już nie mącić wody, skoro zamówione :)

Scissor_Sisters
03-04-2013, 11:02
Takie pytanie przyszlo mi na mysl, jesli chodzi o filtr UV do tego obiektywu. Czy warto? Nie szkoda swiatla? Sami uzywacie? Jesli tak, to jakich?

jellyeater
03-04-2013, 11:08
Najdroższych. I tak raczej warto. Przednie soczewki są diablo drogie. A światła aż tak dużo nie pochłania.

szambonur
03-04-2013, 11:16
Według mnie nie warto... Chyba że zastosujesz jakieś super pro filtry ale i tak będę twierdził że nie warto... Wydałeś te 6000 zł na klasowy obiektyw, a teraz chcesz dokręcić coś co będzie tylko psuło jego właściwości optyczne, według mnie bez najmniejszego sensu... To już lepiej zainwestować w ubezpieczenie obiektywu jeżeli ten filtr ma służyć do ochrony. Wątpię żeby ten obiektyw zasysał w jakiś sposób paprochy z zewnątrz... a nawet jak się coś trafi to i tak nic nie będzie widać...

poszukiwacz2006
03-04-2013, 14:45
Warto, nie warto.... Wszystko zależy od sytuacji. Z zasady nie używam filtrów UV. Podstawowe zasady "dbania" o sprzęt w zupełności ochronią przednią soczewkę, zwłaszcza jak jest założona osłona. Jednak często zdarza mi się fotografować zawodowo gdy pada, wieje, przedzieram się przez ludzi, a osłony nie mogę założyć. Wtedy często żałuję, że nie mam filtra. I chyba go jednak zakupię do 135 2.0, bo ta przednia soczewka jakaś taka duża, wypukła. Pozdrawiam.

Sunders
03-04-2013, 14:52
Warto, nie warto.... Wszystko zależy od sytuacji. Z zasady nie używam filtrów UV. /.../ Jednak często zdarza mi się fotografować zawodowo gdy pada, wieje, przedzieram się przez ludzi, a osłony nie mogę założyć. Wtedy często żałuję, że nie mam filtra.

Robię tak jak Ty planujesz. Mam filtry i zależnie od okoliczności raz używam raz nie.

Scissor_Sisters
03-04-2013, 16:45
Ok, mam juz to cudenko u siebie i troche o pierwszych wrazeniach. Jedno wielkie wow. Pogoda za oknem jaka jest kazdy widzi, ustawilem przyslone na 1.4 i popstrykalem troche portreciakow w domu mojej mamie. BOKEH zachwycajacy, roznica w porownaniu z 18-135 kolosalna - nie spodziewalem sie wrecz. Autofokus tnie jak zyletka, cichutenki, obrazy sa jakby wyciete z rzeczywistosci. Nie moge sie doczekac w miare przyzwoitych warunkow na zewnatrz, by przetestowac ta GO w jakichs ludzkich warunkach. Dziekuje za opinie o filtrach, tez tak sie zastanawiam, bo troche sie wykosztowalem na ten sprzecior, raczej w deszcz czy snieg zdjec robic nie mam zamiaru, mysle, ze jak np robi sie zdjecia nad morzem przy mocnym wietrze to taki filtr jest must-have bo sol moze jednak osiadac na szkielku, ale w normalnych warunkach cywilnych to na razie sie wstrzymam.

zoomi
03-04-2013, 19:21
to dobre szkło, będziesz zadowolony :) chyba moje ulubione :)
też nie psuję jakości zdjęć filtrem UV

airhead
03-04-2013, 23:53
Autofokus tnie jak zyletka, cichutenkia zoomy L mają jeszcze lepszy AF

ja używam filtra UV (aktualnie chyba szarej Hoyi ze względu na doby stosunek jakości do ceny) nawet już drugiego, bo pierwszy zmarnował się na tbiliskim bruku, gdy pasek mi się urwał
już raz mi uratował szkło, więc chyba warto :)
do innych szkieł używam zamiast filtra osłonę, ale ta do 35 jest strasznie wielka

Scissor_Sisters
04-04-2013, 21:11
a zoomy L mają jeszcze lepszy AF

ja używam filtra UV (aktualnie chyba szarej Hoyi ze względu na doby stosunek jakości do ceny) nawet już drugiego, bo pierwszy zmarnował się na tbiliskim bruku, gdy pasek mi się urwał
już raz mi uratował szkło, więc chyba warto :)
do innych szkieł używam zamiast filtra osłonę, ale ta do 35 jest strasznie wielka
Fakt, oslona jest duza, ale czytalem na zagranicznych forach, ze warto ja nosic all the time, bo wlasnie chroni obiketyw. Wiosno wroc, blagam ja Cie, bo w ogole sie focic nie da, tylko w domu kwiatki, ale i tak swiatlo jest takie, ze przy 1.4 mam 1/50 sekundy..... ;)