PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zbezpieczać zdjęcia wystawiane w necie? /Wasze sposoby/



SimOn!
22-02-2006, 23:25
Jak w temacie. Jak zabezpieczacie swoje fotki, ktore macie w galeriach?

Mam na mysli galerie w HTMLu, jak sie bronicie przed zlodziejami :evil: zdjęć?

Znak wodny, podpis, Digimarc, jakis ukryty znak, moze jakies inne sposoby, zablokowany prawoklik :wink: (Muflon fajnie kiedys okreslil jego skutecznosc (http://canon-board.info/showpost.php?p=137624&postcount=29) :mrgreen: ) ?

Sporo sie naczytalem o przypadkach kradziezy zdjec (zreszta mi tez sie to przytrafilo).

Druga sprawa jak udowodnic swoje prawa do zdjecia?
Analog - jest negatyw jasna i oczywista sprawa.
Cyfra - juz chyba gorzej (exifa mozna podrobic), fota nie jest wiazana z puszka (chyba?)

Opiszcie swoje doswiadczenia. Moze przydac sie wielu ludziom, tym ktorzy dopiero zaczynaja prezentowac fotki w sieci jak i tym co juz troche pokazali i np. zostali troche juz okradzeni.:evil:

KuchateK
22-02-2006, 23:28
Nie wystawiac na necie zdjec w pelnym rozmiarze. Z malego nie zrobia 8mpix, wiec chyba nie problem udowodnic kto ma oryginal... Poza podpisem na focie (jakis przezroczysty na elementach trudnych do wysteplowania) wszystkie zabezpieczenia to strata czasu.

Jeden ze starych tanich i prostych sposobow o jakichs slyszalem to zgrac swoje foty i wyslac koperte z nosnikiem do siebie... Zapakowane i osteplowane z data w sadzie jest jakims tam dowodem.

Drozdi
22-02-2006, 23:31
Wystawiac w maksymalnej rozdzielczosci 640x480.

SimOn!
22-02-2006, 23:38
Jeden ze starych tanich i prostych sposobow o jakichs slyszalem to zgrac swoje foty i wyslac koperte z nosnikiem do siebie... Zapakowane i osteplowane z data w sadzie jest jakims tam dowodem.

Hmm w zyciu bym na to nie wpadl :shock:

A co do mniejszego rozmiaru to wydawalo mi sie to oczywiste, tylko ze znam przypadki asow co ukradli fotke nawet malych rozmiarow i potem wrzucili ja np na ulotke, tam nie trzeba duzo Mpix :???:

Jac
22-02-2006, 23:44
Jeden ze starych tanich i prostych sposobow o jakichs slyszalem to zgrac swoje foty i wyslac koperte z nosnikiem do siebie... Zapakowane i osteplowane z data w sadzie jest jakims tam dowodem.
to chyba kurierem bo PocztaPolska to beda szly kilka lat, albo nawet nigdy nie dojda :-)

KuchateK
22-02-2006, 23:55
to chyba kurierem bo PocztaPolska to beda szly kilka lat, albo nawet nigdy nie dojda :-)
Kurierzy to chyba jednak nie stepluja paczek, wiec nie do konca...
W obrebie jednego miasta moze im sie duzo nie stanie :D A w razie czego wiadomo gdzie szukac winnych :p

djtermoz
23-02-2006, 01:14
Publicznie pokazuje tylko w max. 800x600. Na wiele sie to nie przyda. Przynajmniej nie powinno...


Cyfra - juz chyba gorzej (exifa mozna podrobic), fota nie jest wiazana z puszka (chyba?)
Wcale nie. Poniewaz wszystkie fotki ktore publikuje w sieci robione byly w RAW to moim zabezpieczeniem jest RAW. Mam go tylko ja i tyle. W takiej sytuacji udowodnienie ze dane zdjecie jest moje jest bardzo proste.

muflon
23-02-2006, 09:43
Ja wystawiam w okolicach 900x600 i nie zabezpieczam dodatkowo. Stosunek złego wrażenia z "ubrzydzenia" fotki do prawdopodobieństwa, że ktoś ją ukradnie jest w moim wypadku taki, że mi się nie chce/nie opłaca. A jak będą chcieli ukraść to i tak ukradną.

Drozdi
23-02-2006, 10:44
... moim zabezpieczeniem jest RAW. Mam go tylko ja i tyle. W takiej sytuacji udowodnienie ze dane zdjecie jest moje jest bardzo proste.
To prawda ;)

Diego
23-02-2006, 11:17
Ja na ogol zabezpieczam w taki sposob:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img50.imageshack.us/img50/2856/przykcb8sq.jpg)
Metoda zawodna jak prawie kazda ale ma jedna zalete: mozna w prosty latwy i szybki sposob udownic cfaniaczkowi z takiego plfoto kto jest autorem. Samo wymaskowanie widocznych podpisow nic mu nie da 8)
Do tego RAWy oczywiscie.

ps. Ctrl+A w IE, w ognistym lisie efekt jest widoczny ale nie w kazdej wersji np. 1.5.0.1 nie.

Pawouek
23-02-2006, 11:32
hmm a jak "to" sie robi? :]

DoMiNiQuE
23-02-2006, 11:59
Ja na ogol zabezpieczam w taki sposob:

Metoda zawodna jak prawie kazda ale ma jedna zalete: mozna w prosty latwy i szybki sposob udownic cfaniaczkowi z takiego plfoto kto jest autorem. Samo wymaskowanie widocznych podpisow nic mu nie da 8)
Do tego RAWy oczywiscie.

ps. Ctrl+A w IE, w ognistym lisie efekt jest widoczny ale nie w kazdej wersji np. 1.5.0.1 nie.

Cos malo skuteczne to Twoje zabezpieczenie ;)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.dominique.stage.com.pl/stuff/cb/23022006.jpg)

tak wiem, zdjecie stracilo na jakosci

Diego
23-02-2006, 12:11
']Cos malo skuteczne to Twoje zabezpieczenie ;)



tak wiem, zdjecie stracilo na jakosci

No wlasnie :P Ale wiesz jak ktos chce to i tak usunie, takie zabezpieczenia sa jak alarm i imobiliser w samochodzie: dobre dla TU i ziomaluff z pod bloku. Dla kogos kto naprawde chce ukrasc nie istnieja praktycznie :)

ps. Wieczorkiem skorobne tutorial.

DoMiNiQuE
23-02-2006, 12:19
Wieczorkiem skorobne tutorial.
Chetnie poczytam, bo mowiac szczerze ( :oops: ) pierwszy raz sie z tym spotkalem :)

kane
23-02-2006, 12:20
Ja takze chetnie przeczytam, bardzo ciekawe rozwiazanie

Drozdi
23-02-2006, 13:13
ps. Wieczorkiem skorobne tutorial.
Diego ja tez chetnie przeczytam.

perqsista
23-02-2006, 13:19
Co do zabezpieczania przed skopiowaniem zdjęć (niezależnie od poźniejszych intencji kopiującego) to jest jeden sposób 100% pewny-NIE PUBLIKOWAĆ.
Nie istnieje metoda uniemozliwiajaca skopiowanie zdjęcia wystawionego na stronie www niezelażnie od tego czy jest to galeria htmlowa czy flashowa.
Już w momencie otwarcia strony wszystkie pliki są kopiowane przez przegldarkę klienta na dysk jego komputera z czego mało kto zdaje sobie sprawę.

Co do udowodnienia praw autorskich do zdjęcia niesmiało zaproponuję bardzo prostą metodę i IMHO skuteczną, niezależną od formatu pliku i jego rozdzielczości. Publikujemy fotografie odpowiednio skadrowane np. przycięte kilkanaście-kilkadziesiąt px. Życzę powodzenia złodziejowi, który w razie koniecznosci udowadniania że jst autorem
zdjecia bedzie dorysowywać brakujące piksele.

DoMiNiQuE
23-02-2006, 13:22
Nie istnieje metoda uniemozliwiajaca skopiowanie zdjęcia wystawionego na stronie www niezelażnie od tego czy jest to galeria htmlowa czy flashowa.
Już w momencie otwarcia strony wszystkie pliki są kopiowane przez przegldarkę klienta na dysk jego komputera z czego mało kto zdaje sobie sprawę.
ale po co grzebac po dysku skoro wystarczy PrintScreen + ctrl+v :)

perqsista
23-02-2006, 13:42
']ale po co grzebac po dysku skoro wystarczy PrintScreen + ctrl+v :)

to zrób to z fotą która się nie mieści w caości na ekranie :P

Diego
23-02-2006, 13:44
Zmontowałem coś takiego na szybciora:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img56.imageshack.us/img56/739/tutorial3qp.jpg)

Jesli sa gdzies błądy ;) :D to dajcie znac na pm. Dzieki.

Jac
23-02-2006, 13:46
dokladnie printscreen bardzo czesto uzywam, ale nie do kradziezy zdjec ofcoz :-)

muflon
23-02-2006, 14:31
Jesli sa gdzies błądy ;) :D to dajcie znac na pm. Dzieki.
Błąd jest jeden: format :) Poza tym fajne. Napisz to jakoś po ludzku w poście i wkleimy do T&T.

Tomasz Golinski
23-02-2006, 14:32
Błąd jest jeden: format :) Poza tym fajne. Napisz to jakoś po ludzku w poście i wkleimy do T&T.
Raczej: załóż po prostu wątek w T&T.

KuchateK
23-02-2006, 14:34
to zrób to z fotą która się nie mieści w caości na ekranie :P
A co za problem skleic z 2-3 kawalkow?

Drozdi
23-02-2006, 14:58
A co za problem skleic z 2-3 kawalkow?
:D Tez prawda ;)

perqsista
23-02-2006, 15:15
A co za problem skleic z 2-3 kawalkow?
Problem żaden, ale chyba prościej skopiować w całości z własnego dysku z cache przeglądarki :)

DoMiNiQuE
23-02-2006, 15:18
Problem żaden, ale chyba prościej skopiować w całości z własnego dysku z cache przeglądarki :)

Zdecydowanie szybciej pojdzie mi sklejanie w PS niz szukanie jej w smieciach na dysku :) Co kto woli ;)

KuchateK
23-02-2006, 15:22
Problem żaden, ale chyba prościej skopiować w całości z własnego dysku z cache przeglądarki :)
Nie wiem, ja mam duzy monitor :D

Fakt jest taki ze to co sie wyswietla na komputerze uzytkownika moze bez wiekszych problemow skopiowac... Wszelkie zabezpieczenia da sie obejsc i w zasadzie mozna sobie je w podarowac. Strata czasu. Chyba ze to podpisy na obrazie niszczace zawartosc pod spodem.

greg801
23-02-2006, 19:12
a moze w ten sposob


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img139.imageshack.us/my.php?image=dontcopy6mc.jpg)

co o tym myslicie

nastier
23-02-2006, 19:27
za bardzo psuje przyjemnosc z patrzenia na zdjecie i rozprasza,niestety.

szysz.pl
26-02-2006, 22:05
polecam rozmiar 600x400 - prezentuje się ok w necie mało przydatne w realu

_invictus
02-03-2006, 15:13
Uważam można nakładać na fotkę przezroczystą maskę z baaaaardzo małą sygnaturką, która nie zeszpeci zdjęcia a przy większym zoomie ujawni ją; i umieszczaną zawsze w jednakowym miejscu zdjęcia [maskę wyrównać do 2 boków]
Nie wystawiam żadnych fotek w sieci, ale tak myślałem że właśnie w ten sposób bym zabezpieczał - nie sądzę by "pożyczający" fotkę miał czas na jej dokładne badanie.

olekbuszka
02-03-2006, 21:19
Swego czasu też starałem się coś wykombinować i zrobiłem w PHP taką funkcję:


<?
function fotka($LinkDoFotki) {
list($width, $height, $type, $attr) = getimagesize($LinkDoFotki);
$img = imagecreatefromjpeg($LinkDoFotki);

echo "<table border=\"0\" cellpadding=\"0\" cellspacing=\"0\" width=\"".$width."\" height=\"".$height."\">\n";

for($i=0;$i<$height;$i++) {
echo "<tr>\n";
for($j=0;$j<$width;$j++) {
$rgb = ImageColorAt($img, $j, $i);
$r = ($rgb >> 16) & 0xFF;
$g = ($rgb >> 8) & 0xFF;
$b = $rgb & 0xFF;
echo "<td style=\"background-color: rgb(".$r.", ".$g.", ".$b.");\"></td>\n";
}
echo "</tr>\n";
}
echo "</table>\n";
}
?>
<html>
<body>
<?
fotka("http://serwer.domena.com/katalog/fotka.jpg");
?>
</body>
</html>
Już na etapie jak przyszło mi to do głowy to wiedziałem, że będzie bezużyteczne, jednak z ciekawości jak bardzo - postanowiłem spróbować. W skrócie - funkcja bierze fotkę i tworzy w htmlu tabelkę o komórkach 1x1 piksel, tak by było wierszy i kolumn odpowiednio do rozdzielczości obrazka i potem ustawia tło odpowiedich komórek na kolor taki jak ma piksel w tym miejscu w fotce.
Chyba się spodziewacie jak szybko to działa i ile zajmuje wygenerowany kod :-)
A potem wystarczy tylko Print-Screen...

Nie ma sposobu by skutecznie ochronić swoje zdjęcia. Chciałem jeszcze kombinować z funkcją, która tnie zdjecie na kawałki i ustawia jako tło tabeli, a komórki wypełnia przeźroczystym gifem, ale to wszystko i tak da się obejść.