PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki obiektyw do 20d?



MARCIN_S
21-02-2006, 13:41
Chciałbym kupić obiektyw o jak największej krotności do 20d. Najlepiej taki od ok 18 do ok 300 mm. Co moglibyście polecić?

Pozdrawiam

gwozdzt
21-02-2006, 14:25
Chciałbym kupić obiektyw o jak największej krotności do 20d. Najlepiej taki od ok 18 do ok 300 mm.
Takiego monstrum na razie przyroda nie stworzyła ;-)
Max. to 18-200 w wykonaniu Sigmy i Tamrona.
Ewentualnie całe mnóstwo Sigm i Tamronów 28-300.
A więc albo rybki albo pipki ;-)

ukasz
21-02-2006, 16:16
To może od razu
Canon EF 28-300 f3,5-5,6 IS L ;)?
Oczywiście orientujesz się że zasada jest taka, że im większa krotność zooma, tym gorsza jakość obiektywu? Jeśli wymagasz takiej uniwersalności od jednego szkła, to może zakup lustrzanki to nie jest/był najlepszy pomysł?

Jac
21-02-2006, 16:19
nie dobiera sie obiektywu do aparatu tylko do zastosowan, czyli do tego co bedziesz fotografowal, musisz tez wiedziec ze im wieksza krotnosc (bardzie uniwersalny) tym gorsza jakosc optyczna ...

FOTOGRAF
21-02-2006, 16:24
marcin_s - jakie masz fundusze, ktore mozesz przeznaczyc na szkielko?

MARCIN_S
21-02-2006, 16:51
Zdjęcia robię od czasu do czasu: wakacje, niedzielny spacerek, troche astro no po prostu od czasu do czasu lubię popstrykać.

No to, że im wieksza krotność to gorsza jakość to rzecz jasna wiem. Dlatego pytam właśnie bo chciałbym wybrać ten o najlepszych parametrach.

Canon EF 28-300 f3,5-5,6 IS też rozpatruje, ale może są lepsze i tańsze. Cena nie ma aż takiego znaczenia ale wolałbym tańszy jeśli nie będzie gorszy (albo niewiele gorszy).

Jac
21-02-2006, 17:35
Canon EF 28-300 f3,5-5,6 IS też rozpatruje, ale może są lepsze i tańsze. Cena nie ma aż takiego znaczenia ale wolałbym tańszy jeśli nie będzie gorszy (albo niewiele gorszy).
28-300 bedzie napewno najlepszy jakosciowo z tych wielokrotnosci zoom jak to nazwales ;-), natomiast jest to ciezkie i duze szklo ktorego napewno na nizobowiazujacy spacerek nie bedzie ci sie chcialo zabierac, rozwaz zakup dwoch obiektywow, np tamrona 28-75/2.8 i canona 100-300 lub 70-200/4 jesli nie zalezy ci na 300mm... Bedzie to duzo wygodniejsze i przyjemniejsze a cenowo zostanie ci jeszcze kupa forsy na statyw, filtry, torbe, wezyk, i wycieczke ;-)
fajnym szklem jest tez np 50-500 ale znowu waga i rozmiary..

Vitez
21-02-2006, 21:14
Zdjęcia robię od czasu do czasu: wakacje, niedzielny spacerek, troche astro no po prostu od czasu do czasu lubię popstrykać. (...) Cena nie ma aż takiego znaczenia ale wolałbym tańszy jeśli nie będzie gorszy (albo niewiele gorszy).


Ultrazoomy sa gorsze... i to sporo. Biorac pod uwage te dwa parametry (zastosowanie vs cena) to polecam ci komplet 24-105 4 IS L + 100-400 4.5-5.6 IS L . Pierwszy dosc poreczny (w porownaniu do 28-300 Lki) na spacery, wakacje bedzie super... jakosc rowniez. Drugi do przyrody i astro - mimo wagi warto brac (jakosc) rowniez na wakacyjne spacery 8)

Cichy
21-02-2006, 21:32
ja polecam poczekać na test 17-55 2.8 IS. Do cropa będzie idealny, jeśli jakość pójdzie w parze z parametami.

MARCIN_S
22-02-2006, 10:21
Dzięki za odpowiedzi. Ten zestaw Viteza podoba mi się. Zastanawiam się tylko czy zamiast 24-105 4 IS L nie lepiej zakupić EF-S 17-85 mm f/4,0-5,6 IS USM.

Czy obiektywy sigmy czy tamrona są porównywalnej jakości jak canona?

gwozdzt
22-02-2006, 11:11
Zdjęcia robię od czasu do czasu: wakacje, niedzielny spacerek, troche astro no po prostu od czasu do czasu lubię popstrykać. (...)

Chciałbym kupić obiektyw o jak największej krotności do 20d. Najlepiej taki od ok 18 do ok 300 mm.

Canon EF 28-300 f3,5-5,6 L IS też rozpatruje...

Ten zestaw Viteza podoba mi się (24-105 4 IS L + 100-400 4.5-5.6 IS L). Zastanawiam się tylko czy zamiast 24-105 4 IS L nie lepiej zakupić EF-S 17-85 mm f/4,0-5,6 IS USM.

Ludzie, czy wy nie przesadzacie??!! Taki arsenał na to, zeby sobie, cytuję: "od czasu do czasu popstrykać na wakacjach i niedzielnym spacerku".
Czy ktoś tu potrafi zachować odrobinę rozsądku??!!

MARCIN_S: Skoro najbardziej zależy Ci na jak nawiększym zoomie i chcesz tylko popstrykać, to moze niekoniecznie potrzebny jest Ci 20D?
Do Twoich celów (przypominam: wakacje, spacerek!) w zupełności wystarczyłby, a zarazem spełnił oczekiwania co do wielkiego zooooma Samsung PRO 815 (zoom 15x !!!)
http://www.dpreview.com/reviews/samsungpro815/
Jeśli świadomie jesteś już zdecydowany na 20D, to nie daj się zwariować i kup go z obiektywem 17-85 IS, ewentualnie jeśli naprawdę chcesz większy zoom to wybierz Sigmę lub Tamrona 18-200/3,5-5,6. To w zupełności wystarczające obiektywy na początek (w końcu jesteśmy na forum "Dla początkujących"!)
Jeśli zaś jesteś profesjonalistą, dla którego jedynym kryterium wyboru obiektywu jest jak nawiększe przełożenie transfokatora, to przepraszam za moje infantylne propozycje.

MARCIN_S
22-02-2006, 11:37
gwozdzt : No 20 d już mam z kitowym obiektywem, tak więc nad aparatem już się nie zastanawiam.
Kiedyś, chyba na tym forum, czytałem "że jak się coś lubi to dobrze mieć to w jak najlepszym gatunku" podoba mi się to stwierdzenie. Mam nadzieję, że uda mi się wykorzystać jakość jaką dają te właśnie obiektywy i dlatego wolę lepsze niż gorsze.
Jestem początkującym użytkownikiem canona, ale zdjęć już troszkę w życiu zrobiłem, tylko na trochę gorszym sprzęcie.

Pozdrawiam, M.

gwozdzt
22-02-2006, 11:53
gwozdzt : No 20 d już mam z kitowym obiektywem, tak więc nad aparatem już się nie zastanawiam.
OK, zatem coś już wiemy i aparat zostaje. To dobry, porządny sprzęt.
Teraz ten KIT: co Ci w nim nie pasuje? Czy tylko za mały zoom, czy coś jeszcze Cię drażni, przeszkadza?
Jeśli chodzi tylko o zoom, to wystarczy Sigma/Tamron 18-200 i po dylemacie. Jeśli dostrzegasz inne wady - wal śmiało jakie, a wtedy coś poradzimy.


Kiedyś, chyba na tym forum, czytałem "że jak się coś lubi to dobrze mieć to w jak najlepszym gatunku" podoba mi się to stwierdzenie. Mam nadzieję, że uda mi się wykorzystać jakość jaką dają te właśnie obiektywy i dlatego wolę lepsze niż gorsze.
To fakt, ale sprzęt dobrze też dobierać do określonych celów. Do Twoich celów (wakacje, spacerek niedzielny) takie obiektywy absolutnie nie są konieczne, a wręcz mogą przeszkadzać! Znasz ich rozmiary, wagę?
Inaczej: czy kupujesz koparkę, chcąc zasadzić drzewko w ogrodzie?


Jestem początkującym użytkownikiem canona, ale zdjęć już troszkę w życiu zrobiłem, tylko na trochę gorszym sprzęcie.
Też fajnie. Napiszże coś więcej: jakie masz doświadczenia? czym robiłeś zdjecia? co Ci w tym starym sprzecie przeszkadzało? co zdecydowało o wyborze 20D?

PS.
Jeszcze jedno: w pogoni za sprzętem nie zapomnij robić zdjęć, bo pójdziesz do Piekła!
Siedem Poziomów Fotografów (http://www.prf-faq.prv.pl/faq/index.php?cat=33&qa=35)
A jak się już tam znajdziesz, to zobacz co cię czeka:
Sprzetowe rozwazania przy kosiarce i piwku (http://groups.google.com/group/pl.rec.foto/msg/52f05d2b8b2e5d07)
Wyznanie Anonimowego Sprzętowca-kolekcjonera (http://www.prf.vel.pl/prf/faq/index.php?cat=33&qa=45)

MARCIN_S
22-02-2006, 12:16
HAHAH! Przez ostatnie 10 lat pstrykałem Zenitami! I mile to wspominam. Ale jak miałem okazje to wymieniłem na canona.
Wg mnie obiektyw dostarczony z body nie ostrzy za dobrze.
Jakiś zoom od szerokokątny do 100 mm potrzebny mi do krajobrazów, gwiazd, wakacji i spacerków. A tele też do gwiazd no i przyrody (jestem posiadaczem Taira-3 300mm to jest dopiero czołg!). A tak na prawdę to fotografuję co się da, jak coś mi się podoba, więc nigdy nie wiadomo do czego jeszcze się przydadzą.

Jac
22-02-2006, 12:21
Czy ktoś tu potrafi zachować odrobinę rozsądku??!!
8) no pewnie przeciez proponowalem tamrona 28-75/2.8 i do tego 100-300 a jak nie zalezy na 300mm to 70-200/4

zreszta nie bede sie powtarzal post #7 (click) (http://canon-board.info/showthread.php?p=139232#post139232)

gwozdzt
22-02-2006, 12:37
8) no pewnie przeciez proponowalem tamrona 28-75/2.8 i do tego 100-300 a jak nie zalezy na 300mm to 70-200/4
I to jest rozsądna propozycja.
Mozna tylko dodać, żeby nie sprzedawać KITa, a zostawić go sobie do krajobrazów; oraz że ten 100-300 to jest EF 100-300/4,5-5,6 USM, bo było ich kilka rodzajów8-)

gwozdzt
22-02-2006, 12:52
HAHAH! Przez ostatnie 10 lat pstrykałem Zenitami! I mile to wspominam. Ale jak miałem okazje to wymieniłem na canona.
No, to witaj w gronie :-)


Wg mnie obiektyw dostarczony z body nie ostrzy za dobrze..
TZN jak?
Zbyt wolno?
Zbyt głośno?
Niedokładnie? (BF/FF?)
Słaba ostrość całego kadru?
Co Ci konkretnie nie pasuje? Masz gwarancję? Może serwis rozwiąże ten problem?


Jakiś zoom od szerokokątny do 100 mm potrzebny mi do krajobrazów, gwiazd, wakacji i spacerków.
Pamiętaj że obiektywy od 24/28mm to z 20D zbyt szerokie nie są:idea: :!:
Potrzebne Ci więc coś 17(18 )mm do około 100mm.
W okolicy tego zakresu są w zasadzie tylko dwa:
- Canon EF-S 17-85/4-5,6 IS
- Sigma 18-125/3,5-5,6
Pierwszy jest naprawdę niezły do Twoich celów; zwłaszcza, że o architekturze nie wspominasz, o wnętrzach też nie; więc beczka i ciemność Ci niegroźna :-)
Jesli zaś chodzi o Sigmę, to jeśli już decydowałbyś się na nią, to warto rozważyć 18-200, bo mimo dłuższego końca czasami nawet w testach wypada lepiej.


A tele też do gwiazd no i przyrody (jestem posiadaczem Taira-3 300mm to jest dopiero czołg!).
A wiesz, że możesz go dalej z powodzeniem używać z Canonem 20D!
Wystarczy dokupić przejściówkę EOS/M42 za kilkadziesiąt złotych. A nawet snajpera mozna zrobić!
http://canon-board.info/showthread.php?t=8882


A tak na prawdę to fotografuję co się da, jak coś mi się podoba, więc nigdy nie wiadomo do czego jeszcze się przydadzą.
Nie od razu Krakow zbudowano... Na zapas nie warto za wiele kupować.
Lepiej sobie dokupuj sprzet w miarę pojawiania się potrzeb.

Flowenol
22-02-2006, 19:39
I to jest rozsądna propozycja.
Mozna tylko dodać, żeby nie sprzedawać KITa, a zostawić go sobie do krajobrazów; oraz że ten 100-300 to jest EF 100-300/4,5-5,6 USM, bo było ich kilka rodzajów8-)
Ale do zastosowań astro EF 100-300/4,5-5,6 nie za bardzo się nadaje przez aberrację chromatyczną jaką jest on obdarzony. Tu (w astro) bardziej by się sprawdziła np. Twoja Sigma APO 70-300 DG Macro II :mrgreen:

Hipek
22-02-2006, 22:52
MARCIN_S EF_S 17-85 jest ciemniejszy i jakościowo gorszy choć i wiele tańszy. Propozycja Viteza jest najlepsza. Oczywiście jak Cię na to stać!

Jac
22-02-2006, 23:03
MARCIN_S EF_S 17-85 jest ciemniejszy i jakościowo gorszy choć i wiele tańszy. Propozycja Viteza jest najlepsza. Oczywiście jak Cię na to stać!
Najlepsza jakosciowo na pewno tak, natomiast jesli chodzi o wygode noszenia tak duzych jak i cene, to jest najgorsza. No nie ma uniwersalnych rozwiazan albo chce sie super jakosci to trzeba placic i dzwigac, albo chce sie wygody i dobrej jakosci (na odbitki 20x30 napewno wystarczy) to mozna powybierac w tanszych i lzejszych rozwiazaniach, jesli natomiast zalezy nam na astrofotografi to wogole bym nie wchodzil w zoomy, sa swietne stalki ktore bija na glowe kazddego zooma...

MARCIN_S
23-02-2006, 10:00
Dzięki wszystkim za pomoc.

Pozdrowienia, Marcin