PDA

Zobacz pełną wersję : canon 10-22 i 70-200f/4L USM jakie filtry?



AnndyK
26-02-2013, 22:14
Witajcie,

Od kilku dni jestem szczęśliwym / i nadal kompletnie zielonym/ posiadaczem Canona 7D i trzech obiektywów:
- canon 10-22 mm
- canon 50 mm
- canon 70-200 mm f/4L USM

Kompletnie nie wiem jakie do tych szkiełek kupić filtry. Im więcej czytam w necie, tym bardziej jestem głupi. Osobiście wyznaję dwie zasady: po pierwsze- filtr nie może być najsłabszym ogniwem szkła. A jeśli tak to zasada druga- dobry filtr kosztuje / chyba jestem na to przygotowany.../

Tak jak piszę - różne rzeczy czytałem: włącznie z tymi, że filtry w fot. cyfrowej się nie sprawdzają. Osobiście myślałem żeby to tego kompletu kupić coś z marki B+W. Ale co? i co na które szkło? Nie chiałbym przeinwestować w fitry, których potem nie będę używał.

Pół biedy, że wiem co chcę tym sprzętem robić:
- krajobrazy /na szerokim/
- lądujące/startujące samoloty /spotting/

Dobrzy i Mądrzy Ludzie, pomożecie nowicjuszowi ??

J.J.
26-02-2013, 22:50
Filtr połówkowy szary jest jak najbardziej przydatny przynajmniej do C10-22. Ale typu Cokin. Nakręcany połówkowy można sobie co najwyżej użyć jako podstawkę pod filiżankę.
Mam C10-22 i połówkę B+W. I użyłem tej połówki kilka razy, po czym wylądowała w szufladzie. Powód? Może i przyciemnia niebo, ale ja tego nie widzę. I zawsze linia przejścia jest w połowie, co nie zawsze jest pożądane.

poszukiwacz2006
26-02-2013, 23:52
Skoro zadałeś takie pytanie, to tak naprawdę nie potrzebujesz tych filtrów. Coś słyszałeś, coś czytałeś.... Jeżeli przy wykonywaniu zdjęć stwierdzisz, że czegoś zaczyna ci brakować, wówczas możesz zacząć się zastanawiać, czy filtr nie rozwiązałby problemu. Dla przykładu, poproszono cię o reportaż z jakiejś tam imprezy na jachcie.Wiadomo, fale i rozpryski. Zaczynasz się bać o przednią soczewkę, że się zapaskudzi wodą morską. Myślisz.... o przydałby się filtr UV. Albo taka sytuacja, wykonujesz na wycieczce fotografię jakiegoś ciekawego budynku, ale denerwuje cię, że w szybach okiennych odbija się dźwig budujący wieżowiec. Oczywiście w programie graficznym można to usunąć, ale po co? Wyciągasz filtr polaryzacyjny i po kłopocie. Podbijasz tym samym nasycenie, kontrast. Szyby w oknach czyste. Kolejny przykład, robisz zdjęcie dzieciakowi na plaży tą stałką 50-tką. Zależy ci na małej głębi ostrości, bo akurat wpadłeś na pomysł świetnej foty. Aparat masz w trybie AV, ISO 100, patrzysz w wizjer, a tu ci miga czas. Za jasno myślisz sobie, przysłony nie chcesz domykać, no jest problem. Ale zaraz na twarzy pojawia się uśmiech, bo z torby wyciągasz szary filterek. Można tak jeszcze długo. Dlatego radzę, porób zdjęcia, poczytaj literaturę, zastanów się co chcesz osiągnąć i potem pytaj czy dany filtr będzie dobry.
Aha, do Twoich zastosowań w zupełności wystarczą osłony. Myślałem aby doradzić ci na 10-22 polara, ale tu trzeba naprawdę dużej wprawy, aby efekty były zadowalające.
Pozdrawiam

rojo
27-02-2013, 03:13
poszukiwać dobrze rzecze, olej filtry nie ma co na siłę, dla ochrony kup osłony przeciwsłoneczne, bardziej się przydadzą poza samym zabezpieczeniem żeby szkłem w coś nie puknąć. Wbrew pozorom nie tak łatwo jest szkło zarysować...

pomiarowiec
27-02-2013, 14:03
Nie mam 10-22 ale mam 15-85 i tu mam polara link (http://www.optyczne.pl/7.24-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych_Marumi_DHG_Super _Circular_P.L.D_72_mm.html), a osłonowo link (http://www.optyczne.pl/7.27-Inne_testy-Test_filtr%C3%B3w_polaryzacyjnych_Marumi_Water_Pro of_Coat_Circular_P.L_72_mm.html) , polara zakładam jak potrzebuję a WPC jest cały czas, jeśli chodzi o 70-200/4 posiadam tylko UV'ke i osłonę. Próbowałem kiedyś pożyczonym polarem się bawić, ale przynajmniej dla mnie, na tej długości obiektywu dość niewygodnie było "manewrować" filtrem - może za mało doświadczenia, wprawy... Nie odczułem i jak na razie nie odczuwam potrzeby posiadania tego typu filtra na tym obiektywie :) Co do 50'ki - ja akurat rzadko jak na razie używam, także filtru brak. Jak wcześniej napisali Koledzy, zacznij robić zdjęcia i będziesz wiedział czego Ci brakuje :) Kupowanie na siłę nie ma sensu, chyba że z kasą nie wiesz co zrobić ;)

Powodzenia, pozdrawiam

flankerp
27-02-2013, 14:38
Zdania sa podzielone, ale wydaje mi się, że UV mimo wszystko powinno się mieć dla ochrony soczewki... Polecam Marumi albo Hoya...
Co to szarych to tak jak kolega wspomniał... Poczujesz potrzebę wyciagasz.. sam bym tego lepiej nie ujał ;)

Jak od jakiegoś czasu również zaczałem bawić się filtrami kolorowymi... Tutaj jest pole do popisu :D

marfot
27-02-2013, 20:55
Witajcie,

Od kilku dni jestem szczęśliwym / i nadal kompletnie zielonym/ posiadaczem Canona 7D i trzech obiektywów:
- canon 10-22 mm
- canon 50 mm
- canon 70-200 mm f/4L USM

Kompletnie nie wiem jakie do tych szkiełek kupić filtry.

Po pierwsze gratuluję doboru zestawu. Długie lata korzystałem z dokładnie takiego zestawu na 30D i byłem bardzo usatysfakcjonowany.
Co do filtrów to standardowo używałem na C10-22 filtr UV oraz polar - oba Hoya Digital. Podoba mi się kolor nieba z polara Hoy'i.
Na pozostałych obiektywach - nic.
C70-200/4L ma głęboką osłonę i jest wrazliwy na światło na przednią soczewkę więc osłona musi być i chroni należycie.

swallow77
02-03-2013, 01:25
Jeszcze jakiś czas temu przy każdym zakupie obiektywu kupowałem do niego odpowiedni filtr UV (każdy obiektyw miał swój) oraz polar, jeśli takiego rozmiaru jeszcze nie miałem. Dziś każdy polar jest w użyciu, natomiast wszystkie UV pewnego dnia trafiły do pudła z foto-utensyliami.
Dla mnie polary mają sens - niezwykle rzadko następuje utrata jakości obrazu, a często lepszy kontrast i kolory są zdecydowanie warte poświęcenia dwóch działek na czasie lub ISO. Użycie filtra UV niestety (prawie?) nigdy nie ma pozytywnego wpływu na zdjęcia (ja nie stwierdziłem).
Uznałem jak już wcześniej wspomniano, że tulipan wystarczy - jeśli się zdarzy uszkodzić soczewkę, trudno, zostanie wymieniona w serwisie. Ale nie spotkało mnie to, mimo że i tak bywało: zdjęcie (http://www.skukielka.pl/photos/20120505/#20120505_025_7D_HD_Ready.jpg)

marfot
02-03-2013, 08:26
W C10-22 przednia soczewka przemieszcza się nieznacznie w tubusie podczas zoomowania i filtr chroni tą przestrzeń przed zanieczyszczeniami i wodą. Dlatego do tego obiektywu zawsze uzywałem filtra.
Podobnie zbudowany jest C17-40L i tam stosowanie filtra jest warunkiem zapewnienia szczelności.
Sporadycznie zakładałem polar do C70-200/4L ale stosowałem przejściówkę 77 na 67. Oczywiście osłona wtedy jest wykluczona co zdrowe nie jest.

poszukiwacz2006
02-03-2013, 09:22
Używam 10-22 od dobrych kilku lat podczas wielu wyjazdów i wypadów w różne miejsca. Polar zakręcam do 5-10% zdjęć. Żadnych pyłków w środku. Więc z tą szczelnością nie jest tak źle. Kolega na wyjazdy zabiera 17-40 też bez UV - żadnych paprochów. Na 17-55 założyłem w dniu zakupu UV. Po kilku miesiącach w środku trochę syfu się nazbierało, a wykorzystywałem go raczej w domu i na jakieś "spokojne" spacerki. Moim zdaniem UV nie uchroni przed kurzem, natomiast na pewno przed wodą i jakimiś mechanicznymi uszkodzeniami, ale muszą być naprawdę ekstremalne warunki. Jeszcze raz powtórzę - osłona wystarczy. Pozdrawiam.

Bolek02
02-03-2013, 10:55
Jeśli chcesz chronić szkla, to kup do nich w miare dobre filtry UV i tutaj np HOYA jest w dobrych cenach.
Musisz uwazac na to aby do C10-22 kupic wersje SLIM - średnia cena ok. 80zl. Reszta czyli polar, szary, połówkowy itp przyjdzie z czasem w miare potrzeb ... :)

PoulN
02-03-2013, 15:34
Filtr połówkowy szary jest jak najbardziej przydatny przynajmniej do C10-22. Ale typu Cokin. Nakręcany połówkowy można sobie co najwyżej użyć jako podstawkę pod filiżankę.
Mam C10-22 i połówkę B+W. I użyłem tej połówki kilka razy, po czym wylądowała w szufladzie. Powód? Może i przyciemnia niebo, ale ja tego nie widzę. I zawsze linia przejścia jest w połowie, co nie zawsze jest pożądane.

A to dlaczego? posiadam nakręcane szare połówki B+W 25% i 50% sprawują się bardzo dobrze.
Najszersze spektrum jest na 10-22, jako że to jest to typowo krajobrazowe szkło i do takich zastosować piszesz będziesz je wykorzystawał to należało by się zaopatrzyć się w:

Neutralny szary o mocy jakiej potrzebujesz jeśli chcesz mocno rozmywać to ND 3.0, jeśli nie to bierz uniwersalny fader 400`tke np. Light Craft`a
Jeśli nie lubisz się bawić w DRI czy HDR to przydał bym się rownież połówkowy szary np. 50%
UV`ke aby była nakręcona i chroniła obiektyw jeśli w/w nie będziesz używał

jeśli pejzaże to przydał by się też jeszcze do pełnego kompletu polar ;)

Na polarze z doświadczenia wiem że nie warto oszczędzać - zaoszczędzisz kase, a zyskasz zalewanie krwią przy jego czyszczeniu


Zależy jaka 50`tka jeśli 1.4 to weź do niej UV`ke, jak robisz portrety czy używasz niskich przysłon możesz zainwestować też w szary neutralny, jeśli jest to wersja f1.8 to odpuściłbym filtry po przewyższą wartością obiektyw ;)

Do 200`tki tylko UV lub jakiś inny "protektor"