PDA

Zobacz pełną wersję : Ściereczki do czyszczenia obiektywów



Fotograf1995
25-02-2013, 21:20
Kupiłem dzisiaj w Lidl'u pudełko 50 ściereczek do czyszczenia okularów, które, jak twierdzi producent, nadają się też do czyszczenia "urządzeń optycznych (aparatów, lornetek)". Ściereczki nazywają się W5 GLASSES WIPES. Czy ktoś z Was tego używał ? Nie uszkodzę soczewki ? :)

Kuba1
25-02-2013, 21:24
Kupiłem dzisiaj w Lidl'u pudełko 50 ściereczek do czyszczenia okularów, które, jak twierdzi producent, nadają się też do czyszczenia "urządzeń optycznych (aparatów, lornetek)". Ściereczki nazywają się W5 GLASSES WIPES. Czy ktoś z Was tego używał ? Nie uszkodzę soczewki ? :)Czy to są ściereczki z mikrowłókniny, czy bibułki papierowe?
Nie używaj żadnych papierków do optyki!

Fotograf1995
25-02-2013, 21:28
Nie wiem z czego :o Wypróbowałem na starym, zakurzonym kicie. Wszystko pięknie wyczyszczone, chusteczka jest wilgotna, ale wilgoć zostająca na obiektywie natychmiast paruje. Soczewka wygląda ok, powłoka UV też.

janmar
25-02-2013, 21:31
Czy te "ściereczki" są czymś nasycane? Nie używałbym.

Jak nie masz co innego to użyj mikrofibry do optyki lub spranej bawełny z koszulki np.i pary wodnej,wody zdemin..Delikatnie.

slocum
25-02-2013, 21:32
a jak rozpoznać mikrowłókninę ?
ja używam podobnych z rossmana. wydaja się ok, ale wątpię aby to był jakiś bardzo skąplikowany i zaawansowany produkt.

Kuba1
25-02-2013, 21:46
Mikrowłóknina=mikrofibra=ściereczka z mikrowłókien
Są lepsze i gorsze - te z chińskich zestawów do czyszczenia, dołączane do monitorów itp, to te gorsze ;). Najlepsze, jakie mnie udało się posiąść, to ściereczki pakowane pojedynczo ..ze sklepu Rimex.pl. Są z ich nadrukiem firmowym, ale pewnie chińszczyzna, tyle że są naprawdę niezłe. Mam kilka, każdej sprawiłem woreczek strunowy, regularnie piorę (warunek skuteczności) i się cieszę. Od tamtej pory nie szukam innych. Fachowiec pewnie wiedziałby, co to za rodzaj tej mikrofibry. Oczywiście sprany podkoszulek bawełniany bez ości ;) jak najbardziej może być.

tmppl
25-02-2013, 21:47
Ściereczki z lidla są świetne do okularów sam używam i bardzo polecam ale jedyny obiektyw który mógłbym nimi wyczyścić to kit, zamiast 4.99 za ściereczki lepiej jakiś zestaw do czyszczenia gruszka + pędzel + mikrofibra i wyjdzie 20zł jak szukamy czegoś "po taniości"

janmar
25-02-2013, 22:02
BTW.Nie zaszkodzi przypomnieć:

Mikrofibrę pierzemy tylko wodą.Detergenty rozpuszczają włókna.