PDA

Zobacz pełną wersję : Topaz Denoise - Pytanie



andre1978
21-02-2013, 22:05
Nie znalazłem wątku o tej wtyczce, pobrałem sobie triala, oglądnołem tutkę i przeczytałem instrukcję, nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe. W związku z tem mam kilka pytań?
1. Czy w ACR obowiązkowo wszystkie suwaczki muszą być na zero aby była jak najlepsza skuteczność odszumiania, w insrukcji podkreślona jest zakładka z ostrością i odszumianiem co z pozostałymi, czy można przesuwać suwaczki z pierwszej i drugiej zakładki?
2. Czy jak znajdę optymalne odszumienie np dla ISO1600, po zapisaniu tego presetu będzie on prawidłowy dla reszty zdjęć wykonanych przy tym ISO, czy będą duże różnice lub niewielkie korekty?

Z góry dziękuję za podzielenie się opiniami.

Max13
21-02-2013, 22:30
1. Nie, nie musza byc na zero (pomimo instrukcji) - ale zaleznie od zdjecia trzeba dobrac zakres zmian w ACR
2. Odszumiam "indywidualnie", presety nie sprawdzaja sie.

Kuba1
21-02-2013, 22:38
Nie znalazłem wątku o tej wtyczce, pobrałem sobie triala, oglądnołem tutkę i przeczytałem instrukcję, nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe. W związku z tem mam kilka pytań?
1. Czy w ACR obowiązkowo wszystkie suwaczki muszą być na zero aby była jak najlepsza skuteczność odszumiania, w insrukcji podkreślona jest zakładka z ostrością i odszumianiem co z pozostałymi, czy można przesuwać suwaczki z pierwszej i drugiej zakładki?
2. Czy jak znajdę optymalne odszumienie np dla ISO1600, po zapisaniu tego presetu będzie on prawidłowy dla reszty zdjęć wykonanych przy tym ISO, czy będą duże różnice lub niewielkie korekty?

Z góry dziękuję za podzielenie się opiniami.
To nie jest łatwa, uniwersalna wtyczka.

ad.1 Odszumianie i wyostrzanie w ACR na zero. Reszta jak chcesz - wywołujesz RAW'a wedle potrzeb, jedynie zerujesz wspomnianą zakładkę.
ad.2 Każde zdjęcie w zasadzie najlepiej byłoby ustawiać osobno. Możesz przygotować jakiś ogólny preset dla danego ISO, ale może Ci on sprawiać niespodzianki w zależności od tego, jakie zdjęcie mu potem podłożysz. Pamiętaj też, że zapisując preset wybierasz, czy wartości parametrów mają być zapisane jako bezwzględne, czy relatywne (do poziomu szumu). Przy relatywnych mogą być potem niespodzianki.

Ja generalnie zrezygnowałem dawno z własnych presetów w tej wtyczce - moim zdaniem w zupełności wystarczają domyślne, jako wyjściowe do ew. lekkiej korekty. Potrenuj i zobacz jak to działa w praktyce. Tutek jest dobry i wręcz konieczny do obejrzenia, bo program oferuje dość sporo parametrów i lepiej wiedzieć, jak one wpływają na jego działanie.

Jeśli potrzebuję odszumić więcej zdjeć, to wybieram jedno reprezentatywne dla danej grupy, ustalam manualnie optymalne parametry wtyczki i robię akcję PS. I tak dla każdej grupy podobnych zdjęć (zawartość sceny, wartość ISO).

--- Kolejny post ---


1. Nie, nie musza byc na zero (pomimo instrukcji) - ale zaleznie od zdjecia trzeba dobrac zakres zmian w ACR
2. Odszumiam "indywidualnie", presety nie sprawdzaja sie.Max13 - porównaj efekt odszumiania w Topaz tego samego zdjęcia wywołanego z wyzerowaną 3-cią zakładką w ACR i z wstępnym odszumianiem/wyostrzaniem w ACR. Autor tutoriala wie, co mówi.

Max13
21-02-2013, 22:49
Max13 - porównaj efekt odszumiania w Topaz tego samego zdjęcia wywołanego z wyzerowaną 3-cią zakładką w ACR i z wstępnym odszumianiem/wyostrzaniem w ACR. Autor tutoriala wie, co mówi.

:-) Ja juz porownalem tysiace opcji - Topaz to moj odszumiacz od 2 lat - i wszystkie moje zdjecia, zwlaszcza ptakow sa odszumione przy jego udziale. Ja nie zaprzeczam zaleceniom autora i Twoim obserwacjom :-) - nikt przeciez nie ustawia suwakow 3 zakladki na maxa (:-)) - ale delikatne poprawki suwakami w tej zakladce sa czesto bardzo korzystne dla zdjecia. Poza tym samym Topazem tez mozna pracowac wybiorczo na warstwach a nie "en masse".

Kuba1
21-02-2013, 23:04
Jak już wspomniałem, nie jest to odszumiarka uniwersalna, jednak Twój wybór rozumiem - na ptakach, myślę sprawdza się doskonale właśnie z tego powodu. Z tego samego powodu sprawdza się średnio lub fatalnie (w zależności od ISO) na "gładszych" powierzchniach. Po prostu potrafi chropowaty szum wysokiego ISO potraktować jako ...detale, i na gładkiej np. skórze dorobić ..piórka ;). Wtyczka moim zd. nie sprawdza się dla wysokich ISO. Z resztą od jakiegoś czasu w ogóle mało odszumiam..

Max13
21-02-2013, 23:10
i na gładkiej np. skórze dorobić ..piórka

Nie, no Kuba - tak dobry to ten odszumiacz nie jest...:-).
Ale wg mnie jest wystarczajaco dobry - potwierdzam, ze nie najlatwiejszy ale jak sie z nim popracuje to mozna uzyskac zamierzone efekty.

andre1978
23-02-2013, 13:18
Dzięki za odpowiedzi.

Niestety przy ISO1600 fabryczne presety się nie sprawdzają.
Dlatego pytałem czy jak mam serię zdjęć, dajmy np. z kościoła czy jak znajdę indywidualny preset będzie poprawny dla reszty zdjęć z tej scenerii


... i na gładkiej np. skórze dorobić ..piórka ;)...

W moim przypadku rysuje okręgi na twarzy, a znowu odszumiać na kilku warstwach i maskach to zbyt trwa. Może wypróbować inny programik?

Sempoo
23-02-2013, 15:24
Tak naprawdę najlepsze rezultaty osiągam ustawiając suwaki na każde zdjęcie osobno - startując od pozycji wyzerowanych.
- zeruję
- cienie i światła przesuwam na minimum i dopiero wtedy główny suwak odszumiania ustawiam - patrząc na tony średnie
- dopasowuję cienie, bo one zwykle mocniej szumią
- świateł praktycznie nigdy nie ruszam, bo w najwyższych światłach nawet iso6400 nie szumi ;)

Aha - ACR lepiej odszumia, niż Topaz Denoise - ACR daje świetne 'analogowe ziarno', fota wygląda naturalnie. Robiłem testy na najwyższych iso, porównując jeszcze z Noise Ninja - i lepiej jest najpierw odszumić w ACR a dopiero potem doszlifować w Denoise.

Kuba1
23-02-2013, 16:30
W moim przypadku rysuje okręgi na twarzyJeśli masz to zjawisko, to użyj zakładki "add grain" (wartości 6~10) - to pomaga trochę. To zjawisko występuje na gradientach, jest przypadłością tej wtyczki, ale też wynikiem zastosowanych ustawień. Pamiętam to z nieba na zdjęciach - generalnie znalazłem na to kiedyś sposób, ale już nie pamiętam dokładnie. Chodziło o dopasowanie ustawień odszumiania dla świateł, cieni i ogółu, oraz zakładki "Detail Recovery" (wyzeruj i problem być może zniknie). Grain pomagał, ale sam widzisz, że wtyczka bywa kapryśna. Poza tym ma tu znaczenie matryca aparatu - wtyczka w tym momencie podkreśla niedoskonałości przejść tonalnych dawanych przez matrycę.


[...]Może wypróbować inny programik?Noiseware od Imagenomic mogę polecić.
Nie oczekuj cudów "out of the box" po żadnym zewnętrznym odszumiaczu - większość jest dość mocno zaawansowana jeśli chodzi o możliwości ustawień, dlatego trzeba się każdego nauczyć, zanim osiągnie się zadowalające efekty. Każdy z nas też ma swoje widzenie szumu i preferencje estetyczne.

Proste odszumianie oferuje na dobrym poziomie Lightroom 4 jak i DPP. Odkąd jest lightroom 4, prawie przestałem korzystać z Topaz Denoise. Odszumiam kolor w Lightroomie (nie tykając broń Boże szumu luminancji), a ew. ziarno, o ile w ogóle ruszam, to łagodzę (nie likwiduję) właśnie w Noiseware, który w standardowych przypadkach radzi sobie z tym lepiej niż Topaz. Częściej jednak robię to pro-forma dla spokoju ducha niż z rzeczywistej potrzeby, bo zdjęcia z usuniętym kolorowym szumem i zmniejszone w PS i tak są gładkie, o ile nie wykonuje się po drodze operacji wzmacniających szum (typu tonemapping, high-pass filter itp.). Papier również nieźle odszumia..

Poza tym, umówmy się - jak chcemy mieć zdjęcia "jak z reklamy", to nie robimy ich na ISO 6400 :D.

ps. 4 pstryki zrobione ostatnio na spotkaniu u Sergiusza. ISO 12800, oraz ostatnia ISO 25600 - wyciągane o jakieś 1.5~2EV, odszumiony tylko kolor w LR, i potem chyba muśnięte ziarno w Noiseware. Fakt, są niekadrowane i zmniejszone (zobacz oryginalny rozmiar), ale zapewniam Cię, że RAW'y dość mocno szumią, a wysokie ISO widać moim zd. tylko po ostatnim zdjęciu. Link do postu>> (http://www.canon-board.info/roznosci-o-fotografii-23/leniwe-studio-86885/index5.html#post1144179)

kostekm
23-03-2013, 15:48
Zainstalowałem Topaz Denoise 5 w PSC5 i nie mogę otworzyć żadnego zdjęcia,wyskakują mi jakieś błędy.Ktoś mi pomoże?

szambonur
23-03-2013, 16:17
"Jakieś błędy" to trochę za mało... Podaj dokładnie co to za błędy, jaki system itp... im więcej informacji to większa szansa że ktoś Ci odpowie. Niestety nie mamy wglądu na Twój pulpit, więc nie jesteśmy wstanie sprawdzić co tam się dzieje...;)

kostekm
26-03-2013, 21:22
Po otworzeniu zdjęcia w Photoshopie cs5 przechodzę do zakładki z filtrami i wybieram Topaza Denoise 5.Otwiera się wtyczka i wyskakuje ostrzerzenie - Error#3000 Corrupted memory profile w okienku tp.Little cms.Po zamknięciu okienka wyskakuje drugie - Krytyczne zakończenie aplikacji z komunikatem-Icms is terminating application.Potem komunikat z prośbą o wysłanie błędu do Topaz.Wtyczkę Topaz pobrałem w wersji trial.

andre1978
27-03-2013, 06:47
Nie wiem czy pomogę, ja u siebie musiałem zaznaczyć w ustawieniach dodatkowy folder z wtyczkami w PS, docelowego nie widział. Może konflikt wersji 32bit lub 64bit.

Kuba1
27-03-2013, 15:56
Po otworzeniu zdjęcia w Photoshopie cs5 przechodzę do zakładki z filtrami i wybieram Topaza Denoise 5.Otwiera się wtyczka i wyskakuje ostrzerzenie - Error#3000 Corrupted memory profile w okienku tp.Little cms.Po zamknięciu okienka wyskakuje drugie - Krytyczne zakończenie aplikacji z komunikatem-Icms is terminating application.Potem komunikat z prośbą o wysłanie błędu do Topaz.Wtyczkę Topaz pobrałem w wersji trial.
Kostekm - sprawdzałeś w FAQ supportu Topaza, albo na forum, czy ktoś już nie spotkał się z takim błędem? Tego typu sprawy dość szybko tam rozwiązują.

kostekm
27-03-2013, 18:41
na forum nie zapytam,bo ja "tolka po ruski"

Max13
28-03-2013, 01:20
Poponuje tak zrobic:
1. W PS w zakładce obraz zmień mode na 8 bitowy
2. Zmniejsz rozmiar zdjecia
3. W Preferencjach zmniejsz pamiec przeznaczona na Photoshopa ponzej 60%
4. Zrebootuj - pownno zadzialac.