PDA

Zobacz pełną wersję : Pixma 6250 i kilka dylematów



Stefanrsko
20-02-2013, 23:00
Od paru dni debatuję nad zakupem urządzenia wielofunkcyjnego, które drukuje zdjęcia w dobrej jakości.

Przymierzałem się do Epsona PX830FWD/730WD i tytułowej Pixmy ale ten pierwszy odpadł ze względu na słabej jakości druk BW, oraz słaby druk dokumentów. Na korzyść urządzenia Canona przemawia przede wszystkim osobny czarny tusz do druku dokumentów (w razie potrzeby można tylko ten wymienić) oraz dodatkowy tusz szary. Jakość druku zdjęć jest chyba tylko ciut gorsza od Epsona (to wyczytałem w internecie).

Podsumowując jestem w zasadzie zdecydowany na Pixmę. Jednak im więcej czytam tym więcej dylematów się pojawia, tzn.

1. Niektórzy twierdzą, że Pixma 6250 zjada sporo tuszu i jest mniej ekonomiczna niż Epson, z kolei inne testy i wypowiedzi mówią że Canon jest oszczędniejszy. Ktoś ma porównanie albo w miarę obiektywną wiedzę jak jest w rzeczywistości z tą ekonomią druku?

2. Podobno Epsony dużo lepiej współpracują z CISSem a u Canona są problemy. Dodatkowo w Canonie dochodzi kwestia szarego tuszu.

3. Pomijam CISSa. Jak jest z zamiennikami do tuszów Canona? Szukałem trochę po internecie i np. zamiennik do szarego nie jest tak łatwo dostępny jak pozostałe 5 kolorów.

Juriko
21-02-2013, 00:44
Do MG5150 korzystam z zamienników PrintLaba. Do MG6250 też mają:
CANON | CANON - dla drukarek | Canon Pixma MG | Canon Pixma MG6250 | PrintLab.pl - sklep (http://printlab.pl/pol_m_CANON_CANON-dla-drukarek_Canon-Pixma-MG_Canon-Pixma-MG6250-3663.html)
Dawno temu miałem drukareczkę Epsona i napsuła mi dość nerwów żebym omijał tę markę z daleka. Żeby wydruki były bez paskowania ciągle musiałem zaczynać od czyszczenia głowicy. Jak już wszystkie dysze były drożne to monitor stanu informował że połowa tuszu poszła w pampersa. Kiedyś Epsony były bezkonkurencyjne w segmencie foto, dziś nikt by mnie nie namówił na powtórkę z rozrywki.
Epsony są dla twardzieli. ;)
Co do wydajności to u siebie na komplecie wydrukuję średnio 40 zdjęć formatu A4, jak drukuję dużo w krótkim czasie to udało mi się wyprodukować na komplecie 55 szt. zdjęć A4.

Kolekcjoner
21-02-2013, 01:09
U mnie leżą w domu dwa epsony - odkąd kupiłem Pixmę nigdy więcej już czegoś takiego. Do pixmy wszystkie zamienniki dostaję bez problemu :).

Stefanrsko
21-02-2013, 09:58
Dzięki za pomoc, przekonaliście mnie :) zapytam jeszcze tylko jak z jakością druku na tych zamiennikach, np. na PrintLabie, które proponujesz? Czy stosowanie zamienników nie powoduje w dłuższym czasie zapychania się głowicy, jej uszkodzenia itd?

PS. Ktoś z was porównywał jakość druku zdjęć z tej Pixmy i Epsona? Jest zauważalna różnica?

Juriko
21-02-2013, 16:03
Przeleciało już przez moja głowicę w czasie 1,5 roku 13 kompletów tuszów PrintLab i nigdy nic się nie zapchało. Nigdy też nie miałem potrzeby uruchamiania ręcznego czyszczenia głowic, wystarcza to które robi się samo automatycznie co ileś wydruków. Z kolei dbając o głowicę i jej drożność przy każdej wymianie kartridżów czyszczę ja płynem do udrażniania. Leję płyn na sitka wlotowe, oraz kładę głowicę na nasiąkniętą tym płynem chusteczkę.

Poniżej porównanie pliku oryginalnego z jego wydrukiem i skanem wykonane na MG5150.
Lekkie zaniebieszczenie i nieco za jasna próbka z prawej nie występują na wydruku oglądanym w normalnym świetle dziennym ani w sztucznym, jest to efekt skanowania.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/scaled/landing/221/skanporwnanie.jpg)

Stefanrsko
22-02-2013, 00:29
Cieszy mnie to co napisałeś :-) jutro zamawiam Pixmę 6250, mam nadzieje że będę jak najbardziej zadowolony. Pocieszyłeś mnie z tymi zamiennikami, drukować zbyt wiele nie zamierzam (no chyba, że bardzo mi się spodoba) więc w CISS się nie będę bawił, zamienniki wystarczą w zupełności. Dzięki za pomoc!

Juriko
22-02-2013, 00:42
Napisz jak się będzie sprawować w drukowaniu.

Stefanrsko
22-02-2013, 00:53
Na pewno dam znać tutaj no forum.

PS. Może doradziłbyś jakiś papier na początek do drukowania zdjęć? W tym temacie wiem tylko tyle że jakość wydruku jest bardzo powiązana z papierem jakiego się użyje. Oczywiście im lepszy tym lepszy wydruk, ale może masz coś sprawdzonego do zdjęć do albumu "rodzinnego" i nie tylko?

Juriko
22-02-2013, 01:49
Ja lubię perłę, czyli w wykonaniu Canona to satyna SG201, z tańszych też perła, czyli satyna SAT300 z papierdozdjec.pl Połysk od nich np. PF300WPPE. Wszystkie są na podłożu PE. Zbieram się też do Ilforda perły ILFORD GALERIE Premium Lustre 270g/m2 , oraz barytowego ILFORD GALERIE GOLD Fibre Silk 310g/m2. Ale z racji, że mam dużo do drukowania więc na razie stawiam na tańsze bo więcej za tę samą cenę mam. :)

czornyj
22-02-2013, 11:15
Gold Fibre Silk 310g/m2 nie jest zalecany do barwnikowych. W zamian polecam nowy Gold Mono Silk 270g/m2 - pierwsze recenzje są entuzjastyczne, a papier ma już powłoki optymalizowane pod barwnik.

Otworzyłem też roleczkę nowego Gallerie Prestige Smooth Pearl 310g/m2 i jest rewelacyjny - mięsisty, o przepięknej perlescencji i wysokim kontraście, mogę z czystym sumieniem polecić.

Juriko
22-02-2013, 18:51
Gold Fibre Silk 310g/m2 nie jest zalecany do barwnikowych.
Zrobiłem wydruk testowy na kawałku Hahnemühle Baryta FB, 350g/m2 od Ciebie, wyszło bardzo dobrze, więc myślałem że na Gold Fibre Silk 310g/m2 też tak będzie.

W zamian polecam nowy Gold Mono Silk 270g/m2
Do druku kolorowego też będzie się nadawał? Nigdzie go nie znalazłem, za nowa nowość widać.

czornyj
27-02-2013, 18:38
Zrobiłem wydruk testowy na kawałku Hahnemühle Baryta FB, 350g/m2 od Ciebie, wyszło bardzo dobrze, więc myślałem że na Gold Fibre Silk 310g/m2 też tak będzie.
Ilford dlaczegoś nie poleca, więc lepiej nie używać - nie jest to tanie podłoże ;)


Do druku kolorowego też będzie się nadawał? Nigdzie go nie znalazłem, za nowa nowość widać.
Nazwa jest trochę głupkowata, ale nadaje się do wszystkiego ;) Papier po prostu naśladuje wygląd tradycyjnych czarno-białych podłoży FB, ale nic nie stoi na przeszkodzie by drukować w kolorze ;)

Stefanrsko
28-02-2013, 00:18
Mam już Pixmę u siebie :-)

Dopiero dzisiaj wieczorem odebrałem papier Canona który mi poleciłeś, konkretnie SG-201. Wydrukowałem chyba 6 odbitek 10x15. Generalnie jestem bardzo zadowolony, trzeba tylko brać pod uwagę, że im lepiej przygotowane fotografie tym bardziej cieszą oko. Drukowałem zwykłe albumówki, oraz zdjęcia, które kiedy przygotowywałem do publikacji w internecie itd. różnica jest bardzo duża, no ale to logiczne. No i generalnie ponowna kalibracja monitora by nie zaszkodziła :-/

Jestem ciekaw innych papierów oraz to jakie dają efekt, niestety taka zabawa do najtańszych nie należy więc na razie muszę pozostać przy tym co mam.

Generalnie z druku tekstu BW też jestem jak najbardziej happy, skaner też testowałem i jest bardzo przyzwoicie. Myślę że do przydomowych wydruków na niedużą skalę to był dobry wybór. Jestem jeszcze ciekaw jak druki prezentują się w świetle dziennym, ale przekonam się dopiero jutro.

Pozdrawiam

Juriko
28-02-2013, 00:42
Zdjęcia muszą dobrze wyglądać w świetle dziennym, wówczas w świetle sztucznym o temperaturze ok 3000st.K będą naturalnie ocieplone.

Generalnie jestem bardzo zadowolony, trzeba tylko brać pod uwagę, że im lepiej przygotowane fotografie tym bardziej cieszą oko
Pstryk-obróbka-wydruk to komplet, panowanie nad całym tym procesem daje dopiero pełnię zadowolenia i satysfakcję.
Miłego dalszego eksperymentowania. :) Ja zamawiam sobie właśnie 4 komplety printlabów i jazda. Jak sobie parę zdjęć dziennie nie druknę to dostaję trzęsiączkę. ;)

Stefanrsko
28-02-2013, 09:42
Hehe, no wkręcające to jest, nie powiem :-) zastanawiam się jeszcze nad jedną kwestią. Canony podobno drukują mniej nasycone obrazy niż np. Epson. Zauważyłeś to u siebie?

No i jeszcze jedno pytanie, drukujesz softem dołączonym do urządzenia, czy np. z poziomu PSa albo jeszcze inaczej?

Aha, czy przy druku na papierze 10x15 drukujesz w rozdzielczości prosto z puszki czy zmniejszasz? Mam jakieś dziwne przeczucie, że rozdzielczość 4000px na dłuższym boku przy papierze 10x15 to trochę za dużo i lepiej zmniejszyć. Tak jakby papier/drukarka nie wyrabiała?

Juriko
28-02-2013, 13:45
Hehe, no wkręcające to jest, nie powiem zastanawiam się jeszcze nad jedną kwestią. Canony podobno drukują mniej nasycone obrazy niż np. Epson. Zauważyłeś to u siebie?
Nie zauważyłem niedostatku nasycenia, robię w rawach i przy wywoływaniu w ACR dla większości zdjęć mam ustawione nasycenie koloru na -8, jedynie w przypadku gdy chcę mieć coś w bardziej zdecydowanych kolorach daję na 0.

No i jeszcze jedno pytanie, drukujesz softem dołączonym do urządzenia, czy np. z poziomu PSa albo jeszcze inaczej?

Aha, czy przy druku na papierze 10x15 drukujesz w rozdzielczości prosto z puszki czy zmniejszasz? Mam jakieś dziwne przeczucie, że rozdzielczość 4000px na dłuższym boku przy papierze 10x15 to trochę za dużo i lepiej zmniejszyć. Tak jakby papier/drukarka nie wyrabiała
Jak pisałem, rawy, najpierw wywołuję w ACR, potem obróbka w PS i druk też w PS. Co do rozdzielczości to narzędzie kadrowania w PS ustawiam w centymetrach, rozdzielczość na 300 pikseli/cal (nie chce mi się przeliczać samemu wielkości w pikselach) i kadruję do rozmiaru obrazka. Na koniec wyostrzanie i do druku. Przy tej drukarce wyostrzanie nie musi już być takie agresywne jak przy drukarkach z zamierzchłych czasów drukujących dużymi kroplami. Zdecydowanie mniej wyostrzam jak kiedyś.
10x15cm drukuję sporadycznie, w większości 15x21 do albumu, a na ścianę A4.

Juriko
28-02-2013, 17:28
Jestem jeszcze ciekaw jak druki prezentują się w świetle dziennym, ale przekonam się dopiero jutro.
I jakie wnioski w świetle dziennym?

Stefanrsko
01-03-2013, 01:45
Jest bardzo dobrze, ale nie cudownie. Myślałem że bardziej mnie zaskoczy, drukuje na prawdę na wysokim poziomie. Jednak kiedyś miałem styczność z drukiem wodno-pigmentowym, którego efekty wiszą na ścianie i to jeszcze nie ta liga.

Jednak do wykorzystania i funkcjonalności domowej, jest super :-)

Przede wszystkim kalibracja monitora!