PDA

Zobacz pełną wersję : Rating zdjęć (gwiazdki)



tomdz
16-02-2013, 13:15
Z racji tego, że katalog coraz bardziej się rozrasta, od jakiegoś czasu robię podchody do wprowadzenia jakiegoś sensownego systemu oceny swoich dokonań. Dotychczas używałem w LR w zasadzie tylko flag: reject - wiadomo, pick - by wyróżnić te lepsze zdjęcia.

Chciałbym zacząć stosować gwiazdki, ale mam problem z wymyśleniem jakiegoś sensownego systemu, który może nawet nie tyle byłby obiektywny, bo to z definicji jest nie możliwe, ale w miarę jednoznaczny i niezmienny.

I tu właśnie kieruję swoje zapytanie do osób, które używają gwiazdek na co dzień. Jakimi kryteriami się posługujecie (pierwsze wrażenie, tylko kadr, czy też technika etc.), jaki macie system i workflow przy ocenianiu zdjęć?

efbiaye
16-02-2013, 22:32
Flag nigdy nie używałem, za mała funkcjonalność.

Ogólnie przyjąłem taką nomenklaturę:
Brak gwiazdek - fotka odrzucona, nieostra lub gorsza niż inne kadry,
Jedną lub dwoma gwiazdkami oznaczam kandydatów na zasadzie gorsza / lepsza.
Trzy - fotka wstępnie obrobiona do której chcę wrócić
Cztery - gotowa do wywołania
Pięć - wariant (wirtualna kopia inaczej wołana) albo jakaś wybitna fotka, którą chcę łatwo odnaleźć w przyszłości.

Korzystając potem z filtrów bardzo łatwo mogę sobie włączyć np. zbiór zdjęć gotowych do wywołania lub tylko te, które są do obrobienia.

akustyk
16-02-2013, 23:46
I tu właśnie kieruję swoje zapytanie do osób, które używają gwiazdek na co dzień. Jakimi kryteriami się posługujecie (pierwsze wrażenie, tylko kadr, czy też technika etc.), jaki macie system i workflow przy ocenianiu zdjęć?

z przyzwyczajenia robie tak:
podczas wywolywania katalogu plenerowego wszystkie fotki, ktore sa OK i do wybrania w grupie podobnych dostaja 2 gwiazdki
po skonczeniu katalogu filtruje wszystkie dwojki i przegladam, ktore wsrod nich sa lepsze, tzn. takie, ktore bym wybral do prezentacji na www/blogu. te dostaja 3 gwiazdki.
jesli wsrod trojek jest cos, co sie wybija wyraznie i podoba mi sie bardzo - dostaje 4 gwiazdki a jesli jest naprawde "portfoliowe" to 5.

raz na jakis czas przegladam jeszcze 4-ki z danego okresu czasu (w zimie - co dwa miesiace, w lecie - co miesiac albo czesciej) i koryguje noty - czasem w dol, czasem w gore.

1 gwiazdki nie uzywam. rozwazam tez ostatnio dewaluacje systemu, bo mi dosc duzo piatek uroslo w katalogu, a generalnie portfolio powinno sie miec 25-50 fot.

tomdz
17-02-2013, 00:43
Dzięki za sugestie. Poszperałem dziś trochę po różnych blogach i wraz z Waszymi propozycjami coś mi tam zaczyna się krystalizować :)
BTW, trafiłem na dość ciekawy przepis na workflow:
The Complete Lightroom Workflow (http://www.danmorris.com/complete-lightroom-workflow/)
Po drobnych zmianach, myślę, że coś podobnego spróbuję zaadoptować u siebie.

airhead
17-02-2013, 17:17
Z racji tego, że katalog coraz bardziej się rozrasta, od jakiegoś czasu robię podchody do wprowadzenia jakiegoś sensownego systemu oceny swoich dokonań. Dotychczas używałem w LR w zasadzie tylko flag: reject - wiadomo, pick - by wyróżnić te lepsze zdjęcia.
jak się człowiek już przyzwyczai, to gwiazdki są użyteczniejsze i istnieją poza Lr

Chciałbym zacząć stosować gwiazdki, ale mam problem z wymyśleniem jakiegoś sensownego systemu, który może nawet nie tyle byłby obiektywny, bo to z definicji jest nie możliwe, ale w miarę jednoznaczny i niezmienny.
czym więcej gwiazdek - tym lepsze zdjęcie :)
selekcja wszystkich i daję 3, selekcja 3 i daję 4, selekcja 4 i daję 5, 5 już wybieram i układam inteligentniej :)
1 - odrzucone, 0 - nieocenione

I tu właśnie kieruję swoje zapytanie do osób, które używają gwiazdek na co dzień. Jakimi kryteriami się posługujecie (pierwsze wrażenie, tylko kadr, czy też technika etc.), jaki macie system i workflow przy ocenianiu zdjęć?
czym bardziej pasują do pomysłu na te zdjęcia chyba