PDA

Zobacz pełną wersję : Sesja odzieży na modelce z białym tłem.



wagteil
16-02-2013, 01:41
Mam do zrobienia sesje produktu na modelce, zleceniodawca zyczy sobie wszytsko na idealnie bialym tle. Czy lepiej jest uzyc biale tlo czy moze lepiej jakis inny kolor dla kontrastu i pozniej to wyciac programem?
Mam do dyspozycji trzy lampy alien bees 800, softobox i parasolki.

miszaj
16-02-2013, 02:20
Hej, sprawa nie jest trudna. Wystarczą parasolki. Użyj białego tła, oświetl je równomiernie dwiema lampami i prześwietl o jakieś 2ev w stosunku do modelki, trzecią lampą z dużą parasolką oświetl modelkę - ja ustawiłem lampę z lewej strony, wyżej, pod kątem jakieś 45 stopni. Z prawej ustaw białą blendę, żeby odbić trochę światła od tej lampy w cienie. Ja użyłem płyty styropianowej. Efekty możesz zobaczyć w tej galerii: Product Photography Shoot for Punkyfish Clothing Label on Behance (http://bit.ly/JWBo5C)
Użyłem 5DII, Sigma 50/1.4, tło oświetlały dwa Bowensy 250Ws, a modelkę Bowens 750Ws. O ile dobrze pamiętam czas 1/125 sek. f8.0, pamiętaj żeby prześwietlić tło.
Tło klienta w moim przypadku było strasznie brudne, więc musiałem ją wyciąć i wkleić w nowe. Nie jest to trudne: użyj narzędzia Magic Wand (Magiczna Różdżka) do szybkiego zaznaczenia modelki (musisz dobrać poziom 'czułości' narzędzia tak, żeby zaznaczyło modelkę) - dodatkowe obszary zaznaczasz klikając z wciśniętym shiftem.
Potem kliknij na zaznaczonym obszarze i z menu wybierz 'select inverse' (zaznacz odwrotnie), wybierz wtopienie np. 2 piksele ( to samo menu) a potem CTRL-C - kopiujesz zaznaczenie. Wybierz z menu Plik 'Nowy' i utwórz dokument o zadanych wymiarach, a potem CTRL-V i modelka wkleja się jako warstwa w ten nowy dokument. No i masz. Do tego najlepiej ułożyć sobie akcję - jak masz kilkadziesiąt, kilkaset zdjęć - to zaoszczędzi ci mnóstwo czasu. To chyba tyle. Powodzenia!

--- Kolejny post ---

Aha, balans bieli w aparacie ustaw sobie na Kelviny i zafiksuj np na 5250 albo coś koło tego. Nie rób na WB Auto, bo to mało powtarzalne. W takich zdjęciach ważne jest jak najlepsze odwzorowanie kolorów odzieży. Rób w RAWach - potem łatwiej skorygować kontrast i kolory. Co jeszcze - to też pomocne - buty modelki podklej papierową taśmą od spodu - wtedy nie zabrudzi Ci tła tak szybko. Jak już raz wszystko ustawisz, to potem tylko jedziesz z koksem. Dobrze jest też mieć stylistę od ciuchów, który będzie czuwał nad detalami.

--- Kolejny post ---

...i jeszcze mały filmik instruktażowy;)
http://www.youtube.com/watch?v=qRiRZYQJ0xk
tak naprawdę mnóstwo tutoriali o tym znajdziesz na YT.

pe.en.de
16-02-2013, 02:24
Mam do zrobienia sesje produktu na modelce, zleceniodawca zyczy sobie wszytsko na idealnie bialym tle. Czy lepiej jest uzyc biale tlo czy moze lepiej jakis inny kolor dla kontrastu i pozniej to wyciac programem?
Mam do dyspozycji trzy lampy alien bees 800, softobox i parasolki.

Właśnie robię teraz to samo.
Ustaw za białym tłem źródło światła - ja ustawiłem oktę 150 w odległości ok 70 cm od tła. Efekt przechodzi wszelkie oczekiwania.
Nigdy nie uzyskasz tego przy podświetleniu z przodu. Masz gotowe wybrane zdjęcie z tła. Tło nie istnieje.

wagteil
16-02-2013, 06:12
Właśnie robię teraz to samo.
Ustaw za białym tłem źródło światła - ja ustawiłem oktę 150 w odległości ok 70 cm od tła. Efekt przechodzi wszelkie oczekiwania.
Nigdy nie uzyskasz tego przy podświetleniu z przodu. Masz gotowe wybrane zdjęcie z tła. Tło nie istnieje.
Super pomysl! Jak moc miales za tlem? Czym blyskales od przodu ? Co bylo tlem, papier?

--- Kolejny post ---

Wielkie dzieki za obszerna odpowiedz!! To bardzo cenne wskazowki! Mam dzis do dyspozycji jedynie 17-40 f4 lub 70-200 2.8, mam nadzieje ze bedzie wystarczajaco daleko na 70-200...

wiktor2323
16-02-2013, 16:23
Jeśli ma być idealnie białe tło to polecam:
1 Położyć szklaną płyte która sprawi że modelka nie będzie wisieć w powietrzu
2 Zajrzeć do Łukasza Piecha na blog gdzie opisywał tego typu sesje;)
Jeśli oświetlacie tło to dawajcie około 1Ev wieęcej na lampach niż na obiekcie- powyżej tej wartości zaczyna flarować.

pe.en.de
16-02-2013, 23:26
Czym blyskales od przodu ? Co bylo tlem, papier?
Chodziło mi o to, aby modelka miała oświetlenie imitujące słoneczne, dałem więc tylko bd (70 cm srebrny z plastrem miodu bez dyfuzora) z lekko prawej strony i czasem strumienicę we włosy.
Za tło miałem niestety to chińskie świństwo dziurkowane, co jednak w tym jedynym przypadku nie miało znaczenia. W życiu już tego więcej nie kupię a mam niestety komplet i tylko przez wrodzoną pazerność nie ciepłem tego w śmieci.

--- Kolejny post ---


Położyć szklaną płyte która sprawi że modelka nie będzie wisieć w powietrzu
Czasem powinna powisieć trochę.
Nada to jej wtedy dużo ciekawsze kształty, niemożliwe do uzyskania gdy stoi lub siedzi.
JA do tego celu wbiłem w sufit kilka kołków z hakami na pasy.
A szyba, owszem owszem, często się przydaje, ciekawe efekty.