PDA

Zobacz pełną wersję : softbox czy octa



slocum
13-02-2013, 14:45
Zaczynam zabawę w domowe studio, na razie próbuję opanować jedną lampę studyjną powerluxa + parasol transparentny. Niestety kontrola światła jest dość ograniczona. Pokój mały, światło odbija się we wszystkich kierunkach. Dlatego myślę że czas na softboxa.
Ponieważ nie mam w planach zbyt rozbudowanego studia, to chciałbym kupić raz w miarę uniwersalnie. Moje pytanie co będzie lepsze softbox 60x90 czy octa 95. Czy szukać od razu z plastrem miodu czy dokupić później. Czy do wszystkich da się dokupić ? Czy z octy można zrobić namiastkę beaty dish-a ?

Ćwiczę na rodzinie, portrety od psa. Ze względu na ograniczony metraż nie mam w planach większych. Tak samo na chwilę obecną nie przewiduję plenerów.
Ktoś może coś doradzić ? podzielić się doświadczeniami ?

MMM
13-02-2013, 18:28
Moje pytanie co będzie lepsze softbox 60x90 czy octa 95. Czy szukać od razu z plastrem miodu czy dokupić później.

Czy do wszystkich da się dokupić ? Czy z octy można zrobić namiastkę beaty dish-a ?
?

Okta lepsza bo większa, a w razie czego możesz sobie zasłonić jakimś czarnym materiałem brzegi i zrobić prostokąt. Do zdjęć całej sylwetki to i tak trochę za mało. Na oktę możesz założyć grida i w ten sposób wyostrzyć światło co pozwoli zbliżyć trochę jego charakter do disha, jednak to nie będzie to samo.

wiktor2323
13-02-2013, 18:44
Pozwolę się podpiąć. Mam 600Ws i palnuje zakup okty. Tylko nurtuje mnie rozmiar- chciałbym coś sporego. Puki co mam 60/90 cm 60/60 cm i disha 42cm :)
Chciałem kupić okte 180cm ale wydaje mi się, że to już lekki hardcore i nie wiem czy lampa ogarnie taką powierzchnie.

mk
13-02-2013, 20:58
Pozwolę się podpiąć. Mam 600Ws i palnuje zakup okty. Tylko nurtuje mnie rozmiar- chciałbym coś sporego. Puki co mam 60/90 cm 60/60 cm i disha 42cm :)
Chciałem kupić okte 180cm ale wydaje mi się, że to już lekki hardcore i nie wiem czy lampa ogarnie taką powierzchnie.

Żaden hardcore! ; ) Sam używam 120 cm do 1000Ws i na stanie mam też 180 cm ; )!! Podłączam czasem 180 właśnie do 600Ws i daje radę, według mnie 120 starcza ale 180 już jest genialna... Warto powiem tyle! ; )

Co do wątku okta ma swoje wady i zalety, zależy czego oczekujesz od modyfikatora... Ja szukałem modyfikatora by lekko doświetlał mi tło i mega dobrze osobę, okta sprawdza się idealnie, softboxy traktuję jako taki troszkę wiekszy snoot, czyli do kierowanego światła dokładnie tam gdzie chcę dlatego też nie używam większych niż 60cm softboxów... Decyzja należy do Ciebie ; )!!

wiktor2323
13-02-2013, 22:52
Żaden hardcore! ; ) Sam używam 120 cm do 1000Ws i na stanie mam też 180 cm ; )!! Podłączam czasem 180 właśnie do 600Ws i daje radę, według mnie 120 starcza ale 180 już jest genialna... Warto powiem tyle! ; )

Co do wątku okta ma swoje wady i zalety, zależy czego oczekujesz od modyfikatora... Ja szukałem modyfikatora by lekko doświetlał mi tło i mega dobrze osobę, okta sprawdza się idealnie, softboxy traktuję jako taki troszkę wiekszy snoot, czyli do kierowanego światła dokładnie tam gdzie chcę dlatego też nie używam większych niż 60cm softboxów... Decyzja należy do Ciebie ; )!!
Ja szukam czegoś na plenery ślubne + sesje z modelkami. Możesz coś pokazać z 180cm?;)

KuzynPit
14-02-2013, 00:01
Ja mogę pokazać dwie zrobione 120tką i 300ws quantuuma:

https://canon-board.info/imgimported/2013/02/572342e84c288f551de6cf584009be85-1.jpg
źródło (http://static.maxmodels.pl/photos/5/7/2/572342e84c288f551de6cf584009be85.jpg)

https://canon-board.info/imgimported/2013/02/69aa27da5414714d60e7bbe348e3c6f7-1.jpg
źródło (http://static.maxmodels.pl/photos/6/9/a/69aa27da5414714d60e7bbe348e3c6f7.jpg)

Wg mnie 120tka jest optymalna... mam od bodajze 2 lat i nie narzekam aczkolwiek chwilami jest za duża:P I w mniejszych pomieszczeniach ciężko to ogarnąć... Dlatego może dokup sobie do pakietu małego softa jakbyś chciał mieć coś niekoniecznie dużego:)
Ja osobiście w studyjnych warunkach jeszcze używam często beuaty disha 40cm.

JEśli chcesz tego pakietu używać w plenerze to koniecznie pomyśl o kimś do trzymania tego cuda... Bo sam tego nie ogarniesz i to Ci ręcze! Bo softbox bez względu czy okta czy normalny softbox jest cholernie podatny na wiatr....

pawelxx
14-02-2013, 01:09
Witam.
Podepnę sie pod temacik bo mam podobny dylemat - nie wiem czy wybrac do slubniakow plenerowych octe 120 czy 150 cm :( (oczywiscie wersje z fripersa szybkorozkladana),
Czy 120 cm oswietli sie dobrze cale postacie PM ?

Oczywiście bys moze bede octe tez wykorzystywa przy fotografii potraw (tylko nie wiem czy sie przyda - bede musial poswiczyc).
Jak jestesmy juz przy lampkach i modyfikatorach - to jakiej wielkosci softboxy byscie polecili do fotografii potraw ? I jakie inne modyfikatory ?
Dzisiaj juz zamowilem sobie płyty PCV: 3 szt 50x100 cm (białe) i 2 sztuki 50x100 cm czarne (2 biale przedziele na pół aby utworzyc 2 Vcardy).
Mama też parasolki rozpraszajace i jakies tam lampki studyjne.

KuzynPit
14-02-2013, 01:16
Wg mnie spokojnie 120tką oświetlisz całą postać...
Przykład jak zdjęcie wygląda wobec osoby o wzroście ok170cm -> link (http://3.bp.blogspot.com/-IUX-7DQKy1o/UBaRA_dM-uI/AAAAAAAATXM/A3g_HRMjp8k/s1600/IMG_2643.jpg)

Co do potraw nie jestem specem ale zdecydowanie coś mniejszego by Ci się przydało... jakiś mały klasyczny softbox 60x90cm?
Bo portawy nie mają ponad 150cm wysokości;)

pe.en.de
17-02-2013, 00:00
Witam.
Podepnę sie pod temacik bo mam podobny dylemat - nie wiem czy wybrac do slubniakow plenerowych octe 120 czy 150 cm :( (oczywiscie wersje z fripersa szybkorozkladana),
Czy 120 cm oswietli sie dobrze cale postacie PM ?

Oczywiście bys moze bede octe tez wykorzystywa przy fotografii potraw (tylko nie wiem czy sie przyda - bede musial poswiczyc).
Jak jestesmy juz przy lampkach i modyfikatorach - to jakiej wielkosci softboxy byscie polecili do fotografii potraw ? I jakie inne modyfikatory ?
Dzisiaj juz zamowilem sobie płyty PCV: 3 szt 50x100 cm (białe) i 2 sztuki 50x100 cm czarne (2 biale przedziele na pół aby utworzyc 2 Vcardy).
Mama też parasolki rozpraszajace i jakies tam lampki studyjne.

120stką nie zawsze odejdziesz na żądaną odległość. Czasem trzeba wejść gdzieś pod dach a tam nie jest już tak wesoło. I co? dokupować coś większego i nosić 2 szt?
Ja uważam że 150 być powinna. Do 180 dużo jej nie brakuje a w porównaniu ze 120 widać różnicę. Para nie zawsze będzie stała obok siebie w uścisku.
Ale co tam jeszcze napisałeś o zamawianiu PCV?
Jakto "zamówilem"? takie rzeczy mają Ci skądś przysłać?:shock:
Chopie, idziesz do firmy sprzedającej pcv i plexi dla agencji reklamowych, tam takie wielkości we wszystkich kolorach wybierasz z pudła z odpadami płacąc połowę ceny, na miejscu Ci też przytną i opalą w razie potrzeby (brzegi)
Swoją drogą to jak ma być coś błyszczącego to zdecydowanie lepsza będzie plexi, przezroczysta bądź kolorowa ale i tak jakiś podkład pod nią by się przydał.
Jak matowe, no to już raczej pcv, ale jak nie utwardzane to fakturę ma nieszczególną a z kolei jak utwardzone to się błyszczy.
Może więc na nie nakleić samoprzylepną folię matową? Kolorów do woli a i dwie strony wykorzystać można