PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 10-22mm vs Samyang 14mm



ormowski
11-02-2013, 21:25
Witam, obserwujac zdjecia z jednego i drugiego obiektywu, mam wrazenie, ze Samyang jest szerszy ? Czy mial ktos moze oba te obiektywy i potrafi je porownac, badz ma link do jakiegos porownania, bo chce rozstrzygnac swoj dylemat na temat tego, ktory warto wybrac. Z gory dzieki za odpowiedzi !

Merde
11-02-2013, 21:33
Witam, obserwujac zdjecia z jednego i drugiego obiektywu, mam wrazenie, ze Samyang jest szerszy ?

Szerszy od 10-22 przy 22mm? Niewątpliwie.
Szerszy na FF od 10-22 na cropie? Również zgoda.
Czy szerszy w każdej sytuacji? Nie.

Bolek02
11-02-2013, 21:42
To są zupełnie odmienne konstrukcje więc można je ew. porównać w określonych warunkach. Napisz może coś więcej - do jakiego korpusu, jaki rodzaj foto itp...

p0m
11-02-2013, 22:05
samyang jest szerszy jedynie na ff. 10-22 jest pod cropa (nie podepniesz go pod ff)

marfot
11-02-2013, 22:08
Witam, obserwujac zdjecia z jednego i drugiego obiektywu, mam wrazenie, ze Samyang jest szerszy ?

Myślę, że chodzi o to, że Samyang 14 na FF jest szerszy od C10-22 na APS-C. Tak jest oczywiście i to widać. Różnica 14mm i przeliczeniowe z cropa 16mm jest dość wyraźna.
Większość zdjęć w necie z tego Samyanga jest na FF bo trochę taka jest jego dedykacja. Nie widzę natomiast sensu robienia jakiegoś porównania obu obiektywów na APS-C.

ormowski
11-02-2013, 23:06
Z racji iz jestem troche zielony w stosowanym przez was nazewnictwie, zadam pytanie prosciej. Stojac zalozmy 2m od sciany, robiac zdjecia z obu obiektywow, Na canonie 10mm, na Samyangu 14mm, ktory obiektyw zlapie "wiecej" sciany jesli chodzi o szerokosc. Drugie pytanie, ktory nada sie bardziej do zdjec krajobrazow, ktory do portretow, a ktory do filmowania, gdzie zalezy mi na jak najwiekszej szerokosci

rostek andrzej
11-02-2013, 23:17
Do Twojego canona 550 szerszy będzie canon 10-22. Do krajobrazu również go polecam, do portretów zarówno canon jak i samyang raczej średnio.

mizantro
12-02-2013, 13:01
ha! w tym przypadku w ogóle nie ma się co zastanawiać jesli chodzi o jakość zdjęć a nie jedynie o kąt - tylko samyang!!! c10-22 to najgorszy obiektyw jaki mialem jesli chodzi o jakośc odwzorowania - jak widze gdzies szerokie zdjecie z niego od razu poznaje go nawet na miniaturze - tak masakruje kolory, ostrość i zniekształcenia geometryczne, natomiast samyang to rewelacja - moge podeslac na maila rawy z samyanga - polecam calym sercem - obiektywy zupelnie bez porownania - niebo a ziemia - tylko samyang!!!

Merde
12-02-2013, 13:04
ha! w tym przypadku w ogóle nie ma się co zastanawiać jesli chodzi o jakość zdjęć a nie jedynie o kąt - tylko samyang!!! c10-22 to najgorszy obiektyw jaki mialem jesli chodzi o jakośc odwzorowania - jak widze gdzies szerokie zdjecie z niego od razu poznaje go nawet na miniaturze - tak masakruje kolory, ostrość i zniekształcenia geometryczne, natomiast samyang to rewelacja - moge podeslac na maila rawy z samyanga - polecam calym sercem - obiektywy zupelnie bez porownania - niebo a ziemia - tylko samyang!!!

Cichy - jakaś konkurencja ci rośnie? :mrgreen:

PS: Z Samyanga zdjęcia poznać można nawet w rozdzielczości 320x240. Wiadomo po czym.

mizantro
12-02-2013, 13:46
a co moja wypowiedz ma wspolnego z Cichym?

Merde
12-02-2013, 13:48
a co moja wypowiedz ma wspolnego z Cichym?

Napisałeś Samyangowi cenzurkę jak rasowy handlarz.

ormowski
12-02-2013, 15:03
Czyli z tego co piszecie.. Canon jest szerszy,a Samyang robi lepszej jakosci zdjecia ? Bo juz nie wiem... A jak patrze na zdjecia z Samyanga to wlasnie one mi sie wydaja bardziej znieksztalcone przy krawedziach i mniej ostre, moze sie myle. Tymbardziej ze cena rozni sie o 2,5x wiecej na niekorzysc canona

PoulN
12-02-2013, 15:07
ha! w tym przypadku w ogóle nie ma się co zastanawiać jesli chodzi o jakość zdjęć a nie jedynie o kąt - tylko samyang!!! c10-22 to najgorszy obiektyw jaki mialem jesli chodzi o jakośc odwzorowania - jak widze gdzies szerokie zdjecie z niego od razu poznaje go nawet na miniaturze - tak masakruje kolory, ostrość i zniekształcenia geometryczne, natomiast samyang to rewelacja - moge podeslac na maila rawy z samyanga - polecam calym sercem - obiektywy zupelnie bez porownania - niebo a ziemia - tylko samyang!!!

Złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy ;)
Tak się składa, że prawidłowo działający i należycie użyty 10-22 to bardzo dobre pejzażowe szkło, produkujące piękne obrazki.

Bolek02
12-02-2013, 17:02
Generalnie ten Samyang 14mm został stworzony do współpracy z FF a Canon 10-22 dla cropa, to właściwie co mamy porównać i w odniesieniu do jakiej sytuacji ?

ormowski
12-02-2013, 17:42
czyli w tym wypadku duzo lepiej wybrac canona ?

rostek andrzej
12-02-2013, 17:49
Jeżeli zależy Ci na szerokim kącie i nie zamierzasz w najbliższym czasie zmieniać aparatu na 6d lub marka 5 iii, to tak.
Samyang na canonie 550 nie będzie obiektywem szerokokątnym.

Merde
12-02-2013, 17:53
Nawet bym się nie zastanawiał.


Samyang na canonie 550 nie będzie obiektywem szerokokątnym.

A z tym to już się nie zgodzę. 14 mm na cropie to ekwiwalent 22 mm na małym obrazku. Ciągle BARDZO szeroko.

rostek andrzej
12-02-2013, 19:03
Ale do krajobrazu, to już "tylko" szeroko ;-)

Merde
12-02-2013, 19:16
Ale do krajobrazu, to już "tylko" szeroko ;-)

Jak ktoś naprawdę bardzo potrzebuje, to dzisiejszym softem bardzo ładnie się skleja panoramki.
Mam tu pod ręką (nie pokażę, bo może mi się zaraz przydać jako podpowiedź w GTJ/CTJ) 3x22 mm, a więc na wąskim końcu UWA.

p0m
13-02-2013, 00:29
ormowski - bierz canona. samyang nie będzie aż tak szeroki na Twojej puszce.

rojo
13-02-2013, 01:02
ha! w tym przypadku w ogóle nie ma się co zastanawiać jesli chodzi o jakość zdjęć a nie jedynie o kąt - tylko samyang!!! c10-22 to najgorszy obiektyw jaki mialem jesli chodzi o jakośc odwzorowania - jak widze gdzies szerokie zdjecie z niego od razu poznaje go nawet na miniaturze - tak masakruje kolory, ostrość i zniekształcenia geometryczne, natomiast samyang to rewelacja - moge podeslac na maila rawy z samyanga - polecam calym sercem - obiektywy zupelnie bez porownania - niebo a ziemia - tylko samyang!!!

10-22 robiłem nim przez 6 lat zdjęcia i to jedno z fajnieszych szkieł jakie miałem. Oprócz zniekształceń (co jest dość nieodzowne przy 10 mm) nie zauważyłem przypisywanych mu przez Ciebie przypadłości więc śmiem twierdzić, że piszesz bzdury. A zrobiłem nim jakieś podejrzewam 40% z około 500.000 zdjęć jakie zrobiłem w ogóle...

YaneC
13-02-2013, 15:21
ha! w tym przypadku w ogóle nie ma się co zastanawiać jesli chodzi o jakość zdjęć a nie jedynie o kąt - tylko samyang!!! c10-22 to najgorszy obiektyw jaki mialem jesli chodzi o jakośc odwzorowania - jak widze gdzies szerokie zdjecie z niego od razu poznaje go nawet na miniaturze - tak masakruje kolory, ostrość i zniekształcenia geometryczne, natomiast samyang to rewelacja - moge podeslac na maila rawy z samyanga - polecam calym sercem - obiektywy zupelnie bez porownania - niebo a ziemia - tylko samyang!!!

Jako wieloletni użytkownik C10-22 STANOWCZO I ZDECYDOWANIE twierdzę, że piszesz BZDURY (!)
P.S.
Wejdź do galerii i ogladnij fotki z C 10-22...

Wysłane z I9100 za pomocą Tapatalk 2

PoulN
13-02-2013, 17:10
ha! w tym przypadku w ogóle nie ma się co zastanawiać jesli chodzi o jakość zdjęć a nie jedynie o kąt - tylko samyang!!! c10-22 to najgorszy obiektyw jaki mialem jesli chodzi o jakośc odwzorowania - jak widze gdzies szerokie zdjecie z niego od razu poznaje go nawet na miniaturze - tak masakruje kolory, ostrość i zniekształcenia geometryczne, natomiast samyang to rewelacja - moge podeslac na maila rawy z samyanga - polecam calym sercem - obiektywy zupelnie bez porownania - niebo a ziemia - tylko samyang!!!



Złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy ;)
Tak się składa, że prawidłowo działający i należycie użyty 10-22 to bardzo dobre pejzażowe szkło, produkujące piękne obrazki.

Jeszcze pozwole sobie dodać na szybko dwa linki do fotografii (nie swoich zaznaczam) jako przykłady z tego podobno beznadziejnie rysującego szkła..
Fotoferia.pl: Galeria wysoka - zdjęcie 60962, Fleeting moments (http://www.fotoferia.pl/photo/60962/s/najnowsze/c/11/p/6)
Fotoferia.pl: Galeria wysoka - zdjęcie 40158, Descent (http://www.fotoferia.pl/portfolio/klarens/photo/40158)

YaneC
13-02-2013, 18:23
Jeszcze pozwole sobie dodać na szybko dwa linki do fotografii (nie swoich zaznaczam) jako przykłady z tego podobno beznadziejnie rysującego szkła..
Fotoferia.pl: Galeria wysoka - zdjęcie 60962, Fleeting moments (http://www.fotoferia.pl/photo/60962/s/najnowsze/c/11/p/6)
Fotoferia.pl: Galeria wysoka - zdjęcie 40158, Descent (http://www.fotoferia.pl/portfolio/klarens/photo/40158)

Hehe...PoulN przecież to niemożliwe...
Tak marnym szkłem i to jeszcze na niepełnej klatce ? :roll:

Bolek02
14-02-2013, 23:17
Oczywiście do cropa to Canon 10-22 będzie dużo lepszy. Jeśli za drogo, to alternatywą jest Sigma 10-20 w dwóch odmianach f4 i f3,5 ( kupując tę pierwszą tysiak zostaje w kieszeni ).

axk
15-02-2013, 16:48
c10-22 to najgorszy obiektyw jaki mialem jesli chodzi o jakośc odwzorowania (...) tak masakruje kolory, ostrość i zniekształcenia geometryczne...

Czytając Twoją wypowiedź dochodzę do wniosku iż w Twoim przypadku "miałem" = trzymałem w ręce, a nie wykorzystywałem do wykonywania zdjęć. Bardzo często korzystam z EF-S 10-22 i chwalę sobie jakość odwzorowania jaką oferuje. W mojej opinii świetny sprzęt do "szerszych" ujęć pod APS-C.

jaś
15-02-2013, 19:34
ha! w tym przypadku w ogóle nie ma się co zastanawiać jesli chodzi o jakość zdjęć a nie jedynie o kąt - tylko samyang!!! c10-22 to najgorszy obiektyw jaki mialem jesli chodzi o jakośc odwzorowania - jak widze gdzies szerokie zdjecie z niego od razu poznaje go nawet na miniaturze - tak masakruje kolory, ostrość i zniekształcenia geometryczne, natomiast samyang to rewelacja - moge podeslac na maila rawy z samyanga - polecam calym sercem - obiektywy zupelnie bez porownania - niebo a ziemia - tylko samyang!!!

masakruje kolory - wątpię kolory masakrują ludzie lub software ale najczęściej ludzie po niewprawnym użyciu rzeczonego softwaru.
ostrość - ja bym powiedział conajmniej przyzwoita rzuć okiem na konkurencyjnego tamrona to zobaczysz co to miękki obrazek
zniekształcenia geometryczne - to jest UWA nigdy nie będzie tak skorygowany jak 50mm, zobacz sobie horyzont (najlepiej jezioro lub morze) na zdjęciach z konkurencyjnej sigmy zwykle wygląda jak sinusoida

jeśli chodzi o rzeczywiste a nie wyimaginowane wady to wymieniłbym średniej wielkości abberację chromatyczną w rogach kadru - oprogramowanie zwykle jest w stanie to skorygować.

Sesjusz
01-10-2014, 19:14
Odnowię temat, Canon 10-22 używam na 6D, czyli pełnej klatce. Mogę ustawić go na 14mm by winieta była niezauważalna. Jak bym pozbył się gwintu mocowania filtra to by winieta nie była widoczna od 12 mm. Na 14 mm mam światło 4,0. Potrzebuję 14mm ale jasnych, fotografuję drogę mleczną nocą - http://goo.gl/vkxMOC - na tym użyłem ciut poniżej 14mm i wyskakiwała winieta.

Tak więc zastanawiam się, czy w moim przypadku, kiedy mam już ultra szeroki kąt z Cropa (używany na pełnej klatce) to czy zakup Samyanga 14mm będzie dobrą opcją. Zakup wyłącznie ze względu na światło. Tu pytanie do znawców tematu: czy te f/2.8 to faktycznie f/2.8 ? Nie ściemniają ? ;) Jakość / ostrość szkła ponoć starcza - tak piszą na forach astro, ale czy Canon 10-22 nie jest ostrzejszy na najmniejszej przesłonie dla 14mm (f/4.0) ?

Reasumując Samyang na 14 mm ma f/2.8 a Canon na 14 mm ma f/4.0 - światła powinno być zauważalnie więcej, ostrość - nie wiem gdzie lepsza, zniekształcenia - chyba większa beczka w Samyangu.

Uprzedzając pytania - z Canona po prostu wyjąłem plecki EFs i używam bez nich na pełnej klatce. Pięknie pracuje i ostrzy. Nie można schodzić poniżej 11mm bo lustro może stukać o soczewkę obiektywu.