PDA

Zobacz pełną wersję : Canon XM1 - warto



Jan Szlagowski
24-01-2013, 14:29
Ponieważ jest to mój pierwszy post chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów, a więc "Witam !"

Znalazłem na Allegro ciekawą ofertę kamery Canon XM1 z obiektywem fisheye w zestawie (Kamera Canon XM1 + Opteka Fisheye HD2 + Torba (2966179057) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/kamera-canon-xm1-opteka-fisheye-hd2-torba-i2966179057.html))

I tu mam kilka pytań :
Czy ktoś kiedykolwiek używał tej kamery ?
Czy zoom X20 jest optyczny ?
Jak wygląda sprawa zrzucania filmów z kaset ?
Czy wizjer "jest" czarno-biały czy kolorowy i jaką ma jakość ?
Czy 1000 zł jak za taki stan (jak w linku) to dobra cena - nigdzie nie mogę znaleźć nowej więc nie mam odniesienia.

Z góry dzięki za pomoc !

Kolekcjoner
24-01-2013, 15:33
Nowa ta kamera kosztowała w granicach kilkunastu tysięcy więc sam sobie odpowiedz na pytanie ile to może być warte. Dochodzi czynnik w jakim stanie jest napęd, głowice itd. W przypadku tego typu sprzętu jest to kwestia zasadnicza, bo jak wyskakują jakieś dropy albo mechanizm padnie Ci po kilku kasetach to wartość tej kamery będzie zerowa.
Zoom jest optyczny.
No i pytanie podstawowe - do czego to ma służyć?
Filmy zrzuca się przez firwire.

Jan Szlagowski
24-01-2013, 16:05
Nowa ta kamera kosztowała w granicach kilkunastu tysięcy więc sam sobie odpowiedz na pytanie ile to może być warte. Dochodzi czynnik w jakim stanie jest napęd, głowice itd. W przypadku tego typu sprzętu jest to kwestia zasadnicza, bo jak wyskakują jakieś dropy albo mechanizm padnie Ci po kilku kasetach to wartość tej kamery będzie zerowa.
Zoom jest optyczny.
No i pytanie podstawowe - do czego to ma służyć?
Filmy zrzuca się przez firwire.

Głównie miało by to służyć do filmów skateboardowych dlatego podoba mi się oferta z konwerterem szerokokątnym (fisheye)

zaitsev
24-01-2013, 17:06
Głównie miało by to służyć do filmów skateboardowych dlatego podoba mi się oferta z konwerterem szerokokątnym (fisheye)
Dlaczego akurat Canon XM1?

Kolekcjoner
24-01-2013, 17:17
Pomijam już że tej generacji kamery szumią jak diabeł jak na obecne standardy.

zaitsev
24-01-2013, 21:21
Pomijam już że tej generacji kamery szumią jak diabeł jak na obecne standardy.
Dorzućmy jeszcze wątpliwej (jak każdy) jakości konwerter, który ma być głównie używany.

Kolekcjoner
24-01-2013, 22:06
Dokładnie to aberrofon i mydelniczka w jednym ;).

Przemek_PC
24-01-2013, 22:52
Do tego XM1 chyba nie posiada natywnego 16:9 a filmowanie w 4:3 w dzisiejszych czasach jest trochę hmm... no nie na czasie.

jas_r
24-01-2013, 23:44
Widzę że przedmówcy lekko się nie znają w klimatach skateboardowych (bo jak autor tematu podkreślił, do tego ma być używana ta kamera), więc naprostuję. Otóż jest to całkiem konkretna kamera do nagrywania deskorolki, sam miałem ją jakiś rok jeszcze nie tak dawno, a moja przygoda z fotografią jak i filmowaniem zaczęła się właśnie od tego sportu extremalnego. Na kamerze tej można się sporo nauczyć, w trybie manualnym możemy kontrolować wszystkie czynniki. Jest świetna jako pierwsza lub druga kamera, a gdy już się z nią oswoimy daje solidne podstawy do przejścia na lepszą kamerę.

Format 4:3 i jakość SD to esencja filmów deskorolkowych, a ten fish-eye Opteki jest całkiem konkretny i nie powoduje utraty jakości jeśli odpowiednio się go używa.
Odpowiem teraz na Twoje pytania:

Czy zoom X20 jest optyczny ?
Ciężko mi jest sobie przypomnieć na ten moment, ale w dobrych warunkach oświetleniowych nie tracisz nic na jakości, kręcąc PRAWIE na max zoomie.

Jak wygląda sprawa zrzucania filmów z kaset ?
Podłączasz specjalną kartę fire-wire do płyty głównej komputera, a potem do niej kabel, który z kolei do kamery. Każdy program do montażu (od vegasów etc po windows movie maker) posiada oprogramowanie, które pozwoli zrzucić materiał z kasety. Nie ma innej możliwości przechwycenia materiału.

Czy wizjer "jest" czarno-biały czy kolorowy i jaką ma jakość ?
Wizjer jest oczywiście kolorowy, odchylany, bardzo wygodny i przydatny. Jeśli chodzi o jakość, to wiadomo że nie jest to HD tylko SD, choć XM1 nagrywa dość specyficzny i oryginalny obrazek, w którym można się zakochać, jeśli się ją dobrze wykorzysta:)

Czy 1000 zł jak za taki stan (jak w linku) to dobra cena - nigdzie nie mogę znaleźć nowej więc nie mam odniesienia.
Nowej nie znajdziesz, bo już od dawna ich nie produkują. Ponad pół roku temu sprzedałem swoją z dwoma dużymi bateriami, w świetnym stanie po przeglądzie i czyszczeniu za 500 zł. Wydaje mi się że cena z tym fish-eye'm, który dodaje sprzedający, nie powinna przekroczyć 800 zł.

Ogólnie przed zakupem radzę poczytać trochę o formacie SD i Mini-DV, to dość złożona sprawa i używanie tej kamery wymaga zapoznania się z kilkoma istotnymi faktami na ten temat (wliczając w to przestudiowanie instrukcji po zakupie).
Pozdrawiam!

@EDIT: A żeby uświadomić kolegów, którzy mówią że filmowanie tą kamerą jest nie na czasie (bynajmniej w środowisku deskorolkowym, wiadomo że w natłoku HD byle gdzie nie znajdziesz materiału z takiej kamery) przedstawiam konto na youtube, które warto sprawdzić: byłe konto godekkrzysztof - YouTube (http://www.youtube.com/user/godekvideos) (autor filmów wciąż z powodzeniem używa Canona XM1, ostatnio nawet wyprodukował nią pełnometrażowy film).

Kolekcjoner
24-01-2013, 23:57
Świetnie tylko co jak mu padnie mechanika? Ja mam taką właśnie Sony 1000 - swego czasu świetna kamera. Teraz ładnie wygląda na półce jako eksponat ;).

jas_r
25-01-2013, 00:03
Świetnie tylko co jak mu padnie mechanika? Ja mam taką właśnie Sony 1000 - swego czasu świetna kamera. Teraz ładnie wygląda na półce jako eksponat ;).

Uwierz mi, Panowie w serwisach potrafią zdziałać cuda :) Ale też trzeba przyznać, że z drugiej strony patrząc masz rację. Dzisiaj używanie tego typu kamer zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Na szczęście nie są to jakieś ogromne pieniądze, żeby było nad czym płakać gdy już się coś stanie. Nikt już przecież na tym sprzęcie pieniędzy nie robi, a mówimy tutaj o nagrywaniu dla przyjemności i niebagatela - podtrzymaniu pewnej tradycji wśród filmów deskorolkowych :)

@EDIT: No i jeszcze o nauce - świetna okazja aby za małe pieniądze nauczyć się podstaw obsługi półprofesjonalnej kamery, by potem bez większych problemów móc pracować na bardziej profesjonalnych i nowszych kamerach.

Kolekcjoner
25-01-2013, 00:34
W przypadku mojej naprawa ponad 2 kzł (jakiś czas temu).

Przemek_PC
25-01-2013, 01:20
Decydując się na kamerę miniDV należy rozważyć kilka kwestii:
1. Czy komputer ma port FW lub umożliwia montaż karty FW? W stacjonarnym komputerze zwykle nie ma problemu (trzeba sprawdzić czy na płycie jest wolny slot odpowiedniego typu) ale w laptopie może być problem bo wiele modeli nie posiada złącza Express Card.
2. Aby oszczędzić mechanizm kamery należy zakupić drugą kamerę (tanią, sprawną z działającym portem FW) do przewijania taśm i zrzucania materiału do komputera.
3. Koszt nośników. Kasety drogie nie są ale 10 godzin kosztuje 70-100zł a 100 godzin 700-1000zł. Czy 100 godzin (100 kaset) to dużo? Przez dwa lata do celów hobbystyczno-pamiątkowych zgromadziłem około 150 kaset.
4. Koszt serwisu sprzętu. Tanio nie będzie a w skrajnym przypadku nie będzie za żadne pieniądze bo części może być brak.

A jeśli chodzi o ten konkretny egzemplarz to rzut oka na stopkę lampy i mam nieodparte wrażenie, że kamera ciężko pracowała na weselach.

zaitsev
25-01-2013, 10:53
@EDIT: A żeby uświadomić kolegów, którzy mówią że filmowanie tą kamerą jest nie na czasie (bynajmniej w środowisku deskorolkowym, wiadomo że w natłoku HD byle gdzie nie znajdziesz materiału z takiej kamery) przedstawiam konto na youtube, które warto sprawdzić: byłe konto godekkrzysztof - YouTube (http://www.youtube.com/user/godekvideos) (autor filmów wciąż z powodzeniem używa Canona XM1, ostatnio nawet wyprodukował nią pełnometrażowy film).

Iksiński kręci śluby komórką. To jest ostatnio na czasie. Lecę kupić komórkę!

jas_r
25-01-2013, 10:58
Znalazłem taką ofertę, warto sprawdzić: http://tablica.pl/oferta/kamera-minidv-canon-xm1-ID260gH.html