PDA

Zobacz pełną wersję : Trochę głupio pytać...



Eddie
17-02-2006, 11:01
Mimo to zaryzykuję...
Niedawno nabyłem statyw, bardzo poręczny i ogólnie fajny. Problem jednak jest tego typu, że po sesji podczas której powstało kilkadziesiąt zdjęć większość z nich okazała się poruszona i paskudnie nieostra.
Ja wiem, że tu wytrzeszcz oczu czytelnik może zaliczyć, ale...
...starałem się ostrzyć na oczach modelki. Statyw z aparatem był ustawiony stabilnie, więc musiałem trochę pomanipulować, żeby "wycelować" tam gdzie chciałem mieć ostrość. Zdjęcia robione były z kilkusekundowym czasem naświetlania. Czy możliwe jest, że poruszenie wyniknęło z drgań, które mogły powstać podczas powrotu głowicy z aparatem do właściwej pozycji?

Tak, wiem, pytanie może być śmieszne, ale wolę spytać niż po omacku błądzić :)

Auwo
17-02-2006, 11:03
Modelka wytrzymała kilka sekund w bezruchu ?

kami74
17-02-2006, 11:11
Dokładnie. Najprawdopodobniej modelka sie poruszała a nie aparat. Cóż, głowe w imadło, powieki podkleić taśmą, gałki oczne unieruchomić Kropelką i będzie OK ;) :mrgreen: :twisted: :mrgreen: ;)

Eddie
17-02-2006, 11:23
To podpowiedzcie w takim razie, co zrobić, żeby wyszło dobrze?

piast9
17-02-2006, 11:36
Zrobić wszystko aby czasy były krótsze. Rzędu 1/30s na przykład. Czyli mocniejsze światło, większa czułość, jaśniejszy obiektyw (o ile GO pozwala)

kami74
17-02-2006, 11:39
A musisz robić z takimi czasami ? Jesli brak Ci światła to może lepiej podkrecic trochę ISO + jakies jasne szkiełko, albo pokombinować z oswietleniem poprostu.
Edit: piast9 był szybszy

Eddie
17-02-2006, 11:43
Posluguje sie kompaktem (S2 IS), wiec tutaj w zaleznosci od jego mozliwosci...

Zdjecia byly robione przy uzyciu zwyklej lampki, ktora dawala przyjemne swiatelko i stad czas rzedu 2-3 sekund. W uzyciu (bo i na stanie) byla tylko jedna.
Pomoze cos uzycie dwoch (rowniez po to, zeby rownomiernie twarz oswietlic)?

dentharg
17-02-2006, 11:57
Heh.. pomysl ile rzeczy mozna zrobic w 2-3 sekundy to od razu bedziesz wiedzial czemu zdjecia nieostre ;)

Halogen + zaczep do stolu ok 35 pln. 500W powinno wystarczyc na jakies rozsadniejsze czasy. Do tego jak masz jakis wiekszy plakat to go obroc bialym tak, zeby odbijal czesc swiatla na druga strone. Tylko sie nie poparz.

Eddie
17-02-2006, 12:01
Dentharg, o czyms takim jeszcze nie zdazylem pomyslec, znaczy o halogenie. Dzieki :)

A gdzie ja takie ustrojstwo dostane?

dentharg
17-02-2006, 12:06
Mysle, ze dobrze zaopatrzony sklep budowlany, ogrodniczy, castorama i inne takie. To sa zwykle halogeny, jakie ludzie maja nad drzwiami - tyle, ze Tobie niepotrzebny z fotokomórką.

A w temacie oświetlenia ogólnie przejrzyj forum. Ja np. blendę (do odbijania swiatla) zrobie ze styropianu i folii alu nań naklejonej :)

Canonek
17-02-2006, 12:24
Gielda foto, Stodola, kazda niedziela 10.00 - 14.00.
Koszt lakiej lampy to pewnie ok 50zl.

kami74
17-02-2006, 12:31
No to szkiełko masz jasne bo tam chyba najciemniej jest f3,1. Ale z ISO nie poszalejesz. Tylko swiatło Cie ratuje. No jak podwoisz siwatło to pewnie, ze da coś tylko, że pewnie wciąż bedzie to za mało. Musisz pomysleć nad mocniejszym oswietleniem

mruczek
17-02-2006, 12:33
Mówisz, że zdjęcia miałeś poruszone.
Całe, tzn wszystko było poruszone, czy tylko model?

Jeśli całe, to przypomnij sobie, czy czasem ręcznie nie naciskałeś spustu migawki. W ten sposób mogłeś poruszyć aparatem.
PO drugie, tak jak koledzy już wcześniej zasygnowali, używasz do portretu stanowczo za długich czasów.

Drozdi
17-02-2006, 12:34
Ja bym potraktowal modelke cieklym azotem :)

Eddie
17-02-2006, 12:36
Ja bym potraktowal modelke cieklym azotem :)

Ty moze sam sie potraktuj cieklym azotem, co? :mrgreen:

Eddie
17-02-2006, 12:37
A w temacie oświetlenia ogólnie przejrzyj forum. Ja np. blendę (do odbijania swiatla) zrobie ze styropianu i folii alu nań naklejonej :)

Tez ostatnio myslalem o folii aluminiowej, tylko nie wiedzialem jeszcze na co ja nakleic :) Pomysl jednak wydaje sie niezly, szczegolnie przy cenach blend,
ktore chyba tanie nie sa (przynajmniej z tego co zauwazylem)

Eddie
17-02-2006, 12:39
No to szkiełko masz jasne bo tam chyba najciemniej jest f3,1. Ale z ISO nie poszalejesz. Tylko swiatło Cie ratuje. No jak podwoisz siwatło to pewnie, ze da coś tylko, że pewnie wciąż bedzie to za mało. Musisz pomysleć nad mocniejszym oswietleniem

Szklo najciemniej do 3.5 idzie - ISO faktycznie stanowi problem, tym bardziej, ze przy 300 juz dosc powaznie szumi a 400 to ciezka porazka.

Mruczek Z tego co pamietam, poruszona byla tylko dziewczyna (szczegolnie czasem przygotowan ;) ). Temat wyzwalacza przy dlugich czasach przetrenowalem juz wczesniej na statywach improwizowanych (pudelka z cdekami, puszki po mledku dla dziecka - wiecie, wszystkie te rzeczy, ktore najlepiej sie do takich celow nadaja ;) ),
wiec tutaj problemow nie bylo.

Poslucham natomiast kolegow tutaj, ktorzy juz maja kawalek doswiadczenia i pokombinuje ze skroceniem czasu, mocniejszym oswietleniem i takimi cudami :)

Dzieki, Panowie, za pomoc! :)

dentharg
17-02-2006, 12:42
hyhy.. ja z plastikowego kubka wyklejonego w srodku folia alu z dziura w denku na popup flasha zrobilem sobie snoota (strumienice) :) Tak dla eksperymentu, bo praktycznie do niewielu rzeczy sie nadaje..

kami74
17-02-2006, 12:43
.A w temacie oświetlenia ogólnie przejrzyj forum. Ja np. blendę (do odbijania swiatla) zrobie ze styropianu i folii alu nań naklejonej :)
Tez tak kombinuje. Która strona folii zamierzasz odbijac swiatło ? Bo moim zdaniem ta matowa daje zdecydowanie bardziej miekkie swiatło i lepiej sie nada.

dentharg
17-02-2006, 12:45
Bingo Kami!

A w druga strone, zrobilem sobie 'dyfuzor' z pustego opakowania po negatywie ;) Bylo gdzies w dziale samorobek.

mruczek
17-02-2006, 13:06
Chciałem się tylko dowiedzieć, czy nie zrobiłeś błędu na samym początku ze sposobem wyzwalania migawki. Czasem tak bywa, że forumowicze kombinują z udzieleniem pomocy, a rozwiązanie jest prozaiczne:)
Słuchaj Kolegów...mają rację

Eddie
17-02-2006, 13:09
Chciałem się tylko dowiedzieć, czy nie zrobiłeś błędu na samym początku ze sposobem wyzwalania migawki. Czasem tak bywa, że forumowicze kombinują z udzieleniem pomocy, a rozwiązanie jest prozaiczne:)
Słuchaj Kolegów...mają rację

I ciekawie kombinuja, jak widze :)
Chyba trzeba odnalezc dzial samorobek i poczytac, bo moga ciekawe rzeczy wyjsc :)

mruczek
17-02-2006, 13:11
Prwadę powiedziawszy, to przydałby się taki dzial. Co i jak zrobić tanim kosztem. Masz dobry pomysł, Eddie.

kami74
17-02-2006, 13:15
Ależ jest nazywa sie: TIPS&TRICKS

dentharg
17-02-2006, 13:24
http://canon-board.info/showthread.php?t=4826&highlight=samor%F3ba

http://canon-board.info/showthread.php?t=5633&highlight=samor%F3ba

Eddie
17-02-2006, 13:26
O prosze, ledwo cos przyszlo mi do glowy a sie okazuje, ze juz jest ;)

Hipek
17-02-2006, 21:27
Ja bym potraktowal modelke cieklym azotem :)
SADYSTA:evil: