Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : [Katowice] Panel dyskusyjny pt. Jak teraz przechodzi w kiedyś – o melancholii fo



Nemoz
15-01-2013, 13:57
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://warsztaty-fotograficzne.org/obrazki_rozne/melancholia_fotografii.jpg)


Wszystkich zainteresowanych zapraszam na panel dyskusyjny pt. Jak "teraz" przechodzi w "kiedyś" – o melancholii fotografii.


"Będziemy wiecznie żałowali, żeśmy wtedy wyszli na chwilę z magazynu konfekcji podejrzanej konduity. Nigdy nie trafimy już doń z powrotem. Będziemy błądzili od szyldu do szyldu i mylili się setki razy".

Powyższy cytat zaczerpnięty ze “Sklepów cynamonowych” Schulza nic nie mówi o fotografii. Opisuje natomiast naszą - być może - jedyną metodę odczuwania, rejestracji rzeczywistości. Czas teraźniejszy (co to takiego? czymże jest to “Teraz”?) bezwzględnie miesza się z czasem przeszłym oferując nam ciągłe poszukiwanie w teraźniejszości śladów przeszłości.

Fotografia to medium, które symptomatycznie obrazuje - przez samą swoją obecność i istotę - sposób naszej recepcji rzeczywistości. Fotografia jest bowiem "teraz" i zarazem "wtedy".


Miejsce:
Studio warsztatów-fotograficznych.org
ul. Drzymały 9/6
40-059 Katowice

Czas:
16 stycznia 2013 (środa), godzina 18:00

Wstęp bezpłatny



Podczas panelu głos zabiorą zaproszeni goście:

Artur Madaliński – literaturoznawca, krytyk, publicysta. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej UŚ. Swoje teksty publikuje najczęściej w „Tygodniku Powszechnym” i „Dwutygodniku”. Obecnie przygotowuje książkę o melancholii w prozie Andrzeja Stasiuka.

Wojciech Rusinek – redaktor działu Literatura w dwutygodniku "artPAPIER" (od lipca 2005). Absolwent polonistyki UŚ, dr literaturoznawstwa. Autor esejów i recenzji publikowanych w periodykach literackich (m.in. "Dekada Literacka", "FA-art", "Kresy", "Pogranicza", "Studium", "Wakat") oraz uniwersyteckich tomach zbiorowych. Nauczyciel języka polskiego w szkołach średnich.

Artur Rychlicki – krakowski fotograf od “nastu” lat prowadzący autorskie warsztaty fotograficzne w Katowicach, wystawiał swoje prace podczas indywidualnych wystaw w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Danii. Nie posiada strony internetowej, profilu na fejsbuku (na “naszej klasie” też nie miał), co przez współczesne społeczeństwo jest uważane za jedną z największych zbrodni przeciwko ludzkości.


Panel poprowadzi Sabina Kwak, doktorantka w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej UŚ.



Podczas spotkania będzie można otrzymać numery archiwalne kwartalnika literackiego „FA-art” (duża dawka prozy i poezji, czasem wzmocniona dołączonym tomikiem) oraz nabrać apetytu na zakup rocznika 2012 (nr 1-2 Brzozowski/Szymutko, nr 3 Postfeminizm, nr 4 Widma i media).