PDA

Zobacz pełną wersję : Roznice kolorow w PS i po zapisie do JPG



mak100
10-01-2013, 10:41
Witam,

Zdaje sobie sprawę ze temat był już kilkukrotnie wałkowany. Niestety nadal nie mogę znaleźć rozwiązania swojego problemu. Mianowicie zainstalowałem sobie trialową wersje photoshopa, podczas obróbki z RAW wszystko bardzo fajnie wygląda. Konwertuje zdjęcie do SRGB, obróbka i zapis do JPG. Niestety problem pojawia się po zapisie do JPG. Przy przeglądaniu zapisanych zdjęć za pomocą przeglądarki Windows nadal wszystko wyglądało ok, jednak po wejściu w Windowsowy "Pokaz Slajdów" - kolory są wyblakłe, nienasycone - zdjęcie zupełnie inne. Tu doszedłem do wniosku, że może to być przyczyna właśnie tej przestrzeni kolorów (podobnie jak problem przeglądarek które pokazują różnie zdjęcia). zainstalowałem więc IrfanView. Tu pojawił się inny problem. Mianowicie zdjęcia w nim wyświetlane są o wiele jaśniejsze niż te w Photoshopie (kolory są ok).
Moje pytanie czy możecie mi jakoś pomóc w skalibrowaniu tych wszystkich programów by trzymało się to kupy? Do tego wszystkiego pracuję na Windows 8 do którego za nic nie mogę się przyzwyczaić. Byłbym wdzięczny za jakiś link pod którym mógłbym znaleźć opis jak skonfigurować programy by otrzymywać żądane efekty.

Dzieki,
Marcin

Bangi
10-01-2013, 11:28
Jak zapisujesz foty do jpg to wybierz Save for Web, z zaznaczonym Convert to sRGB i powinno być ok.

mak100
10-01-2013, 13:24
hmm sprawdze sobie... przesiadlem sie na troszke lepszy monitor (co prawda tez laptopowy) - roznia jest ogromna!

Bangi
10-01-2013, 13:42
Ja się rzadko bawię tym programem, ale jak się bawiłem to na początku też miałem z tym problem, potem zapisywałem jako dla Web i problemu nie było.

Merde
10-01-2013, 14:16
Witam,

Zdaje sobie sprawę ze temat był już kilkukrotnie wałkowany. Niestety nadal nie mogę znaleźć rozwiązania swojego problemu.

No to po raz wielokrotny podpowiem: usuń profil monitora z Windowsa.

mak100
10-01-2013, 14:34
Merde, any tip jak to zrobic w windows 8?

Merde
10-01-2013, 14:38
Nie miałem styczności z W8.

digger-gp
10-01-2013, 16:29
No to po raz wielokrotny podpowiem: usuń profil monitora z Windowsa.
Dobrze gada.......... ;)

Bo Photoshop emuluje przestrzeń roboczą - zależnie co tam masz ustawione w PS'ie sRGB czy AdobeRGB. Podstawą do tej emulacji jest profil monitora jaki zapięty jest w systemie operacyjnym(tu Win8).
Zapnij w systemie jako domyślny dla monitora sRGB i ustaw przestrzeń roboczą sRGB w PS'ie to będziesz miał zgodność wszystkiego ze wszystkim.
Tylko ludzie w internecie na skalibrowanych monitorach będą widzieć Twoje zdjęcia nieco inaczej niż Ty.... ;)
I przy ewentualnym drukowaniu kolory niekoniecznie będą się zgadzały...

foggy_lad
10-01-2013, 16:38
Merde, any tip jak to zrobic w windows 8?
tak samo jak w win7, panel sterowania/zarzadzanie kolorem

mak100
10-01-2013, 19:41
Dzieki mrtnz,

gdyby ktoś miał podobny problem, polecam artykuł:

Digital Foto Video - Fotografia dla zaawansowanych (http://www.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=1160)

Czy ktoś w Krakowie dysponuje kalibratorem i w zamian za zgrzewkę browarków skalibrowałby mi ekran w lapku?

Pozdrawiam!

foggy_lad
10-01-2013, 21:26
w Krakowie Czornyj, tylko nie wiem czy jedna zgrzewka wystarczy ;)