PDA

Zobacz pełną wersję : temp. barwowa świetlówek



MikeP
16-02-2006, 16:58
Witam

Przymierzam sie do zakupu swietlowek do domowej roboty namiotu bezcieniowego. Mam krotkie pytanie. Jaka temp. barwowa swietlowek bedzie najlepsza zeby oddac w miare dobre kolory fotografii. Zalezy mi na tym, zeby bialy byl jak najbardziej naturalny. Widzialem na allegro jakies o temp. 6400K. To dobra sprawa? Czy moze sa jakies bardziej lub mniej zolte?

Pozdrawiam

MikeP

KuchateK
16-02-2006, 17:22
Poprawnie oddane kolory? :D To zapomnij o swietlowkach kompaktowych...

Zacznij gdzies od tego postu, jest pokazane co i jak.
http://canon-board.info/showthread.php?p=134332#post134332

A jesli mimo wszystko chcesz sie w to bawic to kup takie w granicach szesc z kawalkiem. Maja wiecej skladowych, zwlaszcza w obrebie niebieskiego i zielonego.

Jednak biorac pod uwage moc, wygode pracy i przyszlosc lepiej doplacic i brac zarowki blyskowe.

SebastianD
16-02-2006, 17:30
Te z temperaturą barwową 6400K są jak najbardziej OK, jeżeli chodzi o ustawienie balansu bieli. Przy "standardowych" świetlówkach konsumenckich - dających światło o ciepłej barwie - mogą pojawić się problemy z "przeżółceniem".
Testowałem świetlówki z Allegro - i te słabsze (ok. 24W), i mocniejsze (55W).

Od razu uprzedzam, że słabsze są... mimo wszystko dość słabe ;) jeżeli chcesz robić fotki "z ręki" wykorzystując namiot bezcieniowy, przy mocniej domkniętej przesłonie i ISO 100 nawet 4 ustawione z bliska raczej nie starczają... Parę razy się o tym przekonałem.

rysiaczek
17-02-2006, 03:17
Sebastian, ale tu tak naprawdę nie chodzi ani o moc, ani o temperaturę barwową... to wszystko można poprawić, a widma się nie zmieni...

SebastianD
17-02-2006, 10:14
Rysiaczku - ależ oczywiście, że się nie zmieni i chyba większość ludzi o tym wie. Pytanie dotyczyło temperatury barwowej, nie wskaźnika oddawania barw, który dla tego typu świetlówek oscyluje wokół Ra=80 (dla źródeł żarowych - czyli np. halogenów osiąga maksymalną wartość 100). Więc moja odpowiedź dotyczyła wyłącznie kwestii barwy światła.