PDA

Zobacz pełną wersję : DPP++ Nowa wersja



dulak
05-01-2013, 12:51
Witam,

Tak dla informacji napiszę, że wyszła najnowsza (DPP++ 11.0) wersja DPP++ plugina dla canonowskiego DPP. Autor zmienił nieco interfejs do obrówbki lokalnej i zwiększył precyzję zaznaczania pikseli do lokalnych zmian i jeszcze kilka innych nowości w stosunku do wersji 10.0.3

Link do strony głównej DPP++: Digitol (http://digitol.free.fr/doku.php?id=dpppp:home)
Link do angielskiego manuala: http://digitol.free.fr/dpppp/manual/DPP++11.0UserManual.pdf


Ogólnie nowości jak zawsze w DPP++ na plus :)
Pozdrawiam

salas
05-01-2013, 13:48
nie ma opcji DARMOWEJ aktualizacji ? jest tam tylko demo lub BUY :c

dulak
05-01-2013, 14:42
No właśnie nie ma, ale 15zł do wersji 11 to chyba pikuś raczej :) Nie rozumiem natomiast dlaczego demo wciąż jest tak ułomne.

mxw
05-01-2013, 15:25
Nie rozumiem natomiast dlaczego demo wciąż jest tak ułomne.
czyli pełna wersja (ta płatna) działa dużo lepiej?
jakie są różnice?
użytkownicy polecają?

pytam, bo zdaje się kiedyś to chyba zainstalowałem (demo) i wywaliłem po 10 minutach - tak kiepsko było to zrobione i wolno działało. ale było to tak dawno, że już nawet nie pamiętam co to było... :roll:

dulak
05-01-2013, 16:44
Wiesz co, to demo to lipa na maksa. Ja używam od około roku pełnych wersji i poza okresowym wieszaniem się nie narzekam. Obsługa jest kwestią przyzwyczajenia, ale prawdę mówąc nad kilkoma elementami autor mógłby popracować. Niemniej jednak dla osób, kóre używają DPP jest to absolutnie bardzo dobra przystawka, w końcu pozwalająca "poszaleć" :)

Mam Lightrooma, Dxo, After Shot Pro, Capture One 6 i DPP i jednak u mnie wciąż wygrywa DPP, choć Capture One 7 dał mi trochę do myślenia również, niestety 30 dni szybko minąły a pirató nie używam..

andrewjohn
05-01-2013, 17:02
Ale jakie właściwie są plusy w porównaniu z canonowskim DPP? Jeżeli to kosztuje faktycznie 15 zł to prawie za darmo, tylko napisz więcej z czym tam można"poszaleć"?

dulak
05-01-2013, 18:09
DPP++ to plugin dla canonowskiego DPP więc z zasady rozszerza możliwości softu, a te możesz poznać sam ściągając manuala, nawet bez znajomości angielskiego powinieneś na podstawie screenów wiele zrozumieć.

W każdym razie od dodatkowych możliwości przy kropowaniu, poprzez korektę lokalną, możliwości zapisywania presetów pod ręką, aż po opcje dodawania dowolnych znaków wodnych.

Jeśli chodzi o cenę 15zł, to jest to cena jedynie dla posiadaczy wcześniejszych wersji :)

salas
05-01-2013, 18:22
DPP++ to plugin dla canonowskiego DPP więc z zasady rozszerza możliwości softu, a te możesz poznać sam ściągając manuala, nawet bez znajomości angielskiego powinieneś na podstawie screenów wiele zrozumieć.

W każdym razie od dodatkowych możliwości przy kropowaniu, poprzez korektę lokalną, możliwości zapisywania presetów pod ręką, aż po opcje dodawania dowolnych znaków wodnych.

Jeśli chodzi o cenę 15zł, to jest to cena jedynie dla posiadaczy wcześniejszych wersji :)

czyli dla wszystkich którzy mają płytkę od producenta z DPP ? czy dla osób które wcześniej kupowały na stronie producenta :>?

latant
05-01-2013, 18:33
czyli dla wszystkich którzy mają płytkę od producenta z DPP ? czy dla osób które wcześniej kupowały na stronie producenta :>?

Tylko dla tych co mają wcześniejszą wersję tego plugin'a. Wersja dla nowych kosztuje 19,5 ojro, więc raczej też nie powala :)

kosio
05-01-2013, 19:17
dal tych co mają wersje 10.X koszt 3.5 euro, upgrade za starszych wersji 9.5euro, dla pozostałych 19.5 euro czyli coś około 80zł.

dulak
05-01-2013, 21:12
Nawet te owe 80 zł to jest pikuś za to co rzeczywiście oferuje jedenastka. W tej wersji kontrolę nad selektywnym kolorem dają nam dodatkowo maski, naprawdę rewelacja bez dwóch zdań.

andrewjohn
06-01-2013, 10:53
No to cena i tak niewielka, jak zachwalacie to chyba się skuszę...

wagteil
06-01-2013, 18:51
Czy ktos z tym pracowal pod win 8, u mnie ikony si e poralatywaly po okienku tool.

mxw
06-01-2013, 19:39
Nawet te owe 80 zł to jest pikuś za to co rzeczywiście oferuje jedenastka. W tej wersji kontrolę nad selektywnym kolorem dają nam dodatkowo maski, naprawdę rewelacja bez dwóch zdań.
no tak, ale co z tego, jeżeli to nawet na dobrym sprzęcie będzie mulić i lagować, a ja nie mogę tego sprawdzić przed zakupem... :?



Czy ktos z tym pracowal pod win 8, u mnie ikony si e poralatywaly po okienku tool.
no właśnie. :roll:

dulak
07-01-2013, 12:30
No właśnie autor powinien umożliwić dokładne sprawdzenie pełnej wersji nie mam pojęcia dlaczego tego nie robi.

szwayko
09-01-2013, 12:36
Pobawiłem się trochę ale sam nie wiem czy jest mi potrzebny.
Głównie chodzi mi o eliminacje przepaleń gdy chce mieć główny motyw zdjęcia prawidłowej jasności.
Najczęściej robię dwa jpgi i potem w PS na masce uzupełnienie białych plam warstwa z ciemniejszego jpga.

Tutaj w DPP++ jest ten mechanizm blending tyle tylko ze dość upierdliwe są pędzle, nie takie jak w PS, że można je ciągnąc i płynnie zmieniać krycie. Tylko są na jedno zaznaczenie, potem kolejne, i tak dalej. W sumie więcej czasu mi to zajmie niż otworzenie dwóch jpg w PS i ich sklejenie w nim.

tomek1961
25-01-2013, 19:37
Witam,

Czy ktoś z Was kupił już pełna wersję ?
Jesli tak to po jakim czasie od dokonania płatności otrzymaliście maila z pełną wersją ?
Ja wczoraj zapłaciłem za full version ale do tej pory nic nie otrzymałem.Napisałem maila i czekam na odpowiedź , ale już zaczynam sie zastanawiać czy to nie jakaś ściema?
Jakie Wy macie doświadczenia ?

andrzej3k
25-01-2013, 20:51
Dotąd zawsze dostawałem maile z linkiem, chociaż zdarza się, że po paru dniach od wydania nowej wersji. Mam od ok. 2 lat.

dulak
25-01-2013, 21:58
Ja praktycznie w ciągu kilku minut zawsze otrzymuję maila z linkiem.

underhand
26-01-2013, 16:21
U mnie max do dwóch godzin a ostatnia aktualizacjia 20min.

tomek1961
29-01-2013, 19:16
Po napisaniu maila do autora przyszła błyskawiczna odpowiedź iż link do pełnej wersji został dawno wysłany i żebym sprawdził spam - nic nie było.Dostałem kolejnego maila z linkiem i tym razem wszystko jest ok.'
Program hula aż miło.

tkosiada
15-11-2013, 18:48
obecnie na DPP++ jest promocja, czyli do końca roku full wersja tylko za 10 erło :)
czemu nie

tkosiada
15-12-2013, 21:33
dla zainteresowanych
Andrew S Gibson Freelance Writer & Fine Art Photographer ť Understanding DPP (http://www.andrewsgibson.com/blog/understanding-dpp/)
81 stron w pdf wraz z zdjęciami i opisami, cena 7 funtów

jan pawlak
16-12-2013, 08:38
Po napisaniu maila do autora przyszła błyskawiczna odpowiedź iż link do pełnej wersji został dawno wysłany i żebym sprawdził spam - nic nie było.Dostałem kolejnego maila z linkiem i tym razem wszystko jest ok.'
Program hula aż miło.

Używam DPP do :
- zakładka LENS usunięciu wad obiektywów
- RAW "usunięciu" ewentualnych przepaleń
przy ustawieniu pozostałych parametrów (ostrość, szumy, ...) na 0

W body powstaje 14 bitowy RAW, z DPP wychodzę 16 bitowym *.tiff
I teraz mamy całe mnóstwo programów typu wprost HDR (nawet z jednego pliku) czy np. Topaz Lab

W czym miałby mi pomóc DPP++ ?

jp

underhand
16-12-2013, 09:16
W czym miałby mi pomóc DPP++ ?

jp

Jest kilka udogodnień, przykładowym niech będzie zapis do 5 rożnych ustawień i łączeniu tego w PS . Działa to na podobnej zasadzie co Smart Objects w ACR, plus wiele innych. Do kolejnej doliczę perfekcyjna kontrole nad przepałami jeśli już o nich wspomniałeś.

jan pawlak
16-12-2013, 09:27
Jest kilka udogodnień, przykładowym niech będzie zapis do 5 rożnych ustawień i łączeniu tego w PS . Działa to na podobnej zasadzie co Smart Filters w ACR, plus wiele innych. Do kolejnej doliczę perfekcyjna kontrole nad przepałami jeśli już o nich wspomniałeś.

Mam DPP++, rzeczywiście jest precyzyjne ustawienie histogramu i jego pozycjonowanie
Te 5 wersji i łącznie w PS (na razie) wydaje mi się mało przydatne przy wtyczkach np. Topaz Lab czy HDR.
Naumiemiem się i sprawdzę, może zmienię zdanie.

jp

underhand
16-12-2013, 09:37
(Poprawilem na Objects). Ja i tak uzywam max do 3 zmian (zazwyczaj 2). Generalnie chodzi mi o lokalne korekcje ekspozycji, ktore moge swobodnie edytowac na warstwach w PS, a zapis w DPP++ jest banalnie prosty i szybki ( jednym kliknieciem ;)) .Ogromny plus wtyczki.

jan pawlak
17-12-2013, 19:16
(Poprawilem na Objects). Ja i tak uzywam max do 3 zmian (zazwyczaj 2). Generalnie chodzi mi o lokalne korekcje ekspozycji, ktore moge swobodnie edytowac na warstwach w PS, a zapis w DPP++ jest banalnie prosty i szybki ( jednym kliknieciem ;)) .Ogromny plus wtyczki.

Czy to oznacza, że blending warst nie odbywa się w DPP++ a dopiero w PS, że do PS są eksportowane warstwy a nie wynik działania DPP++ ?
Wgryzam się dopiero

jp

underhand
18-12-2013, 13:12
Nie. W DPP koryguję ekspozycję np. dla dół - góra (krajobraz) i zapisuje tam (numerki od 1 do 5 ;)) Eksportuje do PS i tam łącze wrzucając tą ilość poprawionych na warstwy.

jan pawlak
18-12-2013, 17:08
Nie. W DPP koryguję ekspozycję np. dla dół - góra (krajobraz) i zapisuje tam (numerki od 1 do 5 ;)) Eksportuje do PS i tam łącze wrzucając tą ilość poprawionych na warstwy.

ok, mam zapisane, w (numerkach) 1 i 2 różne ekspozycje.
Co teraz dokładnie trzeba zrobić, napisz "klawiszologię" co rozumiesz przez Eksportuje do PS

jp

tkosiada
18-12-2013, 21:37
jest kilka filmików pokazujących co i jak można to zrobić
https://www.youtube.com/user/DPPPlusPlus/videos

underhand
19-12-2013, 00:21
jest kilka filmików pokazujących co i jak można to zrobić
https://www.youtube.com/user/DPPPlusPlus/videos
No i wszystko jasne.

jan pawlak
19-12-2013, 04:29
No i wszystko jasne.

No to chyba mamy inne programy DPP++.

W moim NIE można wyeksportować warstw (zapisanych w numerkach 1, 2, ..) do PS aby je tam "mieszać" lecz jedynie można wyeksportować wynik blending (mieszania) w DPP++.
Inaczej, po eksporcie z DPP++, w PS (F7), mam tylko jedna warstwę.

Jeśli jest inaczej to po pomóż, skoro to robisz, to po prostu napisz po kolei "klawiszologię".
Mamy zapisane w DPP++, w numerkach (np. 1 i 2) dwa różne obrazy z różnymi ustawieniami.
I co teraz mam zrobić :
.......

by mieć, po jednym kliknięciu w DPP++, te dwa obrazy na warstwach w PS by tam je "mieszać"

... No i wszystko będzie/jest jasne !

jp

szwayko
19-12-2013, 09:18
Te mieszanie w DPP++ pedzlem jest dosc upierdliwe - nie takie jak w PS. Dlatego uzywam to tylko specyficznych ujec, gdzie mam jeden konkretny obszar do zaznaczenia i to o regularnych ksztaltach. Co do eksportu do PS, ja mysle ze szybciej jest w DPP - CTRL+D - zapisac jeden plik, potem drugi - działa w tle wiec nie zabiera czasu.

Mam inny problem DPP++ - jak mieszam w nim dwie warstwy - to ten polaczony plik i wyexportowany - ma za dużo magenty. Oba pliki 1 i 2 wygladaja normalnie i jak pojedynczo je zapisze to sa OK. A ten polaczony w DPP++ z blending ma magente. Nie wiem dlaczego - kiedys tak nie było?

jan pawlak
19-12-2013, 12:16
W tej chwili jestem sceptyczny co do używania DPP++ do blendingu, nadal jednak drążę problem.

Fakty :
1. "Matryca" jest 14 bitowa, zapisujemy w RAW 16 bitowym.

- jeśli dynamika mieści w histogramie to wystarczy ustawić dobrze "punkt" czarny i biały oraz ustawić histogram (noc, dzień, słońce, ..) pod potrzeby i zapisać
- jeśli dynamika jest "szersza" od histogramu to trzeba 2 - 3 obrazy, tak aby były i światła i cienie, i zapisać

Do zadania z histogramem DPP++ nadaje się znakomicie

2. Wywołujemy/zapisujemy do 16 bitowego *.tiff

I teraz mamy możliwości, :
- albo HDRy różnego typu (np. w DPP lub Photomatix)
- albo warstwy w PS i wtyczki (np. Topaz Labs) do maskowania, wyciągania itd.

Z mojego doświadczenia :
1. Można oczywiście w DPP wprost robić HDR z RAW ale lepiej wpierw ustawić histogram, jest się wtedy bliżej tego co się chce uzyskać.
2. Gdy będzie się drukować duże powiększenia to nie należy wyostrzać, odszumiać (ani stosować żadnych stylów bo one to robią także) przy konwersji z DPP do *.tiff gdyż nie robią tego dobrze. Następnie plik *.tiff w pierwszej kolejności należy (jeśli trzeba) odszumieć i usunąć blur (np. PS-> wyostrzanie->redukcja potrząśnieć lub Topaz Lab, InFokus)

jp

jan pawlak
21-12-2013, 13:28
Ocena DPP++ wersja 11.1.2

Jest to ocena subiektywna na podstawie :
- dobrej znajomości instrukcji obsługi
- wymianie maili z autorem wtyczki
- wykonaniu 4 różnych, pełnych przykładów, w których chodziło o odzyskanie wyglądu nieba z "przepaleń"
- dotyczy głownie blendingu, ale także lokalnej korekcji

1. Black Box

Wejściem do DPP++ są uzyskane w DPP różne (do 5) wersje "wywołania" RAW
Wyjściem jest plik jpg lub 8 bitowy tiff który można zapisać lub wyeksportować do PS, będący wynikiem działania DPP++

2. Funkcje DPP++

a.
Rozszerzone możliwości pracy z histogramem, może nawet lepsze niż w ACR

b.
Wersje wywołania w DPP układa jak warstwy na których można :
- łatwo tworzyć maski 3 typów co pozwala "odsłaniać/zasłaniać" (blending, mieszanie) części kolejnych wersji w sumarycznym obrazie wyjściowym
- łatwo sterować rozmiarem, gradientem, kierunkiem, wpływem maski

Dobrze to działa gdy przepalone niebo, które trzeba zastąpić z innej wersji "wywołania", jest wyraźnie oddzielone od części pozostałej obrazu.
Nie sprawdza się gdy np. przepalone niebo jest pomiędzy budynkami, drzewami w lesie itd.

c.
Bardzo bogate możliwości wyboru sposobu korekcji, ale dostępne są takie również w innych wtyczkach, w niektórych robi się to łatwiej, lub wprost w PS już przy średniej znajomości tego programu

3. Podsumowanie

W ciągu ostatniego tygodnia wykonałem ciekawą, pouczającą pracę, trochę się doumiałem.
DPP++ (11.1.2) nie będę stosował.

jp