PDA

Zobacz pełną wersję : Jak szybko sprawdzić poprawność plików RAW ?



marfot
31-12-2012, 19:03
Oczekiwałbym porady jak w prosty i szybki sposób sprawdzić czy pliki RAW są poprawne (nieuszkodzone). Chodzi o zbiór rzędu kilkaset-kilka tysięcy.
Dotyczy to takich etapów:
1. Po zgraniu z kart na komputer "tymczasowy".
2. Po przeniesieniu surowego zbioru na komputer "właściwy".
3. Po skatalogowaniu wg daty.
4. Sprawdzenie kopii zapasowej zbioru.

Relatywnie dużo (2-5%) moich plików ulega uszkodzeniu i nie mogę wytropić przyczyny.
Efekt jest taki, że zaimportowany do LR katalog zawiera już błędy (etap 3).
Pliki na kartach i zgrane za pośrednictwem aparatu na laptop są jeszcze poprawne.
Chciałbym mieć możliwość sprawdzania zbioru plików na poszczególnych etapach i ustalić przyczynę uszkadzania (dysk, oprogramowanie, transfer).

Maver
31-12-2012, 19:14
A moze po prostu nie przenos z tymczasowego na wlasciwy tylko przekopiuj. A potoem sprawdz (np Windows Commanderem, albo czymkolwiek innym) czy pliki tu i tam sa identyczne.
Jesli tak, wykonaj kolejny krok i znow sprawdz czy sa jakies zmiany i tak do skutku.

Merde
31-12-2012, 19:16
Jakiś program do wyliczania i sprawdzania sumy kontrolnej powinien załatwić sprawę.

Aleximov
01-01-2013, 15:14
Witam,


Oczekiwałbym porady jak w prosty i szybki sposób sprawdzić czy pliki RAW są poprawne (nieuszkodzone). Chodzi o zbiór rzędu kilkaset-kilka tysięcy.
Ciężko będzie... Albo przepuścić te zdjęcia przez "wywoływarkę" w trybie wsadowym (na noc) i potem zobaczyć, które pliki były uszkodzone (w plikach logów), albo zmodyfikować kod źródłowy darmowego programu "dcraw" (język C) w taki sposób, aby nie wywoływał RAWów a jedynie wczytywał je i sprawdzał poprawność.


Chciałbym mieć możliwość sprawdzania zbioru plików na poszczególnych etapach i ustalić przyczynę uszkadzania (dysk, oprogramowanie, transfer).
Jak przenosisz pliki z komputera tymczasowego na docelowy? Kabelek USB, sieć, dysk wymienny, pendrive ? Spróbuj innej metody przenoszenia - może kabelek wadliwy (wymienić na inny?), gniazdo w kompie uszkodzone (kiepsko kontaktuje), dysk pada (uszkodzone sektory), ... Może masz wirusa na kompie, który to uszkadza Ci pliki ?

Jeśli na komputerze tymczasowym wszystko jest jeszcze OK, to spakuj pliki (zdjęcia) np. WinRarem (lub inną "pakowaczką") z opcją liczenia sum kontrolnych i możliwością weryfikacji skompresowanego pliku, prześlij na komputer docelowy i ponownie sprawdź poprawność zarchiwizowanego pliku (suma kontrolna).

Pozdrawiam, Alex

marfot
01-01-2013, 18:14
Przyznam, że nie mam żadnego pojęcia odnośnie doboru programów do porównywania plików, korzystania z sum kontrolnych itp.
Początkowo myślałem o metodzie "wizualnej" czyli szybkim wywołaniu plików w trybie wsadowym ale idzie to za wolno.
Po waszych sugestiach próbuję jakiś programik - Free File Sync ale na razie wydaje mi się mało przyjazny. Nastawiony jest na ujednolicanie zawartości katalogów a nie tworzenie listy plików o tych samych nazwach a różnej zawartości. Daje to jakąś szansę porównania katalogów na różnych dyskach w tym samym kompie.
Ale jak sprawdzić, czy plik raw nie jest uszkodzony bez wywołania na razie nie wiem.

Aleximov
01-01-2013, 18:55
Witam,


Ale jak sprawdzić, czy plik raw nie jest uszkodzony bez wywołania na razie nie wiem.
Pierwszy raz trzeba go wywołać, aby sprawdzić, czy nie jest uszkodzony. Następnie obliczyć dla niego sumę kontrolną (np. MD-5) i ją zapisać - potem wystarczy tylko ponownie obliczyć sumę kontrolną pliku i porównać z zapisaną - jeśli są takie same, to plik nie został w międzyczasie zmodyfikowany (uszkodzony).

Programy do obliczania i porównywania sum kontrolnych znajdziesz w Google wpisując "checksum MD5" - wybierz najbardziej Ci pasujący.

Nie znalazłem programu sprawdzającego plik RAW bez wywoływania, czy jest poprawny (tzn. nie uszkodzony). Jak pisałem, można go samemu napisać przerabiając kod źródłowy programu dcraw (kod ten jest dostępny w sieci).

Pozdrawiam, Alex

Merde
01-01-2013, 19:12
Przyznam, że nie mam żadnego pojęcia odnośnie doboru programów do porównywania plików, korzystania z sum kontrolnych itp.

Total Commander ma możliwość wyliczania sumy kontrolnej MD5 i SHA1.