PDA

Zobacz pełną wersję : Wyostrzanie jpg-ów do albumu



pawelloon
25-12-2012, 02:24
Hejka,
zamierzam sie do wykonania fotoksiążki 35cmx26cm z plikami wsadowymi jpg 34cmx24cm 300dpi.
Moje pytanie jak wyostrzacie tego typu zdjęcia, stosujecie unsharp mask w PS czy inne techniki typu przejscie z RGB na LAB i zabawa kanałem jasności.
Na necie znalazłem rózne techniki, dodam iż swoje zdjęcia potraktowałem maska nieostrości z parametrami 150%, 1.1, 2 i jakos na powiększeniu 100% nie powala ostrościa. Jak to pozniej wyjdzie na druku cyfrowym, tak jak ja to widze na monitorze czy bardziej miekko? Dodam iz pierwszy raz robie taki duzy album i bardzo rzadko bawie sie w odbitki cyfrowe.

Dziekuje Wam za porady i zycze Wesołych Świąt!!! :)

spr
25-12-2012, 12:19
Ogólnie to ostrość trzeba ustawić pod rodzaj papieru mat/połysk itp.

Jak używasz Lr wołając do jpg masz opcje wyostrzenia w 3 stopniach pod wydruk, monitor.

Powiem tak na pewno nie jest to najlepszy sposób ale w moim przypadku działał w 90% i rezultaty były zadowalające.

Kwestia jak to wyjdzie na wydruku to ciężko powiedzieć nie znając monitora i maszyny na której będziesz drukował.

Najlepiej spytać się drukarnie/lab jak wyostrzyć fotografie- napewno maja jakieś doświadczenie na przykładzie choćby własnych obserwacji.
Możesz tez na próbę poprosić o wydruk przykładowej jednej stronicy-wiadomo kosztuje ale wówczas masz pewność :)

tlustyx
25-12-2012, 12:36
Może tu znajdziesz odpowiedź: http://www.canon-board.info/tips-and-tricks-38/37-ostrzenie-czyli-odwieczny-problem-19955/

mssk
25-12-2012, 12:46
pawelloon - jak to ma być drukowane? jaką techniką?
ja robię na ploterze pigmentowym Canona i wg mnie druk jest miększy od obrazu na monitorze.

propozycja wyostrzenia w LR podana przez spr jest sensowna. sam ją stosuję wywołując swoje zdjęcia do jpg.
jeśli w ustawieniach wywołania ustawię druk na papierze błyszczącym i ostrość przynajmniej standard, to na ekranie widzę obraz ostrzejszy niż wywołując z stawieniami do oglądania na monitorze.

jak chcesz, to podeślij plik, zobaczę jak wychodzi.

czornyj
25-12-2012, 13:36
Ostrzenie w LR jest bardzo zaawansowane i dopracowane, można z powodzeniem je stosować.

Poziom zależy od techniki druku - tu zapewne będzie to produkcyjny dwustronny druk cyfrowy na bazie toneru, ostrzy się to trochę inaczej niż pod ploter pigmentowy czy odbitkę z minilabu.

Dodatkowo często operator ostrzy dodatkowo - np. w minilabie ostrzenie jest zapięte z automatu i czasem nawet nie da się wyłączyć. Plugin Canona, LR, Qimage, kontrolery RIP też mają (domyślne lub nie) możliwość ostrzenia.

Moja rada to poeksperymentować.

pawelloon
26-12-2012, 00:27
To ma byc drukowane przez firme Krukbook, zajmująca sie profesjonalnym wykonywaniem albumow. Dzieki za wskazówki:)

--- Kolejny post ---

To ma byc drukowane przez firme Krukbook, zajmująca sie profesjonalnym wykonywaniem albumow. Dzieki za wskazówki:)

czornyj
26-12-2012, 01:23
Czyli druk cyfrowy tonerem. Nie wiem czego dokładnie tam używają, bo dlaczegoś robią z tego wielką tajemnicę, ale ogólnie nie ostrzyłbym tego jakoś morderczo. W przypadku mojej prywatnej maszyny, oraz maszyn z którymi miałem doczynienia, zewnętrzne kontrolery RIP całkiem ładnie skalują i ostrzą zdjęcia, dobrze oddają ostry rysunek i detal, więc lepiej z tym nie przedobrzyć by nie wyszła kaszana.