PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia poruszających się gwiazd.



satriani
06-09-2004, 14:47
Jakie nastawy zastosować aby zrobić zdjęcie z kołami świetlnymi naświetlonych gwiazd.
Słyszałem że jesli chodzi o czas to w grę wchodza godziny, czy w związku z tym trzeba wybrać niskoczuły film czy odwrotnie.
Zdjecie chciałbym wykonać lustrzanką.
Czy konieczne jest zatkanie wizjera np. tasmą podczas długiego naświetlania?

Tomasz Golinski
06-09-2004, 15:01
niebo robi pelny obrot co 24h (ciekawe dlaczego). Latwo sobie wyliczysz czas, jaki ci jest potrzebny zeby uzyskac odpowiednio poruszone gwiazdy. Film oczywiscie musi byc skrajnie niskoczuly, mozna stosowac szary filtr (moze z maski do spawania :mrgreen: )

Zatkanie wizjera nie jest konieczne. To ma znaczenie tylko do pomiaru swiatla.

satriani
06-09-2004, 15:32
dzięki za podpowiedź ale jakie nastawy jesli chodzi o przyslonę?

[ Dodano: 06-09-2004 ]
Czy w takim razie dobre rezultaty osiagnę stosujac np. ISO 100?

Tomasz Golinski
06-09-2004, 15:44
Przyslone trzeba tak domknac, zeby czas byl taki, jak potrzebujesz. Byc moze maksymalnie. Nie wiem tylko czy to wystarzcy i czy wtedy z gwiazd nie zrobia sie gwiazdki ;) Sprawdz jakie ustawienie ci pasuje na krotkim czasie a potem tylko odpowiednio zwieksz czas i domknij przeslone.

satriani
06-09-2004, 16:34
ale zdać się na tryb manualny , czy zawierzyć preselekcji czasu?

Tomasz Golinski
06-09-2004, 16:40
tylko w manualnym mozesz wybrac bulb, ktory bedzie konieczny przy czasie > 30sek. Najpierw sobie przetestowac na dowolnym trybie, znalezc dobre ustawienie czas/przeslona/iso a potem tylko przeskalowac.

satriani
06-09-2004, 17:18
Dzięki za podpowiedź

Rudi
06-09-2004, 19:21
Bardzo proszę tu masz linka:
http://www.photo.net/learn/astro/star-streak

Udanych łowów :)

Vitez
06-09-2004, 23:54
Ja bym probowal zrobic tak:

- statyw
- iso100
- jakis wezyk z blokada (ok 300zl) i stoper, albo najlepiej wezyk z wbudowanym timerem (cholernie drogi - ok 800zl :? )
- dobre miejsce (wies, maalo swiatel dookola, puste pole)
- tryb M
- f22
- czas 1 godzina
- ostrosc manual na nieskonczonosc

Co do majacych obawy o przeswietlenia przy takich czasach - poczytajcie o efekcie Schwartzschilda.
Jedno co mnie martwi to szumy i ogolnie wytrzymalosc matrycy przy takich czasach... raczej bym analogiem probowal :roll:

muflon
07-09-2004, 09:01
Ja bym probowal zrobic tak:
(..)

Popieram. W dużym uproszczeniu, to w zasadzie to samo co fajerwerki, tylko wolniejsze, ciemniejsze i bardziej przewidywalne :) Ja bym może dorzucił jeszcze jakiś filtr szary, który dodatkowo spowolni naświetlanie.

DoMiNiQuE
07-09-2004, 09:11
dawno mnie tu nie bylo ;)

dla przykladu dodaje jedno zdjecie, ktore zrobilem dla testu
<<FoTo>> (http://www.dominique.neostrada.pl/stuff/niebo/niebo3.jpg)
paramety ekspozycji:
T 639s; F 6,3; ISO 400

Tomasz Golinski
07-09-2004, 10:33
Radze uwazac z ostroscia manual na nieskonczonosc. Niektore lensy maja nieskonczonosc w innym miejscu, np. EF-S kitowy, czy rubinar lustrzany.

Efekt Schwarzschilda wystepuje w cyfrach?

Co do wezyka z blokada. Moj kosztowal 2zl + stary joystick, a blokade moge zrobic zwykla gumka ;)

DoMiNiQuE
07-09-2004, 10:46
Radze uwazac z ostroscia manual na nieskonczonosc. Niektore lensy maja nieskonczonosc w innym miejscu, np. EF-S kitowy, czy rubinar lustrzany.

Co do wezyka z blokada. Moj kosztowal 2zl + stary joystick, a blokade moge zrobic zwykla gumka ;)

zapomnialem wspomniec o ostrosci. przy ustawieniu ostrosci na nieskonczonosc w kitowym obiektywie (300D) gwiazdy wyjda mniej wiecej <<TAK>> (http://www.dominique.neostrada.pl/stuff/niebo/niebo1.jpg)

generalnie, zeby ustawic dobrze ostrosc to trzeba sie niezle napocic :/

ps.
mnie wezyk kosztowal 8 PLN + kilka godzin pracy :)

Tomasz Golinski
07-09-2004, 10:50
8z? Strasznie drogo lol.

Mozna probowac AF na cos dosc odleglego. Przy duzej przeslonie powinno wyjsc dobrze. Na wizjerku w 300d ustawianie ostrosci to tragedia.

Vitez
07-09-2004, 16:42
Efekt Schwarzschilda wystepuje w cyfrach?


Efekt ten wystepuje w kazdym materiale swiatloczulym :roll: .

Tomasz Golinski
08-09-2004, 10:56
W kazdym? To juz przesadziles. Sa znane w optyce kwantowej takie materialy, ktore moglyby miec dokladnie odwrotne charakterystyki.

Vitez
08-09-2004, 20:35
W kazdym? To juz przesadziles.

Uogolnilem :P . To teraz uscisle: w kazdym popularnym. Lepiej?

romanryb
06-01-2009, 22:39
Witam,
chciałbym odgrzać ten temat... :-)
Pytanie (i moja obawa) o wytrzymałosc matrycy przy tak długim naświetlaniu
(ok 1-4 godzin) nieba z poruszającymi się gwiazdami (ISO 100 oczywiście).
Czy ktoś może próbował robić to cyfrówką ?
Czy matryca zbytnio się nie rozgrzeje ?
A może trzeba robić to na mrozie ? :-)

Skipper
06-01-2009, 23:10
Witam,
chciałbym odgrzać ten temat... :-)
Pytanie (i moja obawa) o wytrzymałosc matrycy przy tak długim naświetlaniu
(ok 1-4 godzin) nieba z poruszającymi się gwiazdami (ISO 100 oczywiście).
Czy ktoś może próbował robić to cyfrówką ?
Czy matryca zbytnio się nie rozgrzeje ?
A może trzeba robić to na mrozie ? :-)

pierwsza uwaga dosc istotna... jesli chchesz miec ladne polkola wyceluj w gwiazde polarna inaczej najlepszy efekt szlag trafi chyba ze ktos lubi miec troche blizej nieokreslonych paskow :) a jesli chchesz uzyskac ladne kolka to na biegun.. o tej porze polnocny bo tam teraz noc.. :p

co do Twoich obaw.. im zmniej tym lepiej.. im zimniejsze powietrze tym mniej w nim wilgoci wiec mozna uzyskac lepsze zdjecia gdyz mniej "zaklocen" atmosferycznych a zarazem matryca bedzie chlodniejsza wiec mniejszy szum.. tak ze w tej chwili pogoda do takich zdjec jest idealna, tym bardziej ze o tej porze roku slonce jest najnizej pod horyzontem wiec rowniez ciemniej.. rowniez polecam wyjscie mozliwei najwyzej w gory ale z tym bedzie pewnie najtrudniej..
w kazdym razie powodzenia zycze :)

canis_lupus
06-01-2009, 23:17
Raczej kilku godzin nie uzyskasz ze względu na trwałośc bateri. IMHO mozliwe jest zrobienie kilku zdjęć i potem poskładanie tego do kupy.

Ciosna
06-01-2009, 23:32
Co nieco na temat fotografowania gwiazd było jeszcze w tym wątku:
http://canon-board.info/showthread.php?t=28544

Skipper
07-01-2009, 01:21
nie zauwazylem ze z Kowar jestes.. jedz na Okraj powinna droga byc przejezdna tam w polowie ostatniego odcinka od krzyzowki do przejscia masz po prawej stronie parking pewnie zawalony sniegiem ale tam znajdziesz dobre warunki z dala od swiatel miasta czystsze niebo i spokoj... idealne miesce na takie fotografie... i nie tylko ;)

romanryb
16-01-2009, 07:34
Dzięki Skipper :-) droga na P. Okraj to świetny pomysł, faktycznie jest tam fajny widok...

Grzecho
30-01-2009, 01:11
Jak sie kiedys w to bawilem, to przy filmie ISO 50, ustawialem f 2.8 lub 4. Najlepiej w noc bez ksiezyca i chmur, gdzies z daleka od swiatel miasta. Czasy od 15 min. do 5-6 godzin. ostrosc na dystans hyperfokalny lub nieskonczonosc.

Troche dziwi mnie propozycja z f22, czy napewno to ktos wyprobowal?

pzdrw, grzecho

airhead
30-01-2009, 01:32
Mroczek rzecze, że naświetlanie matrycy dłużej niż 30s nie ma sensu, bo traci zupełnie światłoczułość...
a jakie są wasze spostrzeżenia?

Grzecho
03-02-2009, 02:03
servus,

tutaj jeden przyklad z Moka. Analogowy Eos, Velvia 50, Zoom 20-35mm ustawiony na 20, czas naswietlania 6,5 godz przy f 3.5.
http://img186.imageshack.us/img186/9545/tatry07yj7.th.jpg (http://img186.imageshack.us/my.php?image=tatry07yj7.jpg)

pzdrwm, grzecho

airhead
03-02-2009, 11:43
fanie, ale co z tym Mroczkiem? powie ktoś, czy to prawda czy plotka?