PDA

Zobacz pełną wersję : Kamera do auta - rejestrator trasy



mistasz
13-12-2012, 22:39
Zamierzam wyposażyć auto w taką kamerkę i szukam coś co się sprawdza najlepiej.
Co do ceny to myślę się zmieścić w 800 zł.
A na czym mi zależy? Trudno w tej chwili mi powiedzieć bo nigdy takiej nie używałem.
Ale...., chciałbym przede wszystkim dobry obraz w dzień i w nocy. Podgląd jak najbardziej wskazany, może być realizowany przez PDA. Gps jak najbardziej. Dobre zasilanie oraz autostart nagrywania. No i myślę o łatwym montażu / demontażu bo chyba zostawić auto na parkingu z kamerką to prosić się o kłopoty :).
Proszę, podzielcie się swoimi doświadczeniami w tym temacie.

arturs
14-12-2012, 01:15
gps w takiej kamerze odpusć.. rejestruje tez prędkość a to moze byc czasem niepotrzebne ;) .. ja mam taką za 2 stówy z allegro i jestem średnio zadowolony z jakości.. więcej niż pal, mniej niz fullhd ale numer odczytasz z 2m..
przy lusterku mam na stałe, demontowanie to bez sensu jest, raczej nie kradną ale jak ze wszystkim, można miec pecha.. ale do celów typu - gosc wjechał z boku a ja miałem zielone, albo ze pieszy na czerwonym sie wpakował to super sprawa..

mistasz
14-12-2012, 10:10
do celów typu - gosc wjechał z boku a ja miałem zielone, albo ze pieszy na czerwonym sie wpakował to super sprawa..
O to właśnie mi chodzi po ostatnim zdarzeniu. Przechodzień wchodząc na jezdnię nadział się na bok mojego auta. Świadków brak. Przechodzień narobił alarmu jak bym to ja na niego najechał. Skończyło tak że jak zadzwoniłem po policję to przechodzień wziął nogi za pas a ja zostałem z urwanym lusterkim. Policja spisała zdarzenie i na tym się skończyło.

gps w takiej kamerze odpusć.. rejestruje tez prędkość a to moze byc czasem niepotrzebne ;) .. ja mam taką za 2 stówy z allegro i jestem średnio zadowolony z jakości..
No to faktycznie lepiej odpuścić sobie GPS ;-). Na Allegro jest tego multum i nie mam żadnego pojęcia co wybrać abym był zadowolony.
Proszę o podpowiedzi jakie modele brać pod uwagę, a jakich unikać, jakie funkcje są ważne a co można sobie odpuścić.

subbar
14-12-2012, 10:29
Proszę o podpowiedzi jakie modele brać pod uwagę, a jakich unikać, jakie funkcje są ważne a co można sobie odpuścić.
Modeli Ci nie doradzę ale jak chodzi o aspekty techniczne:
większość to chińska jakość - na kilka sprawdzonych tańszych co chwilę w którymś coś nie działało, baterie wystarczały na 1h nagrania czyli licz się ze stałym podpięciem do prądu.
Kamery mają funkcję rozpoznawania ruchu które jednak nie działają za dobrze bo reagują po 1-2 sekundach od rozpoznania ruchu co doprowadza do tego że jeśli auto stoi na skrzyżowaniu i nagle coś uderzy co nie było w ruchu w środku kadru to kamera zarejestruje skutek a nie zdarzenie.

Moim zdaniem istotnym jest kąt pod jakim kamera rejestruje obraz lecz czym większy kąt tym mniejsza skuteczność w rozpoznaniu tablic rejestracyjnych.

Nie da się pogodzić w jednym urządzeniu wszystkich cech - przynajmniej ja nie znalazłem takiego urządzenia - zdecydowałem się na tańsze rozwiązanie ale z szerokim kątem (150st) bo bardziej istotne dla mnie jest określenie winy poprzez rejestrację większego obszaru - niż znalezienie potencjalnego sprawcy po odczytaniu tablic rejestracyjnych. Urządzenia rejestrujące obraz 120 stopni i mniej nie rejestrowały świateł przy samym wjeździe na skrzyżowanie tylko 2-3m przed co w korku lub ruszając jako pierwszy nie było dla mnie za dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście bez sensem jest chowanie urządzenia po użyciu - po kilku pierwszych razach szarpania - urządzenie na stałe pozostało na szybie a przy polisie AC wykupiłem ubezpieczenie szyb i szkodę drobną która nie powoduje zwyżki ubezpieczenia i za dodatkowe 120zł nie muszę przez rok się szarpać.

westu
14-12-2012, 10:36
W większości rosyjskich filmików używają niejakiej "F500L", która jest dokładnie taka sama jak u nas można kupić "Prestigio Roadrunner 500".

Kupiłem w RTV Euro AGD za 399zł. Ma FullHD, w dzień jakość jest naprawdę zadowalająca, da się odczytać tablice i inne rzeczy. W nocy kiepsko, duże szumy i rozmycie obrazu, ale w mieście jak jest jaśniej zmniejsza trochę czułość i jest trochę lepiej. Często jeżdżę sam więc jako świadek super sprawa.

arturs
14-12-2012, 20:21
ja mam taką z rejestrowanym dzwiękiem.. jak chcę numer zapisac to powtarzam dwa razy i na filmie potem słychać..
zasilanie z zapalniczki, jak zapłon się włącza to nagrywanie sie odpala.. i nagrywa się w kółko.. karta mikro sd wiec w każdym laptopie sie odtworzy..

mistasz
14-12-2012, 20:53
Widzę że problemem będzie nagrywanie w nocy. Nie wiem czy wszystkie źle nagrywają
w nocy czy też są jakieś które radzą sobie, chociaż względnie, z tym.
Oglądałem filmiki nagrywane nocą i niektóre dość dobrze zapisują obraz. Kwestia tylko wiarygodności w takie filmiki reklamujące.

pemstudio
15-12-2012, 08:26
Widzę że problemem będzie nagrywanie w nocy. Nie wiem czy wszystkie źle nagrywają
w nocy czy też są jakieś które radzą sobie, chociaż względnie, z tym.
Oglądałem filmiki nagrywane nocą i niektóre dość dobrze zapisują obraz. Kwestia tylko wiarygodności w takie filmiki reklamujące.

W filmy reklamowe nie ma co wierzyć. Jest ja z kamerami do sportu, cześć z nich jest kręcona porządnym sprzętem.

mistasz
18-12-2012, 19:14
Dzięki za Wasze odpowiedzi. Myślałem że więcej osób dołączy się do dyskusji, czyżby tak mało było użytkowników takich kamerek?
Po oglądnięciu filmiku na You Tube, pokazującego co spotyka kierowców na drodze to teraz uważam kamerkę jako nieodzowne wyposażenie auta, ważniejsze jak koło zapasowe :)
Jeszcze nie zdecydowałem się na konkretny model, ale przybliżyliście mi trochę temat. Dużo pooglądałem też różnych filmików.
Myślę że kupię kamerkę tanią, za 2, max 4 stówki. Lepszej jakości można dopiero oczekiwać w kamerkach powyżej 1000 zł.
Drugim powodem co mnie skłania właśnie do taniej jest żeby nie demontować jej, tylko tak jak radzicie: zamontować ją i niech sobie kręci :).
"Prestigio Roadrunner 500" jest dość ciekawa i ładne robi filmiki w dzień. Natomiast w nocy źle sobie radzi.
Filmiki nocne z "Prestigio Roadrunner 300" wyglądają chyba lepiej. Tylko teraz kwestia czy to tylko takie moje odczucia? A może to jest kwestia ustawień "Prestigio Roadrunner 500"?
I tutaj dodatkowo jeszcze kąt widzenia 120 stopni. Faktycznie racja co do widoczności świateł na skrzyżowaniu. Na niektórych skrzyżowaniach nie zarejestruje świateł jak jesteśmy pierwsi w kolejce na skrzyżowanie.
I zawsze jest coś nie tak :)
Możecie napisać jakich kamerek używacie, oraz jakie widzicie ich wady i zalety. Myślę że nikt tego nie poczyta za reklamę :)
P.S. Kto nie widział to polecam: http://www.youtube.com/watch?v=AXz4P6EpX3s

AdaMMus
18-12-2012, 19:36
Ja bym radził Ci się zastanowić jeszcze nad Mio 358, jest co prawda nieznacznie droższa od RR500, ale wygląda na ciekawszą propozycję. Na YT jest sporo przykładowych filmików, kamera obok daty zostawia swój podpis, także będziesz mieć pewność, że to właśnie z niej oglądasz filmik. Sam rozważam jej zakup, ale to najprawdopodobniej dopiero po Świętach.

mistasz
19-12-2012, 15:58
Ja bym radził Ci się zastanowić jeszcze nad Mio 358
Faktycznie propozycja bardzo dobra. I chyba bym się skusił, ale brakuje mi jednej funkcji, pliki nie są nadpisywane.
Po zapełnieniu karty pliki trzeba kasować ręcznie. Taka przynajmniej odpowiedź uzyskałem u przedstawiciela MIO.

AdaMMus
19-12-2012, 16:18
Niemożliwe, przecież to byłby strzał w stopę producenta, nie udostępnienie podstawowej funkcji rejestratora. Z tego co się orientowałem to pliki są automatycznie nadpisywane (wiadomo, począwszy od najstarszego), ponadto jest możliwość zabezpieczenia nagrania przed nadpisaniem za pomocą jednego przycisku, a także istnieje funkcja 'emergency', czyli w przypadku gdy urządzenie wykryje wstrząs automatycznie zachowuje to nagranie, bez ingerencji użytkownika.
Być może jutro zakupię to urządzenie, wtedy będę w stanie powiedzieć więcej na podstawie własnych obserwacji.

mistasz
19-12-2012, 17:18
No tak mi odpowiedziano na pytanie o nadpisywanie plików. Pozostałe opcje się zgadzają. A ogólnie to bardzo fajny sprzęcik :)
Chciałem gdzieś dorwać instrukcję, ale nie ma szansy na to.
To czekam niecierpliwie na Twoją ocenę tego parametru.

AdaMMus
20-12-2012, 23:25
Zgodnie z planem zakupiłem w/w rejestrator, co najważniejsze - sprawdzone empirycznie dziś byłem większość dnia w trasie i TAK - automatycznie nadpisuje pliki. :) W opisie urządzenia zalecają kartę minimum 6 klasy i chyba faktycznie taką muszę sobie sprawić, mam wrażenie, że minimalnie (ale naprawdę minimalnie, może to wręcz siła autosugestii) przycina na karcie 4 klasy. Poza tym bardzo fajny sprzęt, obsługa jest prosta i intuicyjna, posiada wszystkie niezbędne funkcje, nie występują żadne przerwy między nagraniami (można ustawić długość pliku video na 3 lub 5 minut), nie jest pominięta ani jedna klatka co chyba nie we wszystkich rejestratorach jest normą.

obcy21
21-12-2012, 12:49
w dobie smartfonów polecam telefon z androidem i odpowiednia aplikacja. dwa w jednym :D

mistasz
21-12-2012, 13:38
Testowałem to na Galaxy Note. Owszem nagrywa, obraz OK ale sposób korzystania z tego nie odpowiada mi.
Za każdym razem telefon do uchwytu, koniec jazdy z uchwytu i tak w kółko. Nie, to nie do stałego używania. Raz kiedyś pobawić się to tak.
A poza tym Note w czasie jazdy często robi za nawigację.

Zgodnie z planem zakupiłem w/w rejestrator, co najważniejsze - sprawdzone empirycznie dziś byłem większość dnia w trasie i TAK - automatycznie nadpisuje pliki
No i dzięki za taką informację :) To chyba będzie to co potrzebuję.
Jeżeli można, poprosił bym Cię o jeszcze jedną informację:
Kamerka ogarnia kąt 120 stopni. Czy to jest wystarczające?
Szczególnie tutaj mam na myśli skrzyżowania, przejścia dla pieszych, sygnalizacja świetlna.

Aleximov
21-12-2012, 19:31
Witam,

Pozwolę sobie włączyć się do dyskusji :) Testowałem dziś tanią (100 zł) kamerkę samochodową OMEGA 68. Oto moje spostrzeżenia:
- zalety: cena, cena .., odchylany ekranik na przegubie - no i jednak mimo wszystko coś nagrywa :)
- mała natywna rozdzielczość (VGA - 640x480) i kiepskie kodeki, co daje ogólnie kiepską jakość obrazu - samochody widać, ale tablic rejestracyjnych nie da się odczytać (no chyba, że prawie wjedziemy w tył auta przed nami :) )
- zwiększenie "rozdzielczości" w menu niewiele daje, bo obraz jest prawdopodobnie przeskalowywany z natywnej (VGA) - no i kodeki nienadzwyczajne...
- kiepska jakość nagrywanego dźwięku - coś niby słychać, ale dźwięk jest "poszarpany" i niewyraźny (kiepski kodek ?? lub mikrofon)
- w dzień (jak jest jasno) to jak na kamerkę za 100 zł może być - w razie czego widać kto w nas wjechał lub czy było zielone światło na sygnalizatorze
- w nocy obraz jest ciemny i mocno zaszumiony - praktycznie widać tylko światła samochodów i niewiele poza tym
- obiektyw nie ma powłok antyrefleksyjnych, więc światła nadjeżdżających z przeciwka samochodów powodują powstawanie "gwiazdek" i "plam światła" na obrazie - również kontrast drastycznie spada - jak w kiepskich obiektywach pod światło...

Podsumowanie: jeśli szukamy taniej kamerki do rejestrowania trasy w dzień, to może być (spełni swą rolę), natomiast kiepska rozdzielczość (raczej) uniemożliwia odczytanie tablic rejestracyjnych no i w nocy widać głównie ciemność i światła samochodów.

Przy okazji mam pytanie do AdaMMus: jak Mio 358 sprawuje się w nocy i czy powłoki na obiektywie są lepsze niż w Omedze? (dla porównania jednocześnie kręciłem filmik kompaktem zamocowanym przyssawką na szybie i było znacznie lepiej - bez tych "gwiazdek" i plam w nocy... - lepsze powłoki :) ).

Pozdrawiam, Alex

AdaMMus
23-12-2012, 12:24
w dobie smartfonów polecam telefon z androidem i odpowiednia aplikacja. dwa w jednym :D
Poza brakiem wygody z korzystania o czym pisał już mistasz dochodzi do tego kwestia obawy o trwałość baterii i w sumie całego telefonu. Nagrywałem kiedyś tak testowo w fullHD, to po kilkunastu minutach zacząłem się obawiać, czy mój telefon się nie stopi, taki gorący się zrobił. :razz:


Kamerka ogarnia kąt 120 stopni. Czy to jest wystarczające?
Szczególnie tutaj mam na myśli skrzyżowania, przejścia dla pieszych, sygnalizacja świetlna.
W większości przypadków ten kąt jest wystarczający (zresztą on jest chyba standardem w tego typu sprzęcie), zatrzymanie się równo z linią zatrzymania na skrzyżowaniu powoduje widoczność sygnalizatora na nagraniu. Aczkolwiek sporadycznie zdarzają się skrzyżowania na których kamerka może nie objąć świateł.


jak Mio 358 sprawuje się w nocy i czy powłoki na obiektywie są lepsze niż w Omedze? (dla porównania jednocześnie kręciłem filmik kompaktem zamocowanym przyssawką na szybie i było znacznie lepiej - bez tych "gwiazdek" i plam w nocy... - lepsze powłoki :) ).

Powiem tak - w nocy szału nie ma, pojawiają się plamy przy źródłach światła. Odczytanie tablic rejestracyjnych samochodu jadącego z przeciwnej strony jest niemalże niewykonalne, ale z drugiej strony trzeba też pamiętać jaki to jest miniaturowy sprzęt, oraz, że nawet oko ludzkie ma problemy w takich warunkach. Do Omegi niestety nie mogę porównać, nie widziałem po prostu filmu z tego sprzętu. Może później uda mi się wrzucić jakiś fragment nocny, podglądowy na YT.

kaindox
23-12-2012, 12:48
w dobie smartfonów polecam telefon z androidem i odpowiednia aplikacja. dwa w jednym :D

Testowałem i mało to praktyczne- wystarczy że ktoś zadzwoni i mamy koniec nagrywania.
Wygląda na to że jeśli się zdecyduje to będzie to Mio 338. Od większego brata różni się chyba tylko ceną i mnijszą rozdzielczością obrazu. Na moje potrzeby chyba wystarczy.

Aleximov
23-12-2012, 16:49
Witam,


Kamerka ogarnia kąt 120 stopni. Czy to jest wystarczające?
Tak - i tak (w tej cenie) nie ma za bardzo wyboru. Poza miastem często może być za szeroko i trzeba trochę "zoomować" lub pochylić kamerkę - jeśli obejmuje za dużo jasnego nieba, to obraz drogi i samochodów jest przyciemniony (za mały DR, kamerka wtedy przyciemnia obraz).

Kilka klatek z moich filmików z trasy (dla pokazania efektu "gwiazdek" przy silnych światłach).


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img24/1399/zdjecie4r.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img5/6673/zdjecie6p.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img855/345/zdjecie2qz.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img824/1783/zdjecie3c.jpg)

Pozdrawiam, Alex

mistasz
23-12-2012, 19:34
W większości przypadków ten kąt jest wystarczający (zresztą on jest chyba standardem w tego typu sprzęcie), zatrzymanie się równo z linią zatrzymania na skrzyżowaniu powoduje widoczność sygnalizatora na nagraniu. Aczkolwiek sporadycznie zdarzają się skrzyżowania na których kamerka może nie objąć świateł

Dzięki za opinię. Oglądałem sytuacje na skrzyżowaniach na filmikach YT z tej kamerki ale ciężko tam jednoznacznie stwierdzić. Wyglądało mi to trochę że pole widzenia za małe. Te 120 stopni jest w zasadzie standard, i większość kamerek taki ma, chociaż co niektóre mają 150 stopni. Ale z kolei obraz gorszy.
No i nic innego chyba nie znajdę. Jestem w zasadzie zdecydowany na tą "MIO MiVue 358" i wydaje mi się najbardziej wygodna i poprawny obraz.
Chyba że ktoś podpowie jaką kamerkę z kątem 150 stopni wziąć pod uwagę.

maximax
22-03-2013, 10:56
Za małą kasę jeżeli chcesz aby w razie wypadku był dowód to kamerka OK. Nie ma co wymagać za te pieniądze super jakości. Tutaj filmiki z rejestratora OMEGA OM205 sirmartin3z - YouTube (http://youtube.com/user/sirmartin3z)