PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno używanych lamp studyjnych



wiktor2323
13-12-2012, 20:39
Witam.
Chce kupić lampę studyjną i mam okazje kupić używkę z przebiegiem około 100 zdjęć (podobno). Lampa ma 1-2 lata.
Czy da się jakoś to sprawdzić? Ewentualnie ile ukręci taki quantum dual power r600? Przebieg wydaje się trochę mało wiargodny ale...
Z góry dziękuje za pomoc :)


PS. Czy poza palnikiem coś się zużywa? kondensatory?

mk
13-12-2012, 22:00
Raczej tylko palnik no i ogniwa "paliwowe" ; )! Weź ją na przetestowanie, sam posiadam taką lampkę tylko, że zgubiłem zasilacz od ładowania i używam jej jako normalnej lampy studyjnej z tego co z własnych obserwacji mogę powiedzieć jedynie, żebyś patrzył na palnik czy nie jest lekko "przydymiony", nie wiem od czego się to robi ale w serwisie mi powiedzieli, że jest to normalne, robi się na palniku taki czarny nalot... Ja zrobiłem na niej jakieś 6-7 tysięcy błysków jak nie więcej i śmiga nadal bardzo dobrze ; ) Również sprawdź czy synchronizuje Ci razem z Twoimi wyzwalaczami itp, ogólnie jeśli to ktoś znajomy weź ją na 2-3 dni na "spróbowanie" ; ) Tylko nie rozwal! ; )

Jacek_Z
13-12-2012, 23:03
PS. Czy poza palnikiem coś się zużywa? kondensatory?Też.
Nie wiem jak Quantuum, ale 100 tys to powinien być taki przebieg, gdzie coś się ma prawo stać. Z tego wynika, że lampy studyjne to zużywają sie tak jak migawka w body ;) i też nigdy nie wiadomo ile wytrzymają.

wiktor2323
13-12-2012, 23:35
Sęk w tym, że nie jest to nikt znajomy. Marcin po jakim mniej więcej przebiegu zauważyłeś zadymienie? Może po tym określę czy sprzedawca jest słowny :)
Mam pewne obawy bo sprzęt po gwarancji, ale z drugiej strony jak zużywa się tylko palnik ( koszt wymainy około 300zł ) to i tak mi się opłaca:)
Co do ogniw zdaje sobie sprawę, że mogą być słabe, ale czytałem juz o przeróbce na akumulator żelowy poprzez gniazdko zapalniczki:)

Usjwo
14-12-2012, 04:24
... z przebiegiem około 100 zdjęć (podobno). Lampa ma 1-2 lata.
Przebieg wydaje się trochę mało wiargodny ale...

Sam mam taka lampa, ktora ma ponad 2 lata i blysnela moze 200 razy :grin:
Popytaj goscia o przyczyne sprzedazy, czego teraz uzywa i dlaczego nie uzywal tej. Jezeli uzywa podobnych lamp to raczej przebieg niewiarygodny, jezeli uzywa sprzetu wyzszej klasy, lub zupelnie innego, to moze byc prawda.
Ja na przyklad kupilem 5 speedlite'ow i lampa poszla w odstawke jako malo mobilna.

zoomi
14-12-2012, 12:11
...ale czytałem juz o przeróbce na akumulator żelowy poprzez gniazdko zapalniczki:)

dokładnie rzecz biorąc : poprzez przeróbkę przewodu łączącego BP z gniazdem zapalniczki polegającej na usunięciu
wtyczki przeznaczonej do wpinaniu w gniazdo zapalniczki i następnie podłączeniu przewodów do zewnętrznego akumulatora

wiktor2323
14-12-2012, 13:29
Jutro do niego zadzwonię i wybadam sprawę:) Dzięki za odpowiedzi.
Ps. Moze ktoś dać znać po jakim przebiegu pojawia się zadymienie? czy jest to niezależne od błysków? :)

Flores
14-12-2012, 20:42
Ja kupiłem Dual Power tylko 300Ws i miała palnik przydymiony. Ale błyska do tej pory i ma się dobrze. Teraz tylko jak przeczytałem o tym to zastanawiam się nad dokupieniem jednego zapasowego :).

Jacek_Z
14-12-2012, 20:54
.Ps. Moze ktoś dać znać po jakim przebiegu pojawia się zadymienie? czy jest to niezależne od błysków? :)
Ciężko powiedzieć. Zadymienie jest widoczne, ale nie jest niebezpieczne. Zadymienie stopniowo rośnie, mam lampy w których takie zadymienie się zaczęło pojawiać z 5 lat temu, teraz jest mocne, lampy mają chyba z 200 tys błysków i działają (ELFO).
Popatrz na elektrody palnika. Jak już się mocno stopią to świadczy, że były eksploatowane. Na elektrodzie pojawią sie kuleczki, a ona sama coraz bardziej robi sie też kulą.
Na bliską awarię palnika wskazuje co innego. Popatrz przez szkło powiększające na palnik (szkło) w pobliżu elektrod. Jesli pojawi się siateczka mikropęknięć to jest to powód do niepokoju.

wiktor2323
15-12-2012, 02:51
Ciężko powiedzieć. Zadymienie jest widoczne, ale nie jest niebezpieczne. Zadymienie stopniowo rośnie, mam lampy w których takie zadymienie się zaczęło pojawiać z 5 lat temu, teraz jest mocne, lampy mają chyba z 200 tys błysków i działają (ELFO).
Popatrz na elektrody palnika. Jak już się mocno stopią to świadczy, że były eksploatowane. Na elektrodzie pojawią sie kuleczki, a ona sama coraz bardziej robi sie też kulą.
Na bliską awarię palnika wskazuje co innego. Popatrz przez szkło powiększające na palnik (szkło) w pobliżu elektrod. Jesli pojawi się siateczka mikropęknięć to jest to powód do niepokoju.
Dzięki za przydatne informacje!

mk
16-12-2012, 21:57
Sęk w tym, że nie jest to nikt znajomy. Marcin po jakim mniej więcej przebiegu zauważyłeś zadymienie? Może po tym określę czy sprzedawca jest słowny :)
Mam pewne obawy bo sprzęt po gwarancji, ale z drugiej strony jak zużywa się tylko palnik ( koszt wymainy około 300zł ) to i tak mi się opłaca:)
Co do ogniw zdaje sobie sprawę, że mogą być słabe, ale czytałem juz o przeróbce na akumulator żelowy poprzez gniazdko zapalniczki:)

Wybacz, że dopiero teraz piszę ale dopiero dorwałem się do komputera ; )! Po 3 ładowaniu czyli jakieś 900 zdjęć.

wiktor2323
18-12-2012, 03:31
Wybacz, że dopiero teraz piszę ale dopiero dorwałem się do komputera ; )! Po 3 ładowaniu czyli jakieś 900 zdjęć.

Dzięki:) Czyli nie powinno być nic zadymione:) Podjadę przed świętami osobiście i obejrzę jak to wygląda. Mam jeszcze pytanie, a nei będe zakładał nowego wątku.
Podobno Yn 622 potrafią wyzwolić każdą studyjną z czasem dłuższym niż x-sync prawda to? Czyli bez konieczności szaraków na obiektywie mogę sobie wyzwalać takiego quantuuma?;>

Usjwo
18-12-2012, 05:44
Podobno Yn 622 potrafią wyzwolić każdą studyjną z czasem dłuższym niż x-sync prawda to?

Nooo, z czasem dluzszym od x-sync to nie powinno byc problemu z zadnym wyzwalaczem :lol:
Z czasmi krotszymi od x-sync to juz nie. Do tego potrzeba albo
- hss i lampy ktora to obsluguje wtedy mozesz uzywac i 1/8000
- mozliwosci ustawienia opoznienie/przyspieszenie wyzwolenia blysku - HyperSync (taki ficzer ma chyba PW), pozwala to zmniejszyc czasy gdzies o polowe. Ten czas (delay) jest rozny i zalezny od lampy.

Istnieje tez trzecia mozliwosc, tez niezalezna od rodzaju wyzwalacza - kiepskie lampy "chinskie", ktorych czas blysku jest dlugi (dluszy od x-sync) i swieca przez caly czas przebiegu migawki (niestety niejednostajnym swiatlem)

--- Kolejny post ---


Czyli bez konieczności szaraków na obiektywie ;>

Chyba jednak chodzilo Ci o dluzsze czasy :oops:.
Nie bardzo wiem jak to sobie wyobrazasz, jedynym sposobem jest regulacja mocy lampy. YN622 musisz polczyc z lampa przez port PC, wiec jakby to mialo dzialac?

Jacek_Z
18-12-2012, 10:46
.Istnieje tez trzecia mozliwosc, tez niezalezna od rodzaju wyzwalacza - kiepskie lampy "chinskie", ktorych czas blysku jest dlugi (dluszy od x-sync) i swieca przez caly czas przebiegu migawki Dlaczego niby niezależna od rodzaju wyzwalacza? Trzeba to wyzwolić w trybie HSS, więc albo lampą pracującą w HSS, a jesli już wyzwalacz radiowy to wyłącznie taki, jaki potrafi pracować w HSS. Na dziś jest to już kilka wyzwalaczy, nie tylko PW.

Usjwo
18-12-2012, 10:59
Dlaczego niby niezależna od rodzaju wyzwalacza? Trzeba to wyzwolić w trybie HSS, więc albo lampą pracującą w HSS, a jesli już wyzwalacz radiowy to wyłącznie taki, jaki potrafi pracować w HSS. Na dziś jest to już kilka wyzwalaczy, nie tylko PW.
Ograniczeniem nie jest wyzwalacz tylko puszka, ktora nie pozwoli ustawic czasu mniejszego niz x-synch, bez obecnosci hss. Ale to chyba mozna wylaczyc gdzies w Fn?

Jacek_Z
18-12-2012, 14:42
Sorry. Namieszałem, to dlatego, że jestem z innego systemu. W firmie na N można w manualu ustawić dowolnie krótki czas w każdym body.
Canon jak nie wykrywa lampy to nie daje nic na stopkę? Nie wierzę. No a jak działa z PW ? Ja mówię o radiówkach obsługujących HSS.

Usjwo
18-12-2012, 15:07
U mnie (40D) jak lampa nie ma hss (lub wyzwalacz) to aparat przestawia automatycznie czas na x-synchro w momecie wyawolenia migawki, ale pewnie mozna to gdzies zablokowac w Custom function.

Jacek_Z
18-12-2012, 15:51
Cały czas piszę o wyzwalaniu przez urządzenia mające HSS, więc dlaczego aparat nie ma pozwolić na krótkie czasy?
Obsługa HSS nie kończy się na canonowskich lampach i PW.

Usjwo
18-12-2012, 16:06
sorry myslalem ze odnosisz sie do tego punktu:

- Istnieje tez trzecia mozliwosc, tez niezalezna od rodzaju wyzwalacza - kiepskie lampy "chinskie", ktorych czas blysku jest dlugi (dluszy od x-sync) i swieca przez caly czas przebiegu migawki.

Przy slabych lampach, ktorych blysk trwa dluzej niz x-synchro , ale jest nierownomierny. Jezeli wtedy nastawisz dowolny czas krotszy od x-synch, lampa bedzie swiecic przez caly czas przebiegu migawki

--- Kolejny post ---

sorry myslalem ze odnosisz sie do tego punktu:

- Istnieje tez trzecia mozliwosc, tez niezalezna od rodzaju wyzwalacza - kiepskie lampy "chinskie", ktorych czas blysku jest dlugi (dluszy od x-sync) i swieca przez caly czas przebiegu migawki.

Przy slabych lampach, ktorych blysk trwa dluzej niz x-synchro , ale jest nierownomierny. Jezeli wtedy nastawisz dowolny czas krotszy od x-synch, lampa bedzie swiecic przez caly czas przebiegu migawki

Jacek_Z
18-12-2012, 16:37
sorry myslalem ze odnosisz sie do tego punktu:

- Istnieje tez trzecia mozliwosc, tez niezalezna od rodzaju wyzwalacza - kiepskie lampy "chinskie", ktorych czas blysku jest dlugi (dluszy od x-sync) i swieca przez caly czas przebiegu migawki.

Odnoszę się do niego. Napisałeś w nim "niezależna od rodzaju wyzwalacza", a tymczasem wyzwalacz jest tu sprawą zasadniczą, bo jak nie obsługuje HSS to nie zrealizujesz tego o czym piszesz.
Ponadto większość lamp studyjnych ma wystarczająco długie czasy błysku by się nimi bawić w ten sposób (nie da się generalnie tylko z wysokimi modelami lamp najlepszych producentów i nie da sie z niektórymi lampami "specjalnymi").
Ja tego nie zalecam, pisze tylko, że jest taka możliwość.

wiktor2323
18-12-2012, 22:29
Chodziło o czasy krótsze- mój błąd:) Chodzi mi o to czy będąc w plenerze i mając zastane na poziomie iso 100 1,4 i 1/2000 muszę przymykać przysłonę/ zakładac filtr szary czy Yn wyzwoli mi ją jako lampe Hss? U Patryka M na blogu był wpis na temat tych wyzwalaczy i pisał, że każda lampa będzie pracowała jakby miała hss :)

Jacek_Z
19-12-2012, 00:05
..czy Yn wyzwoli mi ją jako lampe Hss? Ten model Yn obsługuje HSS, więc tak.

Usjwo
19-12-2012, 04:14
Jacek_Z czy moglbys troche rozwinac temat? Ja nie mam duzego doswiadczenia z lampami studyjnymi ( a + hss to wcale).
Czy jak podlacze lampe do wyzwalacza, przez gniazdo PC, to bedzie dzialac jak hss we flashu? Myslalem ze tryb hss musi byc zaimplementowany tez w lampie.
Czy przy wyzwoleniu (w hss) na stopce (czy zlaczu PC) pojawia sie jeden sygnal (startowy) czy kazdy blysk jest wyzwalany jest osobno?
Mozesz opisac jak to fizycznie dziala?

Usjwo
20-12-2012, 06:06
OK, juz chyba jasne. Musi to byc wyzwalacz z HSS i lampa ktorej blysk trwa conajmniej x-synchro.

Jacek_Z
20-12-2012, 12:22
Jacek_Z
Czy jak podlacze lampe do wyzwalacza, przez gniazdo PC, to bedzie dzialac jak hss we flashu? Myslalem ze tryb hss musi byc zaimplementowany tez w lampie.
Czy przy wyzwoleniu (w hss) na stopce (czy zlaczu PC) pojawia sie jeden sygnal (startowy) czy kazdy blysk jest wyzwalany jest osobno?
Mozesz opisac jak to fizycznie dziala?
Odpisałem już na ten post, ale się nie wysłało jak widzę.
Na gnieździe PC nie może być HSS. Synchronizacja może być tylko z urządzenia obsługującego HSS (z lampy lub radiówki z HSS), są to urzędzenia mające wiele styków, wpinane w stopkę. Zapomnij o gniezdzie PC.
Fizycznie to działa tak, że pierw jest sygnał na stopce, zaczyna się błysk (lampy studyjnej), potem otwiera się migawka, zamyka migawka, błysk się kończy.
W efekcie naświetla się błysk jakby to było światło ciągłe. No bo błysk trwa więcej niż 1/200s, a migawka wycina sobie z tego tyle ile chce - aż do 1/8000.
Czym krótszy czas tym "słabszy błysk" - to konsekwencja zastosowania tej metody.

wiktor2323
29-12-2012, 23:02
Dziękuje wszystkim za pomoc. Byłem po lampki- kupiłem dwie. Palniki białe bez jakiegos przydymienia itp. Wszystko błyska i działa jak trzeba.
Ale niestety po teście na pełnej mocy jedna bateria padła po 30 błyskach a drugą doszedłem do 60 i dałem sobie spokój. Niestety trzeba będzie zainwestować w akumulator żelowy, ale w cenie niższej o 600 zł niż rynkowa sądzę że dobry zakup.