PDA

Zobacz pełną wersję : zabezpieczenie wnętrza body



artd4
12-12-2012, 05:25
Witam
Proszę powiedzcie mi czym różnią sie w budowie body w okolicach mocowania obiektywów ?
Podobno takie zabezpieczenie jest tylko do 5D
Czym ono różni sie od np 1D lub innych Canonów.
Wszak matryca (i jej rozmiar) jest głębiej
Jezeli zaś chodzi o matryce mniejsze to może być tylko więcej miejsca na łączeniu.
No chyba ze kształt jest zupełnie inny (zawsze można dociąć)
Czy koledzy posiadający dwa różne body mogą sie wypowiedzieć lub zrobić odpowiednie zdjęcia z widocznymi różnicami?

Dust-Shield for the Canon 5D & 5Dm2 DSLR Camera - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=dxmsIaequ8A)

Pozdrawiam

tlustyx
12-12-2012, 09:57
W innych modelach miejsce do którego przyklejana jest folia może być trochę głębiej lub płycej i nie siądzie, bo albo zahaczy lustro, albo obiektyw.

janmar
12-12-2012, 10:14
Ten pomysł jest poza instrukcją i rozwiązaniami Canona stworzony.Stosowanie na odpowiedzialnośc uzytkownika.Ja bym sobie darował.IMHO.

artd4
12-12-2012, 14:50
Ten pomysł jest poza instrukcją i rozwiązaniami Canona stworzony.Stosowanie na odpowiedzialnośc uzytkownika.Ja bym sobie darował.IMHO.

Z tego co gdzieś przeczytałem w necie to rozwiązanie ma aprobate Canona.

shutter
12-12-2012, 19:23
Podobno takie zabezpieczenie jest tylko do 5D
Czym ono różni sie od np 1D lub innych Canonów.
Wszak matryca (i jej rozmiar) jest głębiej
Jezeli zaś chodzi o matryce mniejsze to może być tylko więcej miejsca na łączeniu.

W Canonach z matrycami APS-C, gdzie można założyć obiektywy EF-S, fizycznie nie da się zastosować takiej folii. Obiektywy EF-S mają tylną część obiektywu wchodzącą nie co głębiej w komorę lustra, bo samo lustro jest mniejsze niż na FF. Skutkował by to wtedy z fizyczną kolizją tylnej części obiektywu z powyższą folią. W korpusach FF, gdzie nie można założyć optyki EF-S (bo by kolidowało to z większym lustrem), nie ma przeszkód z umieszczeniem takiej folii. Mechanika optyki EF nie wchodzi w głąb komory.
A sama matryca, niezależnie od jej rozmiaru (FF/APS-H/APS-C), dla wszystkich Canonów jest dokładnie tak samo głęboko umieszczona w odniesieniu do płaszczy mocowania obiektywu (głębokość komory lustra jest zawsze taka sama). Gdyby było inaczej, to powstałby problem z ostrzeniem.
A taką fabryczną folię przeciwkurzową, tylko jakoś dziwnie lekko różową, widziałem kiedyś zdaje się w jakimś dSLR Sigmy.

artd4
15-12-2012, 01:44
shutter ale ja wyrażnie podałem dwa pełnoklatkowce. No 1d to tak naprawdę APS-H, ale szkła pasują tylko od FF
Wiem że w APS-C szkło wchodzi głębiej, bo są dwa różne mocowania EF i EF-S. I one mogą, a nawet napewno różnią się budową w okolicach lustra.A moze masz rację.Wszak to zabezpieczenie jest tylko do aparatu z największym lustrem czyli 5D

tlustyx
16-12-2012, 15:44
A sama matryca, niezależnie od jej rozmiaru (FF/APS-H/APS-C), dla wszystkich Canonów jest dokładnie tak samo głęboko umieszczona w odniesieniu do płaszczy mocowania obiektywu (głębokość komory lustra jest zawsze taka sama).
A jaki ma to związek z przyklejaniem folii ochronnej?



W Canonach z matrycami APS-C, gdzie można założyć obiektywy EF-S, fizycznie nie da się zastosować takiej folii. Obiektywy EF-S mają tylną część obiektywu wchodzącą nie co głębiej w komorę lustra, bo samo lustro jest mniejsze niż na FF. Skutkował by to wtedy z fizyczną kolizją tylnej części obiektywu z powyższą folią. W korpusach FF, gdzie nie można założyć optyki EF-S (bo by kolidowało to z większym lustrem), nie ma przeszkód z umieszczeniem takiej folii. Mechanika optyki EF nie wchodzi w głąb komory.

Niby dlaczego nie dałoby się zastosować folii w puszcze APS-C? Przecież w każdej puszce jest choćby minimalny odstęp między obiektywem i lustrem, tylko nie w każdej jest jakaś płaszczyzna w odpowiedniej odległości do której można by taką folię przykleić.

shutter
16-12-2012, 16:02
Podobno takie zabezpieczenie jest tylko do 5D
Czym ono różni sie od np 1D lub innych Canonów.
Wszak matryca (i jej rozmiar) jest głębiej







A sama matryca, niezależnie od jej rozmiaru (FF/APS-H/APS-C), dla wszystkich Canonów jest dokładnie tak samo głęboko umieszczona w odniesieniu do płaszczy mocowania obiektywu (głębokość komory lustra jest zawsze taka sama).

A jaki ma to związek z przyklejaniem folii ochronnej?

To akurat było się odniesienie nie tyle co do samego tematu, tylko stwierdzenia które tu padło na początku.


Niby dlaczego nie dałoby się zastosować folii w puszcze APS-C? Przecież w każdej puszce jest choćby minimalny odstęp między obiektywem i lustrem, tylko nie w każdej jest jakaś płaszczyzna w odpowiedniej odległości do której można by taką folię przykleić.
To że odstęp jest, to tego nie neguję. Tylko pozostaje kwestia mocowania, a w APS-C może po prostu brakować w odpowiedniej odległości od bagnetu punktu zaczepienia dla foli.

zoomi
16-12-2012, 17:27
a co ta folia ma niby dać ? zabezpieczenie dla body z odpiętym obiektywem ?
czy mam rozumieć że zdjęcia też przez tą folię ? bo jeśli tak to chyba słaby pomysł...
nie używam filtrów UV ani innych zabezpieczających szkło a miałbym robić zdjęcia przez folijkę ?

artd4
16-12-2012, 17:35
a co ta folia ma niby dać ? zabezpieczenie dla body z odpiętym obiektywem ?
czy mam rozumieć że zdjęcia też przez tą folię ? bo jeśli tak to chyba słaby pomysł...
nie używam filtrów UV ani innych zabezpieczających szkło a miałbym robić zdjęcia przez folijkę ?
dobrze że przynajmniej obiektyw dokręcasz
Pytanie nie jest "używać czy nie",ale czy pasuje do innego body.

zoomi
16-12-2012, 18:14
moje pytanie jest inne - jak ta folia wpływa na jakość zdjęcia i np działanie AF ?

bo skoro UV może wpływać negatywnie to folia chyba też prawda ? a może się mylę i folia zabezpieczająca nie ma wpływu ?

artd4
16-12-2012, 20:29
Nie wiem czy folia ma wpływ na jakość zdjęć. Canon podobno wydał pozytywną opinię o tym sposobie
Filtr Dust Shield do Canona 5D/5DMkII (2851113632) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/filtr-dust-shield-do-canona-5d-5dmkii-i2851113632.html)

janmar
16-12-2012, 22:14
bo skoro UV może wpływać negatywnie to folia chyba też prawda ? a może się mylę i folia zabezpieczająca nie ma wpływu ?


Wpływ na jakość ma każda soczewka,szybka,folia umieszczona w torze optycznym.To bezdyskusyjne.
Jaki ? Pewnie różnie.Od mało zauważalnego do istotnego.
Zależy jaka to "folia",czy jest zabezpieczona przed odblaskami,czy ma zabarwienie,jak na nią działa czas i światło ,jaki rodzaj fotografii i na jakim poziomie robionej.
Jedno pewne .Nie zabezpieczy to użytkownika przed czyszczeniem matrycy.Może wyłapać brudki z bagnetu obiektywu ale tych powstających wewnątrz,plamek oleju ,okruchów tłumika itd. itp. nie wychwyci.
Nie rozumiem co ona ma dać za korzyśc fotografującemu poza ewent.kłopotami.


Canon podobno wydał pozytywną opinię o tym sposobie,,]

Cóż....wystarczy spytać w autoryzowanym serwisie czy wykonają na gwarancji naprawę usterki wynikłej z założenia "foli" :smile:

artd4
16-12-2012, 23:55
Janmar obejrzyj sobie filmik jak zakłada się tą folię.
Praktycznie nie ma możliwości by dopasowana folia uszkodziła body
Inaczej firma zbankrutował by w tydzień
A jest to duża i renomowana firma produkująca nie tylko ta folie.
Z wypowiedzią w sprawie wpływu na zdjęcie raczej masz rację
Choć z drugiej strony bardzo dobra folijka przy końcu obiektywu nie musi mieć zauważalnego wpływu
Takie zabezpieczenie na pewno się przydaje tam gdzie szybko i często zmienia się szkła w ciężkich warunkach np reporterzy wojwnni
Każdy może sam zadecydować czy założyć taką folię czy nie.
Ja się tylko pytałem jaka jest różnica w budowie body w tym miejscu gdzie folia się przykleja i czy można ewentualnie dociąć tą od 5D

Usjwo
17-12-2012, 04:02
Tylko jak pozniej wyczyscic matryce? Folie wywalamay, czyscimy i zakladamy nowa? Jak dla mnie to troche zbedny gadzet, bo nie wierze ze jest "optycznie neutralna".
Co do przycinania do innych body, to bym nie ryzykowal, firma przetestowala to na 5tkach i tam dziala. Pewnie w 90% na innym body tez bedzie dzialalo, tylko po co byc beta-testerem, skoro i tak firma ma wypuscic folie do innych modeli.

shutter
17-12-2012, 13:12
Ja się tylko pytałem jaka jest różnica w budowie body w tym miejscu gdzie folia się przykleja i czy można ewentualnie dociąć tą od 5D
Patrząc na komorę lutra w 5D2 i 7D wnioskuję, ze można tę folię przykleić w 7D bez żadnych przeróbek i docinania (średnica bagnetu jest przecież taka sama). Warunek jest tylko jeden, że nie będziesz używał obiektywów EF-S z powodu faktu wyżej przeze mnie opisywanego. Taki obiektyw może Ci wepchnąć folię zamontowaną w tym miejscu do wnętrza komory.
Teoretycznie jest taka możliwość docięcia tej folii, aby ją umieścić głębiej, w środku tego wewnętrznego pierścienia (na którym są styki). Wtedy możliwe jest, że tak umieszczona folia będzie już po za obszarem kolizji z optyką EF-S. Tylko czy jesteś w stanie tak precyzyjnie i zachowaniem czystości dociąć tę folię, żeby to miało sens? (było szczelne i nie zabrudzone).

artd4
17-12-2012, 19:13
Patrząc na komorę lutra w 5D2 i 7D wnioskuję, ze można tę folię przykleić w 7D bez żadnych przeróbek i docinania (średnica bagnetu jest przecież taka sama). Warunek jest tylko jeden, że nie będziesz używał obiektywów EF-S z powodu faktu wyżej przeze mnie opisywanego. Taki obiektyw może Ci wepchnąć folię zamontowaną w tym miejscu do wnętrza komory.
Teoretycznie jest taka możliwość docięcia tej folii, aby ją umieścić głębiej, w środku tego wewnętrznego pierścienia (na którym są styki). Wtedy możliwe jest, że tak umieszczona folia będzie już po za obszarem kolizji z optyką EF-S. Tylko czy jesteś w stanie tak precyzyjnie i zachowaniem czystości dociąć tę folię, żeby to miało sens? (było szczelne i nie zabrudzone).
Wszystko ładnie mi kolego wytłumaczyłeś tylko jednej rzeczy nie doczytałeś.U mnie nie ma możliwości podpięcia EF-S bo to 1DM2M więc nie pełnoklatkowiec, ale pasują tylko szkła EF.Dziękuję

janmar
17-12-2012, 20:06
Janmar obejrzyj sobie filmik jak zakłada się tą folię.
Praktycznie nie ma możliwości by dopasowana folia uszkodziła body

Nawet jak się częściowo odklei i zaczepi o lustro? Lustro porusza się z wielką prędkością i ma stosunkowo dużą powierzchnię.
To daje całkiem niezły dmuch.Klej w tej folii ma swoja trwałość zapewne..
No ale ,ok to tylko teorie. Ja się "odfoliowywuję " z tego tematu. :smile:


Ja się tylko pytałem jaka jest różnica w budowie body w tym miejscu gdzie folia się przykleja i czy można ewentualnie dociąć tą od 5D

Nie znam szczegółów budowy folii,jak np: czy przycięcie zmniejszy powierzchnię klejoną a tym samym pewność klejenia itp.