PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o wyzwalanie lamp



tive
11-12-2012, 00:14
witam zastanawim sie nad jedna kwestia, jestem w trakcie budowania studia, mam 3 lampy blyskowe z fotocela, czy do kazdej z nich potrzebny mi jest odbiornik radiowy? czy wystarczy mi na jednej lampie i aparacie a reszte wyzwole poprzez fotocele??, czy warto jednak dokupic po odbiorniku do kazdej z lamp, czy ma to jakis wplyw na zdjecie,


z gory dzieki za odp

arst
11-12-2012, 00:38
Jeden odbiornik, reszta wyzwala się przez fotocele.
Ma sens kupno większej ilości odbiorników jeśli lampy nie bedą "widziały" światła/blasku lampy wyzwalajacej. W takim przypadku wyzwolisz je przez radio...

Usjwo
11-12-2012, 02:11
Jak blysnie to nie ma wplywu, czy to z fotoceli czy z radia. Jednak czasami moze byc problem z "widzeniem" lamp, jak dolozysz softboxy, czy inne modyfikatory. W malym bialym pomieszczeniu nie powinno byc problemu, na zewnatrz bedzie gorzej. Inna sprawa ze tanie "radia" tez czasami nieodpala.

eruditusfaber
11-12-2012, 12:30
Ja dodam, że jeśli korzystasz ze światłomierza (zewnętrznego) to polecam kupić od razu więcej odbiorników. Mnie strasznie irytowało, kiedy np. nie mogłem zmierzyć niezależnie wartości dwóch lamp bez przekładania odbiornika.

psdr
12-12-2012, 09:31
Witam:) potwierdzam opinie przedmówców - jeśli nie będziesz zasłaniał dużymi modyfikatorami da się żyć. przydają się na pewno w plenerze. jak dla mnie, problem polega na tym że tanie wyzwalacze są dosyć tandetnie wykonane i pojawiają się nie raz problemy - jak moje się tylko zużyją kupię porządne.

iza73
15-12-2012, 18:33
Zapal światło w studio, załóż modyfikatory (softbox, wrota itp.) odpal główną lampę i będziesz widział czy działa. Ja muszę czasem przygasić światło by fotocele zadziałały, ale to zależy od ustawienie lamp.

Kuba1
15-12-2012, 18:59
[...]czy warto jednak dokupic po odbiorniku do kazdej z lamp, czy ma to jakis wplyw na zdjecie,


z gory dzieki za odpNa zdjęcie ma wpływ to, że jakaś lampa nie odpali ;).
Używając jednego odbiornika + fotocele, prędzej czy później zdarzy się, że jakiś setup Ci nie zadziała, bo któraś lampa nie będzie "chciała" odpalić. Wszystko zależy od danego ustawienia - Jeśli sporo eksperymentujesz, to im więcej lamp będzie odpalanych z odbiornika, tym lepiej. Jeśli ma to być stanowisko typu "do zdjęć paszportowych", to fotocele wystarczą ;).