PDA

Zobacz pełną wersję : Lampy typu KH i balans bieli



iza73
30-11-2012, 22:57
Witam,
mam pytanie do użytkowników lamp KH-150 lub podobnych.
Na stronie sprzedawcy jest podana temperatura barwowa 5300K
Tak naprawdę po ustawieniu w 5dmkII tej temperatury zdjęcia są "fioletowe" na szczęście RAW da się zmienić.
Ale druga ciekawostka, w aparacie ustawione 5300K a w Adobe Photoshop Lightroom 2.7 pokazuje 4950K
I komu teraz wierzyć - sprzedawcy z Łodzi, firmie Adobe czy firmie Canon i informacji w body.
Firmware body to 2.1.1

janmar
01-12-2012, 10:48
To nie jest takie oczywiste, ani proste.
Prawdopodobnie wszystkie dane są prawdziwe.Jeden parametr to nie wszystko.Np. żarówka ma deklarowana temp. barwowa przy określonym napięciu...RAW w zasadzie jej nie ma ,ma tylko zapis o nastawach dla aparatu itd.

iza73
15-12-2012, 18:37
Dzięki za odp. Troszkę to dla mnie takie masło maślane. Nie przeszkadza mi to bo robię tylko RAW ale zastanawia ;)

Sempoo
16-12-2012, 02:11
Pamiętaj Izo, że obiektywy też wpływają na balans bieli, bo mają one swój 'lekki zafarb'. Poza tym nie lepiej po prostu zbalansować WB na wzornik przy tych lampach i zapisać presecik?

Grzesiek_PL
16-12-2012, 04:25
Temperatura barwowa 5300K to tylko określenie "żółty - niebieski"
Problemem mogą być jeszcze zielone-fioletowe zafarby, można to skorygować w aparacie, ale najlepiej i najwygodniej zrobić to z pliku raw w programie np LR/ACR co kto lubi ;)

Problem mamy wtedy, gdy używamy kilku lamp i każda daje światło innej barwy :mrgreen:

O tym, że balans bieli to nie tylko temperatura barwowa "żółty-niebieski" zapominają również producenci monitorów. Kalibrowałem raz 2 identyczne modele Eizo, wyjęte z pudełka, obydwa fabrycznie na 6500K, jeden miał zielony zafarb drugi fioletowy/czerwony, po kalibracji było już ok.