PDA

Zobacz pełną wersję : crop czy ff co wybrać?



02jaro
29-11-2012, 12:15
Po wielu latach wracam do fotografowania. Proszę o pomoc w wyborze pomiedzy 7d a 5d mark ii. Mam na to przeznaczone ok.8-9 tys. ( ze szkłem). Jak więc widać sprzęt będzie używany. Fotografia głównie krajobrazowa, przyrodnicza. Od czasu do czasu portret i wnętrza. Zakładam pracę w trudnych warunkach oświetlenia (mgła, pomieszczenia gdzie nie można używać lampy. Proszę o pomoc w wyborze body. Pozdrawiam.

--- Kolejny post ---

Chciałbym jesze dodać, że czytając o w/w sprzęcie w 7d niepokoją mnie szumu przy wysokim ISO a w 5d niezbyt (jak opisywano) "błyskotliwy" autofocus.

namoamo
29-11-2012, 12:18
Fotografia głównie krajobrazowa, przyrodnicza. Od czasu do czasu portret i wnętrza. Zakładam pracę w trudnych warunkach oświetlenia (mgła, pomieszczenia gdzie nie można używać lampy. Proszę o pomoc w wyborze body. Pozdrawiam.


Sam sobie odpowiedziałeś. FF.

stranger
29-11-2012, 12:19
A nie lepiej pojsc w stary sprawdzony 1ds mk II a reszte kasy wydac na dobre szkła ?

Adam71
29-11-2012, 12:30
Obejrzyj ten watek ....

-= 7D Post Pictures Here (3) - Page 491 - Canon Digital Photography Forums (http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1154313&page=491)
i ten

-=5D2 owners unite! Discuss and Post Photos! (Round 4) - Page 175 - Canon Digital Photography Forums (http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1209837&page=175)

efbiaye
29-11-2012, 12:31
02jaro, FF to fajna zabawka ale z drugiej strony przygotuj się, że dobre szkła do FF kosztują więcej niż EF-S.
Jeżeli powyższe to nie jest dla Ciebie problem to bierz FF.

Persi
29-11-2012, 12:32
No i koniecznie statyw do krajobrazu, bo niskich iso trzeba używać, żeby wyciągnąć maksimum tonalności z matrycy.

stranger
29-11-2012, 12:37
Ale komuś kto zastanawia się nad kupnem FF chyba nie trzeba mówić o konieczności używania statywu do krajobrazu.

szymkowski
29-11-2012, 13:49
Obejrzyj ten watek ....

-= 7D Post Pictures Here (3) - Page 491 - Canon Digital Photography Forums (http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1154313&page=491)
i ten

-=5D2 owners unite! Discuss and Post Photos! (Round 4) - Page 175 - Canon Digital Photography Forums (http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1209837&page=175)

swoją drogą zawsze zastanawiałem się jak zrobić takie "czyste" zdjęcie jak to http://farm9.staticflickr.com/8344/8190830659_b644e1fdde_b.jpg

Wg mnie do autora wątku. Jeśli masz kasę bierz FF, jeśli nie to APS-C. Ja mam 7D i jestem zadowolony, jednak nie ukrywam, że np. mój 17-40L na FF wygląda zupełnie inaczej niż na moim 7D. W górach się sprawdza. Jak potrzebuje szerokiego to robię np. 2 zdjęcia na 17mm i składam w PS. Jednak 8-9 tys na aparat ze "szkłami" to dosyć mało, zwłaszcza jeśli chce się brać FF.

Może poszukaj na allegro jakiejś używki FF z małym przebiegiem i najlepiej gwarancją i szkła też sobie kup na allegro. Czasami można znaleźć świetne okazje.

I tak jak pisali koledzy wyżej. Pamiętaj, że na tanim szkle na FF wyjdą wszystkie jego niedoskonałości podczas gdy na APS-C będzie pod tym względem lepiej.

flankerp
29-11-2012, 13:57
swoją drogą zawsze zastanawiałem się jak zrobić takie "czyste" zdjęcie jak to http://farm9.staticflickr.com/8344/8...44e1fdde_b.jpg


Zacznij od zdjęcia filtra UV, postawienia aparatu na statyw i naświetlania odpowiednio długiego... Można też zastosować filter FLW..
Reszta to LR i PS
Ale to off-topic :D

Merde
29-11-2012, 13:58
02jaro, FF to fajna zabawka ale z drugiej strony przygotuj się, że dobre szkła do FF kosztują więcej niż EF-S.
Jeżeli powyższe to nie jest dla Ciebie problem to bierz FF.

O tak, szczególnie 17-40/4 vs 10-22/3.5-4.5 albo 24/1.4 vs... oh, wait! :roll:

02jaro
29-11-2012, 14:09
Dzięki za błyskawiczne odpowiedzi. Tak jak wspomniałem mam zamiar kupić używany sprzęt. Za ok.5 tys można dostać 5d MK II a do tego na początek 24-105 f/4 L. Mam z dawnych czasów szkła do Zenitha. Tak więc skłaniam się ku ff. Ale czy ktoś wie z praktyki jak jest z autofocusem w 5d MK II.

IsweepI
29-11-2012, 15:49
Mam używam i naprawdę jeszcze nie zdarzyło się abym z tego powodu cierpiał, w zastosowaniach których wymieniłeś. Może dla kogoś kto z tego żyje to ma znaczenie ale jak dla nie problem AF w 5d mk 2 jest trochę przesadzony. Jakość obrazka wszystko rekompensuje, trzeba się nauczyć z tym żyć i tyle.

jan pawlak
29-11-2012, 17:19
Po wielu latach wracam do fotografowania. Proszę o pomoc w wyborze pomiedzy 7d a 5d mark ii. Mam na to przeznaczone ok.8-9 tys. ( ze szkłem). Jak więc widać sprzęt będzie używany. Fotografia głównie krajobrazowa, przyrodnicza. Od czasu do czasu portret i wnętrza. Zakładam pracę w trudnych warunkach oświetlenia (mgła, pomieszczenia gdzie nie można używać lampy. Proszę o pomoc w wyborze body. Pozdrawiam.

--- Kolejny post ---

Chciałbym jesze dodać, że czytając o w/w sprzęcie w 7d niepokoją mnie szumu przy wysokim ISO a w 5d niezbyt (jak opisywano) "błyskotliwy" autofocus.

Jesli chcesz robić dobre fotki i mieć spokój ze sprzętem to proponuję 1Ds2 + 24-105/4 L.
Zestaw pewny/sprawdzony

jp

Maver
29-11-2012, 17:26
Zazwyczaj jesli ktos sobie zadaje pytanie co wybrac, cropa czy FF to tak na prawde nie potrzebuje FF, ale chcial by je miec... no bo to w koncu pelna klatka, no bo +10 do lansu, no i bo przeciez moje zdjecia musza koniecznie byc ladniejsze na FF.
Jesli nie masz naprawde duzego cisnienia na FF i pomyslu do czego ma ci ta pelna klatka byc potrzebna, to mysle ze 7D w zupelnosci wystarczy.
Mozesz do niego kupic wiecej obiektywow, albo tansze obiektywy EF-S, ewentualnie jesli uda sie zaoszczedzic pare zlotych to dokupic jakies akcesoria, lampe, statyw etc...

Nie ma co popoadac w paranoje ze albo FF albo nic, bo nie kazdemu FF jest do szczescia potrzebne. 7D to bardzo fajny sprzet.

ps. Nie, nie mam 7D, i nie marze tez o nim po nocach ;)

mariusz2704
29-11-2012, 17:54
Kup 7d i 5d i zostaw który Ci będzie lepiej pasował. Jak na taki wyczyn się nie nabierzesz to kupuj 5d i trenuj robienie zdjęć środkowym punktem af. Zdjęcia z 5 d będą Ci się podobały jestem pewien :lol:

horak
29-11-2012, 18:03
Jeśli zakładasz robić zdjecia w trudnych warunkach oświetleniowych bez lampy to odraczam 7d bo bardzo szumi na wyższych czułościach. Między nim a 5d2 jest przepaść jeśli chodzi o szum. Gdy robisz zdjecia na wyższym iso 5d2 zmażdzy 7d. W krajobrazach nie zauważysz raczej różnicy. Robienie zdjęć centralnym tak wchodzi w nawyk, że inne punkty mogę praktycznie nie istnieć. Boczne przydają mi się tylko wtedy gdy fotografuję obiekt z dość bliskiej odległości na najżiższych przysłonach.

Lucky Luck
29-11-2012, 18:19
Za 5 tys. można kupić używany 5dm2 , albo nowy 7d ... już to jest warte przemyślenia :)

kurczeblade
29-11-2012, 18:44
Zależy czy potrzebujesz wysokiego ISO - jeśli nie potrzebujesz to kupuj cropa i dobre obiektywy, albo nową 7demke (nowe to nowe, zapach nowości to jest coś) i gwarancja. Wszystko w zależności od Twojego zapotrzebowania, czasami nie warto ładować w sprzęt którego nie wykorzysta się nawet w połowie a przepłaci tylko :)

poszukiwacz2006
29-11-2012, 19:30
Zgadzam się z przedmówcą, że wszystko zależy tak naprawdę od zapotrzebowania. Ja używam w chwili obecnej tego co mam do celów zarobkowych i musiałem wybrać pomiędzy użytecznym wysokim iso ( 5dmkII ) a "wydłużeniem" ogniskowych i w miarę sprawnym af-em ( crop i 50d ). Jednak dla celów czysto hobbystycznych chętnie kupiłbym FF i pewnie kupię, aby "cieszyć" się obrazkiem. Pozdrawiam.

Chtiej
29-11-2012, 19:50
Zależy czy potrzebujesz wysokiego ISO...

Przecież 02jaro napisał, że zakłada pracę w trudnych warunkach oświetleniowych, gdzie nie można używać lampy - z tego wynika, że wysoki ISO będzie wskazane.


...dokupic jakies akcesoria, lampe...
02jaro napisał, że zakłada pracę w pomieszczeniach gdzie nie można używać lampy więc po co ma ją kupować?

W twoim przypadku Canon 5d2 lub 1Ds2 będzie lepszym wyborem. Pełna klatka deklasuje jakością odwzorowanego obrazu APS-C i APS-H. Na korzyść 1Ds2 przeważa lepszy AF i wytrzymalsza konstrukcja zaś na korzyść 5d2 przeważa lepsza matryca, ekran LCD i tańsze akumulatory.
Co do obiektywów EF-S to nie spotkałem się z takim, który by nie miał lepszego odpowiednika EF a z odwrotną kombinacją owszem. Ponadto do pełnej klatki wcale nie trzeba drogich obiektywów żeby w pełni móc cieszyć się z najwyższej jakości zdjęć.


Jesli chcesz robić dobre fotki i mieć spokój ze sprzętem to proponuję 1Ds2 + 24-105/4 L.
Zestaw pewny/sprawdzony
Zgadzam się, za 8-9tyś. można kupić taki zestaw i jeszcze na 17-40/4 L wystarczy.

michael_key
29-11-2012, 20:18
Jeden z tych wątków, które uwielbiam.
Nie uważasz 02jaro, że nikt nie jest w Twojej skórze?
Co do AFu 5DII, mam i daję radę w klubie ze światłem scenicznym.

zoomi
29-11-2012, 21:26
5d2 ze znikomym przebiegiem (powiedzmy 10-20k klapnięć) powinieneś kupic za 5k
do tego... a co tam - 35 1.4L w używce idealne za 4k

kurczeblade
29-11-2012, 23:45
ajaja :) to zdecydowanie 5dmk2

Adam71
30-11-2012, 11:10
Nie znam 5D bo nie miałem nigdy okazji żadnej wersji testować ale 7D na pewno działa jak błyskawica. Jest super ergonomiczny i jak się wczujesz to błyskawicznie wszystko intuicyjnie ustawiasz . AF jest super i możesz z nim wyprawiać co się Ci podoba . Ja na Twoim miejscu zanim był kupił to wolałbym najpierw samemu sprawdzić co Ci bardziej pasuje. Umów się z kimś na spotkanie i wtedy sobie sam obejrzysz . Albo są duże komisy foto co mają takie body używane do sprzedania i tam możesz sobie testować przed zakupem .

02jaro
30-11-2012, 12:10
Dzięki. Liczyłem na pomoc i nie zawiodłem się. Na pewno będzie to MK II. Czytałem wiele pochlebnych opinii o 7d i dlatego rozważałem jego zakup. Nie bedę raczej fotografował sportu a moim ideefixe jest mgła. A tu przyda się bardziej ff. Poza tym wnętrza kościołów gdzie z reguły nie można używać lampy. No i oczywiście krajobraz.

robertskc7
30-11-2012, 12:49
Nie znam 5D bo nie miałem nigdy okazji żadnej wersji testować ale 7D na pewno działa jak błyskawica. Jest super ergonomiczny i jak się wczujesz to błyskawicznie wszystko intuicyjnie ustawiasz . AF jest super i możesz z nim wyprawiać co się Ci podoba . Ja na Twoim miejscu zanim był kupił to wolałbym najpierw samemu sprawdzić co Ci bardziej pasuje. Umów się z kimś na spotkanie i wtedy sobie sam obejrzysz . Albo są duże komisy foto co mają takie body używane do sprzedania i tam możesz sobie testować przed zakupem .

Odnośnie zachwytu na Afem w 7D to samo można powiedzieć o wizjerze w 5D i jakości obrazka jaki generuje. Reszta praktycznie to samo poza wolniejszym Afem.

Przemasl1985
30-11-2012, 13:49
Na pewno będzie to MK II bardzo dobra decyzja, zapewniam, że nie bedziesz zawiedziony. Do Twoich potrzeb sprawdzi sie w 100%.

kurczeblade
30-11-2012, 14:34
Nie chcę mieszać, ale myślałeś żeby poczekać na 6D ? :-)

poszukiwacz2006
30-11-2012, 18:21
Ja czekam na 6D;)

mrozek
30-11-2012, 19:27
Nie chcę mieszać, ale myślałeś żeby poczekać na 6D ? :-)

Przy cenie 6D 7799zł chyba niewiele pozostanie koledze na dobre szkło...

michael_key
30-11-2012, 20:14
Nie chcę mieszać, ale myślałeś żeby poczekać na 6D ? :-)
Myślę, że brał to pod uwagę ale jednak posiadanie do puszki szkła w deklarowanej kwocie też jest ważne.

jan pawlak
01-12-2012, 05:42
To jest dyskusja bez sensu, do żadnego konstruktywnego wniosku nie prowadzi.

Albo rozwiązujemy problem "rozumowo" :
- muszę robic fotki takie i takie
- światło będzie na ogół takie
- efekty chcę mieć takie aby.....
i wtedy dyskutuje się rzeczywiste, wady i zalety rozwiązań dla tych prypadków

Albo problem jest emocjonalny, ...bym chciał .....ale nie wiem.
Z cyklu, która lepsza : blondynka czy brunetka .

jp