PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa wersja darktable



markoz
26-11-2012, 11:26
Witam,

Została udostępniona stabilna wersja 1.1 darktable (obróbka plików raw, program bezpłatny).

darktable | the photo workflow software (http://www.darktable.org/)

Marcin

adawro
23-04-2013, 22:59
No po prostu rewelacja,
wywaliłem Windowsa, i wrzuciłem Ubuntu aby ten program wypróbować i nie żałuję.
Wygląda jak Lightroom, działanie jak dla mnie bardziej logiczne, robi to samo co produkt Adobe a do tego bezpłatny.

Spodobało mi się profilowane odszumianie zależne od modelu aparatu i czułości oraz baza danych obiektywów dla korekcji.
Teraz zbieram na kartę graficzną aby pociągnęła OpenCL

Dodam, że program już dostępny jest w wersji 1.2

namoamo
25-04-2013, 12:44
Bedzie kiedys na windows?

blackninja
25-04-2013, 22:39
No ciekawie by było, gdyby to windą jeździło.

chyrus
26-04-2013, 20:19
Ponoć ma być kiedyś wersja i pod win. Spróbujcie zainstalować i poużywać linuksa min. z DT, a może okaże się, że wcale nie potrzebujecie windowsa :)

kulek855
01-05-2013, 09:25
Rewelacyjny program.

Wczoraj zainstalowałem Ubuntu obok Windowsa po to by móc obrabiać zdjęcia na darktable. Pierwsze wrażenie z użytkowania programu jest bardzo dobre i należy wspomnieć, że program tene działa mi lepiej niż Lightroom (demo) pod Windowsem xp..

adawro
07-06-2013, 11:22
Dla odważnych jest wersja rozwojowa 1.3+427
Dodana obsługa masek malowanych krzywymi lub elipsami z wyborem wielu trybów mieszania przy większości z filtrów.
Niestety maski działają jeszcze niestabilnie.
To co na plus zauważyłem to automatyczne "zwijanie" opcji poprzedniego filtra przy rozwijaniu (klikaniu) następnego (w poprzedniej wersji po dłuższej pracy nad zdjęciem trzeba było przewijać kilka ekranów rozwiniętych opcji i je zwijać ręcznie)

Wiele krytycznych opinii co do ubogiej funkcjonalności wynika ewidentnie z niewiedzy co do obsługi programu.
Tylko skromna część funkcji jest po instalacji od razu na wierzchu. Olbrzymią większość należy sobie wybrać spośród 50 funkcji i filtrów w menu "więcej modułów".

adamx25
15-08-2013, 21:03
Rewelacyjny program.

Wczoraj zainstalowałem Ubuntu obok Windowsa po to by móc obrabiać zdjęcia na darktable. Pierwsze wrażenie z użytkowania programu jest bardzo dobre i należy wspomnieć, że program tene działa mi lepiej niż Lightroom (demo) pod Windowsem xp..

Też się nosze z takim zamiarem. Wiele dobrego słyszałem o DT. Ktos przesiadł się na niego z LR? Jak się sprawdza przy wywołaniu dużej ilości zdjęć? Jakie ma wady Waszym zdaniem ?

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2

chyrus
19-08-2013, 21:58
Używam DT cały czas, ale do pojedynczej obróbki, szczególnie krajobrazów. Do masówy (weselicha i inne takie) zostaję przy LR. Szybciej obrabia mi się w LR. W DT mnogość opcji kusi na eksperymentowanie z każdym zdjęciem, co znacznie wydłuża obróbkę. LR - interfejs, wprowadzanie zmian na zdjęciu, pracuje u mnie szybciej niż DT (z GPU). Usuwanie plamek w DT mnie irytuje. Krzywe LAB w DT - naleciałości z LR (krzywe RGB) wymagają innego podejścia do narzędzia (krzywe, poziomy). Kolega natomiast cały czas używa DT, bez względu czy to nad "fotami z taśmy" czy pojedynczymi i bardzo dobrze mu to wychodzi. Poznał DT bardzo dobrze i przyzwyczaił się do jego wad.

adawro
15-09-2013, 17:31
Pojawiła się poprawka darktable 1.2.3
oraz zapowiedź nowej wersji
released darktable 1.2.3 | darktable (http://www.darktable.org/2013/09/released-darktable-1-2-3/)

cyt:

"Dear all,

we just released another patch version for the stable branch 1.2. As usual you can find the source tarball here:

source tarball
The Ubuntu PPA has already been updated by Pascal (thanks!),
OS X disk image
builds for other distributions will hit the respective repositories soon

We collected the following goodies for you:

Update to RawSpeed r570
Canon 70D (preliminary)
Olympus E-P5 (incl. preliminary Adobe Coeff.)
Samsung NX2000
Sony RX100m2
Sony SLT-A58 (updated)

White Balance Presets:

Sony NEX-5R
Sony SLT-A58
Nikon D3200 (updated)
Pentax K20D

Enhanced Color Matrix:

Pentax K20D

Noise Profiles:

Canon EOS 1100D == Canon EOS Rebel T3
Canon PowerShot S95
Canon PowerShot G11
Nikon Coolpix P330
Sony A580
Fuji X10
Pentax K20D

Fixes and improvements:

Increased maximum cache size to 8GB
OS X: fix Facebook uploads
Adjustments to default lowpass blur settings
Adjustments to dithering slider ranges
Metadata viewer: fix display of focal length: indicate unit and hide if invalid.
Chromatic Aberrations: fix segfault for small buffers
Color pickers: fix various issues, e.g. #9482
More guides for Crop & Rotate
Improve light table usability: when viewing images in fullscreen wrap around at line end when pressing right arrow key
Soften: massive speed improvements by using SSE and OpenMP
Deleting images from camera is not supported anymore for safety.
Exposure module now supports multiple instances
Support for custom meta data burn in (see commit 6ac7ba055440aa27f79f0a67ac112799a0e7785e)
OpenCL support for nVidia GeForce GT330
PFM: load timestamp as date & time taken.
Fix bug prohibiting image rating by mouse
Update Picasa uploader: references Google+ now
Some fixes for memory leaks, deadlocks, background jobs
Fixes of on-screen handles for Crop&Rotate and GND modules
0 bytes files will no longer be imported but ignored

As usual: enjoy the release!
(and: give feedback, report bugs, read our blog, try the development branch, go out and take photos...)

This might be the last point release of the darkable 1.2 stable branch. Prepare yourselves for some major improvements and new features... "

adawro
23-12-2013, 13:11
Zbliża się wydanie nowej stabilnej wersji 1.4 darktable.
Na razie można popróboważ Release Candidate : Darktable 1.4rc1

Opis zmian z witryny projektu:

darktable now integrates a lua engine that allows writing scripts to make it easier to use with other image processing software. These scripts can be run when a particular event takes place (for example when a new image is imported) or when a particular keyboard shortcut is used. There are very few scripts available at this point but we expect the community to provide some more during the next release cycle.
darktable now include several kinds of drawn masks: brush, circle, ellipse, path and gradients
exporting in WebP format
serious speed enhancements of lighttable when using large collections
focus detection on lighttable
local cached copies of images for offline files
a few new blend mode like "HSV lightness", "HSV color", "Lab lightness" and "Lab color"
new modules "contrast brightness saturation", "color balance" and "color mapping" which replaces the now deprecated "color transfer" module
new histogram mode "waveform"
added a setting to automatically collapse modules to only have a single one expanded
better user experience for bauhaus sliders: the popup now has a blinking cursor to make possible text entry more discoverable
the text entry for bauhaus sliders and vimkeys' ":set" command can now evaluate mathematical expressions
many bug fixes and small improvements
a tool for measuring basecurves from a sample image
updated usermanual
darktable now requires Gtk+ in version >= 2.24, Glib in version >= 2.30

adawro
31-12-2013, 02:47
Już jest do pobrania nowa wersja Darktable 1.4
released darktable 1.4 | darktable (http://www.darktable.org/2013/12/released-darktable-1-4/)

Wreszcie oficjalne maski:
masks | darktable (http://www.darktable.org/2013/04/masks/)

oraz ciekawostka - wykrywanie i oznaczanie obszarów ostrości

adawro
26-01-2014, 23:04
Śledząc poczynania deweloperów darktable zauważyłem, że pracują ostatnio nad algorytmem usuwania bandingu w Canonach.
Jeden transferuje z MatLaba jakąś nową akademicką teorię, inny zauważa, że na brzegach matrycy są rzędy pikseli w pionie i poziomie, które nie są naświetlane i próbuje je użyć do oszacowania rozkładu bandingu aby go lepiej zniwelować. Jednym słowem jak im to wypali to będzie niezła bomba.

Merde
27-01-2014, 11:33
A wersja pod Windows kiedyś będzie?
Nie chce mi się po raz kolejny stawiać Łubudubu... :-)

chyrus
27-01-2014, 11:47
Merde, zainstaluj inne distro np. Mint ;)

kulek855
27-04-2014, 19:25
Dzisiaj kolejny raz powalczę z instalacją Darktable w wersji 1.4 :)

banan82
27-04-2014, 21:43
Już ściagam obraz .dmg na maka. Zobaczymy jak to działa. Na ubuntu też spróbóję:)

banan82
27-04-2014, 23:01
OK, więc program odpalilem. Podoba mi się stylistyka nawiązująca do lightrooma, ale mimo wszystko widać, że jest to opensource:)

Wg. mnie nie ma porównania do Bibble Pro/ Aftershot Pro - które to są naprawde profesionalnymi programami na wszystkie trzy zacne systemy operacyjne:)

Uzywałem Bibble Pro do obrobienia tysięcy zdjęć i cały workflow działał wyśmienicie pod Linuxem (Ubuntu).

Darktable ma masę opcji, dużo suwaków, ale ciężko się w nim nawiguje co strasznie komplikuje pracę.

W lightroom np. wszystko jest tam gdzie być powinno i obróbka zdjęć w tym programie odbywa się bardzo płynnie.

Mimo wszystko miło widzieć, że na froncie programów do RAWów na Linuxie coś się dzieje.

Jako ciekawostkę dodam, że mam w OSX ustawiony język polski jako język interfejsu i Darktable po instalacji był od razu całkowicie spolszczony:)

adawro
12-05-2014, 10:20
W międzyczasie pojawiły się nowe aktualizacje darktable (1.4.1 i 1.4.2) , w których poza zwykłymi poprawkami
dodano/zmodyfikowano obsługę następujących aparatów:
Sony A77V enhanced color matrix
Nikon D5100 updated white balance presets
Nikon 1 V2 noise profile (and by extension J3/AW1)
Nikon 1 J1 noise profile (and by extension V1/J2/S1)
Pentax K3 noise profile
experimental support for Panasonic DMC-LF1 (we still need samples for the nonstandard aspect ratios)
experimental support for SONY DSC-RX100M2
experimental support for SONY NEX-3N
Experimental support for Nikon D5300
Experimental support for Nikon D3300
Experimental support for Samsung NX1100
Experimental support for Samsung NX30
Very experimental support for Olympus E-M10
New white balance presets for:Nikon D610,Olympus E-PL5,Olympus E-PM2

adawro
08-09-2017, 12:04
A wersja pod Windows kiedyś będzie?
Nie chce mi się po raz kolejny stawiać Łubudubu... :-)
Wreszcie zaczyna się pojawiać i to od razu w wersji 2.3 choć dopiero testowej:
darktable for Windows | darktable (http://www.darktable.org/2017/08/darktable-for-windows/)

Merde
08-09-2017, 15:56
Wreszcie zaczyna się pojawiać i to od razu w wersji 2.3 choć dopiero testowej:
darktable for Windows | darktable (http://www.darktable.org/2017/08/darktable-for-windows/)

Fajnie, trzeba będzie przetestować.

tombas
12-02-2022, 12:32
Czy ktoś ma i sie może podzielić, podziekowanie do ustalenia ;-) (lub wie skąd pobrać) preset/presety w stylu Brown Tones Wedding (na mac os jesli to ma jakies znaczenie)

adawro
12-02-2022, 19:35
Czy szukałeś tu: https://dtstyle.net/

tombas
12-02-2022, 20:26
Czy szukałeś tu: https://dtstyle.net/

Tak, dzięki, widziałem ale nie znalazłem nic odpowiedniego


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

adawro
14-02-2022, 09:47
W takim razie pozostaje stworzenie sobie własnego "style".
Przy okazji jest nowa wersja darktable 3.8.1