PDA

Zobacz pełną wersję : Quantuum R+ 300 (...)



Mateusz.
15-11-2012, 15:01
Chciałem zakupić 2 lampy Quantuum R+300. Niestety w sklepie powiadomili mnie że tych podstawowych R+300 już nie ma a są jedynie Quantuum R+300 Digital. Czym się różni ta lampa od zwykłej R+300? Czytałem różne opinie i nie wiem czy bez obaw brać, czy może jednak zrezygnować?

KUBAwo
15-11-2012, 15:06
Chciałem zakupić 2 lampy Quantuum R+300. Niestety w sklepie powiadomili mnie że tych podstawowych R+300 już nie ma a są jedynie Quantuum R+300 Digital. Czym się różni ta lampa od zwykłej R+300? Czytałem różne opinie i nie wiem czy bez obaw brać, czy może jednak zrezygnować?

Digital ma tylni panel cyfrowy z dotykowymi guziczkami.

Mateusz.
15-11-2012, 15:09
Digital ma tylni panel cyfrowy z dotykowymi guziczkami.

Hmm no to szału nie ma... Wolałbym podstawową wersje, ale chyba nie mam wyboru

EDIT: A może ktoś miał już doświadczenie z wersja "digital" i może coś powiedzieć?

Luziq
16-11-2012, 00:17
Osobiście wole potencjometr czyli brałbym wersje starsza( bez digital)

rafal1980
16-11-2012, 01:16
W funkcjonalności nie ma żadnej różnicy.

Mateusz.
16-11-2012, 14:46
Osobiście wole potencjometr czyli brałbym wersje starsza( bez digital)

Takiej wersji już nie ma - tak usłyszałem od miłej Pani

KUBAwo
16-11-2012, 15:15
To po co pytasz :) ?

Mateusz.
16-11-2012, 16:23
To po co pytasz :) ?


Po to bo może warto zamiast R+300 Digital wziąć coś innego? Ale skoro Digital jest porównywalna do wcześniejszej wersji - wezmę digitala. Domyślam się że ekran szybko się zwali ale co zrobić.

Mateusz.
16-12-2012, 02:17
Aby już nie tworzyć kolejnego tematu pozwole sobie zapytać w tym. Jako że z lampami nigdy nie miałem nic wspólnego nawet nie wiem na jakiej zasadzie działają - ale o tym dowiem się już po zakupie. Mam nadzieje że dam radę. Natomiast nie wiem nic o wyzwalaczach. Wiem że trzeba lampy wyzwolić w moim przypadku będą to lampy 2x Quantuum R+300 digital. Jak najlepiej je wyzwalać i co muszę kupić abym mógł z nimi pracować?

Aparat który posiadam to Canon 500D.

Kuba1
16-12-2012, 04:53
Aby już nie tworzyć kolejnego tematu pozwole sobie zapytać w tym. Jako że z lampami nigdy nie miałem nic wspólnego nawet nie wiem na jakiej zasadzie działają - ale o tym dowiem się już po zakupie. Mam nadzieje że dam radę. Natomiast nie wiem nic o wyzwalaczach. Wiem że trzeba lampy wyzwolić w moim przypadku będą to lampy 2x Quantuum R+300 digital. Jak najlepiej je wyzwalać i co muszę kupić abym mógł z nimi pracować?

Aparat który posiadam to Canon 500D.Absolutnie najtaniej (ale nie całkiem wygodnie) będzie zakupić tzw. kostkę synchro z gniazdem PC (Twój aparat nie posiada gniazda PC, prawda?), plus przewód, z tym że w Quantuum dostaniesz 5m przewód w komplecie z każdą lampą zdaje się. Koszt samej kostki to kilkanaście do kilkadziesiąt złotych. Zakładasz ją na sanki aparatu, wpinasz wtyczkę PC do kostki, a Jacka do lampy i masz wyzwalanie przez przewód. Druga lampa błyska dzięki własnej fotoceli. Następny etap to bezprzewodowe wyzwalacze radiowe. Tego są dziesiątki od chińskich najtańszych poniżej 100PLN za komplet nadajnik/odbiornik poprzez chińskie przyzwoite za 150-500zł, do tzw. markowych w cenie od kilkuset PLN i więcej za każdy element. Sam musisz spokojnie przejrzeć co na rynku jest, a na Forum jest wątek na temat wyzwalania lamp.
Na początku końca tej drogi jest oddzielny odbiornik do każdej lampy, a na końcu końca jest system, gdzie na jednym sterowniku/pilocie ustawiasz parametry błysku każdej lampy/grupy lamp, nie składając im indywidualnych wizyt.

pe.en.de
16-12-2012, 12:57
...... Natomiast nie wiem nic o wyzwalaczach. ....
Ale się dowiedz, bo jak napisał Kuba1 - jest to początek drogi . Jeżeli na nią wejdziesz to kable szybko zaczną Ci zawadzac.

janmar
16-12-2012, 13:06
W funkcjonalności nie ma żadnej różnicy.

Pokrętła łatwiej w ciemności ustawiać na żądaną wartość IMHO.

tomaj_2
16-12-2012, 15:22
W funkcjonalności nie ma żadnej różnicy.
No i się nie zgodzę...róznice są i to nie tylko w posiadaniu wyświetlacza i guziczków kontra zabranie potencjometru. Mam R+300 i to czego w niej mi brakuje to fotoceli z możliwością ominięcia błysku pomiarowego. Tę funkcjonalność ma R+300 Digital. Dodatkowo ma mocniejszą lampę modelującą (250 zamiast 150 Watt). Proponuję wejść na stronę quantuuma i poczytać. A tak jako posiadacz tej wersji bez digital to powiem, że fajna..ale nie do profeski jako główne światło..do zabawy, treningu może być...ale nie ukrywam, że często zdarza mi się walczyć z temp barwową. Po prostu loteria i tyle. Ale tak jak mówię...potencjometr na plus, jest szybka - ogólnie jako tania lampa daje radę.

Mateusz.
16-12-2012, 21:16
No dobra, ale tak szczerze mówiąc gdybyście mieli kupować dla siebie to co wybrać do wyzwolenia? Lepiej wyzwalacze radiowe? Chętnie bym się czegoś dowiedział i poczytał, ale w sieci jest mnóstwo tematów - natomiast w żadnym nie ma opisanego czegoś z czego mógłbym się dowiedzieć konkretów.

tomaj_2
16-12-2012, 22:09
Ja mam ten wyzwalacz radiowy Test YONGNUO RF-603 | Rafał Foryś Photogallery (http://forys.net/test-yongnuo-rf-603/) - daje radę...co prawda raz na jakiś czas potrafi nie wyzwolić lampy ale to naprawdę mega rzadko. Na plus zasięg, funkcjonalność dodatkowa. Aczkolwiek powiem tak - tam piszą, że 1/200 bo 1/250 to już czarny pasek. Zgadza się, ale jak testowałem z lampą Canona. Z R+300 niestety 1/160 - 1/200 widać delikatne przyciemnienie dołu (lamelka). Na dzień dobry w quantuumie jest kabel 5m...wyzwala zawsze i 1/200 bez problemu.

Mateusz.
17-12-2012, 01:09
Czyli jak w każdym quantummie jest kabel jak podłącze 2 kable pod jeden aparat? Czy wystarczy podłączyć jeden a druga lampa wyzwoli się sama?

zoomi
17-12-2012, 02:15
nie podłączysz dwóch przewodów pod jeden aparat

wystarczy podłączyć jedną lampę do aparatu a druga wyzwoli się automatycznie o ile światło błyskowe
z tej pierwszej padnie na czujnik błysku który znajduje się na górze obudowy tej drugiej
zależy to od jasności otoczenia i od ustawienia lamp względem siebie

czasami stosuję taki patent że na tej drugiej lampie przy samym czujniku montuje taką mini-blendę
czyli kawałek białej kartki papieru od której odbija się światło

pe.en.de
17-12-2012, 15:11
czasami stosuję taki patent że na tej drugiej lampie przy samym czujniku montuje taką mini-blendę
czyli kawałek białej kartki papieru od której odbija się światło
Genialne. A ja się tak męczyłem

Mateusz.
17-12-2012, 16:10
A może ktoś ma jakiś ciekawy tekst z którego douczę się na temat wyzwalania lamp? Nadal jest to dla mnie czarna magia. Mógłbym kupić te wyzwalacze. Wtedy zakładam odbiornik na sanki aparatu a lampy błyskają same tak? Nie bardzo rozumiem też o co chodzi z tymi czasami. Zazwyczaj robiąc zdjęcia w domowym studio posługuje się czasami typu 1/200, 1/400 i wyżej.

troglodyta
17-12-2012, 16:29
czas 1/200 (ew. 1/250 w Nikonie i innych modelach) jest to najkrótszy czas synchronizacji lampy błyskowej z migawką, jak będziesz miał krócej to będziesz widział na zdjęciu przesuwając się szczelinę migawki czytaj ciemny pasek, czasem wyzwolenie błysku ma lekki poślizg i żeby uniknąć zaciemnienia na dole lepiej wybrać bezpieczniejszy czas od najkrótszego tj. 1/160. Dla systemowych lamp w sanki możesz wybrać opcję HSS (High Speed Synchro) i możesz używać krótszych czasów ale zmienia się sposób pracy lampy z pojedynczego błysku na światło ciągłe oczywiście kosztem mocy błysku.

Usjwo
17-12-2012, 16:57
... możesz wybrać opcję HSS (High Speed Synchro) i możesz używać krótszych czasów ale zmienia się sposób pracy lampy z pojedynczego błysku na światło ciągłe oczywiście kosztem mocy błysku.

"Ciagle" raczej w cudzyslowie, bo to seria blyskow o duzej czestotliwosci

Mateusz.
17-12-2012, 19:39
Czyli z jakich czasów najbezpieczniej korzystać w domowym studio z dwoma Q R+300? 1/300 czy dłuższy? Wiadomo z krótszych chyba nie będę miał potrzeby korzystać. Przepraszam że tak męczę ale chciałbym to zrozumieć ;)

Usjwo
18-12-2012, 01:01
Czas musi byc conajmniej dluzszy od czassu x-synchro, w zaleznosci od puszki to jest 1/250 lub 1/200. Zakladajac lagi na wyzwalaczach, bedzie to 1/200 i 1/160. Przeciez w studio nic Ci nie ucieka wiec nie ma co "zylowac" czasu.

Mateusz.
18-12-2012, 11:27
Ok czyli jedno mamy już ustalone. Teraz kupiłbym wyzwalacze - zauważyłem że większość fotografów zazwyczaj korzysta z wyzwalaczów więc coś w nich musi być. Czy z tej listy jest coś ciekawego? search - - Fotoceny (http://www.fotoceny.pl/public/search/) Najlepiej jeśli będzie to z tego sklepu to jeszcze zdążę pójść i kupić, bo później niestety wyjeżdżam i chciałbym wziąć cały sprzęt. Jeśli chodzi o cenę to nie chce też tych najtańszych. Lepiej dozbierać i mieć lepsze niż robić 3 krotnie te same zakupy ;)

Jeśli chodzi o puszkę to mam Canona 500D. I na jakiej zasadzie takie wyzwalacze działają? Zakładam na sanki aparatu i lapmpy same błyskają czy na lampy również trzeba założyć jakieś odbiorniki?

Usjwo
18-12-2012, 11:42
Kupujesz jeden komplet (nadajnik + odbiornik). Nadajnik zakladasz na sanki aparatu, odbiornik laczysz z jedna z lamp (nadajniek musi miec gniazdo i kabel do podlazenia do lampy studyjnej). Ustawiasz moc lamp (recznie), naciskasz spust aparatu, radiowo wyzwala Ci sie pierwsza lampa (ta z odbiornikie). Pierwsza lampa blyska i przez fotocele (wbudowana w druga lampe) odpala druga.


Teraz kupiłbym wyzwalacze - zauważyłem że większość fotografów zazwyczaj korzysta z wyzwalaczów więc coś w nich musi być.

Czy nie za szybko kupujesz te graty? Moglbys choc troche poczytac co i dlaczego sie stosuje.

Mateusz.
18-12-2012, 11:47
Kupujesz jeden komplet (nadajnik + odbiornik). Nadajnik zakladasz na sanki aparatu, odbiornik laczysz z jedna z lamp (nadajniek musi miec gniazdo i kabel do podlazenia do lampy studyjnej). Ustawiasz moc lamp (recznie), naciskasz spust aparatu, radiowo wyzwala Ci sie pierwsza lampa (ta z odbiornikie). Pierwsza lampa blyska i przez fotocele (wbudowana w druga lampe) odpala druga.



Czy nie za szybko kupujesz te graty? Moglbys choc troche poczytac co i dlaczego sie stosuje.

Ok teraz już coś więcej wiem ;) Hmm oczywiście najpierw poczytam, ale chciałbym też się już w to zaopatrzyć i móc czytać i od razu w praktyce użytkować. Może wtedy szybciej załapie. Czyli w sklepie jeśli będę pytał o wyzwalacze to należy powiedzieć że do C500D i lamp studyjnych Q R+300 tak? Obojętnie jaką firmę wybiorę? Czy to YONGNUO czy Phottix? Zauważyłem że są też wielokanałowe. Czym to się różni? Kupić jednokanałowe czy wielo?

Usjwo
18-12-2012, 12:09
Powiedz ze do canona i lamp studyjnych i dla dobrego sprzedawcy powinno to wystarczyc. Opinie o firmach sa rozne, ja uzywalem YN RF602, teraz YN622 i sobie chwale. Wielokanalowe przydaja sie zeby nie wchodzic w zakres transmisji innych urzadzen radiowych, mnie sie nigdy nie zdazylo.

Mateusz.
18-12-2012, 15:49
Niestety w zaawansowanym sklepie fotograficznym dowiedziałem się że nie mają wyzwalaczy do lamp studyjnych. Trochę mnie to zdziwiło, no ale trudno ;) Może ktoś może polecić konkretny model? Wyżej przeczytałem że @Usjwo aktualnie posiada Yongnuo YN-622. Chętnie bym kupił skoro dobrze się sprawuje, ale może jeszcze coś poradzicie?

Usjwo
18-12-2012, 17:53
Ja blyskam speedlitami, wiec wyzwalacze z automatyka maja sens. YN622 ma wyjscie PC wiec trzeba kabelek (ok. 15PLN) ktory polaczy odbiornik z lampa studyjna.
Jakbys byl zainteresowany b. tanimi YN622 to pisz na priv.

Mateusz.
18-12-2012, 22:41
A co do tego kabelka to wszystkie potrzebują? Wolałbym jednak coś bez kabli... Przy PC mam sieć i już chyba wystarczy.

Usjwo
19-12-2012, 01:04
Mateusz, ten kabelek moze miec 5cm :D. Jest to przejsciowka z PC na jack'a (?? lub cos podobnego)