PDA

Zobacz pełną wersję : PSE 9 kadrowanie - linie pomocnicze



McMelassa
14-11-2012, 11:21
Mam pytanie dotyczące programu Photoshop Elements 9. W tej wersji nie ma jeszcze dodatkowego ułatwienia przy kadrowaniu, jakim są linie pomocnicze (złoty podział itd.) które zostały dodane dopiero od wersji numer 10. Czy istnieje jakiś plugin / dodatek / akcje (do tej pory znalazłem coś takiego, lecz działa tylko z pełnym Photoshopem) które po wgraniu dałyby taką funkcjonalność. Drugą opcją jest zakup najnowszej wersji czyli 11. Z uwagi na inne wydatki i zobowiązania nie chciałbym tego czynić. Od razu odrzucam opcje ściągnięcia pirata (za dużo już poczyniłem kroków, aby stać się legalnym :) )

ArekLodzPl
14-11-2012, 11:28
no cóż linie "złotego podziału" i mocny punkt trzeba mieć w głowie ;) a nie polegać na szablonach - już wykonując zdjęcie powinieneś wiedzieć gdzie powinien się mocny pkt znajdować i jak uzyskać odpowiednią kompozycję

Usjwo
14-11-2012, 11:36
tym bardziej ze to sa cztery linie, a i mierzenie co do mm nie ma sensu

Merde
14-11-2012, 11:44
A Golden Crop (http://www.canon-board.info/software-14/kadrowanie-z-liniami-zlotego-podzialu-w-photoshopie-golden-crop-50726/index2.html) nie działa z PSE?

McMelassa
14-11-2012, 12:01
Chyba właśnie Golden Crop nie chciał ruszyć na PSE9. Jeszcze raz to zweryfkuję wieczorem. (moze gdzieś popełniłem błąd przy instalacji)

Merde
14-11-2012, 13:05
Chyba właśnie Golden Crop nie chciał ruszyć na PSE9. Jeszcze raz to zweryfkuję wieczorem. (moze gdzieś popełniłem błąd przy instalacji)

Tak przy okazji: kadrujesz po wstępnej obróbce, czy jest to u ciebie czynność wykonywana na etapie wołania rawów?

dzidofon
14-11-2012, 16:14
no cóż linie "złotego podziału" i mocny punkt trzeba mieć w głowie ;)

Dokładnie ;-). Mniemam że jak mocny punkt Kolega przesunie o 2 % to fotka będzie do kitu? ;-)
Oczywiście żartuję, intryguje mnie tylko aż tak wielka potrzeba posiadania tego (MZ zbędnego) dodatku do programu :-)

McMelassa
14-11-2012, 18:16
Z kadrowania w PSE korzystam bardzo rzadko. Z reguły poprawiam stare już obrobione zdjęcia. Jednak - jak to u elektronika - pojawia się chęć kombinowania. (coś jest w wersji wyższej to dlaczego tego nie mieć :) ) Na całe szczęście okazało się (przyznam się bez bicia nie czytam manuali), że taką funkcjonalność daje mi Rawtherapee (linie pomocnicze, zauważyłem to niedawno). Co ciekawe bardzo pomocne przy obrabianiu plików raw stały się filmy instruktażowe z CB dotyczące Camera raw.
PS. U mnie na razie przesunięcie 2% w tą czy w tą nie ma znaczenia i tak z reguły zdjęcie skopię (kadr, kolor, itd.) Walczę z tym i planuję, że już za kilka lat osiągnę poziom średniozaawansowany :) (mogę sobie na to pozwolić ponieważ nie zarabiam na zdjęciach i staram się ich nie pokazywać)

Merde
14-11-2012, 20:15
Z kadrowania w PSE korzystam bardzo rzadko.

Zobacz czy ACR nie ma czasem w narzędziu do kadrowania linii trójpodziału. Rozwiń narzędzie kadrowania i kliknij "Pokaż nakładkę".
Lr ma to fajnie zrobione, można powiedzieć że ma wbudowane "golden crop" (należy wcisnąć "o" podczas kadrowania).

McMelassa
14-11-2012, 21:24
Zobacz czy ACR nie ma czasem w narzędziu do kadrowania linii trójpodziału. Rozwiń narzędzie kadrowania i kliknij "Pokaż nakładkę".
Lr ma to fajnie zrobione, można powiedzieć że ma wbudowane "golden crop" (należy wcisnąć "o" podczas kadrowania).

I to można powiedzieć jest rozwiązanie :) . Dziękuję, ta odpowiedź w pełni mnie satysfakcjonuje.