PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon i pełna klatka



fotol
12-02-2006, 19:07
Ostatnio czytając pewne forum o fotografi cyfrowej natknąłem się na pewną informację nie wiem czy to prawda czy nie, a mianowicie, że podobno bagnet nikona nijak się ma do pełnej klatki nie wiem dokładnie o co chodzi ale chyba o to, że otwór bagnetu jest za mały i coś tam jeszcze, że zablisko jest matryca. W przeciwieństwie do klisz fotograficznych światło ma matryce musi padać niemalże prostopadle bo inaczej powstają jakies problemu. Wydaje mi się, że jest w tym trochę prawdy bo dlaczego nikon do tej pory niezaprezentował lustrzanki z FF. Co o tym sądzicie?? bo ja byłem bardzo zdziwiony jak to przeczytałem. Pozdrawiam.

sv
12-02-2006, 19:13
kodak robil lustrzanki FF z bagnetem nikona (14n), tak wiec deklaracja nikona, ze nie bedzie robil FF wynika z braku matrycy. swoja droga taka deklaracja oznacza raczej: nie umiemy zrobic CMOSa FF, a sony nie chce nam go sprzedac :(

Błajo
12-02-2006, 19:24
Topic wprost idealny na forum Canona...

KuchateK
12-02-2006, 19:31
Kodak (z tego co pisza na forach) nie mial na matrycy paru rzeczy (np. filtra antyaliasingowego, soczewek) ktore pozwolily uniknac problemu z mala dziura (telecentrycznoscia).

Pewnie prawda jest po obu stronach.

Kubaman
12-02-2006, 22:13
Ostatnio czytając pewne forum o fotografi cyfrowej natknąłem się na pewną informację czyżby Canon Bard :rolleyes:

Radzę poszukać w wyszukiwarce "bagnet nikona" - była kiedyś na ten temat goraca dyskusja i generalnie wszystko wskazywało, że jest dokładnie tak - nie są w stanie wrzucić do swojej konstrukcji FF matrycy.


TIP: wątek nazywa się: Jak Full Frame wpływa na bokeh..

akustyk
12-02-2006, 22:25
Thom Hogan kiedys wyjasnial, ze mocowanie Nikona nie jest problemem.
nie moge teraz znalezc, ale jak ktos jest ciekawy to mozna przewertowac jego odpowiedzi na forum dpreview:
http://www.dpreview.com/forums/postersprofile.asp?poster=hgivifivhm&page=1

a to dosc dobre zrodlo informacji

Jurek Plieth
12-02-2006, 22:38
Thom Hogan kiedys wyjasnial, ze mocowanie Nikona nie jest problemem...
Gdyby mocowanie nie było problemem, to nie zmieniano by gwintu z M39 na M42, a następnie z M42 na bagnet P/K. Wprawdzie tam chodziło bardziej o światło niż o telecentryczność, ale technicznie problem jest zbliżony.

akustyk
12-02-2006, 23:04
Gdyby mocowanie nie było problemem, to nie zmieniano by gwintu z M39 na M42, a następnie z M42 na bagnet P/K. Wprawdzie tam chodziło bardziej o światło niż o telecentryczność, ale technicznie problem jest zbliżony.
ogolnie tak, masz racje.

ale w konkretnym przypadku Nikona o ktorym mowilem, podobno jest mozliwe zrobienie puszki cyfrowej FF.

Jurek Plieth
12-02-2006, 23:15
ale w konkretnym przypadku Nikona o ktorym mowilem, podobno jest mozliwe zrobienie puszki cyfrowej FF.
Jest, bo Kodak tego dokonał. Jednak ta kodakowska matryca jest ponoć płaska niczym błona filmowa :shock:

feder
12-02-2006, 23:42
Jest, bo Kodak tego dokonał. Jednak ta kodakowska matryca jest ponoć płaska niczym błona filmowa :shock:
To znaczy? Przecież matryca musi być płaska. Poza tym, przecież bagnet Nikona jest taki sam w SLR i DSLR, więc dlaczego ma uniemożliwiać skonstruowanie matrycy FF, skoro sprawdza sie w filmie 35mm?

Odnoszę ostatnio wrażenie, że trwa tu jakaś nagonka na Nikona....

akustyk
13-02-2006, 00:33
więc dlaczego ma uniemożliwiać skonstruowanie matrycy FF, skoro sprawdza sie w filmie 35mm?

bo to zupelnie co innego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Telecentryczno%C5%9B%C4%87

feder
13-02-2006, 12:17
Telecentryczność to przecież własność obiektywu, a nie bagnetu. Bagnet powinien zapewnić widoczność elementu światłoczułego (filmu, matrycy...) na wprost układu (średnica bagnetu musi być większa niż przekątna matrycy) - a przecież bagnet Nikona to zapewnia.

akustyk
13-02-2006, 12:30
Telecentryczność to przecież własność obiektywu, a nie bagnetu. Bagnet powinien zapewnić widoczność elementu światłoczułego (filmu, matrycy...) na wprost układu (średnica bagnetu musi być większa niż przekątna matrycy) - a przecież bagnet Nikona to zapewnia.
zgadza sie, ale wg mojego rozumienia optyki wieksza tylnia soczewka pozwala latwiej i dokladniej poprowadzic promienie opuszczajace obiektyw prostopadle do plaszczyzny matrycy. a na odpowiednio duza soczewke musi byc miejsce. w bagnet Nikona jest, przynajmniej teoretycznie wezszy, wiec w gorszej sytuacji.

stad podejrzenie, ze efekty takie jak winietowanie, spadek ostrosci, aberracje sa potencjalnie wieksze i wyraznie trudniejsze staje sie uzyskanie dobrego obrazu na matrycy FF...

poszperaj na forum dpreview. tam tego typu zagadnienia, jesli mnie pamiec nie myli, byly poruszane

Kubaman
13-02-2006, 12:49
feder, rozpoczynasz tę samą dyskusje, którą mamy już na forum za sobą. Proponuję ci poszukanie wspomnianego przez mnie wyżej wątku i dokładnę lekture - wszystko stanie się jasne.