PDA

Zobacz pełną wersję : Jak idealnie doświetlić tło?



roman80
30-10-2012, 23:57
Potrzebuję zrobić kilka zdjęć osoby na idealnie białym tle bez cienia. Będę mieć do dyspozycji białe tło, 4 lampy 400W i 4 spore softboxy 40x60. Nie bawię się na co dzień w studiu, nie będę mieć też dużo czasu na eksperymenty, dlatego chciałem się zapytać doświadczonych fotografów studyjnych jak dobrze ustawić lampy.

Myślałam ustawić lampy: dwie zwrócone bardziej na tło, żeby odbijało światło i 2 po bokach z przodu żeby doświetliły osobę.

suchyHc
31-10-2012, 00:14
Możesz prześwietlić tło i będziesz miał idealnie równo... tylko pytanie - po co tło w takim wypadku :)

Usjwo
31-10-2012, 04:12
Przeswietlenie to nie bialy, to przepal ;). Ale fakt jak przeplisz tylko tlo, to potem mozna podlozyc taki bialy (lub inny kolor) jaki sie chce.


Możesz prześwietlić tło i będziesz miał idealnie równo... tylko pytanie - po co tło w takim wypadku

bo biale tlo nalatwiej przeswietlic

Bernard
31-10-2012, 07:19
2 lampy na tło ustawiona moc na max. Jedna lampa na modela, jedna w rezerwie, no chyba że bardzo chcesz. Z lamp na tło ściągnij softy, samymi kopułkami świec. Aha lampy na modela tak na 1/4 mocy. A ekspozycje ustawisz w aparacie.
Na marginesie, dobre światło studyjne do nauki w 5 minut? Niemożliwe. Lepiej komuś zapłacić za te foty i się przyglądać.

Bernard z tapatalk
www.bernardwybierala.com

roman80
31-10-2012, 17:22
próbowałem coś wymodzić

sytuacja wygląda tak, że postawiłem 2 lampy doświetlające na połowie mocy i 2 z tyłu na tło (raz pod kątem, raz prawie na wprost do tła) Z jednej strony mam ścianę pomalowaną na szaro - w odległości ok 2 metrów.

Obrazek wychodzi taki:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/img222/541/img1233i.jpg)

Robi mi się flara - właśnie od strony ściany. Czy to prześwietlenie z jednej strony to właśnie wina ściany która odbija jeszcze odbite od tła światło? Jak wyłączę lampę jest w miarę ok ale wtedy mam tło z jednej strony wpadające w lekki szary. Czy da się jakoś to rozwiązać?

jacek_73
31-10-2012, 17:30
...Czy da się jakoś to rozwiązać?

Najlepiej podświetlając tło od tyłu. Nie za słabo, nie za mocno...tylko akurat!

kurczeblade
31-10-2012, 17:40
Najlepiej podświetlając tło od tyłu. Nie za słabo, nie za mocno...tylko akurat!

Jak się podświetla tło od tyłu ?:)

jacek_73
31-10-2012, 17:41
Jak się podświetla tło od tyłu ?:)

Tak samo jak od przodu, tylko z drugiej strony.

kurczeblade
31-10-2012, 17:48
Tak samo jak od przodu, tylko z drugiej strony.


Chyba masz na myśli prześcieradło ?:P
a co jeśli jest grube kartonowe tło ? a takie to standard podczas pracy w studio :-)

roman80
31-10-2012, 17:51
Najlepiej podświetlając tło od tyłu. Nie za słabo, nie za mocno...tylko akurat!


no tak właśnie myślałem....tylko jak to zrobić jak tło do ściany ma z 20cm :/

kurczeblade
31-10-2012, 17:56
no tak właśnie myślałem....tylko jak to zrobić jak tło do ściany ma z 20cm :/

Nie robi się tak :-)
Bernard dobrze Ci napisał, dwie lampy po bokach skierowane na tło, żeby się flary nie robiły oddal modela od tych lamp i tła(możesz sprawdzić jak wygląda z softboxami, albo z "kopułami) Flary masz najprawdopodobniej od lamp doświetlających tło, musisz je odpowiednio ustawić żeby naświetlały tło i światło nie odbijało gdzieś w obiektyw:-) Jedna lampa na wprost modela z softboxem - będzie najprościej.

roman80
31-10-2012, 18:00
Nie robi się tak :-)
Bernard dobrze Ci napisał, dwie lampy po bokach skierowane na tło, żeby się flary nie robiły oddal modela od tych lamp i tła(możesz sprawdzić jak wygląda z softboxami, albo z "kopułami) Flary masz najprawdopodobniej od lamp doświetlających tło, musisz je odpowiednio ustawić żeby naświetlały tło i światło nie odbijało gdzieś w obiektyw:-) Jedna lampa na wprost modela z softboxem - będzie najprościej.


ale flarę mam z jednej strony choć lampy ustawiłem tak samo; wygląda jakby światło odbijało sie z jednej strony dodatkowo od ściany; od drugiej strony nie ma ściany i nie ma flary

janmar
31-10-2012, 18:06
ale flarę mam z jednej strony choć lampy ustawiłem tak samo; wygląda jakby światło odbijało sie z jednej strony dodatkowo od ściany; od drugiej strony nie ma ściany i nie ma flary

Możesz zasłonić kurtyną jakowąś ...

roman80
31-10-2012, 18:10
Możesz zasłonić kurtyną jakowąś ...


nie mam niestety

kaindox
31-10-2012, 18:31
nie wiem czy o coś takiego chodzi ale może ten filmik pomoże
https://www.youtube.com/watch?v=NW2oG-KiOxA

kurczeblade
31-10-2012, 18:32
nie mam niestety

Miałem w studio kiedyś tylko dwie lampy, jedną 300ws i drugą systemową, softbox 90x90 i białe tło.

lampę systemową stawiałem na statywie za plecami modelki- skierowana w tło. Wyciągałem dyfuzor do szerokiego kąta w lampie systemowej, żeby podświetliła jak największy obszar tła :-)
Softbox z lampą studyjną bezpośrednio na modelkę. Lampa z tyłu idealnie doświetlała tło i obszar kadru w którym stała modelka (tylko trzeba umiejętnie lampę ukryć) Spróbuj ten sposób. Musisz kombinować, wtedy przy okazji się uczysz :-)

zoomi
02-11-2012, 06:30
może osłona przeciwsłoneczna :)

roman80
05-11-2012, 11:59
może osłona przeciwsłoneczna :)

osłona nic nie da, bo z jednej strony masz więcej światła na samym modelu, elemencie etc

a jakim materiałem najlepiej zasłonić ścianę?

KUBAwo
05-11-2012, 12:34
czarny materiał, styropian pomalowany na czarno, czarna strona blendy...

kaindox
05-11-2012, 12:39
opcja niskobudżetowa - czarna agrowłóknina z dowolnego marketu budowlanego

Sergiusz
06-11-2012, 02:26
Oświetl modela w kontraście oświetlenia 2:1 i jedną lampą daj jako kontrę a drugą na tło aby rozświetlić ewentualne cienie.

Tomson420
14-11-2012, 13:57
a jakim materiałem najlepiej zasłonić ścianę?

najbardziej zaciemniający materiał jaki spotkałem kupiłem w hurtowni materiałów, ma strukturę delikatnego intensywnego czarnego meszku. Żadne profesjonalne tło z allegro nie przyciemnia tak samo jak ten materiał..
Można sobie kupić karnisze i powiesić jak zwykłą kotarę. Za odcinek 3 x 2m zapłaciłem około 100zł.

grzegorzki
22-12-2012, 01:05
Perfect lighting for a white background (http://youtu.be/278sWkxpLTY)
Cały sekret żeby tło doświetlone było +- 1 EV mocniej niż obiekt.

No i chętnie zobaczymy efekt naszych porad :)


Brrrr! nie +- ale około. Sorry