PDA

Zobacz pełną wersję : Lekcja 7 - dyskusja



muflon
11-02-2006, 00:07
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8692 - czekam na uwagi :)

Parteq
11-02-2006, 00:16
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8692 - czekam na uwagi :)


Zupelnie nie mialem czasu na przebrniecie przez tekst, wiec lekko tu spamujac napisze ze fotki przyjemne, ale "McDonnell Douglas F/A-18C Hornet, Axalp (Szwajcaria), 2005 (400mm, f/5.6, 1/1600s)" = zrobila na mnie kolosalne wrazenie.
Swietny efekt.


Pozdrawiam,
Parteq

akustyk
11-02-2006, 00:34
najs. bardzo pozytywnie zaskoczony. jak sie ten temat oglada na koncowych zdjeciach, to czlowiek z innej bajki zupelnie nie docenia warsztatu stojacego za wykonaniem foty. a jak sie poczyta... hmmm...

jesli taki czlowiek z zupelnie innej bajki jak ja dobrnal do konca i z przyjemnoscia przeczytal, to chyba znaczy, ze dobry wyklad. zreszta, nie pierwszy i (miejmy nadzieje) nie ostatni tutaj!

Przemoc
11-02-2006, 01:10
Kolejny dobry wykład, podobają mi się także uwagi "okołofotograficzne" (kremy do opalania, zatyczki itp.) Chciałbym zapytać, czy poza kadrowaniem stosujesz PS lub coś podobnego do podrasowania zdjęć?

muflon
11-02-2006, 01:24
Chciałbym zapytać, czy poza kadrowaniem stosujesz PS lub coś podobnego do podrasowania zdjęć?
Tak, dość sporo bawię się Gimpem. Często zdarza mi się, nie będąc pewnym ekspozycji, lekko niedoświetlać zdjęcia i potem nadrabiać levelami. Albo lekko ściągnąć w dół curves w okolicach białego, żeby zmniejszyć wrażenie przepalenia. Albo (często) wyprostować horyzont. Albo... albo... właśnie dlatego z reguły od dużej imprezy do wystawienia zdjęć mija mi miesiąc :)

Follman
11-02-2006, 10:12
Świetny wykład jeszcze nie przebrnąłem całego ale z tego co przeczytałem bardzo mi się podoba.Pozdrawiam.

Bachman
11-02-2006, 10:46
Ekekt na zdjeciu Fiat G222TCM, Zeltweg (Austria), 2005 (400mm, f/5.6, 1/180s) jest bardzo ciekawy. Co to wlasciwie jest? spaliny czy cos innego?

PS. Jaki czas nalezy ustawic aby smigla helikoptera/samolotu smiglowego byly zatrzymane w miejscu i dosc wyrazne?

muflon
11-02-2006, 11:40
Ekekt na zdjeciu Fiat G222TCM, Zeltweg (Austria), 2005 (400mm, f/5.6, 1/180s) jest bardzo ciekawy. Co to wlasciwie jest? spaliny czy cos innego?
Jest to wytłumaczone w tekście :) Po jednej stronie śmigła zawsze jest pewiem obszar, w którym wytwarza się podciśnienie (i to spore - zwłaszcza na końcówkach, bo tam bezwzględna prędkość ruchu jest największa). Jeśli powietrze jest wilgotne, to powoduje to skraplanie się pary wodnej w nim zawartej. A jeśli jest bardzo wilgotne to tej pary jest na tyle dużo, że utrzymuje się 2-3 sekundy.

Te ślady na zdjęciu to dokładny opis trajektorii końcówek śmigieł przy starcie, tak jakby przyczepić im właśnie jakiś mały generator dymu i kazać rysować.


Jaki czas nalezy ustawic aby smigla helikoptera/samolotu smiglowego byly zatrzymane w miejscu i dosc wyrazne?
Pierwsza odpowieź "A po co"? Pierwszym wrażeniem przy oglądaniu takiego zdjęcia będzie "przecież on stoi w miejscu, zaraz spadnie" :-)

Druga odpowiedź: hmm, zależy.. powiedzmy że przy 1/500 już może być dość ostro, a 1/1000 powinno być OK.

eMILz
11-02-2006, 11:51
bardzo podoba mi sie Twoj wyklad, z checia go przeczytalem i poogladalem.
Tak jak ktos napisal wczesniej, bardzo cenne sa uwagi okolo fotograficzne czyli, znajomosci, miejsca itp. no i ze trzeba sie wysiurać przed foceniem :D

chomsky
11-02-2006, 13:38
Oczywiscie, ze przebrmalem przez caly tekst. Nie mam problemow z czytaniem i rozumieniem. Bardzo fajny wyklad, jest wszystko co trzeba a nawet wiecej.
Mysle, ze da sie to odniesc w sporym procencie do fotografowania rajdow samochodowych, czy motocyklowych.
Czesc.Ch.

muflon
11-02-2006, 14:01
Mysle, ze da sie to odniesc w sporym procencie do fotografowania rajdow samochodowych, czy motocyklowych.
Zgadza się - to, co jest opisane przy startach/lądowaniach można by dokładnie powtórzyć przy opisie pstrykania na rajdach. Przynajmniej tyle mogę powiedzieć po moich doświadczeniach z wyścigami BMX (http://www.ais.pl/~muflon/gallery/events/bmx05/). Tyle że tam jest trudniej - "obiekty" są dużo bliżej i ruszają się w trochę mniej przewidywalny sposób.

Marcoone
11-02-2006, 14:52
Świetny wykład Muflon.
Przy okazji nabrałem ochoty aby wrócić do fotografowania na pokazach.
Jak sobie wspomnę pierwsze Airshow w Polsce w Poznaniu na Ławicy, kupowanie każdego numeru "Lotnictwa" a jeszcze wcześniej "Skrzydlatej Polski"... W każdym razie ze swojej strony wielkie dzięki. Sorry za offtopa, ale rozmarzyłem się trochę ;)

januszP.
11-02-2006, 18:56
No cóż mam powiedzieć. Długo szukałem szczeny, która opadła z wielkim trzaskiem!!
Gratuluję! jestem pod ogromnym wrażeniem!
Pozdrawiam
janusz

dentharg
14-02-2006, 11:44
No Muflon! Pełna klasa! Może po powrocie jakos zaczne kluc brata w bok (ostatnio dolaczyl do grona zawodowych w podjednostce 25 BKPow Glinnik/Tomaszow Maz) zeby mi tam gdzie wejscie zalatwil.

Tyle, ze musze na sprzet zebrac kase bo ze swoj Sigma... to daleko nie zajade. Ale zacheciles przynajmniej do sprobowania!

kocis
16-02-2006, 13:19
Odwaga w cięciu kadru zawsze się opłaca!
Dzięki za cenne rady umieszczone w lekcji, wykorzystam je przy fotografowania samochodów.

iczek
17-02-2006, 18:12
Powiem tak. Zostawilbym tekst, ale fotki ilustracyjne szybko bym usunał.
Sorry, ale technicznie sa one bardzo slabe :( Ziarno, kadrowanie, przeostrzenie i mydlane totalnie. Zdecydowanie GIMP im nie sluzy..:)
Gratuluje jednak doswiadczenia i zycze powodzenia.

kocis
20-02-2006, 15:57
.... przeostrzenie i mydlane totalnie.....
Może coś z monitorem nie tak?

P.S. To się tyczy iczka

muflon
20-02-2006, 21:11
Może coś z monitorem nie tak?
U mnie? Raczej OK, osobno sprawdzam na domowym LCD 19" i CRT 21" w pracy. Aczkolwiek wiem że z jakością fotek jeszcze mogłoby być sporo lepiej... Niektóre z nich to spore cropy jeszcze z 70-200 i czasów gdy miałem trochę mniejsze pojęcie o temacie - starałem się dobrać raczej pod względem treści a nie jakości. No trzymam się Gimpa, póki co przesiadka na Win+PS nie wchodzi w grę. Kiedy pojawi się porządny edytor RAW pod Linuxa (Bibble mi nie odpowiada) to mooooże skuszę się żeby zacząć robić rawy...

Inna sprawa, że, te fotki z lekcji były dość mocno kompresowane (układ z Kubamanem był taki, że z grubsza w 500k wszystko ma się zmieścić).

Iczek masz jakieś konkretne uwagi co do kadrów, czy tylko standardowe "do **** bo do ****"?

iczek
23-02-2006, 23:21
Iczek masz jakieś konkretne uwagi co do kadrów, czy tylko standardowe "do **** bo do ****"?

Poczułem sie urażony tym ostatnim porównaniem.
Nie dałem ku temu powodów i żałuje w tym momencie, że w ogóle coś napisałem i poświeciłem czas twojej lekcji :(

muflon
24-02-2006, 11:26
Sorry, ale technicznie sa one bardzo slabe Ziarno, kadrowanie (..)
To jest jak dla mnie wlasnie "do **** bo do ****" :) Nie twierdze, ze zdjecia sa idealne, ba, wrecz wiem ze nie sa - i jak napisalem wyzej, z uwagami odnosnie jakosci sie w zasadzie zgadzam. Samo stwierdzenie "ziarno", "przeostrzenia" czy chociazby nawet "mydlane" jest tu jednoznaczne. Natomiast nie wiem co miales na mysli przez "kadrowanie technicznie bardzo slabe" - i o to pytam.

iczek
24-02-2006, 11:58
Chrzanisz stary, oj chrzanisz :)

Napisalem wprost wiec nie rozumiem o co sie dopytujesz ?! Ziarno i kadrowanie zabilo jakosc tych zdjec pod wzgledme technicznym. Sam to przyznajesz wiec nie wiem skad oczekiwanie na cos wiecej...?

To napisalem za pierwszym razem i nie wiem czmu sie domagasz abym to powtorzyl. Nie mozna napisac tego konkretniej. Dżizas.

Mydlane - to jest dla ciebie niejednoznaczne ? No sorry. Nie umiem napisac tego bardziej jednoznacznie, ale podpowiem tylko, ze chodzi mi o ostrosc i poruszenia wiekszosci obiektow.

Kadrowanie - to tez jasne dla mnie. Po prosty wycinasz samolocik wielkosci paznokcia z pelnej klatki i wychodzi gowniane halo naokolo niego, bo pliku ci nie wystarcza :) Banalnie proste.
Ot tyle.

Na marginesie - mam wrazenie, ze posiadasz lepsze zdjecia i dziwie sie ze wlasny wyklad "okraszasz" takimi przykladami :(

Calosc straciła niewymownie poprzez chyba twoja nieuwage, bo specjalnie to chyba nie robisz sobie "kuku".

pzdr

muflon
24-02-2006, 12:03
Kadrowanie - to tez jasne dla mnie. Po prosty wycinasz samolocik wielkosci paznokcia z pelnej klatki i wychodzi gowniane halo naokolo niego, bo pliku ci nie wystarcza :) Banalnie proste.
Proste jesli sie wie "co poeta mial na mysli" :) Bo ja caly czas myslalem ze chodzi o "kadrowanie = kompozycja". Teraz jasne.

iczek
24-02-2006, 12:38
okey. Wiec nie chodzilo o kompozycje bo trudno na podstawie kilku fotek krytykowac Cie za kompozyccje.
Polecam podmienic te fotki - wyklad zyska i mi zamkniesz paszcze :)

Broncobilly
07-03-2006, 20:08
oj chyba się iczek trochę czepia - wielu chcialoby mieć takie fotki na stanie - a i wyklad dla tych co dopiero zaczynają airfocić bardzo przydatny. Byłem na kilkudziesiećiu Airshow i wiem jakim bólem jest robienie RAW-ów - już mi sie zdarzało po ok 1000 zdjęc dziennie robić - potem na samo przejrzenie RAW-ów trzeba by tydzień stracić - dlatego bardzo brakuje mi w Canonie opcji RAW + mały (naprawde mały jpg taki 1024x800 skompresowany do ok 100kb w zupełności by wystarczył) - choćby po to by szybko w terenie ziarno od plew oddzielić

muflon
08-03-2006, 16:19
bardzo brakuje mi w Canonie opcji RAW + mały (naprawde mały jpg taki 1024x800 skompresowany do ok 100kb w zupełności by wystarczył) - choćby po to by szybko w terenie ziarno od plew oddzielić
Hmm, "w terenie" jakoś sobie mi to ciężko wyobrazić - w trakcie samych pokazów prawie nigdy nie mam czasu na chimping, ewentualnie czasem spojrzę na histogram, czy wszystko w normie. A w domu - to już mniejszy problem, seryjna konwersja CRW do małych jpegów, z nich wybieranie co lepszych i ponowna obróbka rawów. Tak czy tak praca nad fotkami po airshow to kilka tygodni, także różnicy nie zrobi :)

Jednak w moim przypadku po prostu (na dużym airshow) najzwyczajniej w świecie nie wyrobiłby databank :) przynajmniej zakładając, że ratio między RAW i JPG to ok. 1:4. "Ale kiedyś się wezmę"... ;-)

Vitez
08-03-2006, 19:57
A w domu - to już mniejszy problem, seryjna konwersja CRW do małych jpegów, z nich wybieranie co lepszych i ponowna obróbka rawów.


Znaczy na airshow robisz RAWy?

Ja inaczej - przegladanie BreezeBrowserem (szybki i skuteczny) w nim czasem wywolane prevki, tagowanie najlepszych.

Fan nr 1
13-09-2006, 20:51
No to może ja odświeżę wątek.

Muflon

Ostatnio byłem na pikniku lotniczym, już po powrocie przypomniałem sobie o twojej lekcji. Teraz widzę, że kilka twoich wskazówek bardzo by mi się przydało. Robiąc fotki (głównie samolotom śmigłowym) nieco przesadziłem z czasami i oczywiście śmigła wyszły zamrożone. W swojej lekcji sugerujesz wydłużenie czasu nawet do 1/100. W związku z czym mam pytanie czy robisz zdjęcia obiektywem z IS czy tez przy fotach z ogniskową > 70 jesteś w stanie uzyskać z ręki ostre zdjęcia?

P.S Bardzo fajna lekcja

Vitez
17-09-2006, 23:36
W związku z czym mam pytanie czy robisz zdjęcia obiektywem z IS czy tez przy fotach z ogniskową > 70 jesteś w stanie uzyskać z ręki ostre zdjęcia?


Odpowiem za muflona i chyba bardzo sie nie pomyle ;) - 100-400 4.5-5.6 IS L
Do helikopterow i pokazow - IS mode 1. Do startow/ladowan (panoramowanie) - IS mode 2.

muflon
18-09-2006, 09:34
Robiąc fotki (głównie samolotom śmigłowym) nieco przesadziłem z czasami i oczywiście śmigła wyszły zamrożone. W swojej lekcji sugerujesz wydłużenie czasu nawet do 1/100.
Hihi, teraz powiedziałbym wręcz, że nie nawet ale minimum do 1/100 :mrgreen: Głównie kwestia treningu - z braku laku można zawsze stanąć przy jakiejś drodze i ćwiczyć na autach (uwaga na czarne BMW ;-)). No i seriami... nie ma się co łudzić, 1/30 @400mm to jednym strzałem się nie uda.

W związku z czym mam pytanie czy robisz zdjęcia obiektywem z IS czy tez przy fotach z ogniskową > 70 jesteś w stanie uzyskać z ręki ostre zdjęcia?
To pierwsze (IS). Aczkolwiek ostatnio znajomy podrzucił mi ciekawą technikę, podpatrzoną podobno u strzelców i z użyciem której robił podobne sztuczki Sigmą 120-300/2.8 (bez IS): trzeba skrócić pasek tak, żeby po założeniu go za łokieć i wzięciu aparatu w rękę napinał się prawie na sztywno. Ponoć działa...

rOOmak
12-09-2007, 09:07
Chciałbym lekko odgrzac ten watek krotkim pytaniem z nadzieja ze jeszcze Muflon tu zajrzy:)
Kilka twoich zdjec jest wykonanych z innych samolotow (Super Puma,Alouette III,Hornet, Mirage z twojej galerii). Jak sie dostajesz na poklad? Masz to w jakis sposob zalatwione(praca,znajomosci...) czy po prostu umiesz sie dobrze zakrecic?

Niestety kiedy ja mialem mozliwosc krecenia sie po plycie, prawie bez oganiczen to nie myslalem o fotografowaniu. Nie mazylem nawet o kompakcie.Uraz kregoslupa mnie uziemil zanim zdazylem sie dobrze od ziemi oderwac i przezucilem sie na focenie, zeby nie zwariowac bez hobby:lol:
Teraz jestem w stanach,wiec nawet znajomosci nie mam i zastanawialem sie czy mozna byc na tyle zaradnym zeby sie wepchnac na poklad jakiejs maszyny zeby z gory fotografowac.
Dzieki i pozdrawiam.
Ps. Swietny wyklad.

jxw27866
14-06-2008, 14:18
jak widac nie chetnie sie odzywam i gratulacje ze Ci się udalo mnie zmusic. Przekazuje wyrazy szacunku dla lekcji i klasy w swoim skromnym imieniu konsultowanym z mniej skromnymi (przeciez "madrzejszszymi"). no i .... jest jedna sprawa która nie daje mi spokoju. Dla czego proponujesz ustawic ISO400?- poprostu jesli moge prosic o uzasadnienie.
jeszcze (przy okacji) grtuluje koledze reki (chodzi o 1/30s)
gratuluje techniki Vitezowi (oraz ilosci postow - przy okazji) no i ta grypserka - robi wrazenie
no i gratuluje iczekowi (...tez przy okazji)

jeszcze raz dziekuje za ciekawą lekcje i pozdrawiam.

muflon
24-06-2008, 00:41
(...) z nadzieja ze jeszcze Muflon tu zajrzy
O kurcze.. pewnie że nie zajrzy, bo glupi wyłączył sobie automatyczne powiadamianie :-( Przepraszam wszystkich, w szczególności kol. rOOmaka... może jeszcze zajrzy :mrgreen:


Kilka twoich zdjec jest wykonanych z innych samolotow
Pudło :) Wszystkie moje zdjęcia są robione z ziemii, z wyjątkiem jednej, specyficznej sesji air2air tutaj (http://danielrychcik.com/hbprj08/) :D


Dla czego proponujesz ustawic ISO400?- poprostu jesli moge prosic o uzasadnienie
Proponuję to - początkującym - dlatego, że przy niewiele większych szumach (no bo szczerze: co to jest ISO400 dla takiego 30D/40D?) daje się czterokrotnie skrócić czas naświetlania. To nienajgorzej, żeby uniknąć standardowego pytania "a czemu mam takie nieostre fotki" ;-)


Jak ten czas leci... ponad 2 lata :) W międzyczasie sporo rzeczy mi się zmieniło jeśli chodzi o technikę (nie wspominając o sprzęcie ;-)) - chyba trzeba by się powoli przymierzyć do wersji 2.0 :-D

A, i Iczek miał w 100% rację powyżej :) fotki są do wymiany :D

horn3t
03-07-2008, 21:44
Jak ten czas leci... ponad 2 lata :) W międzyczasie sporo rzeczy mi się zmieniło jeśli chodzi o technikę (nie wspominając o sprzęcie ;-)) - chyba trzeba by się powoli przymierzyć do wersji 2.0 :-D


Wersja 1.0 SUPER czekam na 2.0 :)

rOOmak
29-07-2008, 05:35
Dzieki za odpowiedz. Jedno pytanie. Jak złapałeś tą fotę Aerospatiale SA-316B Alouette III, Axalp (Szwajcaria), 2005?
Musiałeś siedzieć w innym śmigłowcu. Mylę się?

muflon
01-08-2008, 13:55
Mylę się?
Tak :) http://lotnictwo.net/doc.php?doc=07033101 :)

KORD/EPKK
16-01-2009, 21:52
@rOOmak
Hmm... Kupujesz bilet najlepiej z JFK do LAX , ladnie usmiechasz sie do automatu jak zalatwiasz boarding pass (zeby dostac miejsce przy oknie) , wsiadasz na poklad i lecisz...
A tak na powaznie to mozesz sprobowac pokrecic sie kolo malego lotniska robisz foty i byc moze zagadasz z jakims pilotem ktory np. aktualnie robi oblot bo wymienial zarowke :) i jest szansa ze sie zalapiesz. Pare lat temu bylem na malym lotnisku kolo Chicago (dokladnie ARR) focilem maszyny w przenoszonym muzeum i zgadalem sie z gosciem ktory lata na L39 i na Texanach. Zaproponowal mi ze jakbym chcial to moge sie przylaczyc bo akurat leci niedaleko po jakies tam mapy. Kurcze zebym mial wtedy dwie godziny wolne to bym sie nie zawachal a tak to obeszlem sie smakiem.... Zaluje tego do dzis... Pewnie by wyszly z tego ciekawe fotki...

ewa_olsztyn
25-01-2009, 13:31
Muflon! Ja w życiu nie pójdę na żadne lotnisko i nie sfotografuję żadnego samolotu, ale czytałam z zapartym tchem. Masz świetne pióro człowieku, przyjmij uznanie od zawodowca w tej dziedzinie :mrgreen:
A pasji i efektów - gratuluje z całego serca!

sbogdan1
20-02-2009, 16:06
Tak :) http://lotnictwo.net/doc.php?doc=07033101 :)

Wiesz Muflon kawał dobrej roboty , chylę czoło przed Twoim kunsztem.
Co tu dużo pisać jak wszystko widać i jest podane jak na talerzu.
Z pewnością nigdy mi nie będzie dane być na takich pokazach więc zostaje mi podziwiać Twoje wyczyny z obiektywem w ręku .
Pozdrawiam gorąco...

ghash
06-03-2009, 14:15
Baterie - najlepiej jest ich mieć 2 razy tyle ile wydaje nam się, że potrzeba. Latem, w upale, akumulatorki zużywają się szybciej niż normalnie.
yyyy... a nie na odwrót? w zimie baterie potrzebują więcej elektronów do ogrzania się?

tak poza tym - dobry art - wiele praktyki, a nie matematyki!

muflon
08-03-2009, 17:28
yyyy... a nie na odwrót? w zimie baterie potrzebują więcej elektronów do ogrzania się?
To temat trochę nie na ten wątek :) ale z mojego doświadczenia, akumulatory najlepiej działają w temperaturach "normalnych". Zarówno na mrozie jaki w 30-stopniowym upale, widziałem wyraźnie, że wydajność spada.