PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ustawić nieskończoną głębię ostrości? /Statyw i 350D



unibal
27-10-2012, 18:36
Cześć.
Na początku chciałem napisać że obnoszę się z tymi dwoma problemami długo, szukałem w google, i w instrukcji obsługi.
Sprzęt : EOS 350D + Sigma 70-300mm APO DG Macro .

1) Jak ustawić nieskończoną głębię ostrości w 350D ? , dodam że aparatu używam praktycznie tylko do RNAV Spottingu(fotografowanie samolotów na wysokościach przelotowych), samoloty fotografuję na 200 lub 300mm(wiem że na 300 jest już ostrość dużo mniejsza), ale np. nie uzyskuję takiej ostrości jak ma być i jaką bym chciał na 200mm. Myślę że chodzi tutaj o głębię ostrości(bo wszystkie inne ustawienia aparatu powiedzmy "opanowałem"), lecz nie wiem jak ustawić ją na nieskończoność? (Dodam że samoloty które fotografuję lecą od 9-12 tyś metrów nade mną, czyli muszę w tym odległościach ostrzyć.
Aha, i jaka wartość przysłony dla mojego obiektywu przyniesie korzystną głębię/ostrość przy 200 lub 300mm(w internecie pisze że 22, lecz czy to aby napewno?)
Czytałem 4 razy instrukcję po kolei całą, lecz nie zrozumiałem nic z tematu głębi ostrości, w internecie znalazłem też jeden link, lecz nie odpowiedział mi na moje główne pytanie, tj. jak ją ustawić na nieskończoność.

2) W instrukcji obsługi nie pisze nic o tym w jaki sposób i czym umocować puszkę do statywu, google też nic nie podsuwa, prosił bym o pomoc. Statyw to F1RST C3530, nie znalazłem też nic co mogło by wskazywać na mocowanie.


Przepraszam jeśli było, lecz szukałem i temat napisałem jako ostateczność.

Proszę o pomoc i pozdrawiam.


EDIT://, pomyłka działów, proszę o przeniesienie.

marfot
27-10-2012, 19:40
Problemem nie jest głębia ostrości a raczej marne właściwosci optyczne tej Sigmy na 300mm. Aby nie mieć problemów z autofokusem proponuję przestawić tą Sigmę ma M i ustawić ręcznie ostrość na nieskończoność. Myślę, że optymalna przysłona będzie f=8.
Wydaje mi się, że potrzebujesz jednak obiektywu o znacznie dłuższej ogniskowej - ok.500mm (może być na mocowanie M42).
Statyw, o którym piszesz ma szybkozłączkę, którą odpinasz dźwigienką z boku głowicy, przykręcasz do korpusu i zapinasz do statywu razem z korpusem.

tlustyx
28-10-2012, 02:03
Trochę teorii: Obliczanie głebi ostrości (http://www.fotoporadnik.pl/obliczanie-glebi-ostrosci.html)

--- Kolejny post ---

Wg "optycznych" ten obiektyw na 300 mm najwyższą rozdzielczość osiąga przy f/16 a przy 200mm przy f/8
Test obiektywu (http://www.optyczne.pl/12.4-Test_obiektywu-Sigma_70-300_mm_f_4-5.6_APO_DG_Macro_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.ht ml)

piast9
28-10-2012, 10:53
1) Przy takiej odległości głębia ostrości nie gra roli. Zła ostrość zdjęć może wynikać z kiepskiego obiektywu albo źle działającego autofocusa. Jak ustawiasz ostrość? Automatycznie? Ręcznie? Jeśli ręcznie to jak? W wielu obiektywach nie wystarczy przekręcić ostrość do oporu, bo to jest ustawienie "poza nieskończoność".
2) Nie ma czegoś takiego jak nieskończona głębia ostrości
3) Zamiast szukać informacji na jakichś stronkach kup sobie książkę o podstawach fotografii i sobie ją spokojnie przeczytaj.

unibal
28-10-2012, 11:35
Ostrość ustawiam automatycznie AF, AI SERVO. Najprawdopodobniej to wina kiepskiej ostrości przy 300mm.
Dzięki za pomoc, problem ostrości rozwiązany.


Statyw, o którym piszesz ma szybkozłączkę, którą odpinasz dźwigienką z boku głowicy, przykręcasz do korpusu i zapinasz do statywu razem z korpusem.
Szczerze powiedziawszy nie rozumiem, próbowałem i nic. Czy jest jakiś adapter do tego?

marfot
28-10-2012, 12:17
Szczerze powiedziawszy nie rozumiem, próbowałem i nic. Czy jest jakiś adapter do tego?

Czy głowica wyglada tak jak na powiekszeniu w tym linku:
Statyw foto Opticam First C 3530 - 147cm 6-ST-WT-C3530-0000 www.eMarket.pl (http://www.emarket.pl/aparaty-cyfrowe-akcesoria/statyw-foto-opticam-first-c-3530-147cm-6-st-wt-c3530-0000/p-c6715003)

Jężeli nie ma tego wystającego gwintu jak na zdjęciu to znaczy, że nie masz tej szybkozłączki i pozamiatane. Może została przy innym korpusie? Kupowałeś nowy statyw czy od kogoś?

piast9
28-10-2012, 19:46
Ostrość ustawiam automatycznie AF, AI SERVO.

Czemu serwo? To program af dla obiektów, których odległość od aparatu zmienia się w trakcie robienia zdjęć. Zmiany odległości samolotu lecącego na 30000 stóp od aparatu, które mają miejsce w trakcie robienia zdjęć są pomijalne. Dodatkowo, wg mnie serwo w 350D nie działa specjalnie precyzyjnie, oględnie mówiąc.

unibal
28-10-2012, 20:14
Może została przy innym korpusie? Kupowałeś nowy statyw czy od kogoś?
Nie mam pojęcia, a jak wygląda ta szybkozłączka ? (prosiłbym konkretne zdjęcie lub link do aukcji na allegro)


Czemu serwo? To program af dla obiektów, których odległość od aparatu zmienia się w trakcie robienia zdjęć. Zmiany odległości samolotu lecącego na 30000 stóp od aparatu, które mają miejsce w trakcie robienia zdjęć są pomijalne. Dodatkowo, wg mnie serwo w 350D nie działa specjalnie precyzyjnie, oględnie mówiąc.
IMO to najodpowiedniejszy tryb, przy 200/300mm i nawet gołym okiem samolot wcale tak wolno nie leci i jednak bardziej się porusza.
Masz może jakiś inny pomysł lub sugestię? może na innym trybie spróbować?

piast9
28-10-2012, 20:50
No dobrze, porusza się ale jak zmienia się jego odległość od aparatu pomiędzy półnaciśnięciem spustu i zadziałaniem AF a zrobieniem zdjęcia? Ułamek procenta. Serwo stosujemy gdy ktoś biegnie czy jedzie w stronę aparatu czy od aparatu i odległość zmienia się znacznie. Moim zdaniem jeśli AF to zwykły one shot. Zwłaszcza w 350D. Ja serwo w swoim 350D próbowałem raz, obejrzałem wyniki i sobie to odpuściłem.

A tak w ogóle, by uchronić się przed skutkami nietrafienia AF to ja bym wyostrzył na coś bardzo, bardzo daleko i przełączył na ręczne by AF tego ustawienia nie zmieniał. Ale tutaj to akurat inni uprawiający ten rodzaj fotografii co Ty powinni się wypowiedzieć.

solti
28-10-2012, 23:48
IMO to najodpowiedniejszy tryb, przy 200/300mm i nawet gołym okiem samolot wcale tak wolno nie leci i jednak bardziej się porusza.
Masz może jakiś inny pomysł lub sugestię? może na innym trybie spróbować?
IMO nie masz pojęcia, o czym piszesz. Poczytaj jeszcze raz, co napisał Ci piast9, bo mądrze chłop prawi:) No i odrób wreszcie zasugerowaną wyżej lekcję na temat kształtowania się głębi ostrości, bo na razie błądzisz kompletnie po omacku. Może, jak już sobie zgłębisz to i owo, to zrozumiesz, że przy takich odległościach od fotografującego, jak np. samolot na przelotowej, ostrość jest ustawiona na nieskończoności i się nie zmienia. Jak już to zrozumiesz, to z całą pewnością wyłączysz serwo, które tylko może Ci nieźle mieszać z ostrością.

unibal
29-10-2012, 21:12
To nie tak że jestem zatwardziałym zarozumialcem, zrozumiałem, wyłączam servo, to najważniejsza rzecz jaką wyniosłem z tematu, bardzo dziękuję.
Czy pomoże ktoś jeszcze ze statywem?

marfot
29-10-2012, 21:19
Czy pomoże ktoś jeszcze ze statywem?

Dostałeś link do fotki tego statywu. Czy Twoja głowica wyglada tak jak ta na zdjęciu tzn czy ma element z wystającym gwintem. Jak nie ma to nic tu nie pomoże.

hensu
30-10-2012, 08:51
Ale co Ty chcesz osiągnąć za pomocą statywu, przecież obiekt szybko się porusza a aparat uwięzisz na stałe. Prędzej monopod. Podłącz się go tak samo do aparatu. I statyw i monopod mają u góry bolec gwintowany, a aparat od spodu gwintowaną dziurkę, jedno wkręcasz w drugie i to cała filozofia /chyba, że Ty nas wkręcasz?/

unibal
30-10-2012, 08:57
Statyw jest mi potrzebny do fotografowania księżyca.

PawelB
30-10-2012, 09:09
Dostałeś link do statywu w sklepie, powtórzę Statyw foto Opticam First C 3530 - 147cm 6-ST-WT-C3530-0000 www.eMarket.pl (http://www.emarket.pl/aparaty-cyfrowe-akcesoria/statyw-foto-opticam-first-c-3530-147cm-6-st-wt-c3530-0000/p-c6715003) Nad zakładką Parametry techniczne masz dwa zdjęcia, jedno całego statywu, drugie samej głowicy. Kliknij na to z głowicą. Na górze masz płaską płytkę z dwoma srebrnymi bolcami, to jest szybkozłączka. Masz taka przy swoim statywie? Jak masz to odpinasz ją dźwignią przy rączce, gwintowany bolec wkręcasz w gwint który masz na spodzie aparatu. Na koniec szybkozłączkę ponownie wpinasz do głowicy. Prościej się tego nie da wytłumaczyć.

unibal
30-10-2012, 16:11
Przepraszam, nie zrozumiałem na początku. Niestety nie mam tej szybkozłączki, lecz widzę są na allegro, więc problemy wątku wyczerpane. Dziękuję wszystkim za pomoc.