PDA

Zobacz pełną wersję : Skanowanie odbitek



kgolebiowski
10-02-2006, 11:59
Ponieważ jestem w temacie fotografii i rzeczy z tym związanych raczej zielony proszę o nienaśmiewanie się z moich może lamerskich pytań.Chcę zeskanować stare ,czarno-białe zdjęcia,proszę o podpowiedź jakie parametry skanera mam wybrać (rozdzielczośc,jasność), w jakim formacie zapisać(raw, jpeg),ewentualnie jakim programem(photoshop).Zdjęcia są raczej ciemne,niezbyt ostre,będą wykorzystywane do domowego albumu.

storm
10-02-2006, 12:06
Hmm wnioskuje ze sa to odbitki niewielkich rozmiarow ?
A nie masz czasem negatywu z tymi zdjeciami?

kgolebiowski
10-02-2006, 12:10
Negatywów niestety nie mam a format to 9x13

mxw
10-02-2006, 12:27
Negatywów niestety nie mam a format to 9x13
jak masz cyfrówkę, to po prostu zrób dobre zdjęcie tym zdjęciom 8)

kgolebiowski
10-02-2006, 12:32
Cyfrówki nie mam a czy ze skanera wyjdzie gorsze,nie biorę pod uwagę profesjonalnej cyfrówki?

mxw
10-02-2006, 13:40
Cyfrówki nie mam a czy ze skanera wyjdzie gorsze,nie biorę pod uwagę profesjonalnej cyfrówki?
jak nie masz cyfrówki, to ze skanera wyjdzie na pewno lepsze ;-)

powiem tylko tak, że mam skaner, ale od kiedy mam cyfrówkę, nie użyłem go ani razu: nie chciało mi się go wyciągać, robić miejsca na biurku, podpinać tych kabli, zasilacza, potem czekać, aż sterowniki raczą zadziałać, potem skanować każdą fotkę przez prawie minutę - bo tyle skanują skanery... i tylko po to, żeby się okazało, że jest krzywo :-x

a cyfra jest zawsze pod ręką, nie potrzebuje kabli, widzisz co robisz, a "skanowanie" trwa 1/100 sekundy :-)

jakość do zastosowań domowych wystarczająca, przy zdjęciach rodzinnych aż nadto.

właśnie jestem w trakcie kopiowania takich zdjęć z różnych okresów. a za chwilę chcę się zabrać za skanowanie negatywów także cyfrą :twisted:

więc jeżeli miałbyś np. kupować skaner tylko do tego celu, to lepiej rozważ, czy nie ma sensu dołożyć i kupić cyfrę i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

kgolebiowski
10-02-2006, 14:41
Czy mógłbyś podać mi jakie ustawiasz parametry skanowania?

sico
10-02-2006, 15:58
"Skanowanie" cyfrą jest dla mnie dosyć osobliwym pomysłem ale to może moje zboczenie zawodowe ma na to wpływ... No a totalnie zaskoczony jestem pomysłem "skanowania" negatywów cyfrą. Przepraszam ale jak chciałbyś to zrobić i jaką jakość uzyskać?

pozdrawiam

mxw
10-02-2006, 17:26
Czy mógłbyś podać mi jakie ustawiasz parametry skanowania?
skanowania czy "skanowania"?

przy "skanowaniu" istotny jest statyw i oświetlenie, parametry to drugorzędna sprawa...


"Skanowanie" cyfrą jest dla mnie dosyć osobliwym pomysłem ale to może moje zboczenie zawodowe ma na to wpływ... No a totalnie zaskoczony jestem pomysłem "skanowania" negatywów cyfrą. Przepraszam ale jak chciałbyś to zrobić i jaką jakość uzyskać?
a czy ja mówię, że to nie jest osobliwa rzecz...? ;)

to jest patent na gratisowe rozwiązanie problemu kartonu co ciekawszych negatywów jeszcze z analoga, gdy człowiek się już na cyfrę przesiadł.

jaka jakość? jeszcze nie wiem, bo jeszcze nie miałem czasu na zrobienie tego porządnie. próby "ręczne" wykazały, że jakość labów typu mediamarkt czy auchan spokojnie wyciągniesz...

więcej było tutaj:
http://canon-board.info/showthread.php?t=607
są tam też efekty, np. post #22