PDA

Zobacz pełną wersję : Starzenie się i żywotność KALIBRATORÓW



renes
06-10-2012, 14:16
Jakieś 3 lata temu kupiłem kalibrator X-Rite Eye-One Display 2, sprawował się dobrze do wczoraj, nie byłem już w stanie ustawić kolorów RGB - kontrast i jasność jeszcze sie dało. Zaplaciłem za niego chyba 760zł, krótko więc posłużył. Dowiedziałem się teraz, że w tych kalibratorach zastosowano kiepskie sensory czy filtry Kodaka. Niezaleznie od tego kalibratory w ogóle dość szybko się ponoć starzeją i nie trzymają parametrów już po 2 latach, może nie te z najwyższej półki, ale w tej cenie tak. Osobiście uważam, że płacąc 800zł za kalibrator mam prawo jednak oczekiwać od producenta produktu, który bedzie mi nienagannie służyl więcej niż 2-3 lata. Już myslałem o zakupie X-rite i1display pro, który chyba na rynku mniej niż niż 2 lata , tymczasem podobno i ten kalibrator posłuży tylko 2-3 lata zanim straci swoją dokładność lub padnie tak jak mój Display 2 albo będzie tak rozjechany że błędy będą 3x większe od błędów monitora.

Czy kalibratory X-Rite przodują w krótkiej żywotności, czy dotyczy to innych producentów także? Jeśli nie, to czy jest komuś wiadomo kalibratory jakich producentów trzymają najdłużej parametry i nie są tak usterkowe jak X-Rite?

Usługa profesjonalnej kalibracji monitora kosztuje połowę, w najlepszym razie 1/3 ceny takiego X-Rite i1Display Pro.

czornyj
06-10-2012, 16:39
i1Display Pro został wyposażony w filtry znacznie lepszej jakości, a całość układu zahermetyzowano - powinien być nieporównanie bardziej żywotny niż i1D2. Dodatkowo w LUT urządzenia wgrana jest jego indywidualna charakteryzacja spektralna, którą można aktualizować w serwisie.