PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja Eizo SX2262W



maati
03-10-2012, 12:40
Witam, mam szybkie pytanie do bardziej doświadczonych w kalibracji:
Otóż mam Eizo SX2262W i kalibrator i1 Display PRO
1. Czy w programie rodzaj wyświetlacza mam wybrać wide gamut CCFL czy samo CCFL
2. Czy zaczynając kalibrację ustawiamy w monitorze kontrast, jasnośćć oraz kolory RGB na full czy połowę czy minimum (chodzi mi o punkt wyjściowy od czego zaczynamy)
3. Czy istnieje w windowsie7 i późniejszym takie coś jak w poprzednich czyli AdobeGamma którego się usuwałoprzed kalibracją.
4. Czy funkcję ECOView zostawić OFF czy ON podczas kalibracji.

strideer
03-10-2012, 12:46
Witam, mam szybkie pytanie do bardziej doświadczonych w kalibracji:
Otóż mam Eizo SX2262W i kalibrator i1 Display PRO
1. Czy w programie rodzaj wyświetlacza mam wybrać wide gamut CCFL czy samo CCFL
2. Czy zaczynając kalibrację ustawiamy w monitorze kontrast, jasnośćć oraz kolory RGB na full czy połowę czy minimum (chodzi mi o punkt wyjściowy od czego zaczynamy)
3. Czy istnieje w windowsie7 i późniejszym takie coś jak w poprzednich czyli AdobeGamma którego się usuwałoprzed kalibracją.
4. Czy funkcję ECOView zostawić OFF czy ON podczas kalibracji.

1. WG CCFL
2. Najlepiej zresetować do ustawień domyślnych i stąd zaczynać. Kontrastu nie ruszasz, regulujesz tylko jasność i wzmocnienie w kanałach RGB. Co do samego ustawienia RGB to powinieneś dążyć do takiej kombinacji parametrów, aby jeden miał wartość maksymalną (czyli 100), a pozostałe były odpowiednio niższe - tak żeby w ten sposób ustawiony punkt bieli był zgodny ze wskazaniem "drabinki" w programie profilującym.
3. Nie, ale jeśli miałeś inne oprogramowanie do profilowania/kalibracji, to warto zobaczyć, czy nie pozostało w autostarcie. Jeśli używasz i1 Profilera, to powinny tam być (i zostać) dwa programy i1 Profiler Tray oraz XR Gamma (jeśli dobrze pamiętam nazwy, bo przywołuję z pamięci).
4. Zdecydowanie off.

czornyj
03-10-2012, 12:49
1. WG CCFL
2. Kontrast na 100%, RGB na 100% i przycinamy dwa najmocniejsze kanały aż do osiągnięcia zadanego wtpt. Jasność na 20-30%, po dokładnym ustawieniu jasności warto przerwać, wrócić i poprawić wtpt, powtórzyć aż do precyzyjnego osiągnięcia zadanego poziomu luminancji i barwy bieli. Biel kategorycznie nie powinna przekraczać zadanego poziomu luminancji, bo profiler przytnie ją przy pomocy LUT karty graficznej
3. Nie
4. bezwzględnie na OFF

widzę, że Dominik był szybszy :D

strideer
03-10-2012, 12:52
widzę, że Dominik był szybszy :D

Zgodność odpowiedzi 100%. I like it!

Grzesiek_PL
03-10-2012, 13:14
Kontrastu nie ruszasz


2. Kontrast na 100%

Gdzie leży prawda? ;)

czornyj
03-10-2012, 13:33
Gdzie leży prawda? ;)

Kontrast domyślnie jest na 100%, więc nie ruszasz ;)

Grzesiek_PL
03-10-2012, 13:43
U mnie jest 50%, może przez to, że inny model.

czornyj
03-10-2012, 13:50
U mnie jest 50%, może przez to, że inny model.

Z tym potrafi być bardzo różnie - najczęściej bywa 100 lub 50, a czasem dowcipnie np. 73%

tomkod
03-10-2012, 13:50
Ja mam eizo z serii S 2243 i u mnie też kontrast domyślny to 50%.

Dodatkowo tom01 radził abym w programie kalibrującym nie wybierał kontrastu natywnego tylko zadał wartość 400 - tak aby wydruki były bardziej podobno do tego co na monitorze. Przy zostawieniu kontrastu "natywnego" żadna drukarka nie jest w stanie przenieść takiego kontrastu na papier.
Do tego ja kalibrowałem przy ustawieniach Gain: R=100, G=95 i B=96.
Jasność 10%

czornyj
03-10-2012, 13:57
Ja mam eizo z serii S 2243 i u mnie też kontrast domyślny to 50%.

Dodatkowo tom01 radził abym w programie kalibrującym nie wybierał kontrastu natywnego tylko zadał wartość 400 - tak aby wydruki były bardziej podobno do tego co na monitorze. Przy zostawieniu kontrastu "natywnego" żadna drukarka nie jest w stanie przenieść takiego kontrastu na papier.
Do tego ja kalibrowałem przy ustawieniach Gain: R=100, G=95 i B=96.
Jasność 10%

Wydawało mi się, że w SX kontrast natywny ma wartość 100%, ale może się mylę - sprawdzę.

Z ustawianiem kontrastu to dość ciężka sprawa - teoretycznie monitor ma wyższy współczynnik kontrastu niż papier, w praktyce matowa powłoka przeciwodblaskowa i światło padające na powierznię matrycy potrafi go bardzo poważnie ograniczyć.

W i1profilerze jest funkcja pomiaru flary z dystansu, a basICColor skonstruował DISCUSa w taki sposób, by można było kalibrować monitor z dystansu zamiast kontaktowo i uwzględnić wpływ oświetlenia na realnie postrzegany bkpt.

strideer
03-10-2012, 14:00
Wydawało mi się, że w SX kontrast natywny ma wartość 100%, ale może się mylę - sprawdzę.

Z ustawianiem kontrastu to dość ciężka sprawa - teoretycznie monitor ma wyższy współczynnik kontrastu niż papier, w praktyce matowa powłoka przeciwodblaskowa i światło padające na powierznię matrycy potrafi go bardzo poważnie ograniczyć.

Zawsze pozostaje soft-proofing, żeby nie ograniczać możliwości monitora gdyby był on używany do innych rzeczy, nie tylko do edycji obrazków.

czornyj
03-10-2012, 14:11
Zawsze pozostaje soft-proofing, żeby nie ograniczać możliwości monitora gdyby był on używany do innych rzeczy, nie tylko do edycji obrazków.

Tyle tylko że ICC zakłada, ze nasz monitor ma kontrastowość 288:1 :mrgreen:

Ponownie przy tym podkreślam, że z percepcją nie ma to-tamto i Magiczne Liczby Jedynie Słusznej Prawdy nie istnieją. Mierząc z dystansu monitor o CR ~800:1 okazywało się np., że w danym otoczeniu realnie nie miał nawet 200:1 ;)

W międzyczasie sprawdziłem ustawienie OSD dla natywnego kontrastu SX-a i na 100% jest 100%

strideer
03-10-2012, 14:29
Mierząc z dystansu monitor o CR ~800:1 okazywało się np., że w danym otoczeniu realnie nie miał nawet 200:1 ;)

Potem odmalowujesz sobie cały pokój na biało, stawiasz w środku wypasionego CG i się człowieku zastanawiasz czemu w ciągu dnia, mimo kapturka, świeci to jakby chciało a nie mogło :-) True story!

airhead
03-10-2012, 20:58
Witam, mam szybkie pytanie do bardziej doświadczonych w kalibracji:
Otóż mam Eizo SX2262W i kalibrator i1 Display PRO
1. Czy w programie rodzaj wyświetlacza mam wybrać wide gamut CCFL czy samo CCFLto jest wide gamut

2. Czy zaczynając kalibrację ustawiamy w monitorze kontrast, jasnośćć oraz kolory RGB na full czy połowę czy minimum (chodzi mi o punkt wyjściowy od czego zaczynamy)najpierw zmierz kalibratorem jasność w pokoju dla pory dnia, w której pracujesz na komputerze, a potem nastaw wobec tego jasność monitora (program Ci powie)

4. Czy funkcję ECOView zostawić OFF czy ON podczas kalibracji.off i po kalibracji też :)

maati
03-10-2012, 22:23
to jest wide gamut
najpierw zmierz kalibratorem jasność w pokoju dla pory dnia, w której pracujesz na komputerze, a potem nastaw wobec tego jasność monitora (program Ci powie)
off i po kalibracji też :)

Nie mam pojęcia jak to zrobić, w oprogramowaniu jest taka funkcja?
Pracuję z reguły w godzinach wieczornych. W pokoju raczej ciemno.

Czornyj mial rację i kontrast jest ustawiony na 100

maati
04-10-2012, 08:18
ok, zrobiłem wszystko wg waszych rad i myslę że jest dobrze.
Z tą jasnością w pokoju to chyba też zmierzyłem, podczas kalibracji jest taka funkcja, wystarczy zaznaczyć "ptaszka".:)

Ogólnie dzięki za rady, wiedziałem że na mistrzów tej dziedziny można liczyć.

maati
05-10-2012, 08:49
Mam jeszcze takie pytanko.
Gdybym chciał skalibrować inny monitor (samsung - media markt) to mam ustawić samo CCFL bez wide gamut?
Czy wystarczy podłączyć ten monitor pod mój komp i skalibrować, później zapisać profil i ustawić jako domyslny na kompie, na którym bedzie pracował lub czy trzeba zainstalować oprogramowanie i kalibrować na tym kopie, do którego bedzie podłączony? Chodzi mi głównie o to, czy garta grafiki ma wpływ na profil? W menu tego monitora da się ustawiać RGB, kontrast i jasność manualnie.

strideer
05-10-2012, 09:06
Mam jeszcze takie pytanko.
Gdybym chciał skalibrować inny monitor (samsung - media markt) to mam ustawić samo CCFL bez wide gamut?
Czy wystarczy podłączyć ten monitor pod mój komp i skalibrować, później zapisać profil i ustawić jako domyslny na kompie, na którym bedzie pracował lub czy trzeba zainstalować oprogramowanie i kalibrować na tym kopie, do którego bedzie podłączony? Chodzi mi głównie o to, czy garta grafiki ma wpływ na profil? W menu tego monitora da się ustawiać RGB, kontrast i jasność manualnie.

Rodzaj podświetlenia w i1 Profilerze ustawiasz zgodnie z faktycznym typem podświetlenia w danym monitorze - najczęściej będzie to CCFL (bez WG) lub LED. Sprawdź najlepiej w specyfikacji monitora czy podświetlenie jest świetlówkowe, czy LED-owe.

Profil można przenieść na inny komputer kopiując i instalując w systemie odpowiedni plik ICC. Taki profil będzie funkcjonował, jeśli zostaną zachowane ustawienia wyświetlania, o których piszesz (czyli jasność, kontrast, wzmocnienie RGB, ew. parametr gamma, jeśli znajdziesz taki w menu). W niektórych przypadkach (w zależności od systemu operacyjnego) konieczne może być użycie dodatkowego programu, tzw. LUT Loadera, który załaduje krzywe LUT z profilu do pamięci karty graficznej. Sama karta graficzna, jako taka, nie ma wpływu. Pewien niewielki wpływ może mieć rodzaj złącza, używanego do przesyłania sygnału z komputera do monitora. Jeśli będzie to połączenie cyfrowe (DVI, HDMI, Display Port), to nie powinno być problemu. W przypadku podłączenia przez analogową 15-pinową wtyczkę VGA może nastąpić pewna niewielka różnica w wyświetlaniu, chociaż moim zdaniem taka różnica ma charakter raczej "akademicki" niż praktyczny.

maati
05-10-2012, 11:42
system operacyjny w tym kompie to WinXP, nie wiem jak to jest w tym przypadku z tzw LUT Loaderem
Kabel to DVI także ok.

strideer
05-10-2012, 11:54
system operacyjny w tym kompie to WinXP, nie wiem jak to jest w tym przypadku z tzw LUT Loaderem
Kabel to DVI także ok.

LUT Loader będzie Ci potrzebny. Ja korzystam z programu z pakietu dispcalGUI/ArgyllCMS, ale to może być trochę zbyt duża kobyła jeśli idzie tylko o załadowanie krzywych korekcyjnych. Może ktoś doradzi inny program?

maati
05-10-2012, 12:02
Może coś znajdę na płytce którą dostałem z i1 lub poszukam w necie
dzięki wielkie za pomoc

maati
05-10-2012, 13:23
Poprzednio ma starym kompie miałem tez xp, wystarczyło usunąć AdobeGamma i w ustawieniach koloru ustawić domyślny profil wygenerowany przez kalibrację. Tyle, że oprogramowanie do kalibracji było tez na tym kompie (może ono ładowało te korekty krzywych). Wszystko działało jak należy.
Spróbuje usunąć AdobeGamma i ustawić profil. Jak to nie zadziała to zainstaluje oprogramowanie od i1 i powinno byc ok

darek6902
16-02-2013, 22:56
Jako, że to mój pierwszy post na CB witam wszystkich serdecznie.

Kilka dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem sx2262w, kupionym w promocji wraz z easypix.
Fotki drukuję na L800 Epson'a - papier również Epson, używam LR4. Drukuję wykorzystując profil ICC dla pary drukarka-papier, we właściwościach drukarki zarządzanie kolorem wyłączone. Czyli raczej wszystko tak jak być powinno. Jednak coś jest nie tak, tylko co???

Niestety choć źle nie jest, to bardzo dobrze też nie. Pełnej zgodności wydruku z tym co widzę na ekranie nie ma. Wydruki trochę ciemniejsze, barwy mocniej nasycone oraz większy kontrast. Szczególnie daje się to zauważyć na fotkach studyjnych; wydrukowany na próbę jakiś widoczek wyglądał lepiej. (dziwne!!!).

Jeszcze jedna dziwna (dla mnie jako początkującego w temacie zarządzania barwą) sprawa. wydawało mi się, że profilowanie monitora powinno zakończyć się utworzeniem odpowiedniego profilu ICC. W moim przypadku jednak mam dostępny jeden profil do tego monitora zainstalowany prawdopodobnie wraz z soft'em easypix.
Choć przeprowadziłem 2 kalibracje profil pozostaje jeden, innych się nie mogę doszukać, mogę jedynie zmienić profile (czy jak to się nazywa) w sofcie.

Reasumując - wielkich wymagań nie mam, jedynie żeby obraz na monitorze zgadzał mi się możliwie jak najbardziej z tym , co widzę na wydruku :)

Podobno easypix nie jest najlepszym kolorymetrem do tego modelu monitora, ale cóż - mam to co mam.

Pomoże ktoś?

Z góry dziękuję

bob_
14-05-2013, 08:59
Trochę późno tu zaglądam, ale napiszę skoro już jestem :-)
Właściwie sam sobie chyba odpowiedziałeś na pytanie, z resztą wystarczy przejrzeć ten lub kilka innych wątków w tym temacie i szybko okaże się, że ameryki nie odkrywamy, bo:

1. Po pierwsze zmieniłbym czujnik na i1Pro lub CM Photo (z najtańszych w zakupie, ewentualnie poszukaj możliwości wypożyczenia). Do zestawu easypix dają najpodlejsze kolorymetry (bodajże to samo co spyder) a to się średnio nadaje do szerokogamutowca (pomiar pkt.bieli), nie wspominając już o rozchwianiu parametrów od egzemplarza do egzemplarza (piszę to na podstawie wypowiedzi doświadczonych kolegów tu na forum). Dodatkowo z iPro dostajesz dużo lepszy soft (iProfiler), stosunkowo prosty w obsłudze, a dający świetne możliwości i w miarę pewne rezultaty!

2. Po drugie jeśli nie masz pełnej wersji, to wypróbuj trial'a PS i zobacz plik, który wydrukowałeś w soft-proof'ie - wtedy porównaj z odbitką.
Te dwa elementy (ustawienie monitora przyzwoitym czujnikiem oraz soft-proof) powinny dać bardzo zbliżone obrazy.