PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysłowy Dobromir czyli zrób to sam...



bartek_
02-10-2012, 19:45
Wprowadziłem lawinę smiechu u siebie w domu kiedy powiedziałem żonie, że jestem ograniczony sprzetowo podczas robienia zdjęć. ;) Mianowicie nie mam normalnie osłony - kaptura do nec pa271W. I wtedy na nic pełna klatka, elki czy szerokogamutowy monitor jesli nie ma kaptura i ogranicza mnie to podczas obróbki. I na nic się zdały tłumaczenia żony, że powinienem może troche podszkolić obróbke w c1. Poprostu wg. mnie kaptur musi byc. Zamiennika nigdzie nie znalazłem, oryginał tez cięzko dostać. Więc postanowiłem, że sam sobie zrobię. I tu licze na Waszą kreatywność i wskazówki. Z czego, jak? Odwdzięczę się dokumenatcją fotograficzną w stylu - jak to jest zrobione. :smile: mam zacięcie majsterkowicza i trochę zdolnosci technicznych. Myślałem zeby pójść do papierniczego i pomysleć o jakiś tekturach. Ale chciałbym zeby to było w miarę matowe albo wręcz jak w osłonach od elek. Jakie tworzywo doraźnie wykorzytać, czego użyć? Jak to zamocowac mam już pomysł. Kupiłem ostatnio toyote verso i tam wg mnie była xxxxxxxx z mocowaniem klapy w środku bagaznika, przykrywającej narzedzia, klucze itp.- brzęczała na wybojach. Użyłem rzep dwustronnych ze sklepu pasmanteryjnego. Tego samego użyję do mocowania osłon. Bawil się ktoś w takie popierdułki?

Heilsberg
02-10-2012, 20:09
Proponuję spienione PCV lub polistyren i klej cyjanoakrylowy plus przyspieszacz. I czarną farbę w spreju. W godzinkę się opędzisz spokojnie.

bartek_
02-10-2012, 20:14
Proponuję spienione PCV lub polistyren i klej cyjanoakrylowy plus przyspieszacz. I czarną farbę w spreju. W godzinkę się opędzisz spokojnie.

Brzmi ciekawie... Mozesz to troche rozszerzyć jak "chłop krowie na miedzy" tzn. co to jest speinione pcv lub polistren i gdzie to kupić. Po co ten przyśpieszać. napisz kilka zdań - dużo mi pomożesz. Dziękuję.

Heilsberg
02-10-2012, 20:32
Spienione PCV to białe płyty różnych grubości. 3 mm Ci wystarczy. udaj się do najbliższej agencji reklamowej, która robi banery, afisze, reklamy przestrzenne itp. Zużywają tego hektary. Tnie się to ostym nożem i łamie idealnie. Gorzej się szlifuje bo jak za mocno przyciśniesz czy za szybko to się ciągnie i wałkuje. Ale dobrze się obrabia ostrym nożem. Ma fakturę pomarańczy najczęściej. Polistyren jest bardzo podobny ale cięższy, nie ciągnie się przy szlifowaniu i jest idealnie gładki. Trudniej go kupić bo trzeba szukać w hurtowniach tworzyw sztucznych a tam sprzedają go w płytach 2x1m (PCV zresztą tak samo). Jak już masz materiał i sobie wyrysujesz i wytniesz to trzeba to skleić. Klej cyjanoakrylowy to zwykła Kropelka czy tam super glue. Ale ponieważ osłona mała nie jest to nie możesz posmarować i złożyc i ścisnąć bo Ci wcześniej zaschnie. Dlateko musisz złożyć na sucho a potem puścić klej w kant płyt. Jak go dasz sporo to będzie długo schło bo klej cyjanoakrylowy schnie błyskiem ale jak jest go cieniutka warstwa. A tak to sobie polejesz i psikniesz przyspieszaczem i w sekundę wszystko zastygnie (uwaga tylko bo temperatura tak potraktowanego kleju jest wysoka, jak sobie polejesz na rękę i psikniesz to masz poparzenia gotowe - dlatego ręce z daleka). Klej o przyspieszacz w każdym porządnym sklepie modelarskim, PCV i polistyren trzeba poszukać, ale nie jest trudno znaleźć, w wielu dziedzinach się używa. W necie też kupisz.

Masz:
www.plastics.pl/
Mają oddział w Lublinie to sobie zadzwoń. Pytając o polistyren pytaj o HIPS.

Sklep modelarski w Lublinie:
http://sklep-modelarski.eu/contact_us.php

Do tego ostry nóż z łamanym ostrzem, papier ścierny 250 i 400 (na klocku) ze sklepu budowlanego (klocek sobie zrób z czegokolwiek). Farba czarna w spreju półmatowa - znajdziesz w każdym motoryzacyjno-lakierniczym.

tlustyx
02-10-2012, 22:50
Oprócz białych są też czarne płyty (chyba to też spienione pcv). Robiłem z takiej obudowę filtra do akwarium. Płyta jest twardsza i sztywniejsza. Ma też pewną właściwość, a mianowicie w jedną stronę się dobrze zagina (w drugą pęka). Zgiąłem taką płytę (na kwadratowej nodze od stołka) w profil 5,5 cm x 9 cm o długości 30 cm.
Jeśli chodzi ci o coś takiego NEC Privacy Hood for NEC PA Series 27" Monitor HDPA27 B&H (http://www.bhphotovideo.com/c/product/711843-REG/NEC_HDPA27_Privacy_Hood_for_NEC.html) , bo pewny nie jestem, to wystarczy uciąć odpowiedni pasek, zagiąć i przykleić uchwyty mocujące na kropelce.
Płytę taką kupiłem w pracowni reklamowej.

Heilsberg
02-10-2012, 22:55
Kolory bywają różne ale kupić inny niż biały trudno. Dobrze się zagina kładąc na krawędzi blatu i delikatnie podgrzewając od góry krawędź gięcia opalarką lub palnikiem ale trzeba z czuciem bo popłynie. Jak się to z czuciem zrobi to zegnie się o 90 stopni pod własnym ciężarem (ale musi kilkanaście cm wystawać poza blat).

maati
04-10-2012, 11:29
Też kiedyś takie coś myslałem zrobić. Spróbowałem z kartonu ale to niestety niewypał. Takie PCV jak polecają powinno się sprawdzić.

Hm, chyba wrócę do pomysłu i spróbuję wg waszych rad.

bartek_
04-10-2012, 13:51
Kolory bywają różne ale kupić inny niż biały trudno. Dobrze się zagina kładąc na krawędzi blatu i delikatnie podgrzewając od góry krawędź gięcia opalarką lub palnikiem ale trzeba z czuciem bo popłynie. Jak się to z czuciem zrobi to zegnie się o 90 stopni pod własnym ciężarem (ale musi kilkanaście cm wystawać poza blat).

Byłem wczoraj w tym sklepie, który podałeś w linku. Jest tam ogromny wybór ale pojechałem za późno bo o 17 zamykaja magazyn główny. Oglądałem w sklepiku z ekspozycją różne rodzaja pianek. Jest tego do wyboru do koloru. Różne grubości - 3mm, 4 mm, 6 mm. Różne kolory. Różna sztywność. Ale problemem jest to, że niekiedy trzeba kupić całą płyte o wymiarze metr na półtora czy cos takiego. I wtedy ceny tego materiału moga sięgnąć nawet 300PLN. Ale widze też ze idzie się dogadać. Mam gotowe szablony i dzisiaj pojadę. Facet ze sklepu mówił, że chłopaki na magazynie coś wynajdą i dotną. Także chyba uda mi się za te 60-70 PLN kupić porządny materiał odrazu w kolorze czarnym. Jeśli będzie zbyt błyszczący to papierem ściernym zjadę tą część wewnetrzną żeby nie było refleksów i git. Aha i byłem tez w sklepie modelarskim ale tam mają tylko taką cienka piankę. Ta cienka pianka jest do kitu. W tym sklepie do którego jadę jest cos takiego jak taka pianka ale grubsza i pokryta po obydwu stronach dodatkową powłoką. To jest zdecydowanie lepsze niz pianki pcv.

bartek_
04-10-2012, 21:20
Zrobiłem. Trochę mało dokładnie bo się spieszyłem i poczatkowo zrobiłem błąd bo sklejałem to poza monitorem i w momencie nakładania konstrikcja się troche rozwalała. Najpierw okleiłem krawędzie monitora rzepami z pasmanterii. Każda z nich samoprzylepna. Jak okleiłem monitor to przyczepiłem do niego druga rzepę, a potem zdarłem drugi pasek zabezpieczający klej. Potem do tych rzep przykleiłem boczki- te skośne. Potem górne krawędzie boczków posmarowałem klejem epoksydowym ze sklepu modelarskiego i na koniec nałozyłem górna część, która trzyma się i na samoprzylepnej rzepie na górnej cześci monitora i na sklejonych z bocznymi elemntami krawedziach. trochę minimalnie krzywo mi wyszło i nie zdążyłem usunąć resztek kleju. Zamaluję je chyba czarnym markerem. Nie bawiłem się robienie zaokrąglonych boków jak w oryginale bo to dużo roboty. Tak to wyglada:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f4d046d8433451a4.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0fe72a39a3db9665.html
Cos nie widać zdjeć to wkleiłem dodatkowo gołe linki


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f4d046d8433451a4.html)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0fe72a39a3db9665.html)

Heilsberg
04-10-2012, 21:44
No i git. I sobie poradziłeś. Ważne, że działa, jakoś wygląda nie najgorzej i co najważniejsze spełnia Twoje oczekiwania, mam nadzieję.

bartek_
04-10-2012, 22:11
No i git. I sobie poradziłeś. Ważne, że działa, jakoś wygląda nie najgorzej i co najważniejsze spełnia Twoje oczekiwania, mam nadzieję.

jest ok. Wiadomo teraz jak emocje opadły to widze pewne niedoskonałości. Gdybym robił to drugi raz to zrobiłnym staranneij ale i tak nie jest źle.