PDA

Zobacz pełną wersję : Softbox zdjecia przedmiotow na aukcje...



bestb
01-10-2012, 18:15
Witam
Jestem tutaj nowy wiec proszę mnie nie zmieszać z błotem... :)

Mam canona 600d głownie używany podczas wakacji, od jakiegoś czasu sprzedaż moich przedmiotów na allegro wzrosla, wiec chciałem zrobić lepsze fotki.
Planuje w domu sobie zrobić studio, fotografowane przedmioty maja wymiary masz 50x50cm, czytając forum wiem ze najlepiej użyć katonowego tla, natomiast zupełnie nie wiem jakiego oświetlenia użyć...?
Chciałem kupic 2 softboxy czy do moich celów wystarcza?
czy do tego celu uzyc obiektywu z kitu czy lepiej 50mm ?

punky
01-10-2012, 18:45
Z kitu z obiektywu to najlepiej uszczelnić okna :D
A na serio. 50mm i tak będziesz musiał przymknąć żeby uzyskać odpowiednią głębię ostrości więc różnica czy kit czy 50mm schodzi na dalszy plan - użyj tego czym ci wygodniej.
Jeden soft wystarczy, ale do przedmiotów o rozmiarach 50x50cm weź większego softa.
Coś w stylu 80x120cm powinno starczyć.

m-a-r
01-10-2012, 21:23
Obiektyw kitowy na żadnej przysłonie nie będzie tak ostry jak dobra stałka. Przy zdjęciach produktowych liczy się wysoka ostrość zdjęć. 2 źródła światłą to absolutne minimum aby w miarę poprawnie oświetlić produkt. 3 źródła światła dająjużdobry komfort pracy i pozwalają na dobre doświetlenie tła.

1. obiektyw kit sięnie nadaje, bo będize nieostro. Kup 50 1.8
2. Konieczne lampy błyskowe o mocy przynajmniej 200 Ws
3. Softboxy 60x90 2 sztuki (jeśli Twoje produkty nie mają błyszczącej powierzchni to można zaryzykować kupno parasolek)
4. warto zaopatrzyć się też w duże arkusze białego papieru i stosować jako blendy
5. Jeśli fotografujesz produkty błyszczące lub mocno lakierowane to zwracaj uwagę na swój ubiór - najlepiej szara koszulka bez napisów czy wzorków.

zaitsev
01-10-2012, 21:55
A może namiot bezcieniowy (np. 120x120x120 cm) i gołe lampy? 3 sek. rozkładania i składania. :)

bestb
02-10-2012, 03:47
Dziękuję wszystkim za cenne porady!
Co do produktów to będą to od ceramiki po produkty ze skory rożnych kolorów, nie sa to produkty błyszczące

o namiocie faktycznie nie pomyślałem to dość praktyczne rozwiązanie...


Mogę odkupić od kolegi 2 softboxy, wiec na probe sie zdecyduje na to rozwiązanie.
Ewentualnie mogę sie pokusić na cos takiego zwłaszcza ze transport miałbym gratis Photography STUDIO Flash Lighting SET Strobe LIGHT KIT SOFTBOX Trigger Carrybag | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/320814556735?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649)

Pozdrawiam

Ulisses
02-10-2012, 11:30
Namiot do dobry pomysł. Z kolei zestaw z ebaya to kiepska opcja. Prawdopodobnie nie przetrwa gratisowego transportu. Nie daj się nabrać na ilość sprzętu bo to bardzo złudny atut. Za podobne pieniądze kupisz w Polsce 2 rozsądne lampki z gwarancją, do tego namiot i można już coś powalczyć. Poszukaj np lampek Freepower MQ 100 albo 150 (są mocniejsze niż te nominalne wartości) z czaszami w zestawach. Powinny być tanie a jakościowo to przyzwoity produkt. Zestaw 2 lampy, statywy, namiot i 2 softboxy wystarczy żeby zrobić fotki znacznie lepsze niż ma 90% użytkowników allegro. I oczywiście obowiązkowo i przede wszystkim trzeba sobie przyswoić trochę teorii i zyskać nieco praktyki. Tu jest artykuł, który może nieco pomóc na starcie: Fotografia produktu (http://studiofotograficzne.pl/fotografia-produktu-%E2%80%93-wybor-odpowiedniego-zestawu-0010.html)

PS.
Co do obiektywu. Nie martwiłbym się za bardzo niedostatkami kitu. To prawda, że stałka z lepszym światłem nadawałaby się bardziej do takich zastosowań, ale po co kiedy efekt uzyskany tym co już masz może okazać się dla Ciebie wystarczający. Trzeba sprawdzić i tyle.

punky
02-10-2012, 12:59
Obiektyw kitowy na żadnej przysłonie nie będzie tak ostry jak dobra stałka. Przy zdjęciach produktowych liczy się wysoka ostrość zdjęć. 2 źródła światłą to absolutne minimum aby w miarę poprawnie oświetlić produkt. 3 źródła światła dająjużdobry komfort pracy i pozwalają na dobre doświetlenie tła.

1. obiektyw kit sięnie nadaje, bo będize nieostro. Kup 50 1.8

Się uśmiałem, konia z rzędem temu kto odróżni zdjęcia robione 85/1.2 L od 15-85 oba na tej samej sporo domkniętej np f11 przysłonie, zmniejszone i wyostrzone do wymogów neta czyli jakieś 1000px po dłuższym boku. :D :D :D

bestb
02-10-2012, 14:41
Namiot do dobry pomysł. Z kolei zestaw z ebaya to kiepska opcja. Prawdopodobnie nie przetrwa gratisowego transportu. Nie daj się nabrać na ilość sprzętu bo to bardzo złudny atut. Za podobne pieniądze kupisz w Polsce 2 rozsądne lampki z gwarancją, do tego namiot i można już coś powalczyć. Poszukaj np lampek Freepower MQ 100 albo 150 (są mocniejsze niż te nominalne wartości) z czaszami w zestawach. Powinny być tanie a jakościowo to przyzwoity produkt. Zestaw 2 lampy, statywy, namiot i 2 softboxy wystarczy żeby zrobić fotki znacznie lepsze niż ma 90% użytkowników allegro. I oczywiście obowiązkowo i przede wszystkim trzeba sobie przyswoić trochę teorii i zyskać nieco praktyki. Tu jest artykuł, który może nieco pomóc na starcie: Fotografia produktu (http://studiofotograficzne.pl/fotografia-produktu-%E2%80%93-wybor-odpowiedniego-zestawu-0010.html)

PS.
Co do obiektywu. Nie martwiłbym się za bardzo niedostatkami kitu. To prawda, że stałka z lepszym światłem nadawałaby się bardziej do takich zastosowań, ale po co kiedy efekt uzyskany tym co już masz może okazać się dla Ciebie wystarczający. Trzeba sprawdzić i tyle.
Dziękuję za pomoc...

eLka-patelka
02-10-2012, 16:27
obiektyw do takiej fotografii starczy kit. namiot - dobra opcja - często pomaga ładniej pokazać fakturę przedmiotu w bardziej "miękki" sposób, kiedy lampy nawet z softboxie z podwójnym dyfuzorem mocno podkreślają fakturę - nie zawsze w przyjemny sposób. W namiocie fotografuje się zdecydowanie łatwiej - co nie oznacza, że wystarczy jakkolwiek postawić dwie lampy i zdjęcia będą od razu dobre - tak czy siak polecam namiot - z zapasem duży, tak żeby pomieścić z zapasem każdy przedmiot, ale zarazem nie jak największy - żeby oświetlić naprawdę duży namiot potrzebujesz dużo/dużych lamp, najlepiej jeszcze w sporych softboxach. BTW - na ceramice i na skórze może się odbijać jak najbardziej... //Poczytaj ten artykuł, który zlinkował ktoś wyżej.