PDA

Zobacz pełną wersję : Tryby pomiaru naświetlenia ( wielosegmentowy , centralnie ważony , punktowy )



robhary
01-10-2012, 16:46
Tryby pomiaru naświetlenia ( wielosegmentowy , centralnie ważony , punktowy )

Panowie / Panie , czy można prosić o pomoc w odpowiednim wyborze tych parametrów podczas wykonywania zdjec w plenerze , kościele , sali z wykorzystaniem lampy i bez niej .Czy odpowiedni wybór ma duże znaczenie na finalne zdjęcie .
Przykład :
Klub dysotykowy : Lampa w TTL , M , obiektyw 18-55 3,5-5,6 ( wiem że strasznie ciemny )
a jaki tryb pomiaru światła ????

KUBAwo
01-10-2012, 16:48
Panowie / Panie , czy można prosić o pomoc w odpowiednim wyborze tych parametrów podczas wykonywania zdjec w plenerze , kościele , sali z wykorzystaniem lampy i bez niej .Czy odpowiedni wybór ma duże znaczenie na finalne zdjęcie .

Tak, ma duży wpływ na finalne zdjęcie!!!
Tryby pomiaru światła - Poradnik fotograficzny - Szeroki Kadr (http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/tryby_pomiaru_swiatla)

Kuba1
01-10-2012, 17:07
Panowie / Panie , czy można prosić o pomoc w odpowiednim wyborze tych parametrów podczas wykonywania zdjec w plenerze , kościele , sali z wykorzystaniem lampy i bez niej .Czy odpowiedni wybór ma duże znaczenie na finalne zdjęcie .Słuchaj, odpowiedź na to pytanie nie może być prosta. Największy wpływ na finalne zdjęcie ma fotograf, ale to wiesz ;). Zależy co chcesz na danym zdjęciu osiągnąć - najlepiej sam popróbuj domyślne działanie trybów pomiaru na scenach o różnym kontraście i zakresie tonalnym. Wtedy poznasz to, jak różne tryby pomiaru wpływają na naświetlenie tej samej sceny. Potem sprawdź w jakich scenach/trybach konieczne są korekty ekspozycji, które Ty wprowadzisz. A to wszystko dlatego, że bardzo często zakres tonalny sceny przekracza możliwości matrycy aparatu i Ty musisz zadecydować co poświęcisz kosztem czego. Obstawiam, że najprościej we wspomnianych sytuacjach bez lampy byłoby Ci używać pomiaru matrycowego plus ew. korekty dodatnie 1/3~2/3 EV w zależności od sceny. Na temat lampy się nie wypowiem, bo co prawda mam dwie, ale nie robię ślubów ;). Ja niezmiernie lubię korzystać z pomiaru centralnie ważonego plus korekty (nie jest dla każdego), lub czasem z punktowego plus korekty. Ty sam musisz sobie wypracować metody ustalania zamierzonej ekspozycji, z naciskiem na "plus korekty" ;).

Janusz Body
01-10-2012, 17:26
http://www.canon-board.info/tips-and-tricks-38/51-ustawiane-ekspozycji-i-system-strefowy-25632/

jac+
01-10-2012, 18:10
Skoro już ktoś dotknął tematu pomiaru światła dorzucę swoje trzy grosze. Może trochę poza pytaniem głównym, ale jednak w kwestii pomiaru światła. Canon wprowadzając kolejne aparaty pozwala sobie na przeróżne roszady w kwestii ergonomii, guzikologii i obsługi. Co puszka to jakiś mniejszy lub większy misz-masz. Dlaczego wobec tego nie zmieni wreszcie najdurniejszego ze wszystkich systemów oznaczenia różnych rodzajów pomiaru światła (symbole)? Przecież brak w nich jakiejkolwiek logiki. Włącza człowiek tryb matrycowy, a piktogram na wyświetlaczu sugeruje raczej pomiar centralnie ważony. Znowu włączając centralnie ważony wyświetlacz sugeruje... No właśnie nic nie sugeruje! Puste okienko i koniec. Jedynym chyba symbolem skorelowanym z ustawionym pomiarem jest punktowy. Punkt ma mierzyć i symbolizuje go po prostu punkt. Niech będzie, że się czepiam, bo raczej każdy z nas jest w stanie zapamiętać 4 symbole i to co one oznaczają. Jednak marzy mi się trochę logiki w tej kwestii.