PDA

Zobacz pełną wersję : Który lepszy do foto ślubnej 50mm 1,4 czy 85mm 1,8 ?



D@niel
09-02-2006, 16:15
Witam serdecznie

Zaczynam powoli fotografować na ślubach i mam mały dylemat jesli chodzi o wybór stałego szkła. Mój nadwyrężony juz zresztą budżet ogranicza sie do zakupu do 1500 zł . Nie wiem czy 50 mm w FF to nie za malo i czy bedzie przydatny ten obiektyw . Czytałem o wadach i zaletach obu i zdaje sobie sprawe ze to dwa różne szkła o różnej jasności.Prosze was , szczególe tych co mają doswiadczenie w fotografowaniu tego typu imprez ,o praktyczną porade
Pozdrawiam

Il fuoco
09-02-2006, 16:22
chociaż nigdy nie robiłem na ślubach itp to wydaje mi się że np.do portretów czy inych ujęć byłby w tym wypadku dobry 85 f1.8. zwłaszcza że masz FF.

Vitez
09-02-2006, 19:20
Dobrze ze wpisales 5D do stopki. 85 1.8 co najmniej... 135 2L jeszcze lepiej. Oczywiscie jesli przez portrety rozumiemy naprawde ciasne kadry (co najwyzej od dekoltu w gore).

D@niel
09-02-2006, 23:21
Pewnie 135 2L byłby niezły, jednak ta cena.... A co powiecie o Canon EF 100 f/2.0 jako portretówka ?

Vitez
10-02-2006, 03:06
Pewnie 135 2L byłby niezły, jednak ta cena.... A co powiecie o Canon EF 100 f/2.0 jako portretówka ?

Masz do wyboru albo tiptop albo wersje econo choc oczywiscie rowniez bdb jak to stalka:

- 35 2.0 vs 35 1.4L (oczywiscie nie do portretow 8) )
- 50 1.8 vs 50 1.4
- 85 1.8 vs 85 1.2L
- 100 2.0 vs 135 2L

Jesli obiektyw nie mialby byc dedykowany do portretow a bardziej ogolny to 100 2.8 macro (nieco za ostry nawet przy 2.8 do portretow ale od czego jest postprocessing RAWow).

Jednak ktore z tych szkiel wybrac musisz wybrac sam. Jesli wersje econo i do 5D to wskazywalbym na 85 1.8 lub 100 2.0 wlasnie.

adamek
10-02-2006, 03:31
hmm.
Moim zdaniem porównywanie ogniskowej 100mm i 135mm jest troszkę kiepskim pomysłem. To jednak jest moim zdaniem za duza różnica na porównanie - co innego 85/90/100/105--> zwłaszcza jak nie ma cropa.

Jac
10-02-2006, 08:28
- 35 2.0 vs 35 1.4L (oczywiscie nie do portretow 8) )

co do 35/2.0 to sie zgodze ale 35/1.4 jet sweitnym szklem portretowym
a tu (http://www.pbase.com/rvallance/sandy&page=all) dowod wszystko robione 35/1.4
a tutaj (http://www.pbase.com/cameras/canon/ef_35_14u) wiecej sampli (rowniez portretowych)


a co do tematu to na FF z twoim budzetem to 85/1.8... i 100/2.0 tez sie nada chociaz wolalbym 100/2.8 macro

RafalK
10-02-2006, 09:00
co do 35/2.0 to sie zgodze ale 35/1.4 jet sweitnym szklem portretowym
a tu (http://www.pbase.com/rvallance/sandy&page=all) dowod wszystko robione 35/1.4


Ale zauważyłeś, że Vitez odpowiada na pytanie o obiekty portretowy do 5D a te sample są z 20D?

Jac
10-02-2006, 09:08
Ale zauważyłeś, że Vitez odpowiada na pytanie o obiekty portretowy do 5D a te sample są z 20D?
tak zauwazylem

gietrzy
10-02-2006, 09:09
Cały ten topik troszeczkę dziwny. Pytasz o szkło do porteretu mając Tamrona i jaśniejsze 70-200 i to zakręcone na 5D :roll:
Mądrzy ludzie piszą, że portret na pełnej klatce nie powinień mieć GO mniejszej niż f/3.5.
Spróbuj bliskim, w domu, kliknąć portret Tamronem na długim końcu z przysłoną 3.5. Potem weź tele i zobacz która ogniskowa Ci najbardziej pasuje.
Moim zdaniem Ty już masz szkła do portretów. Ja używałbym 70-200 w zakresie 85-135 w pomieszczeniach i 200 na zewnątrz.
Jeśli koniecznie chcesz stałkę nie zrobisz błędu kupując 85/1.8. Jedyną wadą szkła (na cyfrze) są abberacje chromatyczne, ale tym się nie ma co się przejmować, w 85L też są (mniejsze, to fakt), poza tym to jest w końcu f/1.8!

Vitez
10-02-2006, 14:46
tak zauwazylem

Na 20D 35 moze byc dobrym szklem portretowym. Na fullframe bedzie za szeroko wg mnie.
Oczywiscie mozna - wszystko kwestia inwencji fotografa... ale trzymajmy sie jednak standardow 8)

krs76
10-02-2006, 17:08
Witam serdecznie

Zaczynam powoli fotografować na ślubach i mam mały dylemat jesli chodzi o wybór stałego szkła. Mój nadwyrężony juz zresztą budżet ogranicza sie do zakupu do 1500 zł . Nie wiem czy 50 mm w FF to nie za malo i czy bedzie przydatny ten obiektyw . Czytałem o wadach i zaletach obu i zdaje sobie sprawe ze to dwa różne szkła o różnej jasności.Prosze was , szczególe tych co mają doswiadczenie w fotografowaniu tego typu imprez ,o praktyczną porade
Pozdrawiam

Moim zdaniem niepotrzebnie zawracasz sobie głowę. Masz wszystko czego ci trzeba jesli chodzi o optykę .Jeszcze jedne szkło nie zrobi za Ciebie leprzych zdjeć .Te pieniądze lepiej zainwestój w jakis zestaw lamp studyjnych lub coś podobnego .Chyba że masz studio do dyspozycji .Bo wątpię czy jakaś para zdecyduje się na plener gdy "napiernicza" śnieg i -15 st. Takie jest moje zdanie .Masz obiektywy które ci wystarczą i szkoda kasę przepuszczać tylko po to aby mieć tymczasową satysfakcje.

D@niel
11-02-2006, 02:35
Dziekuję bardzo wszystkim za porady. Dobrze posłuchać za i przeciw.Wiecie , zauwazyłem przynajmniej u spotkanych "fotografów" ze jeśli chodzi o foto ślubne to unikają odpowiedz na pytania zwiazane z tym tematem. Chyba obawa przed konkurencją nie pozwala im mówić czy co ... ? Albo sami nie mają o tym zbyt pojęcia i po prostu pstrykaja . Oczywiście nie uogólniam . Mieszkam w miescince 20 tys. miszkanców i to co sie u nas dzieje to horror. Ja niewiele dotychczas mialem wspólnego z foto ślubów ale chce spróbować sił. Nie wiem czy zauwazyliści ze za oceanem jest sporo fachowej lektury na ten temat , a u nas nic nie słychać. Ahh troszke mnie natchneło i odbiegłem od tematu. Sorki...
Powracając, to jestem chyba za szkiełkiem 85 1,8 jednak chyba bede musial sobie odpuścić na jakis czas stałke , bo z niedawno kupionego Tamrona 28-75 mm 2,8 nie bardzo jestem zadowolony ,więc bede sie rozglądał za 25-80 L 2,8. Oglądałem ostatnio zdjecia Jarka Grabka i zdjęcia zrobione w kosciele jak i w dziale przygotowania robia na mnie wrazenie. Są bardzo jasne . Czy to za sprawą szkła 1,4 czy 1,8 ?

Pozdrawiam

mmsza
11-02-2006, 07:25
bede sie rozglądał za 25-80 L 2,8.
Oj, to długa droga przed tobą :mrgreen:

Na Allegro jest teraz 28-70/2.8L za 3,5k ale MZ to sporo za dużo. Za 4,2k można mieć 24-70L

oskarkowy
11-02-2006, 11:45
W przypadku fotografii ślubnej, jej dynamiki wydarzeń i potrzebnego sprzętu, kupowanie stałego obiektywu do portretu mija się z celem.
Z FF i tak nie zejdziesz przy portrecie poniżej f/3.5 - 4.5, bo jak będziesz miał jedno oko ostre, to już nie nos (bo o drugim oku to spokojnie można zapomnieć).
Bokehu nikt ci nie doceni a ile się nazmieniasz (masz jedną puszkę), to Twoje.
Wywal tamrona na korzyść 24-70L, dokup świateł, pamięci i ruszaj do boju ;)

eMILz
11-02-2006, 11:56
mnie tez wydaje sie ze nie masz za bardzo co kombinowac, jesli nie jestes zadowolony z tamrona to szkoda bo czeka Cie duzy wydatek a i tak moze nie byc duzo lepiej, a jesli chcesz dokupic stalke ... to zwroc uwage na cos co da Ci maksimum swiatla, np. sigma 20 1.8 napewno w ciemnych miejscach uratuje Ci skore. albo pomysl nad zamiana 2.8L na 2.8L is ;)

oskarkowy
11-02-2006, 12:10
mnie tez wydaje sie ze nie masz za bardzo co kombinowac, jesli nie jestes zadowolony z tamrona to szkoda bo czeka Cie duzy wydatek a i tak moze nie byc duzo lepiej, a jesli chcesz dokupic stalke ... to zwroc uwage na cos co da Ci maksimum swiatla, np. sigma 20 1.8 napewno w ciemnych miejscach uratuje Ci skore.

Jasne. Widziałeś jak to się zachowuje z pełną klatką?
I ile razy wykorzysta te 20mm? Chłopak chce robić śluby nie naszynal dżeografik...

albo pomysl nad zamiana 2.8L na 2.8L is ;)
Dobrze, że uśmieszek dodałeś..
Z tym szkłem jest w dość niewygodnej sytuacji. IS by się przydał, ale wymiana będzie za droga do uzyskanych korzyści.

D@niel
11-02-2006, 14:43
Oj, to długa droga przed tobą :mrgreen:


Tak, zdaje sobie z tego sprawe, tym bardziej ze ślub to chwila której nie mozna przywrócic, a jak coś wyjdzie nie tak to pani młoda zrobi wszystko by cię zniszczyć . Ale od czegoś nalezy zacząć, dlatego bardzo cenie zyczliwe porady.




W przypadku fotografii ślubnej, jej dynamiki wydarzeń i potrzebnego sprzętu, kupowanie stałego obiektywu do portretu mija się z celem.
Z FF i tak nie zejdziesz przy portrecie poniżej f/3.5 - 4.5, bo jak będziesz miał jedno oko ostre, to już nie nos (bo o drugim oku to spokojnie można zapomnieć).
Bokehu nikt ci nie doceni a ile się nazmieniasz (masz jedną puszkę), to Twoje.
Wywal tamrona na korzyść 24-70L, dokup świateł, pamięci i ruszaj do boju ;)

Dzięki Jarku, chyba masz racje co do stałki. A jeśli chodzi o Tamrona mam nadzieje ze dobrze zrobie ze go sobie odpuszcze, tym bardziej ze mam mozliwośc jego oddania. Mam tylko pytanie czy to prawda ze 24-70L L2,8 już nie produkują ?

Czytałem ostatnio twoje rady odnośnie foto ślubów w Foto-Video i powiem tobie że to co pisałeś to święta racja. Bardzo cenne wskazówki.

oskarkowy
11-02-2006, 14:53
Dzięki Jarku, chyba masz racje co do stałki. A jeśli chodzi o Tamrona mam nadzieje ze dobrze zrobie ze go sobie odpuszcze, tym bardziej ze mam mozliwośc jego oddania. Mam tylko pytanie czy to prawda ze 25-80 L2,8 już nie produkują ?
W życiu nie słyszałem o tym szkle i zupełnie go nie znam. A zapewniam Cię, że niewiele jest takich rzeczy.. Najbliższe temu modelowi są pewne grzejniki łazienkowe, ale nie sądzę, żebyś o tym pisał.
Prawdopodobnie pytasz o 28-70/2.8L. Faktycznie go nie produkują. Czy to dobrze, nie wiem.
Wybierz sobie jak normalny człowiek dobry egzemplarz 24-70L a nie zmienisz go do końca życia.

D@niel
11-02-2006, 15:16
Fakt , chodzi mi o 24-70 L 2,8 :oops: Sorki, tez o takim nie słyszałem.... (aż sam sie uśmiałem ) Juz poprawiam.