PDA

Zobacz pełną wersję : Wydruki w domu, przygotowanie pliku do wydruku.



GoOrange
30-09-2012, 18:57
Jako że mam zamiar przestawić się na wydruk co ważniejszych zdjęć w domu oraz nabyłem Epsona L800 mam pytanie. Jak gotowy, obrobiony plik przygotować do druku, poza oczywiście zmianą formatu wymuszoną drukiem na papierze o określonym wymiarze? Załóżmy że to pełnej rozdzielczości jpg z 5dmk2, ostrzony do oglądania na monitorze a chcę drukować na A4. Czy powinienem zmieniać rozdzielczość, dpi itp? Dodam że pracuję na Mac-u więc polecany Qimage mnie nie dotyczy ;-)
Dzięki.

PS.
Może na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę a nie wspomniałem o tym w pytaniu?

marfot
30-09-2012, 21:49
Ważne z jakiego programu drukujesz bo on determinuje konkretne ustawienia.
U siebie nie zauważyłem żadnego wpływu zmiany rozdzielczości na jakość wydruku A4 przy obrazku jaki generuje 5DII. Wyostrzanie też trzeba dawkować ostrożnie bo może zepsuć każdy obrazek - im dyskretniej tym lepszy efekt końcowy.
Dla kolorystyki kluczowe znaczenie ma profil ICC papieru i to trzeba dopilnować.

szym
01-10-2012, 12:13
Wybierz jakiś sensowny papier na jakim będziesz drukował. Znajdź do niego profil ICC i zainstaluj go w systemie, tak żeby PS go widział. Wybierz profil w PS zgodnie z zaleceniami (zazwyczaj jakieś są dołączone do profilu) i wyłącz zarządzanie barwą w sterowniku.

Co do rozdzielczości - jeśli zależy Ci na ostrości wydruku - w finalnym pliku do druku nie schodź z rozdzielczością poniżej 240-300ppi. Jeśli chcesz mieć idealną ostrość wydruku z L800 - przeskaluj sobie plik do rozmiaru jakiego potrzebujesz i rozdzielczości 360ppi. Żeby uniknąć dalszego przeskalowywania przez sterownik drukarki - w ustawieniach sterownika w zakładce układu strony w opcjach dotyczących druku bez marginesów (borderless) wyłącz automatyczne powiększanie obrazu.

GoOrange
01-10-2012, 16:22
OK, dzięki za rady. Teraz mam kolejny problem. Monitor Dell 2209WA skalibrowany i1Display2, profil papieru Ilford odpowiedni i wszystkie zdjęcia lecą w zielony! Po skalibrowaniu ponownym monitora (dalej to samo), dokonałem korekty koloru tak abym na monitorze widział prawie to samo co na kilku różnych zdjęciach ale teraz biel i szarość monitora leci w zieleń. Możliwe że odczucia są nieco subiektywne ponieważ całymi miesiącami patrzyłem na inne kolory monitora. Nie wiem jak ten temat ugryźć ponieważ na razie nie ma opcji na kalibrowanie drukarki.

Janusz Body
01-10-2012, 17:31
Jeśli masz monitor poprawnie oprofilowany i1d2 to nie ruszaj ustawień - to zupełnie nie ma sensu. Pytanie czy jest ten monitor rzeczywiście poprawnie oprofilowany?

Jakich tuszy używasz. Jeśli zamienniki to profilowanie papieru (papier-tusz-drukarka) jest absolutnie niezbędne.

tomkod
01-10-2012, 17:58
Jeśli ma drukarke L800 to napewno używa tuszów fabrycznych. JA ostatnio profilowałem swoj Eizo 2243 i1 Display Pro i mam tą samą drukarkę i kolory po wydruku takie jak na monitorze. Drukuje na papierze Epsona. Na IlfordziePrestige Perl druk idzie nieznacznie bardziej w magente ale nie dużo.

GoOrange
01-10-2012, 19:22
Jeśli masz monitor poprawnie oprofilowany i1d2 to nie ruszaj ustawień - to zupełnie nie ma sensu. Pytanie czy jest ten monitor rzeczywiście poprawnie oprofilowany?
Jakich tuszy używasz. Jeśli zamienniki to profilowanie papieru (papier-tusz-drukarka) jest absolutnie niezbędne.


Jeśli ma drukarke L800 to napewno używa tuszów fabrycznych. JA ostatnio profilowałem swoj Eizo 2243 i1 Display Pro i mam tą samą drukarkę i kolory po wydruku takie jak na monitorze. Drukuje na papierze Epsona. Na IlfordziePrestige Perl druk idzie nieznacznie bardziej w magente ale nie dużo.

Sęk w tym że na OS X 10.7 i 10.8 oprogramowanie właściwie "samo" to robi. Za radą znawców tematu nie ruszałem kontrastu, tylko jasność zmniejszyłem do minimum. RGB zostawiłem na 3 x 100% bo inaczej niż na Windowsie i OS X 10.6 nie można ich regulować podczas kalibracji. Kolory po kalibracji wydają się OK, na starszym ale jednak NEC-u, który również skalibrowałem są podobne i w 99% powtarzalne, mało tego na iPadzie z retiną podobnie (biorę poprawkę na przesycenie i jaskrawość iPada).
Po tym zabiegu na wydrukach jakby nieco mniej czerwonego ale co gorsza wszystko leci w zielone.
Przed wydrukiem wyłączyłem zarządzanie kolorem przez drukarkę a w PS mam wybrany profil papieru. Black Point Compensation mam zaznaczone (może trzeba odznaczyć)? Drukarka nowa, tusze oryginalne, pierwsze wydruki na dołączonym papierze Epsona też lecą w zieleń.
Generalnie jak już pisałem po kalibracji przestawienie RGB z 3 x 100% zmieniłem na 96,100,90% i teraz to co drukuję jest podobne do tego co widzę na monitorze ale mam wrażenie że sam monitor teraz ma zielonkawy zafarb.

tomkod
01-10-2012, 19:56
Generalnie jak już pisałem po kalibracji przestawienie RGB z 3 x 100% zmieniłem na 96,100,90% i teraz to co drukuję jest podobne do tego co widzę na monitorze ale mam wrażenie że sam monitor teraz ma zielonkawy zafarb.
Ruszanie wartości RGB po kalibracji jest moim zdaniem bezsensu. To właśnie kalibracja służy do zbilansowania kolorów aby wyświetlane były jak najbliżej wzorca.
Nie wiem jak to wygląda w Mac ale u mnie w Eizo wartości RGB reguluje się w menu monitora a nie w systemie operacyjnym. Być może przeprowadzasz kalibrację w sposób nieprawidłowy?

GoOrange
01-10-2012, 20:14
Chodziło mi o to że w starszej wersji OS X podczas kalibracji ustawiałem składowe RGB podczas kalibracji w menu monitora, pamiętając aby jeden z kolorów zawsze pozostawał na 100%. Teraz w 10.7 i 10.8 podczas kalibracji procedura tego nie wymaga a na jej początku mam ustawione RGB 3 x 100%. Po kalibracji mam co mam a więc "dopasowuję" składowe RGB monitora do tego co mam na wydrukach, właściwie to już się wstrzeliłem ale biel monitora pozostawia "trochę" do życzenia, wpada w zieleń.

Koniec końców mam w PS prawie idealnie to samo co na wydruku a monitor zalatuje zielenią.

Czyżby skopany kalibrator?

szym
01-10-2012, 21:17
Chodziło mi o to że w starszej wersji OS X podczas kalibracji ustawiałem składowe RGB podczas kalibracji w menu monitora, pamiętając aby jeden z kolorów zawsze pozostawał na 100%. Teraz w 10.7 i 10.8 podczas kalibracji procedura tego nie wymaga a na jej początku mam ustawione RGB 3 x 100%.

Jakim programem wykonujesz kalibrację i profilowanie? Jeśli i1Profiler to przede wszystkim zaktualizuj do najnowszej wersji. Po uruchomieniu wybierz zaawansowaną kalibrację (User mode: Advanced) i w oknie Measurement zaznacz Adjust brightness, contrast and RGB gains manually i odznacz ADC - wtedy "drabinka" RGB wyświetli Ci się w trakcie pomiarów.

Niestety, i1d2 to kalibrator loteria, rozrzut między egzemplarzami jest tak duży, że trudno traktować go poważnie, a kalibracja nim przeprowadzona wcale nie musi być łatwa ani co gorsza skuteczna.

Jeszcze jedna rzecz - wydrukuj (z profilem papieru i drukarki oczywiście) jakiś plik, który znasz na wylot i wiesz jak powinien wyglądać w druku (ja zawsze używam tego: Printing Insights #48 (http://www.outbackphoto.com/printinginsights/pi048/essay.html)) i zobacz czy problem nie leży po stronie drukowanego pliku. Sprawdź też jeszcze raz czy podczas drukowania wszystkie ustawienia PS i sterownika są ustawione tak jak powinny / zgodnie z zaleceniami dołączonymi do profilu.

GoOrange
01-10-2012, 22:27
Jakim programem wykonujesz kalibrację i profilowanie? Jeśli i1Profiler to przede wszystkim zaktualizuj do najnowszej wersji. Po uruchomieniu wybierz zaawansowaną kalibrację (User mode: Advanced) i w oknie Measurement zaznacz Adjust brightness, contrast and RGB gains manually i odznacz ADC - wtedy "drabinka" RGB wyświetli Ci się w trakcie pomiarów.

Niestety, i1d2 to kalibrator loteria, rozrzut między egzemplarzami jest tak duży, że trudno traktować go poważnie, a kalibracja nim przeprowadzona wcale nie musi być łatwa ani co gorsza skuteczna.

Jeszcze jedna rzecz - wydrukuj (z profilem papieru i drukarki oczywiście) jakiś plik, który znasz na wylot i wiesz jak powinien wyglądać w druku (ja zawsze używam tego: Printing Insights #48 (http://www.outbackphoto.com/printinginsights/pi048/essay.html)) i zobacz czy problem nie leży po stronie drukowanego pliku. Sprawdź też jeszcze raz czy podczas drukowania wszystkie ustawienia PS i sterownika są ustawione tak jak powinny / zgodnie z zaleceniami dołączonymi do profilu.

Program zmienił się w wersji dla Liona i Mountain Liona, dla Snow Leoparda był inny i tu nie ma takich opcji o jakich piszesz.

Rozumiem że "profil papieru i drukarki" to profil dla konkretnego papieru przy użyciu konkretnej drukarki, jeden plik?

Ustawienia dot. rodzaju papieru (glossy, premium semigloss itd. mam). Rozumiem że przy drukowaniu w PS mam zlecić zarządzanie kolorem jemu właśnie czy wybrać "kolory zarządzane w drukarce" i w ustawieniach drukarki wybrać color sync (nie zarządzanie kolorem przez drukarkę) i profil papieru?

szym
02-10-2012, 11:07
Program zmienił się w wersji dla Liona i Mountain Liona, dla Snow Leoparda był inny i tu nie ma takich opcji o jakich piszesz.

Tylko wciąż nie wiemy jaki to program :/ . Napisz jakiego dokładnie programu używasz do kalibracji - i1Profiler, Eye One Match, inny (jaki?) oraz w jakiej wersji.


Rozumiem że "profil papieru i drukarki" to profil dla konkretnego papieru przy użyciu konkretnej drukarki, jeden plik?

Tak, to jeden plik dla kombinacji: drukarka - papier - tusz - ustawienia sterownika (typ medium, rozdzielczość, dopasowanie kolorów, itp.). Przy konkretnej kombinacji tych elementów jest tworzony i dla tej samej kombinacji umożliwi poprawny wydruk. Gdy zmienisz jeden z elementów przestanie spełniać swoje zadanie. Dlatego tak ważne są precyzyjne ustawienia PS i sterownika.


Ustawienia dot. rodzaju papieru (glossy, premium semigloss itd. mam). Rozumiem że przy drukowaniu w PS mam zlecić zarządzanie kolorem jemu właśnie czy wybrać "kolory zarządzane w drukarce" i w ustawieniach drukarki wybrać color sync (nie zarządzanie kolorem przez drukarkę) i profil papieru?

Dokładnie tak. W oknie dialogowym drukowania PS karzesz Photoshopowi zarządzać kolorami, wskazujesz mu profil i wybierasz jaką ma stosować metodę konwersji kolorów (rendering intent) - zazwyczaj percepcyjną lub relatywną kolorymetryczną. W ustawieniach druku w sterowniku na Mac'ach (od OS X v10.6 w górę) w sekcji Dopasowanie kolorów powinieneś mieć zaznaczone ColorSync i wyszarzone (bez możliwości przełączania) - tak ma być, PS przejął kontrolę :). I tyle jeśli chodzi o profile.

Dla załapania zasady pobierz sobie dla przykładu profil z instrukcją dla papierów Fomei i przećwicz na spokojnie wszystkie ustawienia u siebie na komputerze. Profil z instrukcją znajdziesz na stronie Medikonu, znajdziesz jak wpiszesz w google: "epson l800 profile", albo ściągnij bezpośrednio ode mnie z boxa: https://dl.dropbox.com/u/167406/profile_ICC/L800/Profil_ICC_Fomei_PRO_Epson_L800_www.druk.medikon.p l.zip. W instrukcji są zzuty ekranowe każdego kroku, co prawda robione pod Windowsem, ale zasada pozostaje ta sama.

GoOrange
02-10-2012, 12:38
Tak właśnie robię w kwestii ustawień PS-a, profile mam ściągnięte, problem dot. wszystkich papierów.
Mój program to i1ProfilerD2LionEdition, tak to się dokładnie nazywa.

szym
02-10-2012, 14:14
Mój program to i1ProfilerD2LionEdition, tak to się dokładnie nazywa.

To jest program w wersji beta, na dodatek X-Rite nie wspiera go pod OS X 10.8 (patrz strona X-Rite: +Mac OSX 10.8 (Mountain Lion) Support For i1Profiler D2LionEdition (http://www.xrite.com/product_overview.aspx?ID=1918&Action=support&SupportID=5610)). Biorąc pod uwagę brak pewności co do softu + brak pewności co do samego czujnika i1d2 ciężko ocenić jakość kalibracji i poprawność wyświetlania. By mieć jako taką pewność że plik na ekranie świeci tak jak powinien skalibruj ekran (albo zleć kalibrację) czymś nowszym, pewniejszym i aktualnie wspieranym no nowych OS X'ach - z najtańszych sensownych ColorMunki Photo lub i1d Pro.

GoOrange
02-10-2012, 14:30
To jest program w wersji beta, na dodatek X-Rite nie wspiera go pod OS X 10.8 (patrz strona X-Rite: +Mac OSX 10.8 (Mountain Lion) Support For i1Profiler D2LionEdition (http://www.xrite.com/product_overview.aspx?ID=1918&Action=support&SupportID=5610)). Biorąc pod uwagę brak pewności co do softu + brak pewności co do samego czujnika i1d2 ciężko ocenić jakość kalibracji i poprawność wyświetlania. By mieć jako taką pewność że plik na ekranie świeci tak jak powinien skalibruj ekran (albo zleć kalibrację) czymś nowszym, pewniejszym i aktualnie wspieranym no nowych OS X'ach - z najtańszych sensownych ColorMunki Photo lub i1d Pro.

Czy gdybym skalibrował ten monitor na innym systemie (XP, 7) to można użyć tego profilu na 10.8?

marfot
02-10-2012, 18:32
Padło wcześniej abyś wydrukował jakiś plik testowy z gamą neutralnych szarości i zobaczył czy jest neutralny. Wynik takiego testu nie zależy od tego jak masz skalibrowany monitor, czym, pod jakim systemem i co tam jeszcze. Zobaczysz czy szarości i biele sa neutralne i nie "lecą w zieleń". Jak wszystko bedzie OK to dopiero trzeba się zabrać za monitor.

GoOrange
02-10-2012, 19:06
Padło wcześniej abyś wydrukował jakiś plik testowy z gamą neutralnych szarości i zobaczył czy jest neutralny. Wynik takiego testu nie zależy od tego jak masz skalibrowany monitor, czym, pod jakim systemem i co tam jeszcze. Zobaczysz czy szarości i biele sa neutralne i nie "lecą w zieleń". Jak wszystko bedzie OK to dopiero trzeba się zabrać za monitor.

Że też wcześniej na to nie wpadłem i niedokładnie czytałem!
Jestem teraz poza zasięgiem druku ale co kiedy to drukarka rzeczywiście będzie zazieleniać? W sumie jest nowa i chodzi o to czy to uszkodzenie czy kalibracja?

GoOrange
03-10-2012, 08:55
Rzeczywiście cały wydruk gradientu jest zazieleniony, to nie kalibrator ani monitor! To wydruki!
Tak to mniej więcej wygląda a drukowałem obcięty ze skrajnej czerni i bieli gradient.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://pionix.pl/wydruk_l800.jpg)

czornyj
03-10-2012, 09:11
W jakim świetle widać zielony zafarb?

Możesz wstawić screenshoty ustawień sterownika i okna dialogowego druku Photoshopa?

GoOrange
03-10-2012, 09:49
Zafarb widzę zarówno w "zimnym" świetle jarzeniówki ale i na dworze gdzie przed chwilą sprawdzałem. Eksperymentowałem z różnymi ustawieniami papieru.

Oto kilka screenshotów:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://pionix.pl/1.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://pionix.pl/2.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://pionix.pl/3.jpg)

i filmik z ekranu:


http://youtu.be/pluCxulGapE

czornyj
03-10-2012, 10:42
Niestety - wszystko dobrze. Albo więc profil jest źle ukręcony, albo drukarka różni się od tej, na której tworzono profil, albo coś jest skopane w sterowniku Epsona dla 10.0.8.
- sprawdź, czy nie ma nowszych sterów
- jeśli masz dostęp do Windowsa, to upewnij się, że tam też wychodzi tak samo
- jeszcze raz upewnij się, że zielony zafarb nie jest dziełem jarzeniówki (np. świetlówki Graphilite są ewidentnie zbyt zielonkawe)

GoOrange
03-10-2012, 10:47
Niestety - wszystko dobrze. Albo więc profil jest źle ukręcony, albo drukarka różni się od tej, na której tworzono profil, albo coś jest skopane w sterowniku Epsona dla 10.0.8.
- sprawdź, czy nie ma nowszych sterów
- jeśli masz dostęp do Windowsa, to upewnij się, że tam też wychodzi tak samo
- jeszcze raz upewnij się, że zielony zafarb nie jest dziełem jarzeniówki (np. świetlówki Graphilite są ewidentnie zbyt zielonkawe)

Spróbuję jeszcze z Windowsem bo to został chyba już tylko sterownik. Co do profili to próbowałem na różnych papierach z różnymi profilami i ustawieniami, oczywiście widać kiedy coś źle ustawiłem w jakości wydruku, przejściach tonalnych ale zafarb jest jak był. Co do światła to niestety ale zieleń jest tak ewidentna że co najwyżej może tylko dokładać się do tego ale na pewno nie jest przyczyną, jak już pisałem w świetle dziennym jest to samo... niestety.

szym
03-10-2012, 11:13
Czy dominanta, którą obserwujesz na wydrukowanym gradiencie jest równie widoczna na wydruku kolorowej fotografii? Pamiętaj, że L800 posiada tylko jeden tusz neutralny, a ponad 80% tego co powinno być szare generowane jest z mieszania w odpowiednich proporcjach z tuszy kolorowych, więc uzyskanie na wydrukach z tej drukarki neutralnych szarości graniczy z cudem. Zdejmowanie cyanu / zieleni przy tworzeniu i edycji profilu pod L800 faktycznie w ciemnych partiach zdejmuje, ale w średnich i jasnych tonach daje w rezultacie neutralne szarości wpadające w magentę. Takie niuanse są dla większości użytkowników niewidoczne lub akceptowalne na mocno nasyconych zdjęciach kolorowych drukowanych z barwnika. Postrzeganie dominanty na wydrukach jako silnej albo słabej będzie też kwestią zależną od Twojej wrażliwości i poziomu akceptowalności. Znam kilka osób, które używając L800 jedynie do druku kolorowego, do czerni i bieli stosują pigmentówki z 3 neutralnym tuszami takie jak R2880, R3000 lub większe.

Zakładając jakiś rozrzut pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami tego samego modelu, można założyć, że wykonanie profilu na Twoim egzemplarzu, powinno zmniejszyć tę dominantę. Jednak musisz liczyć się z tym, że na drukarce z jednym czarnym jakaś dominanta zawsze będzie widoczna szczególnie na zdjęciach czarno-białych.

Spróbuj jeszcze dla pewności druku spod sterownika Windows, choć z tego co sprawdzałem, oba sterowniki dają bardzo podobne rezultaty w wydrukach.

czornyj
03-10-2012, 11:30
Spróbuj jeszcze dla pewności druku spod sterownika Windows, choć z tego co sprawdzałem, oba sterowniki dają bardzo podobne rezultaty w wydrukach.

Apple ostatnio niestrudzenie ulepsza i upraszcza swoje systemy operacyjne, przez co ciągle wychodzą jakieś krzaczory. To, że coś poprawnie działa pod Snow Leopardem nie znaczy wcale, że tak samo musi byś pod Mountain Lionem.

Ostatnio np. na Luli użytkownicy skarżyli się na problemy w Epsonach Stylus Pro pod 10.8, które ustąpiły po aktualizacji sterów.

Ja miałem ostatnio ostrą jazdę z kolorami podczas drukowania na Canonach iPF spod Lightrooma, pomógł dopiero fix opracowany przez jednego z użytkowników...

Wszystkiemu winne jest bezmyślne automatyzowanie sterowników, bez umożliwiania ręcznej kontroli ustawień. Wszystko dąży do tego, by zostawić użytkownikowi guzik [drukuj], oraz ustawienia "ładnie"-"pięknie"- "zaj...iście". Nie byłoby to jeszcze takie straszne gdyby nie to, że przy okazji spieprzone jest wszystko, co tylko da się spieprzyć :D

szym
03-10-2012, 12:35
Apple ostatnio niestrudzenie ulepsza i upraszcza swoje systemy operacyjne, przez co ciągle wychodzą jakieś krzaczory. To, że coś poprawnie działa pod Snow Leopardem nie znaczy wcale, że tak samo musi byś pod Mountain Lionem.

Z tego co wiem EPSON jeszcze nie aktualizował sterowników pod kątem nowego OS X'a. We wtorek powinienem mieć L800'kę pod ręką. Jak mi się uda czasowo to porobię próby i porównam wydruki spod Win 7, Snow Leoparda i Mountain Liona.

czornyj
03-10-2012, 13:05
W Snow Leo nie powinno być problemów, bo ma możliwość ręcznego ustawienia na sztywno CM "Off - no color adjustment", w ML odbywa się to automagicznie, co rodzi podejrzenie o problemie z podwójnym zarządzaniem barwą.

Ostatnim podejrzanym jest duża zawartość OBA w podłożu Fomei, na którym spektrofotometr M0/M2 mógł sobie połamać zęby holograficznej siatki dyfrakcyjnej.

GoOrange
03-10-2012, 19:14
W Windowsie 7 wydruki wyglądają podobnie, też widzę zielony zafarb.
Na kolorowych zdjęciach im więcej cienia, tym więcej zafarbu aczkolwiek jest go troszkę mniej na papierze ilforda z ich profilem niż na fomei.

Teraz do problemów doszło jeszcze...
... to że za żadne skarby nie chce mi drukować białych ramek wokół zdjęć mimo że wypróbowałem wszystkie opcje, wcześniej drukowała

... oraz pozostawia mi na niektórych wydrukach czarny ślad w dolnym rogu prawej krawędzi A4 w poziomym ustawieniu papieru

Dlaczego PS pluje się że zdjęcie wychodzi mi poza rozmiar papieru a4 kiedy wysyłam je do drukarki w wielkości 27,9 x 21 cm, 360dpi? Dodam że nie zaznaczam skalowania tylko zostawiam 100%? Kiedy dodałem wokół zdjęcia 1cm białą ramkę (zdjęcie włącznie z nią miało 27,9 x 21 cm) to na wydruku miała po kilka mm i była nierówna z każdej strony...

szym
04-10-2012, 09:14
W Windowsie 7 wydruki wyglądają podobnie, też widzę zielony zafarb.
Na kolorowych zdjęciach im więcej cienia, tym więcej zafarbu aczkolwiek jest go troszkę mniej na papierze ilforda z ich profilem niż na fomei.

Teraz do problemów doszło jeszcze...
(...)
... oraz pozostawia mi na niektórych wydrukach czarny ślad w dolnym rogu prawej krawędzi A4 w poziomym ustawieniu papieru

Za dużo nietypowych kwestii na raz. Mógł Ci się po prostu trafić wadliwy egzemplarz, jednak podejrzewam, że zdalnie na forum nikt Ci tego na 100% nie zdiagnozuje. Spróbuj reklamować drukarkę u sprzedawcy.


Dlaczego PS pluje się że zdjęcie wychodzi mi poza rozmiar papieru a4 kiedy wysyłam je do drukarki w wielkości 27,9 x 21 cm, 360dpi? Dodam że nie zaznaczam skalowania tylko zostawiam 100%? Kiedy dodałem wokół zdjęcia 1cm białą ramkę (zdjęcie włącznie z nią miało 27,9 x 21 cm) to na wydruku miała po kilka mm i była nierówna z każdej strony...

Zacytuję siebie z pierwszej strony tego tematu:


Żeby uniknąć dalszego przeskalowywania przez sterownik drukarki - w ustawieniach sterownika w zakładce układu strony w opcjach dotyczących druku bez marginesów (borderless) wyłącz automatyczne powiększanie obrazu.

Sprawdziłeś to? ;)

GoOrange
04-10-2012, 11:47
Co do spraw gwarancyjnych to jeszcze chwilę się wstrzymam ponieważ drukarkę kupiłem dosłownie 4 dni temu a obiektywnym oglądaczom wydruki się podobają. Mnie po prostu drażni różnica pomiędzy ekranem a wydrukiem kiedy zakup był powodowany jej zniwelowaniem. Najgorzej jest w brązach lecących zamiast w pomarańcz i żółć, lecą w zieleń (włosy, skóra) oraz w cieniach gdzie zamiast szarości jest zafarb (mury, ulice w tle itp.). Inna sprawa że jak "zazielenię" monitor to mi się wydruk z obrazem mniej więcej zgadza i wtedy mogę uciekać z kolorami, widząc gdzie będzie źle. Tyle że chyba nie tędy droga!

Poniżej zamieszczam film dot. kwestii marginesów (z dźwiękiem ;-) ).


http://youtu.be/pOD9miy_sQY

tomkod
04-10-2012, 13:22
Mam tą samą drukarkę tyle że drukuję pod Windowsem i nigdy nie używałem ramek. Jedno co zauważyłem to np jak chcę drukować A4 i nastawie wielkość obrazka w PS na 29,7x21 to wtedy ścina mi krawędzie i wydruk jest jakby o 2 mm z każdej strony obcięty.
Dlatego stosuję taką metodę - chcąc otrzymać pełny wydruk A4 tego co widzę zmieniam rozmiar w PS na np 29,4x20,7 (zabieram po 3 mm) i wtedy mam dokładnie tcały wydruk na papierze. Wydaje mi się że u Ciebie ten sam problem jest z marginesami. Ogólnie drukarka chcąc drukować z marginesami nie mieści już ich na kartce.
Spróbuj zmniejszyć obraz na PS i wtedy wydrukować z ramką?

Jeszcze pytanie odnoście max rozdzielczości. Zawsze drukowałem w rozdzielczości 300dpi. Widzę, że ty używasz 360 - czy to jest max rozdzielczość w jakiej drukuje ta drukarka?
EDIT: ok już doczytałem max rozdzielczość to 5760 co po podzieleniu przez 16* daje 360.
* raster 16x16

GoOrange
04-10-2012, 13:44
Mam tą samą drukarkę tyle że drukuję pod Windowsem i nigdy nie używałem ramek. Jedno co zauważyłem to np jak chcę drukować A4 i nastawie wielkość obrazka w PS na 29,7x21 to wtedy ścina mi krawędzie i wydruk jest jakby o 2 mm z każdej strony obcięty.
Dlatego stosuję taką metodę - chcąc otrzymać pełny wydruk A4 tego co widzę zmieniam rozmiar w PS na np 29,4x20,7 (zabieram po 3 mm) i wtedy mam dokładnie tcały wydruk na papierze. Wydaje mi się że u Ciebie ten sam problem jest z marginesami. Ogólnie drukarka chcąc drukować z marginesami nie mieści już ich na kartce.
Spróbuj zmniejszyć obraz na PS i wtedy wydrukować z ramką?

Jeszcze pytanie odnoście max rozdzielczości. Zawsze drukowałem w rozdzielczości 300dpi. Widzę, że ty używasz 360 - czy to jest max rozdzielczość w jakiej drukuje ta drukarka?

Sęk w tym że kiedy przy zachowaniu wielkości odpowiedniej dla A4 dołożyłem ok. 1cm marginesy z każdej strony to wydrukowały mi się takie po ok. 3mm, tyle że one są nierówne. Rozumiem zatem że rozmiar zdjęcia wraz z ramką czy bez trzeba zmniejszyć ale widząc co stało się z ramką sądzę że ręcznie dołożona, nawet metodą prób i błędów też może być nierówna. Zastanawia mnie czemu mimo iż na identycznych ustawieniach podgląd wydruku PDF ją pokazuje a na wydruku jej brak?

360 bo tak gdzieś wyczytałem, jeśli jednak robię błąd to proszę znawców tematu o informację.

tomkod
04-10-2012, 13:53
Sęk w tym że kiedy przy zachowaniu wielkości odpowiedniej dla A4 dołożyłem ok. 1cm marginesy z każdej strony to wydrukowały mi się takie po ok. 3mm, tyle że one są nierówne.

A zaznaczałeś przy tym aby drukował na środku strony? Z tego co pamiętam u mnie jest taka opcja.

digger-gp
04-10-2012, 16:21
Poniżej zamieszczam film dot. kwestii marginesów (z dźwiękiem ;-) ).

Jak chcesz miec ramke nie zaznaczaj opcji "Borderless"
Przy druku bez obramowania "borderless" wybór "min, mid, max" okresla stopien rozszerzenia obrazu dla unikniecia niechcianych bialych paskow - na Windows7 jest na to suwak i dodatkowo opcja "retain size"- zachowaj rozmiar(bardzo przydatna)

Zalozmy ze chcesz miec biala ramka szerokosci 10mm. Sprobowal bym tak;
Twoje zdjecie z orginalnego pliku przeskalowalbym do rozmiaru 19cm x 27.7cm. w 360 dpi
Dalej, nie zaznaczaj Borderless, i skalowanie do rozmiaru papieru w srerowniku drukarki wylonczone, ale w CS6 oknie print "Scaled Print Size"- 100%
Dalej mozesz pokombinowac w "Position and Size" w oknie Print CS6 - odkliknac "Center" i metoda prob i blendow znalesc odpowiednie wartosci dla Top i Left - to jezeli ramka wyjdzie Ci nierowna(z jednej strony szersza niz z drugiej).

Na Windows7 i drukarce PX650 jest jakby latwiej - ustawilbym borderless + retain size uprzednio przeskalowujac zdjecie do wielkosci odpowiednio mniejszej niz format papieru

Mozesz tez swoj obrazek 21x29.7 360dpi wydrukowac zwyczjnie po prostu nie zaznaczajac okienka borderless w sterowniku drukarki. Drukarka wtedy przeskaluje twoj obrazek do nieco mniejszego rozmiaru i wydrukuje z ramka o szerokosci typowej dla drukarki i niekoniecznie rownej

digger-gp
04-10-2012, 17:05
Niestety - wszystko dobrze. Albo więc profil jest źle ukręcony, albo drukarka różni się od tej, na której tworzono profil, albo coś jest skopane w sterowniku Epsona dla 10.0.8.

A jezeli profil ukrecony jest dla przestrzeni AdobeRGB a nasz kolega drukuje plik ktory jest w sRGB, to czy to moze powodowac taki lub inne przeklamanie kolorow..?

GoOrange
04-10-2012, 18:51
A jezeli profil ukrecony jest dla przestrzeni AdobeRGB a nasz kolega drukuje plik ktory jest w sRGB, to czy to moze powodowac taki lub inne przeklamanie kolorow..?

Właśnie, dołączam się do pytania.

Co do kwestii z jednego wyżej posta, chyba muszę zobaczyć jak działa to na Windowsie raz jeszcze.