PDA

Zobacz pełną wersję : Kolor tła podczas oglądania i prezentowania zdjęć



tomicher
25-09-2012, 16:31
Ostatnio zacząłem się zastanawiać jak wygląda sprawa z kolorem tła przy prezentacji zdjęć. Wpływ tego aspektu na odbiór danej fotografii jest niebagatelny i może faktycznie zmienić sposób odczytu, interpretacji.
Oczywiście na "pierwszy strzał" odrzuciłem wszelkie kolory poza czernią, bielą i szarościami między nimi. I teraz zaczęły się schody...
Zacząłem czytać i w sumie kilka różnych źródeł nieco się wykluczało w powyższej tematyce. Raz uzyskiwałem informacje, że czarny nie męczy wzroku, że pozwala się skupiać wyłącznie na danej fotografii i niejako pomaga.
Kolejnym razem, że przytłacza i dzięki niemu zdjęcia stają się "ciężkie". Z białym i szarościami sprawa wygląda podobnie : /

Rzadko kiedy spotkam galerie z kolorami ścian innymi niż białe. To skłania ku białemu, z drugiej strony nie jest to jakaś wyrocznia, która usprawiedliwia taki wybór.
Wiem, że jest tu kilku ludzi, którzy mają bardzo dużą wiedzę na ten temat i chętnie dowiedziałbym się jaki kolor tła najlepiej dobrać podczas tworzenia internetowych stron skierowanych tyko pod fotografie, tworzenia albumów itd. Z góry dzięki za podzielenie się tą wiedzą.

airhead
25-09-2012, 16:54
ja lubię czarny jako tło zdjęć, chociaż ostatnio robiłem odbitki cz-b z kremowym p-p i czarną ramą

Sempoo
25-09-2012, 21:29
Sprawa jest dość prosta.

Liczą się tylko neutralne szarości, czysta pełna biel odpada w większości przypadków [poza mocno dokręconymi fotami, zwłaszcza ze ślubów], pełna czerń też - najlepsza jest bardzo ciemna szarość, prawie czarna, ale musi być widać różnicę pomiędzy tłem a 100% czernią na zdjęciu. Na takim ciemnym tle każda fota jest dobrze widoczna, widać zupełną czerń a mocno wysterowane foty aż "świecą".

czornyj
25-09-2012, 21:56
Jasne otoczenie zdjęć wizualnie przyciemnia cienie i śródtony, ciemne - wręcz przeciwnie, rozjaśnia (efekt Bartlesona-Brenemana). Jeśli zależy nam na wizualnym podbiciu kontrastu, to stosujemy tło jasne, jeśli zaś bardziej chcemy nasze zdjęcia rozświetlić, użyjemy tła ciemnego.

W muzealnictwie, galeriach, fotografii artystycznej i kolekcjonerskiej praktycznie obowiązującym standardem jest białe passe-partout i czarna ramka. Zdarzało mi się jednak często oprawiać prace w czarne passe-partout i też się broniły, jak na mój gust przede wszystkim w przypadku fotografii barwnych o żywych kolorach - czarne tło lekko podkręca nasycone walory.

W przypadku fotografii czarno-białych uznaję tylko biel. Dla przykładu - połowa tego cyklu była kolorowa, połowa B&W i autor, któremu przygotowywałem powiększenia wystawowe miał spory dylemat, bo prace barwne bardziej podobały mu się na czarnym tle, które jednak osłabiało wygląd powiększeń monochromatycznych. Ostatecznie poświęcił te ostatnie na rzecz podkręconych kolorków i spójnego wyglądu całości:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://dl.dropbox.com/u/19059944/vstva.jpg)

Niezależnie od decyzji należy to kontrolować na etapie przygotowania, bo odbiór fotografii na tle ciemnym i jasnym jest kompletnie odmienny.

tomicher
04-10-2012, 14:58
Czy zatem w przypadku prezentowania zdjęć w sieci, w momencie gdy te, nie są zawsze czarno-białe bądź też zawsze w kolorze, powinniśmy dokonywać wyboru pomiędzy czarnym bądź białym tłem ?
Czy jest przyjęty jakiś kanon w tej tematyce na polu galerii/stron internetowych ?

Gdyby ktoś był tym zaciekawiony to o passe-partout możecie też trochę tutaj poczytać Henryk Mirosław Galuhn (http://www.henry.vel.pl/passepartout.html)

Sempoo
05-10-2012, 19:40
Tomicher dzięki za linka - świetnie napisane, przyda się!